بازدید: 10

اظهارات مقامات آمریکایی درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه برای ترکیه «زننده» شده است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1833699
روزنامه «صباح» ترکیه در گزارشی اظهارات تکراری مقامات آمریکایی درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه را «زننده» توصیف کرد.

اظهارات مقامات آمریکایی درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه برای ترکیه «زننده» شده استبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، ­روزنامه صباح چاپ ترکیه در مقاله ای در شماره امروز خود نوشت: اظهارات مقامات آمریکایی که به صورت مداوم به بهانه موضوع سامانه های اس ۴۰۰، ترکیه را تهدید می کنند تبدیل به موضوعی «زننده» شده است.

صباح در سرمقاله امروز خود نوشت: پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا اخیرا با ارسال نامه ای به حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به وی اعلام کرد، چنانچه آنکارا سامانه های اس ۴۰۰ روسی را دریافت کند امکان دریافت هواپیما های اف ۳۵ را نخواهد داشت. هنگامی که این قبیل تهدید ها مطرح می شود همواره داستان ملا نصرالدین را به خاطر می آورم. می گویند، یک روز ملا نصرالدین خرش را گم کرده بود و به صورت بی سابقه ای عصبانی شده بود. وی در میدان روستایی که در آن زندگی می کرد شروع به فریاد زدن کرده و به ساکنان روستا گفته بود که اگر خر من را پیدا نکنید می دانم چه کنم. ساکنان روستا نگران شده و با عجله جستجوی خر ملا نصرالدین را آغاز کرده بودند. سرانجا خر را در مکان دوری یافتند و به نزد ملا آوردند. یکی از روستائیان از وی پرسید، جناب ملا نصرالدین اگر خر شما را نمی یافتیم چه کار می کردید؟ ملا نیز لبخندی زده و به وی گفته بود: خر دیگری می خریدم.

صباح نوشت: موضوع سامانه های اس ۴۰۰ برای آمریکا فقط بهانه ای برای تحریم ترکیه و یا یک کشور دیگر است. پیشتر در ماجرای بازداشت کشیش اندرو برانسون در ترکیه آمریکا تحریم هایی را علیه ترکیه اجرا کرد و همین موجب افزایش نرخ برابری دلار در برابر لیره ترک شد. پس از مداخله نظامی ترکیه در شمال قبرس نیز آمریکا تا سال ۱۹۸۰ میلادی تحریم های تسلیحاتی علیه ترکیه اجرا کرد.

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا اخیرا با ارسال نامه ای به وزیر دفاع ترکیه هشدار داد، دریافت سامانه های اس ۴۰۰ از روسیه بر همکاری های ترکیه با آمریکا و ناتو تاثیر منفی خواهد داشت. وی همچنین هشدار داد که این مسئله بر صنایع دفاعی ترکیه و اهداف اقتصادی این کشور زیان وارد خواهد کرد و موجب افزایش بیکاری و لطمه به روابط تجاری خارجی ترکیه خواهد شد.

شاناهان این را نیز گوشزد کرده است که اگر در چارچوب قانون کاتسا تحریم هایی علیه ترکیه اجرا شود افزایش میزان مبادلات تجاری میان آمریکا و ترکیه به ۷۵ میلیارد دلار در سال امکان پذیر نخواهد شد.

اکنون سوال این است که آیا ترکیه باید بدون اینکه منتظر چنین عواقبی باشد باید خلبانانی را که برای آموزش پرواز با هواپیما های اف ