بازدید: 11

اهدای ۲۴۱ نسخه خطی نفیس به گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1842265
گروه ادب ــ ۲۴۱ نسخه خطی نفیس از ابتدای سال ۹۸ تا نیمه خرداد به گنجینه مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزوده شده است.

اهدای ۲۴۱ نسخه خطی نفیس به گنجینه مخطوطات آستان قدس رضویبه گزارش ایکنا، به نقل از گنجینه رضوی، سید محمدرضا فاضل هاشمی، کارشناس مسئول مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی گفت: مرکز نسخ خطی از آغاز سال با اعزام گروه های ارزیاب به شهرستان های تهران، قم، یزد و مشهد، ۲۴۱ نسخه خطی و ۹۲ جلد کتاب چاپ سنگی منتخب را شناسایی و به گنجینه نسخ خطی این سازمان اضافه کرده است.

وی همچنین به جذب تعدادی از آثار ارزشمند قرآنی به صورت اهدا و وقف اشاره کرد و گفت: طی این مدت تعداد ۱۵ جلد کتاب و قرآن خطی و سه جلد چاپ سنگی به مجموعه گنجینه نسخ خطی این سازمان اهدا شده است.

کارشناس مسئول مرکزنسخ خطی سازمان کتابخانه های آستان قدس رضوی افزود: در این مدت بیش از ۵۰۰۰ نسخه خطی کتابخانه وزیری یزد طی یک هفته فعالیت فشرده، مورد بررسی و کنترل و کارشناسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه تمامی نسخه هایی که به صورت خرید و اهدا جذب شده، نیازمند تهیه شناسنامه، ارزیابی، ثبت دفتر اموالی، فهرست نویسی است، گفت: در حال حاضر بررسی نسخه هایی که نیاز به مرمت دارد، در حال انجام است که تحویل نسخ برای مرمت و تهیه نسخه دیجیتال و پشتیبان بخشی از فعالیت های مستمر و روزانه این مرکز است.

هاشمی در ادامه گفت: گنجینه کتب خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با دارا بودن بیش از صد هزار نسخه خطی ارزشمند در موضوعات گوناگونی همچون فقه و اصول، ادبیات، نجوم، پزشکی و غیره، یکی از غنی ترین گنجینه های کتب خطی در جهان اسلام است و آثار بسیاری از علما و دانشمندان در حوزه های گوناگون علمی، در این گنجینه نگهداری می شود.

انتهای پیام


اهدای ۲۴۱ نسخه خطی نفیس به گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها