بازدید: 15

تخریب ۹۰۰ مورد ساخت و ساز غیر مجاز در دماوند

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1843059
­رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران : اراضی کشاورزی استان تهران بواسطه تفاوت قیمتی که تغییرکاربری در اراضی ایجاد می‌کند بشدت مورد حجمه است

کریم ذوالفقاری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اعلام این مطلب افزود:​ تا یک دهه پیش مساحت اراضی کشاورزی استان تهران ۲۸۰ هزار هکتار بوده، ولی اکنون این مساحت به ۱۸۷ هزار هکتار کاهش یافته و این موضوع نشان دهنده آن است که به سرعت اراضی کشاورزی استان در حال تغییر کاربری است.

کد ویدیو

وی اظهار داشت: تغییر کاربری غیر مجاز اراضی در استان تهران، ارزش افزوده کاذب بسیار بالایی برای متخلفان ایجاد می کند و همین موضوع باعث ایجاد طمع در برخی افراد سود جو می شود.
ذوالفقاری ادامه داد: به عنوان مثال یک هکتار زمین کشاورزی که در استان زیر کشت گندم است ممکن است بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد در حالیکه اگر این زمین با همین شرایط تغییر کاربری داده شود در یک شب ارزش آن به حدود دو میلیارد تومان می رسد، ولی این یک ارزش افزوده کاذب است چرا که با تغییر کاربری امکان کاشت و تولید در این زمین از بین می رود.
وی اضافه کرد: بر اساس قانون، ​ تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است مگر در موارد استثنا که به تشخیص کمیسیون تبصره یک ماده یک باشد و این سختگیری ها به دلیل این است که همه چیز را می توان تولید کرد، ولی خاک و اراضی کشاورزی قابل تولید نیست.
ذوالفقاری تصریح کرد: بشدت به موضوع جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی استان ورود کرده ایم؛ کار سختی پیش رویمان قرار دارد، ولی با این حال هیچگونه اغماضی در این امر صورت نمی پذیرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: در سال ۹۷ بیش از ۲۵۰۰ مورد قلع و قمع ساخت و ساز غیر مجاز در استان داشتیم و در سه ماهه ابتدایی امسال هم بیش از ۱۵۰۰ مورد قلع و قمع انجام شده و مصمم هستیم که اجازه تغییر کاربری اراضی کشاورزی را ندهیم و حتی جو سازی ها و اتهاماتی که به مدیران این بخش زده می شود ما را از هدفمان دور نمی کند.
وی ادامه داد: در همین راستا در ۱۰ روز گذشته، ۹۰۰ مورد ساخت و ساز غیر مجاز در دماوند قلع و قمع شده و در شمیرانات هم بیش از ۴۷ مورد تخریب در یک روز انجام شد.
ذوالفقاری تاکید کرد: شاید بدلیل امکانات کم، برخی ساخت و ساز های غیر مجاز از دیدمان دور بماند، ولی این موضوع همیشگی نیست و بزودی همه آن ها هم شناسایی می شوند.
وی گفت: از مردم درخواست می کنم اگر تغییر کاربری در راستای تولید و اشتغال زایی می خواهند حتما قبل از آن برای دریافت مجوز های لازم اقدام کنند تا بررسی های لازم صورت پذیرد و اگر اراضی مذکور در قطب های کشاورزی واقع نشده باشد و انتفاع مطلوبی در کشاورزی نداشته باشد سعی بر این است که برای صدور مجوز رویه آسانی ایجاد شود، ولی ساخت و ساز بدون مجوز و خودسرانه تنها به از بین رفتن سرمایه های مردم منجر می شود.


تخریب ۹۰۰ مورد ساخت و ساز غیر مجاز در دماوند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها