بازدید: 7

عواملی که می‌توانند جنگ ناخواسته‌ای بین ایران و آمریکارا کلید بزنند/ هشدار موسسه استراتفور درباره شرایط خلیج‌فارس

منبع : انتخاب کد خبر: 1856748
مدت‌هاست مهم‌ترین مساله رسانه‌های سیاسی غربی احتمال وقوع درگیری ایران با آمریکاست. موضوعی که غربی‌ها اگرچه آن را محتمل می‌دانند، اما رهبر معظم انقلاب با تحلیلی واقع‌بینانه مبنی بر این‌که «جنگ نخواهد شد» آن را تنها و تنها ساخته غربی‌ها برای ایجاد و افزایش فشار روی جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرده است. در این میان این موضوع که به‌رغم برخوردهای کلامی بی‌شماری که در ماه‌های اخیر بین ایران و آمریکا درگرفته، اما در این مدت، هر دو کشور از شرایطی‌که ممکن است به یک درگیری مستقیم منجر شود، اجتناب کرده‌اند، نشان می‌دهد که تحلیل رهبر انقلاب تاکنون جامه عمل پوشیده و خطر جنگ هم‌چنان بسیار دور است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

مدت هاست مهم ترین مساله رسانه های سیاسی غربی احتمال وقوع درگیری ایران با آمریکاست. موضوعی که غربی ها اگرچه آن را محتمل می دانند، اما رهبر معظم انقلاب با تحلیلی واقع بینانه مبنی بر این که «جنگ نخواهد شد» آن را تنها و تنها ساخته غربی ها برای ایجاد و افزایش فشار روی جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرده است. در این میان این موضوع که به رغم برخوردهای کلامی بی شماری که در ماه های اخیر بین ایران و آمریکا درگرفته، اما در این مدت، هر دو کشور از شرایطی که ممکن است به یک درگیری مستقیم منجر شود، اجتناب کرده اند، نشان می دهد که تحلیل رهبر انقلاب تاکنون جامه عمل پوشیده و خطر جنگ هم چنان بسیار دور است.

به گزارش وب سایت موسسه استراتفور؛ اما رسانه های غربی هم چنان بر این نکته اصرار دارند که نبود کانال هایی برای ارتباط رودرروی دو کشور باعث می شود اگر شرایط از کنترل خارج شود و ریسک رودررویی بالا گیرد، هیچ کدام از این دو کشور قادر نباشند جلوی سوتفاهمات را بگیرند- و این ریسک درگیری را بیشتر می کند. این موضوع که مهم ترین ادله غربی ها در جهت اثبات خطر یا احتمال وقوع درگیری است، در چند وقت اخیر دستمایه کارشناسان و رسانه های زیادی بوده است. مطلب زیر هم یکی از این نوع مطالب است. مطلبی که سایت موسسه نظرسنجی و پیش بینی استراتفور به عنوان بخشی از سری تحلیل هایی که موسسه استراتفور تحت عنوان پیش بینی ماه های آتی منتشر می کند، روی وب گذاشته است. گفتنی ست که این مطلب ساعاتی پیش از ماجرای حمله به دو نفتکشی که به مقصد ژاپن در حرکت بودند، به رشته تحریر درامده است.

در حالی که ایران در حال آماده سازی و بسیج نیروهایش است، آمریکا هم تصمیم به ارسال نیروهای بیشتری به خلیج فارس می گیرد. اقداماتی که به شدت می تواند امکان وقوع درگیری رودررو را افزایش دهد. در کاخ سفید، البته جناحی وجود دارد که خواستار افزایش این ریسک است. جناح تندرویی که جان بولتون مشاور امنیت ملی یکی از مهم ترین نمایندگانش است. این گروه و به خصوص این شخص مشتاقانه در پی ایجاد و افزایش شعله های آتش درگیری و مواجهه رودررو است. بولتون، البته در ایران نیز هم فکرانی دارد. البته نه این که بولتون و همتایان ایرانی اش از یک منبع فکری و ایدئولوژیک سیراب می شوند. نه. بلکه منظور این است که در ایران نیز کسانی وجود دارند که خواهان جنگ (حداقل جنگی کنترل شده) هستند.

جنگ بین ایران و آمریکا اگر به وقوع بپیوندد، نبردی با عواقب و تبعات کوچک منطقه ای نخواهد بود؛ بلکه چنین درگیری پرریسکی می تواند اقتصاد جهان و بازارهای انرژی را تحت تاثیرات شدید و شوکه کننده قرار دهد. چنین منازعه ای توجه آمریکا را از رقابتی نیز که با چین و روسیه دارد (و چند وقتی است تمام توجه و منابعش را معطوف این رقابت کرده است)، منحرف خواهد کرد. با این وجود و به رغم عدم تمایل عقلای هر دو کشور به جنگ مستقیم، اما عوامل و عنماصری وجود دارند که امکان وقوع درگیری را بین ایران و آمریکا افزایش می دهند.

همان گونه که رهبران ایران و آمریکا تاکید کرده اند، هر دوی این کشورها در قبال جنگی که اگر رخ دهد، بسیار پرهزینه خواهد بود، تاکنون رفتار احتیاط آمیزی داشته اند. رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ در زمینه مخالفت با جنگ با ایران پشتیبانان زیادی در آمریکا دارد، به ویژه پنتاگون که ترجیح می دهد از درگیری با ایران دوری کرده و توجه و منابعش را معطوف کند به رقابتی که با روسیه و چین بر سر نفوذ و قدرت وجود دارد. تهران هم بعید است از موضوعی چون درگیری با آمریکا استقبال کند، به خصوص با توجه به شکاف هایی که چنین جنگی ممکن است در جامعه به وجود آورد. ولی گذشته از این مواضع محتاطانه، با توجه به سابقه خصومت و بی اعتمادی دو دولت نسبت به هم و در نبود کانال های ارتباطی و متعادل کننده روابط دو کشور، ایجاد یک درگیری گسترده میان ایران و آمریکا چیزی نیست که چندان هم دور از ذهن به نظر برسد. به خصوص که در هر دو طرف هم نیروهایی وجود دارند که دوست دارند تا تنور داغ است نان را بچسبانند و آرزوی چهار دهه ای آغاز یک درگیری رودررو را براورده شده ببینند.

شلیک اول

ایران با شناخت صحیح توانایی های نظامی آمریکا در درگیری ها و جنگ های مرسوم و قراردادی؛ در حال حاضر مدت هاست روی ارتقا و افزایش توانایی هایش در نبردهای نامتقارن کار کرده است. کشوری که با استفاده از آموزش و ارتقای نیروهای نیابتی، موشک های دوربرد، مین های دریایی و امکانات و نیروهای آموزش دیده برای نبردهای سریع چریکی قصد داشته تا در موقع لزوم بتواند بیشترین ضربه را به ایالات متحده آمریکا، زیرساخت های حیاتی انرژی کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر اهداف استراتژیکی که در منطقه وجود دارد، وارد آورد. این نیروها و تاکتیک ها که برای روابط خارجی تهران غرامت های زیادی داشته اند، اما می توانند توازن کلاسیک قدرت را در منطقه بر هم بزنند، اما تهران در عین حال به خوبی می داند که این امکانات و ابزارها اگر در بنادر، پادگان ها و پایگاه های مرسوم مورد استفاده قرار گیرند، در مقابل حملات ناگهانی آمریکا در موضع ضعف قرار خواهند گرفت. برای همین تهران از مدت ها قبل چاره این معضل را یافته است.

