بازدید: 14

انواع سقط جنین، دلایل ایجاد آن ها

منبع : نی نی بان کد خبر: 1844652
سقط در دوره بارداری از نظر پزشکی بیشتر به صورت سقط خود به خودی مشاهده می‌شود.

سقط در دوره بارداری از نظر پزشکی بیشتر به صورت سقط خود به خودی مشاهده می شود. سقط جنین زمانی ایجاد می شود که جنین قبل از ۲۴ هفته از بین برود. بعد از ۲۴ هفته مرگ جنین، تحت عنوان مرده زایی خوانده می شود. از مجموع حاملگی های اول در حدود یک سوم آنها به سقط جنین منجر می شوند. یک چهارم از این سقطها زمانی رخ می دهند که هنوز حاملگی تشخیص داده نشده است و یا حتی هنوز نسبت به تثبیت حاملگی شک و تردید وجود دارد. بنابراین اغلب زنان از سقط خود به بی خبر هستند و این خونریزی را به حساب عادت ماهانه خود می گذارند.
میزان سقط خود به خودی با افزایش سن و تعداد دفعات بارداری افزایش می یابد. به طور معمول سقط ها طی سه ماه اول بارداری روی می دهند و معمولی ترین علامت آن خونریزی است که در ۹۵ درصد موارد مشاهده می شود. اگر خونریزی در هر زمان از بارداری ایجاد شود مشاوره با پزشک ضروری است. بیشتر سقط های خود به خودی به علت کاشته شدن نامناسب جنین در دیواره رحم اتفاق می افتد عواملی که از سوی مادر ایجاد می شود و سبب سقط می شود عبارتند از:
- اختلالات و ناهنجاری های رحمی مثل وجود فیبروم های بزرگ داخل رحمی و عدم تعادل هورمونی. گاهی وجود عفونت های باکتریایی و ویروسی نیز می توانند باعث ایجاد سقط شوند تنها یک درصد از مجموع علل سقط های خود به خودی نارسایی دهانه رحم است.
- عواملی که از سوی پدر ایجاد می شود و سبب سقط به می شوند عبارتند از: وجود اسپرم های غیرطبیعی و نوع گروه خونی که باعث تولید آنتی بادی در بدن مادر بر علیه خون پدر می شود. این گروه از آنتی بادی ها می توانند به جنین حمله کنند و باعث مرگ او شوند.
پزشکان سقط جنین را به چند نوع تقسیم می کنند و اقدامات پزشکی که در هر فرد باید انجام شود منحصر به خودش است:
تهدید به سقط
در این نوع امکان سقط وجود دارد ولی قطعی نیست، علائم به صورت خونریزی مهبلی و گاهی درد شکمی مشاهده می شود. حدود ۱۰ درصد از مجموع بارداری ها به این نوع سقط منجر می شوند و ممکن است این خونریزی در اولین ماه قطع قاعدگی از سوی مادر به عنوان عادت ماهانه تلقی شود.
سقط اجتناب ناپذیر
در این نوع سقط جنین فقط خونریزی رحمی با درد همراه است. زیرا انقباضات رحمی نیز وجود دارد. متاسفانه اگر بازشدگی دهانه رحم وجود داشته باشد از دست رفتن و دفع محصولات حاملگی قطعی است.
سقط کامل
در این نوع سقط ، جنین و جفت به طور کامل از رحم خارج می شوند که گاهی بدون بروز هرگونه علامتی است. وقوع این نوع سقط ها را تنها با انجام سونوگرافی می توان تایید کرد.
سقط فراموش شده
در این نوع سقط جنین و جفت داخل رحم می میرند، اما مدت ها در داخل رحم باقی می مانند تا اینکه بعد از آن خارج شوند. در این نوع سقط جنین نشانه های اولیه بارداری از بین می رود اما نشانه های دیگر مدت ها بعد از مرگ جنین همچنان مشاهده می شوند.
سقط ناقص
این وضعیت زمانی ایجاد می شود که سقط به وقوع پیوسته است، اما هنوز بخشی از جنین و سایر ضمائم آن مثل کیسه آمنیوتیک یا جفت در داخل رحم باقی مانده اند.
سقط عادتی
در این نوع در یک دوره مشخص از بارداری سقط خود به خودی سه نوبت یا بیشتر به وقوع می پیوندد که ممکن است تحت شرایط و علل یکسان انجام گیرد.
سقط مکرر
در این نوع سقط خود به خودی سه نوبت یا بیشتر البته با دلایل مختلف و در مراحل مختلف بارداری روی می دهد.

درمان
اگر به خونریزی مهبل مبتلا شدید به تختخواب برگردید و تا زمان قطع خونریزی استراحت کنید. در برخی مواد توصیه می شود که از فعالیت های مانند ورزش های سنگین و نزدیکی خودداری کنید. اگر خونریزی و درد کاهش پیدا کرد ممکن است خطر وقوع سقط برطرف شده باشد و شما بتوانید کودک خود را حفظ کنید.اگر بعد از ظهور علائم، وقوع سقط جنین غیر قابل اجتناب باشد و پایدار بمند، کمتر پزشکی می تواند از ایجاد سقط جلوگیری کند.
سقط کامل و ناقص حتماً باید در بیمارستان درمان شود. اگر یک سقط ناقص روی دهد داخل رحم باید توسط عملی به نام کورتاژ و تحت بیهوشی عمومی تخلیه شود. جهت درمان داروهای ضد دردی که در عین حال سبب خونریزی شوند تجویز می شود. اگر میزان خونریزی زیاد باشد تزریق خون حتماً توصیه می شود. در ارتباط با درمان سقط فراموش شده اقدامات اورژانسی خاصی وجود ندارد. اما اگر بعد از مدتی سقط خود به خودی به وقوع بپیوندد نیاز است که عمل جراحی کورتاژ انجام شود.
اگر مدتی قبل از مرگ داخل رحم جنین اتفاق افتاده باشد برای القای زایمان و دفع جنین از رحم از شیاف های حاوی پروستاگلاندین و یا تزریق اکسی توسین استفاده می شود. اگر سقط عادتی به دنبال نارسایی دهانه رحم ایجاد شود می توان برای پیشگیری از دفع محتویات رحم در ابتدای بارداری بعدی از روش درمانی بستن دهانه رحم با بخیه های خاص استفاده کرد.

علل ایجاد سقط مکرر
عوامل احتمالی که سبب ایجاد سقط مکرر(سقط عادتی) می شوند عبارتند از:
- اختلالات ژنتیکی یا کروموزومی
- عفونتهای طولانی مدت مثل لیستریا یا که گاهی باعث تکرار می شود و تشخیص و درمان آن می تواند مشکل باشد.
- سوء تغذیه
- بیماری های مزمن مثل بیماری های کلیوی
- نارسایی دهانه رحم
- اختلالات ایمنی- مثل ناسازگاری آرهاش، که در آن سیستم ایمنی بدن مادر جنین را به صورت یک جسم خارجی تصور کرده و به آن حمله می کند. در برخورد با این اختلال باید مهار سیستم ایمنی مادر و یا تزریق آنتی بادی به کودک در نظر گرفته شود.
- فیزیکی مثل تومورهای رحمی به خصوص فیبروم ها یا اختلالاتی که در ساختمان طبیعی رحم ایجاد می شود. مثل اختلال در دیواره های کامل یا وجود تکه ای در داخل رحم که می تواند بخشی و یا تمامی محفظه داخل رحم را پر کند. این اختلالات معمولاً با جراحی قابل درمان هستند.
- علاوه بر این موارد تعدادی از مادران بدون هیچ علت خاصی به سقط مکرر مبتلا می شوند تحقیقات جدید نشان داده اند که علاقه مادر به درمان می تواند باعث درمان علل ناشناخته شود که سبب سقط مکرر می شود.


انواع سقط جنین، دلایل ایجاد آن ها
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12
 • انواع سقط جنین، دلایل ایجاد آن ها


  سقط در دوره بارداری از نظر پزشکی بیشتر به صورت سقط خود به خودی مشاهده می‌شود.
 • بیماری های مخصوص زنان، انواع و دلایل ایجاد


  دستگاه تناسلی زنان شامل دو بخش داخلی و خارجی استو عوامل موثر بر سلامت دستگاه تناسلی شامل طیف وسیعی از عوامل است.
 • بالا رفتن آمار سقط جنین در ایران/کودک همسری، از دلایل افزایش سقط جنین غیرقانونی


  سلامت نیوز:آمارها حکایت از وقوع روزانه یک هزار سقط جنین در کشور دارد؛ یعنی هر ساعت حدود ٤١ مورد و هر سال ٣٦٥ هزار مورد. این اعداد در کنار آمار موالید، معنای دیگری پیدا می کنند. براساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور، در سال ٩٧، یک میلیون و ٤٦ هزار و
 • دلایل ایجاد و درمان خشکی چشم را بشناسید/ آیا مشکلات چشمی باعث ایجاد میگرن می‌شوند؟


  یک متخصص چشم گفت: مهم‌ترین علامت خشکی چشم، خارش و سوزش و حساسیت به نور و قرمزی و زخم قرنیه است.
 • دلایل انواع سردرد


  سلامت نیوز:عضو انجمن علمی طب سنتی گفت: میگرن ترکیبی از انواع سردردهاست. علت دقیق سردردهای میگرنی تاکنون مشخص نشده است و این نوع سردردها مانند سردردهای ناشی از سرماخوردگی یا تومور مغزی نیست که با دارو درمان شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،مه
 • دلایل انواع سردرد


 • انواع گلودرد و دلایل آنها


  حلق انسان شاهراهی است که هم در عبور غذا و هم در مسیر هوا نقش دارد و به همین دلیل در معرض بسیاری از عفونت‌های مختلف باکتریایی و ویروسی است. عفونت‌های حلق به طور کلی فارنژیت نامیده می‌شوند که برحسب علت ایجاد کننده تقسیم بندی می‌شوند.
 • دلایل سقط شدن جنین


  دو بار سقط داشتم و هر دو خارج رحم بود. علت این نوع بارداری چه هست؟
 • دلایل سقط جنین، آخه سنم هم کمه!


  نتیجه یک مطالعه نشان داد، زنانی که در دهه بیست سالگی، استرس‌های زیادی را تجربه می‌کنند، 42 درصد بیش از دیگران ممکن است دچار سقط جنین شوند.
 • ورم لثه و دلایل ایجاد آن


 • ورم لثه و دلایل ایجاد آن


  سلامت نیوز:متخصص بیماری های لثه اظهار داشت: ورم لثه دلایل متفاوتی دارد. این ورم ممکن است در همه جای لثه مشهود باشد یا اینکه در نقطه ای خاص، متمرکز شود و ایجاد مشکل کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،رضا فکرآزاد متخصص بیماری های لثه ، گفت: ورم
 • ورم لثه و دلایل ایجاد آن


  متخصص بیماری های لثه اظهار داشت: ورم لثه دلایل متفاوتی دارد. این ورم ممکن است در همه جای لثه مشهود باشد یا اینکه در نقطه‌ای خاص، متمرکز شود و ایجاد مشکل کند.
 • دلایل ناباروری زوجین، انواع روش‌های درمان


  بچه‌ دار شدن مسئله‌ای است که خیلی زن و شوهرها آرزوی آن را دارند؛ اما متاسفانه ناباروری این آرزو را از برخی از آن‌ها می‌گیرد.
 • سندرم داون در کودکان، دلایل و انواع آن


  سندروم داون بیماری ای است که بر کل زندگی اثر می گذارد. اگر چه قابل درمان نیست، اما پزشکان اکنون بیش از گذشته در مورد آن اطلاع دارند.
 • از دلایل، انواع و روش‌های تشخیص چسبندگی جفت چه می‌دانید؟!


  چسبندگی جفت انواع مختلفی دارد که تفاوت بین آن‌ها با اسامی و با شدت چسبندگی جفت به دیواره رحم تعیین می‌شود.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

تحریم‌های جدید آمریکا بی اهمیت است/ خوشبینی به نماد‌های بانکی متاثر از حمایت دولت/ سهامداران مشتاق گزارش‌های ۶ ماهه بزرگان بازار سرمایه/ بزرگان به پا می‌خیزند

تحریم‌های جدید آمریکا بی اهمیت است/ خوشبینی به نماد‌های بانکی متاثر از حمایت دولت/ سهامداران مشتاق گزارش‌های ۶ ماهه بزرگان بازار سرمایه/ بزرگان به پا می‌خیزند

انجمن «گزارشگران صلح» اعلام موجودیت کرد

انجمن «گزارشگران صلح» اعلام موجودیت کرد

خیابانی گزارشگر شهرآورد ۹۰ شد

خیابانی گزارشگر شهرآورد ۹۰ شد

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش تصویری دیدار تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی+ تصاویر

گزارش تصویری دیدار تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی+ تصاویر

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: جدیدترین گزارش «روند اجرای برجام» در راه مجلس است

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: جدیدترین گزارش «روند اجرای برجام» در راه مجلس است

وزیر مسئولیت گزارش اثربخشی تحریم را واگذارد

وزیر مسئولیت گزارش اثربخشی تحریم را واگذارد