بازدید: 12

زنان، افزایش آگاهی و سواد سلامت خانواده/ باید سبک زندگی شهری اصلاح شود

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1842274
ابتکار گفت: این زنان هستند که می‌توانند با مدیریت صحیح، سبک زندگی و فرهنگ سلامت را در خانواده ارتقا دهند.

تاکید بر نقش زنان در مدیریت سبک تغذیه خانوادهبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همزمان با اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در سراسر کشور، ضمن پیوستن به این پویش ملی درباره ضرورت توجه به فشار خون به عنوان یک ریسک فاکتور بسیار مهم، اظهار کرد: جای خرسندی است که توفیق مشارکت در این پویش ملی که اقدامی ارزشمند از سوی وزارت بهداشت محسوب می شود را دارم.

وی افزود: در مقطعی از زمان، توجه به مقوله درمان بسیار مورد تاکید قرار گرفته بود، اما در حال حاضر، موضوع پیشگیری از اولویت های اصلی وزارت بهداشت محسوب می شود. از این رو جا دارد از دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که رویکردی پیشگیرانه داشته و نسبت به مقوله بهداشت، پیشگیری از بیماری ها و سبک زندگی اهتمام ویژه دارند، تشکر کنم. با راه اندازی این کمپین، یک گام به سوی پیشگیری پیش رفته و از مشارکت های مردمی در این زمینه نیز بهره مند می شویم.

ابتکار با تاکید بر نقش موثر زنان در ارتقا سلامت خانواده، تصریح کرد: زنان در زمینه ارتقا سلامت فرزندان و همسرشان، نقش محوری دارند و این زنان هستند که می توانند با مدیریت صحیح، سبک زندگی و فرهنگ سلامت را در خانواده ارتقا دهند.

وی افزود: امروزه مصرف فست فودها، کنسرو ها و غذا های آماده رواج زیادی پیدا کرده است، میزان نمک در این نوع غذا ها بسیار بالا بوده و فرد را به سمت افزایش فشار خون سوق می دهد. بنابراین، زنان با نقش تاثیرگذاری که دارند، می توانند سبک تغذیه خانواده را نیز مدیریت کنند.

وی گفت: بیش از ۵۰ درصد از افرادی که به فشار خون مبتلا هستند، از این مشکل آگاهی ندارند. در این راستا، باز هم می توان به نقش موثر زنان اشاره کرد؛ چراکه زنان می توانند در افزایش این آگاهی و بالابردن سواد سلامت خانواده پیشگام باشند.

ابتکار با بیان اینکه حفظ نشاط، کاهش تنش و افزایش شادکامی در خانواده، با برقراری ارتباط موثر اعضای خانواده با یکدیگر میسر می شود، بیان کرد: در حال حاضر، طرحی تحت عنوان "طرح گفت و گوی ملی خانواده" در حال اجراست که به مهارت های ارتباطی درون خانواده و اصلاح سبک زندگی می پردازد، تا خانواده ها با تقویت ارتباطات خود درون خانواده، تنش ها را کاهش دهند. همچنین، بخشی از گفتگو های خانوادگی نیز می تواند به مباحث سلامت، سبک زندگی سالم و برقراری مناسبات سالم درون خانواده و برقراری مناسبات عاطفی مثبت به منظور کاهش تنش ها و افزایش سواد سلامت اختصاص پیدا کند.

ارتباط سبک زندگی سالم در افزایش سلامت اعضای خانواده

وی با تاکید بر تاثیر مستقیم کیفیت و سبک زندگی سالم در افزایش سلامت اعضای خانواده، بیان کرد: متاسفانه امروزه با سبک زندگی نشسته و بی تحرک در منزل و محل کار مواجه شده ایم و ضرورت دارد که به فعالیت بدنی و ورزش، توجه بیشتری کرده و آن را جزو ضروریات روزمره تلقی کنیم. باید توجه شود که کودکان و فرزندان ما، از رفتار و عادات والدین الگوبرداری می کنند، بنابراین چنانچه رفتار های مثبتی همچون، ورزش، طبیعت گردی و تغذیه مناسب را در خانواده الگو قرار دهیم، کودکان نیز آموزش خواهند دید. در موضوع کاهش ریسک فاکتور های بیماری های غیرواگیر مانند فشار خون نیز آموزش عادات صحیح در خانواده نقش موثری ایفا می کند.

تاکید بر اصلاح سبک زندگی شهری

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار کرد: با صنعتی شدن جوامع و گسترش شهرنشینی، ارتباط مردم با طبیعت دچار اختلال شده است و این موضوع بر شاخص های سلامت تاثیر دارد. در بسیاری از کشور های جهان، درمانگران، پیاده روی در طبیعت را به عنوان یک رژیم درمانی، توصیه می کنند و تاثیر این موضوع را در کاهش تنش و تنظیم فشار خون ثابت کرده اند. بنابراین، سبک زندگی شهری باید اصلاح شود؛ چراکه روستاییان فعالیت بدنی بهتری داشته و با طبیعت ارتباط بهتری دارند، اما به دلیل اینکه ۷۰ درصد جمعیت کشور به سمت شهر ها و حاشیه شهر ها حرکت کرده اند، باید بر سبک زندگی سالم با مشارکت فعال زنان و سایر اعضای خانواده تاکید بیشتری شود.

ضرورت توجه زنان به ورزش کردن

وی درباره ضرورت افزایش تحرک بدنی در زنان، گفت: زنان باید بر ورزش کردن و اصلاح سبک زندگی توجه بیشتری کنند. در اصلاح سبک زندگی، بر تغذیه صحیح، تحرک بدنی و افزایش آگاهی و اطلاعات دقیق و علمی درخصوص سلامتی و عوامل ایجادکننده بیماری ها از جمله فشار خون، تاکید می شود؛ چرا که متاسفانه در فضا های مجازی و شبکه های اجتماعی اطلاعات مختلفی رد و بدل می شود، که مبنای علمی ندارد، بنابراین مردم باید اطلاعات دقیق را درخصوص مباحث سلامتی، از منابع علمی از جمله وزارت بهداشت کسب کنند.

وی افزود: باید توجه شود که ورزش کردن و ایجاد نشاط در خانواده یک ضرورت محسوب می شود و خانواده ها باید برای خودشکوفایی تلاش کنند. انسان ۲ بعد جسمانی و روانی دارد، بی توجهی به روان، به جسم آسیب می رساند. بحث بیماری های روان تنی در دنیا نیز مطرح است. بنابراین نوع نگرش انسان به آینده و امیدوار بودن، می تواند در کاهش مشکلات روان نیز موثر باشد.

ابتکار ادامه داد: در معاونت زنان و خانواده، یکی از رویکردها، توجه به سلامت زنان است. در این زمینه، همکاری های بسیار خوبی هم با وزارت بهداشت داریم، همچنین تفاهم نامه ها و طرح های مشترکی را دنبال می کنیم و امیدواریم که در زمینه های مختلف همچون اصلاح سبک زندگی نیز این همکاری ها تداوم پیدا کند.

سلامت افراد از دوران کودکی شکل می گیرد

وی افزود: یکی از موضوعاتی که اهمیت زیادی دارد، ورزش بانوان است. ورزش کردن و حفظ سلامتی، ارتباط زیادی با یکدیگر دارند. در مقاطعی به دلیل کمبود بودجه، درس ورزش در مقطع ابتدایی از برنامه های آموزش و پرورش حذف شده بود. این موضوع برای دختران، تاثیراتی نامطلوب  را درپی داشت؛ چرا که پسران به هرحال جنب و جوش و فعالیت بدنی دارند. بنابراین، با نشست ها و جلساتی که با وزیر آموزش و پرورش وقت برگزار کردیم، این موضوع پیگیری شد و دوره های آموزشی تربیت بدنی برای معلمان برگزار شد. تابستان سال گذشته، ۶۷ هزار معلم این آموزش ها را دریافت کردند و ورزش ابتدایی به اکثر مدارس ابتدایی در سطح کشور بازگشت. این موضوع اهمیت بسیاری دارد، زیرا، رفتار های صحیح و بسیاری از پارامتر های سلامت در دوران کودکی شکل می گیرد، یکی از دلایل چاقی و اضافه وزن در کودکان و همچنین بزرگسالان، ناشی از رفتار های دوران کودکی است.

محدودیت فضا های ورزشی برای بانوان

ابتکار بیان کرد: خوشبختانه، وزارت ورزش و جوانان به مقوله ورزش بانوان و ورزش های همگانی دختران توجه زیادی دارد، اما با توجه به مباحث شاخص های عدالت جنسیتی که موضوع عدالت در دسترسی به خدماتی مانند ورزش را شامل می شود، بانوان ایرانی، کماکان در دسترسی به سالن های ورزشی مخصوصا در شهرستان ها، کمبود های جدی دارند و دختران محدودیت های بیشتری برای این موضوع دارند.

وی ادامه داد: اقدام دیگری که با وزارت ورزش و جوانان آغاز کردیم، بررسی فضا های ورزشی در مدارس دخترانه از لحاظ امکان فعالیت های ورزشی و مناسب سازی آن هاست؛ چراکه برای دختران دشوار است که با روپوش و مقنعه به فعالیت های ورزشی بپردازند و به دلیل اعتقادات و ضوابطی که وجود دارد، رسیدگی به این موضوع اهمیت بسیاری دارد. معتقد هستم، برای اینکه جامعه سالمی داشته باشیم، باید فضا های ورزشی مناسبی فراهم کنیم.

ضرورت حمایت از پارک های بانوان

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: حمایت از پارک های بانوان یکی از اقداماتی است که می تواند در راستای فراهم سازی امکان فعالیت بدنی برای بانوان موثر باشد. این پارک ها فضا های ویژه ای دارند که بانوان می توانند با سهولت بیشتری از آفتاب استفاده کنند. امروزه، کمبود ویتامین D، کلسیم و مشکلات اسکلتی از جمله مشکلات جسمی است که می تواند سلامتی زنان را تهدید کند. بنابراین، این پارک ها، فضایی را فراهم می کنند تا بانوان بتوانند ورزش کنند و از آفتاب استفاده کنند. در بسیاری از شهر های بزرگ این اقدام آغاز شده است، اما ضرورت دارد که در شهر های دیگر نیز گسترش پیدا کند.

انتهای پیام/


زنان، افزایش آگاهی و سواد سلامت خانواده/ باید سبک زندگی شهری اصلاح شود
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها