بازدید: 13

صفر تا صد جزئیات ترمینال سلام/ طراحی و ساخت ترمینال سلام به دست متخصصان داخلی

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1855992
ترمینال گالری سلام جلوه تازه‌ای از توانمندی متخصصان داخلی در صنعت فرودگاهی است، که امروز بعد از گذشت ۱۰ سال به بهره‌برداری رسید.

صفر تا صد جزئیات ترمینال سلام/  ترمینال سلام فرودگاه امام به روی مسافران بازگشایی شدبه گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ترمینال سلام به عنوان دومین ترمینال مسافری فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) بعد از گذشت ۱۰ سال امروز با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

در سال ۸۸ کلنگ احداث ترمینال گالری جهت جابه جایی و انتقال پرواز های حجاج زده شد. ترمینالی که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی به عنوان ترمینال گالری سلام نامگذاری کرد.

ترمینال شماره یک فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) در سال ۸۳ با ظرفیت ۶.۵ میلیون نفر احداث شد و همزمان با افزایش سفر های هوایی بین المللی ظرفیت این ترمینال به ۱۰ میلیون نفر در ۲ سال گذشته رسید؛ اما با افزایش هزینه پرواز های خارجی میزان تردد به این فرودگاه و ترمینال کاهش یافت به طوری که میزان جابه جایی های این ترمینال در سال گذشته به ۷ میلیون نفر رسید.

بر اساس این گزارش، مقرر شده بود که از ترمینال سلام تنها برای جابه جایی پرواز های حج استفاده شود که تا امروز چندین بار وعده افتتاح آن از سوی مقامات مسئول اعلام شده بود؛ اما هر بار به بهانه های مختلف و یا تکمیل نشدن تجهیزات، بهره برداری از آن به تعویق می افتاد. چندی پیش اعلام شد که ترمینال سلام تغییر کاربری دهد و از این ترمینال جهت استفاده از پرواز های عمومی بین المللی استفاده شود.

این ترمینال دارای ۵ میلیون ظرفیت جابه جایی است و با افتتاح این ترمینال بخش عمده ای از سنگینی بار مسافران ترمینال شماره یک برداشته می شود.

انتقال برخی پروازهای داخلی به فرودگاه امام(ره)

علی رستمی، مدیرعامل فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) اظهار کرد: برخی از پرواز های داخلی از جمله مشهد، کیش، شیراز، اصفهان و سایر شهر ها از ترمینال سلام فرودگاه امام(ره) انجام می شود، اما این به معنای آن نیست که تمام این پرواز ها از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی(ره) منتقل شده است؛ بلکه مسافران می توانند برای پرواز، فرودگاه مهرآباد یا فرودگاه امام خمینی(ره) را انتخاب کنند.

رستمی درباره ویژگی های فرودگاه امام خمینی(ره) گفت: ترمینال گالری سلام جلوه تازه ای از توانمندی متخصصان داخلی در صنعت فرودگاهی است، چرا که طراحی، ساخت و تجهیز این پروژه تماما توسط متخصصان و مهندسان ایرانی ساخته شده است.

وی افزود: در یک سال و نیم گذشته عملیات ساخت ترمینال گالری سلام با سرعت بیشتری ادامه یافت و تحریم ها که از یک سال گذشته تشدید شد، نتوانست مانع ساخت و پیشرفت این پروژه تماما ایرانی شود.

مدیرعامل فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) اذعان کرد: پایانه مسافری سلام در ۵۵ هزار مترمربع و در ۳ طبقه احداث شده که در صورت بهره برداری از آن ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه امام خمینی(ره) به ۵ میلیون نفر افزایش می یابد.

بر اساس این گزارش، ساخت ترمینال سلام که از سال ۸۸ آغاز شده بود تا سال ۹۵ به دلیل مشکلات بسیار زیادی تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، اما از سال ۹۵ با ورود بنیاد مستضعفان، مهندسان ایرانی و همچنین تأمین منابع مالی و تزریق آن به پروژه سرعت ساخت این ترمینال افزایش یافت و آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی در یک اقدام بسیار مهم، فرودگاه امام خمینی(ره) را از زیرمجموعه شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران خارج کرده و به عنوان یک شرکت و معاونت مستقل در وزارت راه و شهرسازی قرار داد.

مقرر شده بود که در نوروز امسال بخش عمده ای از پرواز های نوروزی از طریق این ترمینال انجام شود، اما بعد از مدت کوتاهی اعلام شد که افتتاح این ترمینال باید بعد از گذراندن تست های گرم و مربوطه به بهره برداری برسد در نتیجه افتتاح این ترمینال در آستانه عملیات حج صورت گرفت.

ترمینال سلام با هدف گذاری های اولیه فاصله بسیار زیادی دارد

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه ترمینال شماره یک فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) جوابگوی نیاز های مسافران خارجی نبود، گفت: هدف از ساخت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) این بود که فراتر از یک فرودگاه عمل کند و مجموعه ای باشد که همزمان با آن عملیات جابه جایی بار و مسافر صورت گیرد؛ اما هم اکنون بعد از گذشت چندین سال از ساخت این فرودگاه مشخص شده است که این ترمینال با هدف گذاری های اولیه بسیار فاصله دارد.

وی توضیح داد: هم اکنون ظرفیت جابه جایی مسافرانی که از این فرودگاه انجام می شود یک بیستم ظرفیت گذاری های صورت گرفته است و ما برنامه های بسیار خاص تری را برای این ترمینال برنامه ریزی کرده بودیم.

رضایی کوچی تصریح کرد: هم اکنون ترمینال سلام با هدف گذاری های صورت گرفته فاصله دارد، اما خوشبختانه بعد از گذشت ۱۰ سال و با همت مهندسان ایرانی امروز به بهره برداری رسید.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مقامات مسئول به ویژه مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) باید از لحاظ ارائه کیفیت خدمات پروازی به مسافران نهایت تلاش خود را انجام دهد، زیرا افتتاح این ترمینال بعد از گذشت ۱۰ سال برای مسافران اهمیت بسیار زیادی دارد.

وی یادآوری کرد: این ترمینال از لحاظ زیرساختی و کیفی دارای نواقصی است؛ اما افتتاح آن می تواند بخش عمده ای از ظرفیت های مسافری ترمینال شماره یک را تأمین کند.

عملیات حج امسال به طور قطع از ترمینال سلام انجام می شود

رستمی مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: عملیات حج امسال به طور قطع از ترمینال سلام انجام می شود و این ترمینال می تواند نقطه شروع خوبی برای آغاز رقابت فرودگاه امام خمینی(ره) با سایر فرودگاه های منطقه باشد.

وی اظهار کرد: فرودگاه ها با سطح خدمات، کلاس بندی می شوند و در کلاس A ظرفیت فرودگاه امام(ره) ۸۰ درصد افزایش می یابد و ما می توانیم سهم بیشتری در حوزه هوایی را در منطقه داشته باشیم.

هم اکنون با افتتاح ترمینال سلام نه تنها پرواز های زیارتی بلکه تمام پرواز های خارجی و داخلی هم از این ترمینال انجام می شود و در چنین شرایطی که کشور از لحاظ تحریم ها به ویژه در حوزه هوایی در شرایط بسیار سختی قرار دارد می تواند به عنوان یک نقطه عطف بزرگی به شمار آید.

انتهای پیام/


صفر تا صد جزئیات ترمینال سلام/ طراحی و ساخت ترمینال سلام به دست متخصصان داخلی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها