بازدید: 12

یونوسا توجه ویژه‌ای به دولت‌های نوظهور در عرصه فضا داشته باشد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1839548
معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، با خانم سیمونتا دی‌پیپو، رئیس دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد، در وین دیدار کرد.

یونوسا توجه ویژه ای به دولت های نوظهور در عرصه فضا داشته باشدبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روابط عمومی نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، امروز، دوشنبه ۲۰ خردادماه ۱۳۹۸، دکتر غلامحسین دهقانی، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه، با خانم سیمونتا دی پیپو، رئیس دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد، دیدار و گفتگو کرد.

دهقانی در این ملاقات اظهار داشت: ما اهمیت بالایی برای کار دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد و کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو قائل هستیم و بر همین اساس هم مشارکت فعالی در نشست های آن داریم. توسعه و حمایت از حقوق بین الملل فضا، استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو بدون تبعیض، بهره برداری از ماهواره های کوچک و دسترسی منصفانه به مدار زمین آهنگ، از جمله مسائلی است که در این کمیته مطرح است و برای ما اهمیت دارد.

از منظر ما، تقویت و تعمیق همکاری های بین المللی میان دولت های عضو، یکی از اهداف مهم یونوسا است که می تواند به عنوان یک عامل موثر در تحقق سایر سایر اهداف کمیته هم محسوب می شود. در کنار تصمیمات دولت ها، نقش یونوسا در تقویت و توسعه همکاری های فضایی در میان دولت ها از جمله از طریق تبادلات علمی و فنی، و انتقال تجهیزات و فن آوری از اهمیت بالایی برخوردار است. انتظار ما این است که یونوسا توجه ویژه ای به نیاز های دولت های نوظهور در عرصه فضا، به خصوص با توجه به اعمال تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، معمول دارد.

دهقانی افزود: ج. ا. ایران با توجه به همکاری یونوسا برای برگزاری موفق اولین کارگاه مشترک در خصوص بهره برداری از فن آوری فضایی برای مدیریت بلایای طبیعی در سال ۲۰۱۵، آمادگی دارد دومین دور این کارگاه مشترک را در سطح منطقه ای در نیمه اول سال ۲۰۲۰ در تهران برگزار کند.

خانم دی پیپو نیز ضمن ارئه توضیحاتی درخصوص اصلاح در دستورکار دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد و تغییرات ایجاد شده، بیان کرد که تعامل این دفتر با ج. ا. ایران بسیار سازنده است. وی ضمن موفق خواندن تجربه برگزاری اولین کارگاه مشترک، از برگزاری دور دوم آن در ایران استقبال کرد. ایشان همچنین پیشنهاداتی را در حوزه تبادل تجربیات و آموزش و ظرفیت سازی مطرح نمود.

انتهای پیام/ 


یونوسا توجه ویژه‌ای به دولت‌های نوظهور در عرصه فضا داشته باشد
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها