بازدید: 47

دانشجویان الجزایری گفتگو با قدرت حاکم را رد کردند

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1841060

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران نفر از دانشجویان و معلمان الجزایری روز سه شنبه مانند هفته های گذشته با شعار امتناع از گفتگویی که رئیس جمهور موقت برای پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور درخواست کرده است، تظاهرات کردند.

الجزایر به دنبال اعتراضاتی که از 22 فوریه (3 اسفند 97) در این کشور آغاز شده است، با بحران سیاسی بی سابقه ای مواجه شده است.
عبدالقادر بن صلاح که نهم آوریل (20 فروردین)، یک هفته بعد از استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر مطابق با قانونی اساسی این کشور به مدت 90 روز به عنوان رئیس جمهور موقت انتخاب شده است، ششم ژوئن (15 خرداد) معترضان را به گفتگو دعوت کرد تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به منظور انتخاب رئیس جمهور جدید امکان پذیر شود.
چند روز پیش شورای قانون اساسی برگزاری انتخابات را در روز چهار ژوئیه ( 13 تیر) مطابق با پیش بینی ها به علت نبود نامزدی قابل قبول غیر ممکن ارزیابی کرده بود. هر چند که قانون اساسی بن صلاح را ملزم می کند نهم ژوئیه ( 18 تیر )از قدرت کناره گیری کند، اما وی اعلام کرده است تا انتخاب رئیس جمهور جدید که قانون اساسی آن را به عهده وی گذاشته است، در سمت خود باقی خواهد ماند.
دانشجویان که به طور گسترده ای در خیابان های پایتخت الجزایر برای شانزدهمین سه شنبه متوالی راهپیمایی می کردند، شعار "با «باند» (در قدرت) گفتگو نمی کنیم، بن صلاح رئیس جمهور نیست" سر می دادند.
جنبش اعتراضی الجزایر پیش از هر انتخاباتی کناره گیری افراد وفادار به عبدالعزیز بوتفلیقه را که بن صلاح نیز از آنها به شمار می رود، و واگذاری اصلاحات سیاسی به نهادهای انتقالی را خواستار است.
سارا عبدالعلی، دانشجوی حقوق در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد "ما از گفتگو حمایت می کنیم، اما نه با بن صلاح. گفتگو باید با اشخاصی صادق و معتبر انجام بگیرد".
ایوب، دانشجوی 27 ساله علوم اسلامی نیز تصریح کرد "ما با بن صلاح و نورالدین بدویی، نخست وزیر، که در گذشته در تقلب انتخاباتی شرکت داشته اند، گفتگو نمی کنیم ".
به اعتقاد معترضان برگزاری سریع انتخابات که آنها هیچ تضمینی برای شفافیت و عادلانه بودن آن نمی دهند، فقط وسیله ای است که عوامل دستگاه بوتفلیقه خود را در قدرت حفظ می کنند.
به علت استقرار گسترده نیروهای پلیس در اطراف محل تجمع پیش بینی شده دانشجویان، آنها در میدان شهدا واقع در یک و نیم کیلومتری محل پیش بینی شده، تجمع کردند.
آنها سپس بدون روی دادن حادثه ای از میان نیروهای گسترده پلیس راهپیمایی خود را ادامه دادند و سپس در ساعات ابتدایی بعد از ظهر در آرامش پراکنده شدند.

دانشجویان الجزایری گفتگو با قدرت حاکم را رد کردند
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها