بازدید: 19

اتحادیه میهنی کردستان عراق مات شد

حزب دمکرات کردستان عراق عملا اتحادیه میهنی کردستان عراق را از قدرت کنار زد و تمام مناصب مهم دولتی را به بارزانی ها واگذار کرد تا به این ترتیب، اتحادیه میهنی کردستان نقشی در تصمیم گیری های مهم در کردستان عراق نداشته باشد.

گروه بین الملل: ساعاتی پس از انتخاب دکتر برهم احمد صالح رئیس جمهور عراق بود که مقامات حکومت اقلیم کردستان و حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی هشدار دادند که اتحادیه میهنی کردستان را در قدرت سهیم نخواهند کرد و به مرور آنها را از صحنه سیاست کردستان عراق حذف خواهند کرد.

 

اتحادیه میهنی کردستان عراق مات شد

به گزارش بولتن نیوز، بارزانی ها به هشداری که داده بودند عمل کردند و اتحادیه میهنی کردستان عراق را از قدرت کنار زده و خود دودستی به قدرت چسبیده و تمام زمام امور را در دست گرفتند.

اتحادیه میهنی کردستان نشست های پارلمان را تحریم کرد و در سطح بسیار پایینی در مراسم تحلیف داماد و برادرزاده مسعود بارزانی شرکت کردند.

بعد از به قدرت رسیدن نیچروان نوبت به مسرور بارزانی رسید و پسر مسعود بارزانی هم نخست وزیر شد و به این ترتیب تمام اعضای خانواده بارزانی، قدرت را بطور مطلق در اختیار گرفتند و دیگر خبری از قباد طالبانی نبود!

مسرور بارزانی نخست وزیر مکلف کردستان که به خوبی می دانست بخش زیادی از مناطق تحت سلطه اتحادیه میهنی کردستان طرفدار طالبانی هستند تصمیم گرفت برای دلجویی به دیدار آنها رفته و حداقل یکی دو پست معمولی به آنها بدهد!

پسر مسعود بارزانی دیروز دوشنبه 27 خرداد 98 به عنوان نخست وزیر مکلف دولت اقلیم کردستان جهت تشکیل کابینه نهم دولت اقلیم کردستان عراق، به طور جداگانه با برخی اعضای اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی)، حزب سوسیالیست کردستان و جنبش تغییر در سلیمانیه (گوران) دیدار کرد.

نخست وزیر مکلف کردستان پس از دیدار با رهبران اتحادیه میهنی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هدف از این دیدار، دریافت روزمه وزیران پیشنهادی کابینه نهم است.

بارزانی در ادامه گفت: در مدت تعیین شده اسامی اعضای کابینه را به پارلمان تقدیم خواهیم کرد.

پارلمان کردستان روز ۲۱ خرداد، مسرور بارزانی کاندید اصلی و بدون رقیب حزب دمکرات کردستان را بە عنوان نخست وزیر اقلیم کردستان انتخاب کرد.

مسرور بارزانی همچنین با محمد حاجی محمود دبیرکل حزب سوسیالست و اعضای رهبری این حزب دیدار کرد و درباره تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان گفتگو کردند.

بارزانی دیداری نیز با رهبران جنبش تغییر داشت، او پس از دیدار با رهبران گوران در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که در موعد مقرر کابینه نهم دولت اقلیم کردستان تشکیل شود.

بارزانی روز یکشنبه هم در راستای تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان با اعضای دفتر سیاسی حزب پدرش، (پارتی) دیدار کرد.

نچیروان بارزانی رئیس جدید اقلیم کردستان روز 22 خرداد، مسرور بارزانی را مامور تشکیل کابینه جدید دولت اقلیم کردستان کرد.

نخست وزیر مکلف اقلیم کردستان تا روز 20 تیرماه فرصت دارد اسامی اعضای کابینه خود را برای کسب رای اعتماد به پارلمان تقدیم کند.

با این حال بایکوت نشست های مهم حکومت از سوی اتحادیه میهنی می تواند نشانه روزهای سختی برای بارزانی ها باشد.

تحلیلگران بر این باورند که بارزانی ها نمی توانند به این شکل به قدرت ادامه دهند و بهتر بود اجازه می دادند اتحادیه میهنی که از احزاب ریشه دار و قدیمی کردستان عراق است و هواداران زیادی نیز دارد در قدرت سهیم می بودند و شکست در انتخابات ریاست جمهوری عراق را می پذیرفتند.


اتحادیه میهنی کردستان عراق مات شد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها