بازدید: 30

علت سرگیجه در بارداری چیست؟

منبع : سایت خبری شفاف کد خبر: 1841011
یک کارشناس مامایی در خراسان‌ جنوبی گفت: سرگیجه در زمان بارداری علل مختفی دارد که فرد با دانستن علت آن می‌تواند از بروز آن پیشگیری و یا از نگرانی نجات یابد.

به گزارش شفاف، فرشته درایتی اظهار کرد: در دوران بارداری، تغییرات زیادی در بدن رخ می دهد که این تغییرات می تواند موجب بروز سرگیجه در بارداری شود.

وی با اشاره به علل اصلی سرگیجه در بارداری، افزود: فشار خون پایین، پایین بودن قند خون، محدودیت جریان خون، موقعیت نامناسب خواب، گرمای بیش از حد، کم آبی بدن، پره اکلامپسی و کم خونی می توانند باعث سرگیجه در دوران باردی شوند.

این کارشناس مامایی با اشاره به فشار خون پایین، تصریح کرد: در اوایل دوران بارداری، رگ های خونی مادر برای خون رسانی به جنین گسترش می یابند، اما حجم خون در گردش هنوز همان مقدار سابق را دارد و افزایش پیدا نکرده است، در نتیجه فشار خون پایین تر از حد طبیعی است.

درایتی بیان کرد: این شرایط می تواند موجب کاهش جریان خون در مغز شده که منجر به احساس سرگیجه به طور موقتی می شود به ویژه زمانی که بانوی باردار به سرعت از جا برمی خیزد.

وی افزود: هنگامی که زن باردار دچار استفراغ، تهوع صبحگاهی و دیگر ناراحتی های غذایی دوران بارداری است، میزان کالری ورودی بدن کاهش پیدا می کند، به ویژه زمانی که حالت تهوع مداوم و شدید باشد.

این کارشناس مامایی اظهار کرد: افت قند خون می تواند موجب سرگیجه در بارداری شود و اگر این اتفاق با استفراغ مداوم همراه شود، شرایط وخیم تر می شود.

درایتی ادامه داد: همزمان با رشد شکم، رحم بر عروق خونی فشار وارد می کند و موجب محدود شدن جریان خون می شود، این عامل، دلیل دیگری برای سرگیجه در بارداری است.

وی با اشاره به موقعیت نامناسب خواب در دوران بارداری، افزود: خوابیدن به پشت در اواخر بارداری، فشار زیادی بر روی رگ های اصلی بزرگ که خون را از اندام های پایین تنه به قلب باز می گردانند ایجاد می کند و می تواند موجب سرگیجه شدید شود که برای بهبود این شرایط باید وضعیت خود را تغییر دهد تا جریان خون به حالت طبیعی بازگردد.

این کارشناس مامایی بیان کرد: در دوران بارداری بدن گرمای زیادی تولید می کند و گرم شدن بیش از حد، موجب سرگیجه و از حال رفتن در دوران بارداری می شود.

درایتی اظهار کرد: احتمال کم آبی بدن در دوران بارداری زیاد است و کاهش مصرف آب و افزایش میزان ادرار در دوران بارداری موجب کم آبی بدن می شود و کم آبی بدن موجب گرم شدن بیش از حد و احساس سرگیجه می شود.

وی افزود: پره اکلامپسی، نوعی مسمومیت بارداری است که زنان در اواخر حاملگی به آن دچار می شوند و سرگیجه را به همراه دارد.

این کارشناس مامایی بیان کرد: پره اکلامپسی، وضعیتی است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد چراکه ممکن است عوارض خطرناکی برای مادر و جنین از جمله احتمال مرگ مادر یا از بین رفتن جنین در پی داشته باشد.

درایتی بیان کرد: اگر زن باردار دچار سرگیجه شد، باید به یاد داشته باشد که در بیشتر موارد سرگیجه ناشی از پره اکلامپسی نیست.

وی کم خونی را یکی دیگر از علل سرگیجه در بارداری دانست و ادامه داد: در دوران بارداری، بدن نیاز به خون بیشتری برای تامین نیازهای مادر و جنین دارد.

این کارشناس مامایی بیان کرد: اگر زن باردار در رژیم غذایی خود به اندازه کافی آهن یا فولات (اسید فولیک) دریافت نکند، بدن قادر به تولید گلبول های قرمز و تامین خون مورد نیاز نخواهد بود.

درایتی خاطرنشان کرد: اندکی کم خونی در هنگام بارداری حتی زمانی که فرد مواد مغذی کافی مصرف می کند، طبیعی است اما کم خونی شدید می تواند منجر به سرگیجه شود، بدین ترتیب که خون کافی(اکسیژن) به مغز به ویژه در هنگام ایستادن منتقل نمی شود.


علت سرگیجه در بارداری چیست؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11
 • علت سرگیجه در بارداری چیست؟


  یک کارشناس مامایی در خراسان‌ جنوبی گفت: سرگیجه در زمان بارداری علل مختفی دارد که فرد با دانستن علت آن می‌تواند از بروز آن پیشگیری و یا از نگرانی نجات یابد.
 • علت سرگیجه در بارداری چیست؟


  یک کارشناس مامایی در خراسان‌ جنوبی گفت: سرگیجه در زمان بارداری علل مختفی دارد که فرد با دانستن علت آن می‌تواند از بروز آن پیشگیری و یا از نگرانی نجات یابد.
 • سرگیجه در دوران بارداری، علل بروز آن چیست؟


  اکثر زنان باردار معمولا در طول بارداری سرگیجه را تجربه می‌کنند.
 • سرگیجه بعد از اقدام بارداری، نشانه چیست؟


  ۱۲ روز از اقدام به بارداری می گذره ۴روز بعد باید پریود می شدم اما امروز پریود شدم.
 • سرگیجه و عدم تعادل در بارداری، مشکل چیست؟


  برای کاهش آسیب های ناشی از عدم تعادل همیشه در جاهایی قدم بزنید که به خوبی مسیر جاده را می بینید.
 • حالت تهوع و سرگیجه در بارداری، درمان چیست؟


  دلیل اصلی سرگیجه در طول بارداری نوسان فشار خون در چهار ماه اول بارداری می باشد.
 • علت سرگیجه ناگهانی چیست؟


  سلامت نیوز: اولین باری که سرگیجه را تجربه می کنید ممکن است برایتان ناخوشایند و ترسناک باشد. احساس چرخش در سر یا احساس این که جهان دور سر شما می چرخد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیمرغ، اولین باری که سرگیجه را تجربه می کنید ممکن است برایتان ناخوش
 • شایع‌ترین علت سرگیجه چیست؟


  یک متخصص گوش و حلق بینی گفت: "منیر"بیماری داخلی گوش است که با افزایش فشار مایع درونی آن یا پارگی غشای داخلی گوش ایجاد می‌شود.
 • دلیل بروز سرگیجه چیست؟


  سرگیجه اغلب به دلیل کاهش جریان خون در مغز رخ می‌دهد و حالت چرخش را برای فرد مبتلا ایجاد می‌کند.
 • علت سرگیجه در زنان، ناشی از چیست؟


  دو سه روز بعد از پریودم حالت سرگیجه دارم. علت چی می تونه باشه؟
 • سرگیجه ناگهانی در زنان، علت چیست؟


  همه ما تجربه اش را داریم که ناگهان از روی کاناپه بلند می شویم تا جواب آیفون یا تلفن را بدهیم، و در همان لحظه سرمان گیج می رود.
 • سرگیجه در کودکان نشانه چیست؟


  فقر آهن در کودکان یکی از عوامل مهم کم‌خونی است که در بسیاری از کودکان، نوجوانان و به ویژه دختران رایج است.
 • سرگیجه و حالت تهوع نشانه چیست؟


  من سرگیجه و حالت تهوع دارم و سمت چپ شکمم درد میکند.
 • سرگیجه هنگام بلندشدن نشانه چیست؟


  سلامت نیوز:تحقیق جدید نشان می دهد افراد میانسال که در زمان بلندشدن دچار سرگیجه و تاری دید می شوند باید بیشتر نگران ابتلا به زوال عقل در سنین بالاتر باشند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، این مطالعه بر شرایطی موسوم به فشارخون اُرتواسپاتیک متمرک
 • سرگیجه و حالت تهوع در زنان، دلیلش چیست؟


  الان یک ماهه حالت تهوع و سرگیجه دارم. امکان باردارى وجود داره یا خیر؟

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها