بازدید: 17

افزایش متابولیسم بدن با این عادت‌ها

منبع : برترین ها کد خبر: 1842277
بیشتر افراد وقتی با اضافه وزن ناخواسته مواجه می‌شوند، آن را به متابولیسم بدن خود ربط می‌دهند؛ ولی تا حدودی درست فکر می‌کنند. چرا که متابولیسم مسئول تمام فرآیند‌های شیمیایی بدن است که به سلول‌ها و ارگان‌های ما انرژی و مواد مغذی می‌رسانند.

برترین ها: بیشتر افراد وقتی با اضافه وزن ناخواسته مواجه می شوند، آن را به متابولیسم بدن خود ربط می دهند؛ ولی تا حدودی درست فکر می کنند. چرا که متابولیسم مسئول تمام فرآیند های شیمیایی بدن است که به سلول ها و ارگان های ما انرژی و مواد مغذی می رسانند. مشکل زمانی به وجود می آید که ما بیشتر از نیاز بدن کالری دریافت می کنیم؛ و این باعث کند شدن متابولیسم بدن و در نتیجه افزایش وزن می شود.

8 عادتی که سرعت متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد

همه ی ما می دانیم که باید برای سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن خود تلاش کنیم، با این حال بیشتر ما به دنبال راه آسان تر هستیم، رژیم های سخت می گیریم و مکمل های غذایی پرخطر و تایید نشده مصرف می کنیم. به نظر می رسد این حقیقت را از یاد برده ایم؛ بدن ما از طبیعت به وجود آمده است و بنابراین از قوانین طبیعی خاصی تبعیت می کند.

بنابراین، وقتی سعی می کنیم این فرآیند های طبیعی را با روش های مصنوعی مجبور به کار کنیم، اثر معکوس می دهد. در عوض اگر بخواهیم متابولیسم بدن خود را بالا ببریم و اندام مناسبی داشته باشیم، باید به آرامی عادت های روزانه ی خود را تغییر دهیم و به شکل اولیه برگردانیم.

۱. سخت نگیرید

می دانیم که استرس دلیل اصلی تعداد زیادی از بیماری هاست، اما برای مدت طولانی این باور وجود داشته است که استرس سرعت متابولیسم بدن را بالا می برد. طبق مطالعه ی محققان دانشگاه ملی اوهایو، استرس با افزایش وزن و کاهش سرعت متابولیسم بدن رابطه مستقیمی دارد.

به منظور آزاد کردن جریان طبیعی انرژی در بدن، باید به طور روزانه محل ساکتی را پیدا کنید و در پانزده دقیقه ی اول با انجام ورزش های هوازی، یوگا، یا مدیتیشن آرام شوید. به این روش، بدن شما از استرس روزانه آزاد می شود و اکسیژن کافی برای سلامت متابولیسم خود دریافت می کند.

۲. صبر نکنید که تشنه شوید

8 عادتی که سرعت متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد

طبق پژوهش های دانشگاه یوتا، اگر آب کافی به بدن جذب نرسد، متابولیسم «افسرده» می شود. نیاز به آب به سن، سطح فعالیت، وزن و ... بستگی دارد. با این حال میزان دریافت آب بهینه برای یک بزرگسال، صرف نظر از آب جذب شده از غذا و نوشیدنی های دیگر، هشت لیوان در روز است. از طرف دیگر به شدت توصیه می شود که به جای این که بعد از وعده ی غذایی یک لیوان آب بنوشید، این کار را قبل از خوردن غذا انجام دهید؛ چرا که مصرف آب قبل از غذا به افزایش سرعت متابولیسم بدن کمک می کند.

۳. چند بار غذا بخورید

غذا دشمن شما نیست، که درست بعد از خوردن آن در بدن به چربی تبدیل شود. خوردن غذا اگر به شکل مناسب باشد، می تواند سرعت متابولیسم بدن شما را بالا ببرد و برای شما تناسب اندام به ارمغان بیاورد. برای انجام آن باید وعده های سبک تر را به طور مکرر بخورید. به طور ایده آل باید در هر سه ساعت یک وعده ی سبک میل کنید. همچنین سعی کنید هر روز وعده های غذایی خود را در ساعت مشخص صرف کنید و شام را دیر نخورید.

۴. شب خوب بخوابید

عادت خواب نامنظم می تواند به متابولیسم شما آسیب بزند، باعث استرس شود و قند و کربوهیدرات های بد جذب کند. خواب با کیفیت نیازمند خوابیدن در اتاقی با هوای خوب بدون نور مصنوعی و حداقل هشت ساعت است. برای اجتناب از کند شدن متابولیسم بدن باید هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و صبح زود بیدار شوید.

۵. خام بخورید

سبزیجات خام غنی از فیبر هستند، که فرآیند جذب را به تاخیر می اندازند و اشتها را کاهش می دهند. سبزیجات خام وقتی با مقدار کم کالری ترکیب می شوند، راه حل خوبی برای افزایش متابولیسم و کاهش وزن ارائه می کنند. سبزیجات فرآوری نشده باید در برنامه غذایی روزانه ی شما جا داشته باشند.

۶. چای سبز مصرف کنید

اگر چای سبز را جایگزین قهوه کنید، از آن جایی که سرشار از آنتی اکسیدان بوده، به سوزاندن سریع تر چربی های بدن و تبدیل آن ها به انرژی کمک می کند؛ و دقیقا برعکس هیجان کوتاه مدتی که از قهوه دریافت می کنید، عمل می کند. حداقل دو فنجان چای سبز در روز بنوشید تا متابولیسم بدن و وزن خود را تحت کنترل داشته باشید. با این حال از نوشیدن چای سبز با معده ی خالی یا قبل از خواب بپرهیزید.

۷. سطح آهن بدن خود را بالا ببرید

8 عادتی که سرعت متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد

آهن قند خون را به انرژی سوخت عضلات در بدن انسان تبدیل می کند. استفاده از غذا های حاوی آهن مانند ماهی در رژیم غذایی روزانه می تواند به افزایش متابولیسم شما طی فعالیت های فیزیکی کمک کند.

۸. فعال باشید

برای منظم ورزش نکردن بهانه نیاورید و برنامه ی پرکار خود را به نفع خودتان به کار ببرید. فعالیت فیزیکی به افزایش سرعت متابولیسم بدن کمک می کند، چرا که کالری می سوزاند و عضله می سازد، اما همه نمی توانند برنامه ی ورزشی منظمی در برنامه ی روزانه ی خود تنظیم کنند.

خوشبختانه چند عادت ساده وجود دارند که می توانید آن ها را تغییر دهید و به زندگی روزانه و عادی خود اضافه کنید؛ تا شانس تناسب اندام و سلامت بیشتر را از دست ندهید. از هر فرصتی برای افزایش سطح فعالیت و متابولیسم بدن خود استفاده کنید، از جمله:

در هر فرصتی که به دست می آورید به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید.

یک ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید و باقی راه را تا مقصد پیاده بروید.

در وسایل حمل و نقل عمومی بایستید و سعی کنید این کار را تمرین کنید.

در محل کار بدن خود را کش و قوس دهید و هر چند دقیقه یک بار حرکتی با بدن خود انجام دهید.

مطمئن باشید که اگر سرعت متابولیسم بدن شما افزایش پیدا کند، قطعا حال شما بهتر خواهد شد.

منبع: lifehack


افزایش متابولیسم بدن با این عادت‌ها
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13
 • افزایش متابولیسم بدن با این عادت‌ها


  بیشتر افراد وقتی با اضافه وزن ناخواسته مواجه می‌شوند، آن را به متابولیسم بدن خود ربط می‌دهند؛ ولی تا حدودی درست فکر می‌کنند. چرا که متابولیسم مسئول تمام فرآیند‌های شیمیایی بدن است که به سلول‌ها و ارگان‌های ما انرژی و مواد مغذی می‌رسانند.
 • ۱۴ روش افزایش متابولیسم


  دانه‌های قهوه دارای آنتی اکسیدان و ارزش سلامتی بالایی هستند. قهوه‌ی خود را پر از خامه و مواد شیرین کننده نکنید، قهوه به تنهایی میتواند به شما انرژی و آنتی اکسیدان بدهد.
 • چرا با افزایش سن، متابولیسم بدن کم می‌شود؟


  سطح فعالیت شما می‌تواند سرعت متابولیسم‌تان را تعیین کند. در واقع فعالیت، چه ورزشی و چه غیر ورزشی، 10 تا 30 درصد از کالری سوزی روزانه را شامل می‌شود. برای یک فرد فعال این میزان می‌تواند به 50 درصد برسد.
 • راهکارهایی ساده برای افزایش متابولیسم بدن


  به خوبی می دانیم که یکی از راه های لاغری افزایش متابولیسم بدن است. در این مقاله سعی شده است راه های افزایش متابولیسم بدن را به شما معرفی کنیم.
 • راهکارهایی ساده برای افزایش متابولیسم بدن


  به خوبی می دانیم که یکی از راه های لاغری افزایش متابولیسم بدن است. در این مقاله سعی شده است راه های افزایش متابولیسم بدن را به شما معرفی کنیم.
 • راهکارهایی ساده برای افزایش متابولیسم بدن


  به خوبی می دانیم که یکی از راه های لاغری افزایش متابولیسم بدن است. در این مقاله سعی شده است راه های افزایش متابولیسم بدن را به شما معرفی کنیم.
 • راهکارهایی برای لاغری با افزایش متابولیسم بدن


  تمام افرادی که حتی در دوره کوتاه مدتی به دنبال لاغر شدن بوده اند با کلماتی مانند سوخت و ساز و متابولیسم برخورد کرده اند. باید بدانیم که بدن انسان در تمام حالات حتی در حالت خواب برای انجام فعالیت‌های خود نیاز به انرژی دارد.
 • افزایش متابولیسم بدن با مصرف روزانه 11 غذای گیاهی


  سلامت نیوز:این نکته ثابت شده که یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان خطر ابتلا به سندرم متابولیک و بسیاری از شرایط بهداشتی مرتبط با آن را کاهش می دهد. با این حال برای به دست آوردن حداکثر مزایای گیاه خواری، شما باید بدانید که چه گزینه هایی را با چه مقادیری
 • افزایش متابولیسم بدن با مصرف روزانه 11 غذای گیاهی


  سلامت نیوز: این نکته ثابت شده که یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان خطر ابتلا به سندرم متابولیک و بسیاری از شرایط بهداشتی مرتبط با آن را کاهش می دهد. با این حال برای به دست آوردن حداکثر مزایای گیاه خواری، شما باید بدانید که چه گزینه هایی را با چه مقادیری
 • ۱۱ گزینه گیاهی برای افزایش متابولیسم و چربی سوزی


  حبوبات منبع اصلی پروتئین‌های گیاهی هستند و گزینه‌های مطلوب غذایی برای کسانی به شمار می‌روند که قصد خوردن گوشت را ندارند. مصرف حبوبات به کنترل سطح قند خون و افزایش متابولیسم کمک می‌کند.
 • نقش مهم ویتامین D در متابولیسم بدن


  سلامت نیوز: کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، گفت: دریافت مقدار کافی از ویتامین D برای رشد طبیعی و توسعه استخوان ها و دندان و همچنین بهبود مقاومت در برابر بیماری های خاص مهم است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب دا، دنیا فیروزی
 • تیروئید و نقش آن در سلامت و متابولیسم


 • متابولیسم چیست و چگونه عمل می کند؟


  متابولیسم عبارتی است که برای توضیح تمام واکنش های شیمیایی دخیل در حفظ وضعیت زندگی سلول ها و ارگانیزم استفاده می شود.
 • غدد متابولیسم کودکان، همه اطلاعات لازم


  هورمون ها در واقع مولکول های هشداردهنده ای هستند که پیام های شیمیایی خاص را در کل بدن جابه جا می کنند.
 • ویروس HIV به متابولیسم کلسترول آسیب می‌رساند


  محققان در مطالعات جدید خود دریافتند که ویروس HIV باعث ایجاد اختلالاتی در متابولیسم کلسترول سلول‌ها می‌شود.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها