بازدید: 16

هر هفت دقیقه یک ایرانی به آلزایمر مبتلا می‌شود/ خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران‌زده/ تاثیر مصرف خوراکی‌های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1842862
هر هفت دقیقه یک ایرانی به آلزایمر مبتلا می‌شود، خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران‌زده، تاثیر مصرف خوراکی‌های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان و آب آشامیدنی زنجان سنگ ساز کلیه نیست گزیده‌ای از اخبار بسته سلامت امروز است.

هر هفت دقیقه یک ایرانی به آلزایمر مبتلا می شود/ خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران زده/ تاثیر مصرف خوراکی های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکانبه گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، هر هفت دقیقه یک نفر ایرانی به آلزایمر مبتلا می شود، خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران زده، تاثیر مصرف خوراکی های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان، مصرف کم میوه و سبزیجات منجر به سکته و بیماری قلبی می شود، عدم توازن در اقتصاد سلامت مردم را دچار آسیب می کند و آب آشامیدنی زنجان سنگ ساز کلیه نیست گزیده ای از اخبار بسته سلامت امروز است که در ادامه می خوانید.

• هر هفت دقیقه یک نفر ایرانی به آلزایمر مبتلا می شود
مدیر عامل انجمن دمانس و آلزایمر ایران از ابتلای بیش از ۷۰۰ نفر در ایران به بیماری آلزایمر خبر داد و گفت: در حال حاضر ۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به دمانس هستند که بیش از ۶۰ درصد آن ها را بیماران مبتلا به آلزایمر تشکیل می دهند. به گزارش برنا؛ معصومه صالحی اظهارداشت: هر سه ثانیه یک نفر در جهان مبتلا به دمانس یا بیماری آلزایمر می شود. در حال حاضر ۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به دمانس هستند که بیش از ۶۰ درصد آن ها را افراد مبتلا به بیماری آلزایمر تشکیل می دهند. وی افزود: بر اساس آمار جمعیت سالمندان و آمار جهانی، در ایران نیز بیش از ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به دمانس هستند. بر اساس تخمینی که زده شده است، هرهفت دقیقه، یک نفر در ایران به مبتلا این بیماری می شود.

• خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران زده
بررسی ها نشان می دهد افرادی که در مناطق بحران زده و درگیر جنگ زندگی می کنند پنج برابر بیشتر احتمال دارد به افسردگی و اضطراب دچار شوند. به گزارش ایسنا، گروهی از متخصصان دانشگاه کوئینزلند، واشنگتن و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) بر اساس مطالعات خود اعلام کردند: زندگی کردن در مناطق بحران زده و تجربه کردنِ درگیری های جنگی موجب می شود خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب حدود پنج برابر افزایش پیدا کند. به گفته محققان بار و شدت اختلالات روان در میان افرادی که در مناطق درگیر بحران زندگی می کنند بالاست. به گزارش ایسنا، برآورد ها حاکی از آن است از هر پنج نفر که در این مناطق زندگی می کنند یک نفر در دوره ای به اختلالات سلامت روان مبتلا خواهد شد و میزان افسردگی و اضطراب در این مناطق نسبت به دیگر نقاط جهان پنج برابر بیشتر است. در این مطالعه آمده است: چالش زندگی روزانه همراه با بی ثباتی و مشکلات ناشی از جنگ تاثیر عمیقی بر سلامت روان افراد دارد. همچنین قرار گرفتن در معرض پیامد های مستقیم و مکرر جنگ تاثیر عمیقی بر سلامت روان دارد.

• تاثیر مصرف خوراکی های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان
به گفته محققان، مصرف زیاد خوراکی های مضر موسوم به جانک فود ها (هله هوله ها) عامل بروز آلرژی های غذایی در کودکان است. به گزارش مهر، محققان دانشگاه ناپل ایتالیا دریافتند مصرف زیاد محصولات AGEs (advanced glycation end) با بروز آلرژی های غذایی در کودکان مرتبط است. AGEs به میزان بالا در جانک فود های نظیر مواد قندی، خوراکی های فرآوری شده، و گوشت های کبابی وجود دارند. به گفته محققان، وجود این ماده نقش مهمی در ابتلا و پیشرفت بیماری های متفاوت اکسایشی نظیر دیابت، تصلب شریان و اختلالات نورولوژیکی دارد. در این مطالعه، تیم تحقیق ۶۱ کودک بین سنین ۶ تا ۱۲ سال را بررسی کردند. این کودکان در قالب سه گروه تقسیم بندی شده بودند: کودکان مبتلا به آلرژی غذایی، کودکان مبتلا به آلرژی های تنفسی و گروه کنترل که سالم بودند. محققان به وجود رابطه چشمگیری بین AGEs و مصرف جانک فود ها و ابتلا به آلرژی های غذایی پی بردند.

• مصرف کم میوه و سبزیجات منجر به سکته و بیماری قلبی می شود

نتایج یک مطالعه مقدماتی نشان می دهد عدم مصرف کافی میوه و سبزیجات منجر به مرگ سالانه میلیون ها نفر بر اثر سکته و بیماری قلبی می شود. به گزارش مهر، یافته های تحقیقاتی نشان می دهد حدود یک مرگ از هر ۷ مرگ ناشی از مشکلات قلبی-عروقی به دلیل مصرف کم میوه و حدود یک مرگ از هر ۱۲ مرگ ناشی از مشکلات قلبی-عروقی به دلیل مصرف کم سبزیجات است. طبق تحقیقات، مصرف کم میوه با مرگ قلبی-عروقی حدود ۱.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ مرتبط بوده و مصرف کم سبزیجات عامل مرگ ناشی از مشکلات قلبی-عروقی در حدود یک میلیون نفر در همان سال بوده است.

• عدم توازن در اقتصاد سلامت مردم را دچار آسیب می کند
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، با بیان اینکه عدم توازن در اقتصاد سلامت مردم را دچار آسیب می کند، گفت: خواستار توجه وزارت بهداشت به جایگاه فیزیوتراپی در نظام سلامت کشور هستیم. به گزارش فارس، محمدرضا ظفرقندی افزود: نگاه ما به جایگاه فیزیوتراپی از آنچه هست، باید تغییر کند. زیرا، بازتوانی بیماران بعد از عمل جراحی، باعث می شود آن ها به زندگی و کار باز گردند. وی با عنوان این مطلب که نگاه درستی به فیزیوتراپی نداریم، افزود: هدف همه ما در نظام سلامت، مردم هستند و ما باید بتوانیم خدماتی ارائه بدهیم که باعث ارتقای سلامت مردم و جامعه شود.


• آب آشامیدنی زنجان سنگ ساز کلیه نیست
یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: برخلاف تصور عموم مصرف آب آشامیدنی این استان سنگ ساز کلیه نیست، بلکه عوامل دیگری در ظهور و بروز آن دخالت دارد. به گزارش ایرنا، حسن یاری افزود: بسیاری از شهروندانی زنجانی تصور می کنند که آب استان به دلیل نوع خواص آن در بروز سنگ کلیه دخالت داشته در حالی که باید به عوامل دیگری توجه کرد. وی اظهار داشت: کشور های ایران، ترکیه و کشور های عربی، شمال آفریقا و خاورمیانه جزو مللی هستند که به خاطر خشکی آب و هوا، نوع تغذیه و عوامل ژنتیکی روی کمربند تولید سنگ در کلیه و سیستم ادراری قرار دارند که این میران در برخی نقاط کشورمان بیشتر مشاهده می شود.

• اهدای خونِ زنان با سابقه بارداری بی خطر است
نتایج یک بررسی نشان می دهد اهدای خون توسط زنانی که پیش از این سابقه بارداری داشته اند، بی خطر است. به گزارش ایسنا، پزشکان در مطالعه ای جدید دریافتند اهدای گلبول های قرمز خون توسط زنانی که سابقه بارداری داشته اند، نمی تواند واکنش های کشنده ای را در بیماران دریافت کننده خون به همراه داشته باشد. متخصصان پیش از این بر اساس بخشی از مطالعات اعلام کرده بودند: زنانی که سابقه بارداری داشته اند، نمی توانند خون اهدا کنند، زیرا در دوران بارداری آنتی بادی هایی در بدن آنان تشکیل می شود که با عوارض مرگباری در دریافت کننده خون همراه است. این عارضه به آسیب حاد ریوی مرتبط با تزریق خون موسوم است. در این مطالعه پزشکان به بررسی اطلاعات بیش از یک میلیون دریافت کننده گلبول خون در آمریکا، سوئد و دانمارک پرداختند. آن ها مشاهده کردند در مرگ ناشی از دریافت خون از زنانی که سابقه بارداری داشتند، زنانی که تاکنون تجربه بارداری نداشتند و نیز دریافت خون از مردان تفاوت چشمگیری وجود ندارد. محققان این مطالعه از موسسه ملی خون، ریه و قلب آمریکا اظهار داشتند: یافته های بدست آمده تاکید می کند بقای عمر بیمارانی که خون دریافت می کنند با این موضوع که خون را از یک مرد، یک زن با سابقه بارداری یا زنی بدون تجربه بارداری دریافت کنند ارتباطی ندارد. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، هر ساله در سطح جهان بیش از ۸۰ میلیون واحد گلبول قرمز خون اهدا می شود.


انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


هر هفت دقیقه یک ایرانی به آلزایمر مبتلا می‌شود/ خطر ۵ برابری اختلالات روان در مناطق بحران‌زده/ تاثیر مصرف خوراکی‌های مضر بر افزایش ریسک آلرژی در کودکان
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها