بازدید: 6

عدالت اجتماعی و کار شایسته برای همه مردم جهان فراهم شود

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1856799
وزیر کار که برای شرکت در یکصدو هشتمین کنفرانس بین المللی کار به ژنو سفر کرده است امروز سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ در مجمع عمومی کنفرانس سخنرانی کرد
عدالت اجتماعی و کار شایسته برای همه مردم جهان فراهم شودبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد شریعتمداری گفت: ابتدا یکصدمین سالگرد تاسیس سازمان بین المللی کار و همچنین برگزاری یکصد وهشتمین اجلاس کنفرانس بین المللی کار را به همه شما تبریک عرض می نمایم. اجتماع امروز ما در یک موقعیت حساس شکل گرفته است. در موقعیتی که چالش های فراوانی پیش روی جامعه بین المللی قرار دارد. بنابراین، سازمان بین المللی کار در این مقطع، مسئولیت سنگینی بر عهده دارد که می بایست به خوبی آن را ایفا کند.
وی افزود: با گذشت یکصد سال از عمر سازمان بین المللی کار و انتشار گزارش کمیسیون جهانی آینده کار، هم اکنون مقطع مناسبی است تا این موضوع و چشم انداز آن مورد بررسی دولت ها و شرکای اجتماعی قرار گیرد. جهان کار تغییرات و تحولات شگرفی را تجربه کند. از این رو لازم است که همه ما بینش عمیقی نسبت به اثرات این دگرگونی ها به دست آوریم تا قادر باشیم برای برای آینده ای روشن تر و بهتر برای جهان کار با یکدیگر همکاری کنیم و صلح، عدالت اجتماعی و کار شایسته را برای همه مردم جهان به ارمغان آوریم.
وی افزود: به دلیل تغییرات سریع و شگرف در عرصه کار، نظام های تحصیلی، آموزشی نیاز به باز مهندسی و تحول دارند تا بتوانند پاسخگوی نیاز های مهارتی آینده باشند. در این ارتباط، آغاز نهضت مهارت افزایی در جهان امروز یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
تحولات جهان کار چالش ها و فرصت هایی را برای جهان کار به همراه خواهد آورد که نیازمند سیاست ها و اقدامات نوآورانه برای تنظیم یک دستور کار انسان محور می باشد. بنا بر این لازم است شرایطی فراهم گردد که همگان از فرصت ها و مواهب آینده کار منتفع شوند.
وی افزود: علاوه بر آن، امروز جهان با چالش های مهمی همچون تغییرات اقلیمی، فرسایش محیط زیست، نابرابری ها، مهاجرت، یک جانبه گرایی، تروریسم و افراطی گری نیز مواجه است.
این چالش ها صرفا از طریق تشریک مساعی جمعی و توسل به چندجانبه گرایی قابل حل و فصل هستند.
وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت:: پیشنهاد می کنم تقویت چند جانبه گرایی و اتکا به رهیافت های جمعی برای نیل به آینده ای روشن تر در دستور کار سازمان بین المللی کار قرار گیرد.
همچنین لازم است دسترسی عادلانه و برابر همه اعضا به یک نظام اقتصادی متوازن و مبتنی بر قواعد بدون هیچ گونه تبعیضی فراهم و تضمین شود.
شریعتمداری افزود: در حالی که ما اینجا گردهم آمده ایم تا در خصوص آینده ای روشن برای جهان کار با یکدیگر هم اندیشی و گفتگو کنیم، متاسفانه تحریم های یکجانبه و غیر قانونی، بدون هیچ توجیهی بر اقتصاد کشور من تحمیل شده است، تحریم هایی که مردم عادی به خصوص کارگران، و معیشت آن ها و همچنین فعالیت اقتصادی کارفرمایان را هدف قرار داده است.
اما اینجانب به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران با افتخار اعلام می کنم که این تحریم ها نه تنها عزم و اراده برای گسترش رفاه اجتماعی، ارتقا کار شایسته و توسعه پایدار را تضعیف ننموده است بلکه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران با انرژی و توان مضاعفی بر همه بدخواهی ها خواهند کرد.
وی تصریح کرد: تحریم های یکجانبه و غیر قانونی در تضاد با اهداف متعالی سازمان بین المللی کار است که تحقق عدالت اجتماعی و کار شایسته برای همگان را دنبال می کند. بنابر این رویکرد منسجم در این خصوص ضروری است. از سازمان بین المللی کار درخواست می کنم از تمامی کشور های عضو بخواهد از تحمیل اقدامات یک جانبه و غیر قانونی که مانع توسعه پایدار کشور ها می شود و آثار سویی بر دنیای کار، برابری و عدالت دارد خودداری نمایند.
خرسندم اعلام نمایم جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه به کمپین الحاق به مقاوله نامه ها پیوسته و اقدامات لازم را برای الحاق به چندین مقاوله نامه از جمله مقاوله نامه های ۱۴۴، ۸۱، ۱۷۶ و ۱۰۲ بعمل آورده، موضوع آینده کار را نیز مورد توجه ویژه قرار داده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:: ارتقای مهارت افزایی، گسترش نهاد های کار، تقویت توانمندی های شرکای اجتماعی، افزایش بهره مندی از پتانسیل جوانان، حمایت از بنگاه های اقتصادی به ویژه شرکت های نو پا و دانش بنیان و ارتقا استاندارد های کار از مهمترین برنامه های وزارتخانه تحت هدایت اینجانب برای نیل به آینده ای بهتر برای کار است.
وی خاطر نشان کرد: در این راستا، دولت جمهوری اسلامی ایران سند ملی کار شایسته و سیاست های اشتغال کشور مبتنی بر برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را به تصویب رسانده و برای اجرا به همه دستگاه های ذیربط ابلاغ نموده است. تقویت گفتگو های اجتماعی، تضمین حقوق بنیادین کار، ایجاد و توسعه فرصت های اشتغال مولد و گسترش حمایت های اجتماعی از مولفه های اصلی این سیاست ها هستند که اجرای آن ها به محوریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با جدیت دنبال می گردد.
آرزو می کنم با تشریک مساعی همه کشور ها شاهد جهانی عاری از هر گونه خشونت و زور گویی باشیم، جهانی با آینده ای روشن تر برای همه مردمان.
 
ایران به استاندارد های بین المللی کار پایبند است
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه یکصد و هشتمین کنفرانس بین المللی کار با " بیسر پتکوف " وزیر کار و امور اجتماعی بلغارستان دیدار کرد.
محمد شریعتمداری با اشاره به تهیه سند کار شایسته در ایران، تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، برگزاری اجلاس ملی آینده کار و سده سازمان بین المللی کار در ایران با حضور نمایندگان سازمان بین المللی کار این اقدامات را نشانه پایبندی ایران به استاندارد های بین المللی کار دانست.
بنابر گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این دیدار شریعتمداری ضمن اشاره به قدمت ۱۲۰ ساله روابط دو کشور خواستار گسترش این روابط به خصوص در زمینه های کار و امور اجتماعی شد.
وی با اشاره به برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در فروردین سال جاری در "صوفیه " بند های صورتجلسه این اجلاس در خصوص همکاری های دو کشور در زمینه کار و امور اجتماعی را نشانه عزم و اراده دو وزارتخانه برای افزایش تعامل با یکدیگر دانست.
وزیر تعاون، کارورفاه اجتماعی ضمن اشاره به ارسال دعوت نامه رسمی برای آقای پتکوف جهت دیدار از ایران، سفر او به تهران را باعث ارتقای روابط دو کشور دانست.
پتکوف نیز ضمن تشکر از شریعتمداری برای ارسال دعوت نامه رسمی و متن پیش نویس یادداشت تفاهم همکاری دو وزارتخانه اعلام کرد و گفت:: اقدام های بعدی برای عملیاتی شدن این همکاری ها از جمله جا به جایی نیروی کار را به عمل آوریم چرا که بلغارستان اهمیت زیادی برای روابط با ایران قائل است.
شریعتمداری هم اعلام کرد: زمینه های خوبی برای گسترش روابط دو کشور وجود دارد و امیدواریم که در آینده نزدیک اعلام نظر شما را در خصوص یادداشت تفاهم های پیشنهادی ازطریق وزارت امور خارجه دریافت کنیم.
وی در ادامه با تاکید بر معاملات تهاتری میان دو کشور آن را گامی برای گسترش روابط در مقابل تحریم دانست و ابراز امیدواری کرد که اینستکس در عمل بتواند راه حلی برای مشکلات مبادلات مالی میان ایران واروپا باشد. برهمین اساس از شما می خواهم در دیدار از ایران جمعی از فعالان اقتصادی را نیز با خود به تهران بیاورید تا به عنوان یکی از کشور های مهم اتحادیه اروپا گام عملی برای اجرای برجام برداشته شود.
آقای" پتکوف " هم در این دیدار پیشنهاد کرد قبل از دیدار از جمهوری اسلامی ایران، کارشناسان دو کشور طی نشستی با یکدیگر زمینه های همکاری های مشترک دو کشور را درخصوص مسائل کار و امور اجتماعی بررسی و تدوین کنند تا موارد همکاری در دیدار وی از تهران نهایی و به عنوان سند رسمی میان دو وزارتخانه امضاء شود.
شریعتمداری نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد از آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای میزبانی از هیات کارشناسی بلغارستان درآینده نزدیک اعلام آمادگی کرد.
 
آمادگی وزارت تعاون برای آموزش های فنی حرفه ای، سیاست های بازار کار و احیای اشتغال روستایی در سوریه
وزرای کار ایران و سوریه در حاشیه یکصد و هشتیمن کنفرانس بین المللی کار دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار محمد شریعتمداری باضمن تاکید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و دفاع جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی این کشور، اقدام رئیس جمهور آمریکا در بخشیدن بخشی از خاک سوریه (بلندی های جولان) به یک رژیم اشغالگر دیگر را اقدامی مضحک تلقی کرد.
"محمد شریعتمداری " در ادامه موضوع باز سازی سوریه را مسئله ای حیاتی دانست و بر آمادگی کشورمان برای همکاری تاکید و به ظرفیت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تحقق این امر اشاره کرد.
" ریما قادری " وزیر کار و امور اجتماعی سوریه نیز خواستار انعکاس ابلاغ تشکر خویش از ملت، رهبری و دولت ایران برای نجات این کشور از دست گروه های تروریستی شد.
وی با بیان اینکه جنگ در سوریه در ابعاد اقتصادی هنوز ادامه دارد و این موضوع فشار زیادی را به دولت سوریه وارد می کند خواستار همکاری وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی در زمینه آموزش های فنی و حرفه ای، سیاستگذاری بازار کار و کار آفرینی شد.
وزیر کار و امور اجتماعی سوریه با اشاره به یادداشت تفاهم های امضا شده میان دو وزارتخانه خواستار اجرایی شدن این اسناد شد.
شریعتمداری نیز ضمن اشاره به ظرفیت های ایران در خصوص آموزش های فنی و حرفه ای، سیاست های بازار کار و احیای اشتغال روستایی؛ آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را برای انتقال تجربیات اعلام و ابراز امیدواری کرد در سفر آتی وزیر کار و امور اجتماعی سوریه به جمهوری اسلامی ایران اجرای اسناد امضا شده میان دو وزارتخانه فراهم شود.
 
 

عدالت اجتماعی و کار شایسته برای همه مردم جهان فراهم شود
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

گزارشی از مرگ دسته جمعی ماهی ها در دریای خزر نداشتیم

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

وزارت بهداشت: موردی از بیماری «دنگی» به‌صورت انتقال محلی در ایران گزارش نشده

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه بازی تیم‌های ملی هندبال ایران و کره جنوبی

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

گزارش لحظه به لحظه از پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران/ همرهان رفتند و من از کاروان جا مانده‌ام

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

برگزاری راهپیمایی جاماندگان اربعین بدون هیچ گزارش امنیتی و انتظامی

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟

نتیجه ارسال گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در مورد آلودگی هوا به سران سه قوه چه بود؟