بازدید: 18

«شبی که ماه کامل شد» فیلمی ملتهب در فضای سیاسی است/ نگاه واقعی به تکفیری‌ها

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1843888
گروه هنر ــ یک منتقد سینما و تلویزیون گفت: «شبی که ماه کامل شد» فیلمی جسورانه است که در آن از فضای سیاسی بسیار ملتهب است.

کیوان کثیریان، منتقد سینما و تلویزیون در گفت وگو با خبرنگار ایکنا؛ با دشوار توصیف کردن فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد»، اظهار کرد: این فیلم سینمایی به لحاظ مضمون یک کار ملتهب در سینمای کشورمان محسوب می شود، زیرا کار کردن روی موضوعاتی که درباره تاریخ سیاسی معاصر بوده و وجه سیاسی آن هم پررنگ است در سینمای کشورمان ریسکی بزرگ محسوب می شود. دلیل این امر هم در راستی آزمایی است که در این قبیل تولیدات رخ می دهد. جسارت کارگردان اتفاق مثبت بعدی این فیلم است.
 
مدیر روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ادامه داد: در کنار نکات مثبتی که به لحاظ مضمونی برای فیلم برشمردم، کار خوش ساختی است، چون زحمتی که برای فیلم صورت گرفته به وضوح قابل رؤیت است. این نکته زمانی پررنگ تر می شود که این داشته فیلم را با توجه به ظرفیت سینمای ایران ارزیابی کنیم.

رئیس اسبق شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، بازیگران در این فیلم را چشم گیر توصیف کرد و گفت: امتیاز دیگری که برای فیلم می توان برشمرد بازی های بسیار خوب است. گواه این ادعا هم سیمرغ هایی است که در این حوزه به دست آورد. در میان بازی ها دوست دارم به طور ویژه از بازی فرشته صدرعرفایی نام برم. ساخته جدید نرگس آبیار (کارگردان) این فرصت را به عرفایی داد تا توانایی خود را در معرض دید قرار دهد.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: برخی مواقع این سخن مطرح می شود که درآوردن صحنه های اکشن برای فیلم ساز زن اتفاقی بزرگ است، چون از ظرفیت یک فیلم سازان زن خارج است. من موافق نیستم، چون نگاه جنسیتی را در سینما درست نمی دانم؛ اگر قرار است تعریفی از کار بشود بهتر است این گونه بگویم که اصولاً درآوردن صحنه های اکشن برای فیلم ساز ایرانی دشوار است، پس اگر سینماگری توانست از عهده این امر برآید باید از آن به نیکی یاد کنیم. لازم به ذکر است که نرگس آبیار در کار های قبلی خود نیز تا حدودی داشته های فنی اش را به نمایش گذاشته بود، پس نباید چندان از تصاویری که در فیلم می بینیم، شگفت زده شویم.
 
نگاه واقعی به تکفیری ها

این نویسنده سینمایی با تأکید بر این که نگاه به تکفیری ها در این فیلم خارج از کلیشه های رایج است، بیان کرد: در این فیلم سعی نشده بود از چهره تکفیری ها هیولا ساخته شود؛ برای مثال رهبر گروه تکفیری خوب حرف می زند و سخنانش هم ظاهری دینی دارد، برای همین آدم هایی را هم جذب خود کرده است. این برخلاف کار های رایج سینما و تلویزیون است که نقش های منفی عمدتاً هیولا هستند.
 
وی متذکر شد: در کنار امتیازات فیلم باید از فیلم برداری به عنوان یکی از نقاط ضعف اثر نام ببرم، چون ناپختگی هایی که در این بخش وجود دارد با نقاط قوت فیلم در تعارض است. نکته دیگری که باعث آزارم شد خشونتی بود که در فیلم وجود داشت. دلیلم این است این شکل خشونت (سربریدن) برای فرهنگ ایرانی مطلوب نیست، اما فیلم ساز با ذوق زدگی که داشته خواسته وحشیگری تکفیری ها را به این شکل نشان دهد، البته آن گونه که شنیده ام در اکران عمومی صحنه بریدن سر حذف شده که اگر چنین باشد اتفاقی خوب رخ داده است. همچنین فیلم نامه این فیلم هم دارای اشکال است، چون می توانست سناریو به این پهنا نباشد.
 
فیلمی بالاتر از استاندارد سینمای ایران
 
کثیریان با تأکید بر این که برای سینمای ایران باید افق های بزرگی را در نظر داشته باشد، گفت: قبول دارم آثاری نظیر شبی که ماه کامل شد از استاندارد های سینمای ایران بالاتر است، اما نباید این مسئله باعث رخوت و سستی ما شود، چون کشوری که توانسته دو اسکار بگیرد، مطمئناً سینمایش لیاقت بلندپروازی را دارد. این فکر زمانی جدی تر می شود که بدانیم ما در امور تکنیکی سینما، آدم های بسیار بزرگی را داریم که در سطح اول جهان کار می کنند؛ برای نمونه محمود کلاری را مثال می زنم که جز بهترین های جهان محسوب می شود و در داخل ایران نیز کار می کند.

این کارشناس سینما ادامه داد: غافل شدن از تکنیک و تأکید دائم روی معنا سینمای ایران را در آینده نزدیک از صحنه جهانی حذف خواهد کرد، چون این تصور که ما به دلیل محدودیت ها باید به تکنیک بی توجه باشیم و در عوض به روی معنا تأکید دائم داشته باشد باعث شده دیگر آن درخشش لازم را در جشنواره ها خارجی نداشته باشیم، چون بعد از مدتی دنیا ازاین دست تولیدات اشباع خواهد شد و به سراغ معیار های اصلی سینما که همان فرم و ساختار است خواهد رفت.
 
مشکلات فیلم های پروپاگاندای ایرانی

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این که آیا پروپاگاندا خواندن فیلم هایی نظیر شبی که ماه کامل شد، درست است؟ توضیح داد: این که فیلم پروپاگاندا ساخته شود به خودی خود اتفاق بدی نیست، چون در آمریکا هم پروپاگاندا ساخته می شود، اما فرق اینجاست آن ها می دانند چگونه فیلم دولتی بسازند؛ بری مثال در فیلم های آمریکایی پلیس یا مقامات دولتی فاسد و جاسوس هم می شوند، اما درنهایت قانون اساسی حاکم در آن کشور افراد خاطی را رسوا می کند. این رویکرد نوعی خدمت به پرچم است، اما در فیلم های ایرانی، حتی ما یک پلیس را نمی بینیم که رشوه بگیرد یا مقام و مسئولی فاسد باشد، همین ضعف باعث شده فیلم های پروپاگاندای ما مقبول واقع نشود.

کثیریان نقش تهیه کننده را در موفقیت فیلم پررنگ خواند و اظهار کرد: شبی که ماه کامل شد یکی از آثاری است که در کنار توانایی کارگردان و بازیگرانش از داشته های مهم دیگری هم بهره برده است. آن نیز تهیه کنندگی این کار است، چون امکاناتی که تهیه کننده توانسته برای فیلم فراهم آورد دست فیلم ساز را در تصویرگری صحنه های دل خواه باز گذاشته است.

این منتقد سینمایی در پایان برای فیلم در گیشه آرزوی موفقیت کرد و گفت: دوست دارم چنین آثاری در گیشه موفق باشند، چون اگر چنین اتفاقی برای شبی که ماه کامل شد رخ دهد، سینما بیشتر به سمت این دست تولیدات سوق پیدا خواهد کرد؛ کار هایی که به لحاظ ساختار و فرم به سینما نزدیک تر است.

گفت وگو از داود کنشلو
 
انتهای پیام

«شبی که ماه کامل شد» فیلمی ملتهب در فضای سیاسی است/ نگاه واقعی به تکفیری‌ها
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

افزایش جرایم مختلف در کانادا/سی‎بی‎سی: جرایم گزارش شده از سوی پلیس کانادا برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت

افزایش جرایم مختلف در کانادا/سی‎بی‎سی: جرایم گزارش شده از سوی پلیس کانادا برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران