بازدید: 15

سارق قاتل قصاص شد

مرد سارق که ۲۰‌سال قبل در جریان سرقت از خانه‌ای در غرب تهران زن سالخورده را به قتل رسانده بود، سرانجام به دار مجازات آویخته شد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: به گزارش خبرنگار ما، ساعت ۱۴:۴۵، ۲۷ خرداد سال ۷۸ مأموران پلیس تهران از قتل زنی سالخورده در خانه اش با خبر و در محل حاضر شدند. جسد متعلق به پیرزنی به نام نیره بود که با اصابت ضربات چاقو به قتل رسیده بود. در جریان بررسی صحنه جرم هم مشخص شد که طلا های مقتول سرقت شده است، بنابراین پرونده با موضوع قتل عمد تشکیل شد و تحقیقات برای بازداشت عامل یا عاملان حادثه به جریان افتاد. زن همسایه که پلیس را از ماجرا با خبر کرده بود در شرح ماجرا گفت: روز قبل متوجه شدم که همسایه مان همراه خانواده اش به سفر رفت. امروز صبح وقتی از خانه بیرون رفتم، دیدم که در خانه شان باز است. به ماجرا مظنون شدم و احتمال دادم که دزد به خانه شان زده باشد، برای همین چند نفر از همسایه ها را خبر کردم و با هم وارد خانه شدیم. وقتی قدم به داخل زیرزمین گذاشتیم با جسد پیرزن مواجه شدیم در حالی که با ضربات چاقو به کام مرگ رفته بود. زن همسایه گفت: پیرزن از چند سال قبل در این خانه مستأجر بود و در این مدت با کسی هم رفت و آمد نداشت.
یکی دیگر از همسایه ها در جریان تحقیقات به پلیس گفت: شب گذشته من از خانه همسایه صدای درگیری شنیدم. ظاهراً پیرزن با مردی درگیر بود و مدام فریاد می زد «جواد نزن، جواد نزن!»
بعد از به دست آمدن این سرنخ تحقیقات برای شناسایی جواد به جریان افتاد. بررسی های بعدی نشان داد که جواد از مدتی قبل کار های پیرزن را انجام می داد، بنابراین وی به عنوان مظنون تحت تعقیب قرار گرفت و بازداشت شد. جواد، اما گفت که در جریان قتل نقش نداشته است. او گفت: شبی که حادثه اتفاق افتاد من در شهرستان بودم و برای ادعایم هم چند شاهد دارم. بعد از آن بود که نام جواد از لیست مظنون خارج شد و بررسی ها برای بازداشت عامل حادثه دنبال شد تا اینکه سال ۸۳ هوشیاری مردی طلافروش در یکی از شهر های غربی کشور سرنخ پرونده را به دست پلیس داد. او آن روز با مأموران تماس گرفت و گفت: پسری جوان مقداری طلا برای فروش به مغازه اش برده است، اما به وی مظنون است و احتمال می دهد که او سارق باشد. بعد از آن بود که مأموران در محل حاضر شدند و پسر جوان را بازداشت کردند. او ابتدا مدعی شد که طلا ها را در خیابان پیدا و برای فروش آن اقدام کرده است. متهم که امیر نام داشت در تحقیقات بیشتر حرف هایش را تغییر داد و گفت: طلا ها را از خانه زنی سالخورده در تهران سرقت کرده و پیرزن را هم به قتل رسانده است. با مشخصاتی که متهم در اختیار پلیس گذاشت معلوم شد که او همان مجرم تحت تعقیب است.
امیر در شرح ماجرا گفت: مدتی قبل از حادثه در میدان امام حسین تهران با مردی به نام کامران آشنا شدم که پیشنهاد سرقت از خانه پیرزن را مطرح کرد. او گفت: با سرقت از خانه پیرزن پول خوبی به جیب می زنیم که وسوسه شدم و با هم مرتکب سرقت شدیم، اما وقتی پیرزن مقابل ما قرار گرفت او را به قتل رساندیم. با مشخصاتی که متهم در اختیار پلیس گذاشت کامران بازداشت شد. او، اما اتهام همدستی در قتل را انکار کرد و گفت: در جریان حادثه نقش نداشته است. تحقیقات بعدی پلیس هم نشان داد که کامران بی گناه است بنابراین وی آزاد شد. امیر وقتی در این باره تحقیق شد گفت: من برای تغییر دادن تحقیقات پلیس ادعای همدستی کامران را مطرح کردم تا شاید فرصتی برای فرار پیدا کنم. متهم در توضیح حادثه قتل گفت: یک روز در حال عبور از کوچه ای بودم که متوجه شدم افراد خانواده راهی سفر هستند. برای لحظاتی محل را تحت نظر گرفتم و تصمیم گرفتم شبانه به آن خانه دستبرد بزنم. شب حادثه وارد خانه شدم و در حال جست وجوی پول و طلا بودم که ناگهان پیرزنی مقابلم قرار گرفت. اصلاً احتمال نمی دادم که کسی داخل خانه باشد. وقتی او شروع به سرو صدا کرد چاقویی را که همان جا بود برداشتم و او را به قتل رساندم. بعد هم طلاهایش را سرقت کردم و از محل گریختم. چند سال بعد از حادثه برای فروش طلا ها به یک طلافروشی در غرب کشور رفتم، اما مرد طلافروش به من مظنون شد و گرفتار شدم. با کامل شدن تحقیقات پرونده روی میز قاضی شعبه ۱۱۵۷ جنایی وقت تهران قرار گرفت. از آنجا که اولیای دم شناسایی نشده بودند، رئیس قوه قضایی برای متهم درخواست قصاص کرد. متهم در جلسه دادگاه بار دیگر ماجرا را شرح داد و گفت: شب حادثه با انگیزه سرقت وارد خانه شدم زمانی که پیرزن مقابلم قرار گرفت او را با ضربات چاقو به قتل رساندم.
هیئت قضایی بعد از ختم جلسه وارد شور شد و امیر را به خاطر قتل به قصاص و به خاطر سرقت به حبس محکوم کرد. رأی صادر شده مورد تأیید قضات دیوان عالی کشور قرار گرفت و نام امیر در لیست محکومان به مرگ ثبت شد. چندی قبل امیر با ارسال لایحه ای به دادستان درخواست تعیین تکلیف کرد. او گفت که حکم قصاص وی تأیید شده و در صورت جلب رضایت هم پولی برای پرداخت دیه ندارد. بعد از بررسی لایحه ارسالی، تشریفات قانونی اجرای حکم در مورد امیر انجام و او به دار مجازات آویخته شد.

سارق قاتل قصاص شد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

گزارش ها

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

تیم ملی والیبال ایران - لهستان/ گزارش لحظه به لحظه ست نخست

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

بانک‌ها برای ارائه گزارش وجوه ارائه شده دو ماه مهلت دارند

گزارش روزنامه شرق درباره عباس ایروانی

گزارش روزنامه شرق درباره عباس ایروانی

گزارش لحظه به لحظه/ بحرین صفر - ایران صفر

گزارش لحظه به لحظه/ بحرین صفر - ایران صفر

گزارش زنده؛ بحرین 0 ایران 0

گزارش زنده؛ بحرین 0 ایران 0

چراغ گزارش‌های امیدوارکننده بنیادی‌ها روشن شد

چراغ گزارش‌های امیدوارکننده بنیادی‌ها روشن شد

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور

پیشنهاد روزآمدسازی آیین نامه حمایت از قهرمانان ورزشی کشور/ ارائه گزارش پیشرفت علمی کشور