به عنوان مثال توانایی جمهوری اسلامی ایران برای تهدید یا بستن کامل تنگه هرمز به امکانات دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بستگی تام و تمام دارد. امکاناتی چون مین های ضد کشتی، قایق های تندروی موشک انداز و اژدرافکن و البته موشک های ضدکشتی ساحل به دریا؛ که البته تصویربرداری ماهواره ای به احتمال زیاد مکان اغلب آن ها را برای آمریکایی ها روشن کرده است. با این پیش فرض اگر جمهوری اسلامی ایران قصد استفاده از این امکانات را برای بستن تنگه هرمز داشته باشد، باید پیش از این که نیروهای آمریکایی به خود بجنبند و قصد نابودی آن ها را داشته باشند، یعنی قبل از این که درگیری آغاز شود، این سلاح ها را به کار گیرد. به عبارت بهتر جمهوری اسلامی ایران پیش از این که توانش مصروف دفاع از انکانات و تجهیزاتش شود، باید در تنگه هرمز مین ها را به کار انداخته و در واقع مشت اول را بزند و هرقدر می تواند به دشمنانش خسارت وارد آورد. در زمینه حمله به زیرساخت های حیاتی انرژی کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر اهداف استراتژیکی که در منطقه وجود دارد، نیز همین قاعده برقرار است و جمهوری اسلامی ایران برای این که از توانایی قابل ملاحظه موشکی اش استفاده بهینه ای کند، پیش از این که آمریکا این موشک ها را مورد هدف قرار دهد، باید دست به عمل بزند.

تعطیلی گفتگو

فاکتور دیگری که می تواند ریسک مواجهه ایران با آمریکا را بالا ببرد، نبود ارتباط و گفتگوی مستقیم و موثر بین این دو کشور است. نبود گفتگو به عنوان روشی اثبات شده برای آرام ساختن تنش ها، مهم ترین اثرش افزودن به بار بی اعتمادی و سو تفاهم است؛ و این که طرفین نیات و اهداف و اغراض هم را متوجه نشده یا مبتلا به بدفهمی می شوند. این کمبود آشکار در زمینه کانال های برقراری دیالوگ –که میان این دو کشور حتی در سطح وزیران نیز وجود ندارد- می تواند عامل مهمی در برافروختن آتش درگیری ها باشد. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دکتر جواد ظریف به تازگی گفته که برخلاف گفتگوهایی که در زمان اوباما با سناتور جان کری داشته، در دولت ترامپ حتی یک بار هم به طور مستقیم با مایک پمپئو دیدار و گفتگویی نداشته است. موضوعی که البته به دلیل خروج ناگهانی آمریکا از توافق برجام بوده و طبیعی است که طرف ایرانی دیگر انگیزه ای برای ارتباط و گفتگوی مجدد با کشوری نداشته باشد که ناگهان تصمیم می گیرد تمام توافقات را نادیده گرفته و توافقی را که حاصل سال ها مذاکره بوده، یک طرفه و ناگهانی ملغی اعلام کند!

البته اگر شرایط چنین بحرانی نبود، می شد انتظار داشت بالاخره ایرانی ها و آمریکایی ها سر میز مذاکره بنشینند. اما بی اعتمادی ایران در حال حاضر مانعی بزرگ دراین راه است. حالا در شرایطی که اوضاع منطقه جوری است که حتی دقایق هم اهمیتی حیاتی دارند، نبود امکانات و کانال های گفتگو می تواند بحران را تشدید و تسریع کند.

در کل با این که عقلای هر دو کشور نشان داده اند که خواهان جنگ مستقیم نیستند و ترجیح می دهند با شعار علیه هم دشمنی شان را تسکین دهند، اما بی اعتمادی عمیق و ریشه دار، جنگ های نیابتی موجود در منطقه، نبود کانال های مذاکره و گفتگو و مسایلی از این دست عرصه را جوری شکل داده اند که یک جرقه تصادفی هم می تواند آتش جنگ را در منطقه بیفروزد. وضعیتی که هم در تهران و هم در واشینگتن خیلی ها مصرانه به دنبال اجتناب از آن هستند.

منبع : شفقنا


عواملی که می‌توانند جنگ ناخواسته‌ای بین ایران و آمریکارا کلید بزنند/ هشدار موسسه استراتفور درباره شرایط خلیج‌فارس
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها