بازدید: 10

نمایش نسخه نفیس قرآن در مونته‌نگرو

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1842003
گروه بین‌‌الملل ـ همزمان با سالگرد افتتاح مسجد «حسین پاشا» در مونته‌نگرو، یک نسخه نفیس و قدیمی قرآن در این مسجد در معرض دید عموم قرار گرفت.
نمایش نسخه نفیس قرآن در مونته نگروبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی توتال مونته نگرو نیوز؛ در چهارصد وپنجاهمین سالگرد ساخت مسجد حسین پاشا در شهر «پلیولیا» در جمهوری مونته نگرو، نسخه ای قدیمی از قرآن به نمایش درآمد که به قرآن «حسین پاشا بولیانیچ» معروف است.
 
«یعقوب دورگوت» مؤذن مسجد در این باره گفت: این قرآن که یکی از بهترین نسخه های موجود در این منطقه است به خاطر تزئینات و رنگ های به کار رفته در آن که شامل طلایی، فیروزه ای و قرمز است، نسخه ای بسیار ارزشمند به شمار می آید.

این نسخه از قرآن در سال 1579 میلادی کتابت شده و تاکنون در مسجد حسین پاشا که طی سال های 1573 تا 1594 میلادی ساخته شد، نگهداری شده است.
 
این قرآن که جلد چرمی دارد، در ابعاد 39 در 28.5 سانتی متر و ضخامت 15 سانتی متر، حدود پنج کیلوگرم وزن دارد. این قرآن با مرکب سیاه کتابت شده و در هر صفحه 13 خط وجود داشته و در مجموع 233 صفحه دارد، 352 مینیاتور نیز در آن تصویر شده است. 
 
مسجد حسین پاشا 17 متر ارتفاع و 13 متر عرض دارد. مناره 423 متری این مسجد، بلندترین مناره در منطقه بالکان به شمار می رود. شهر پلیولیا که این مسجد در آن واقع شده، 31 هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر آنها مسلمانان بوسنیایی تبار هستند.
نمایش نسخه نفیس قدیمی قرآن در مونته نگروانتهای پیام

نمایش نسخه نفیس قرآن در مونته‌نگرو
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها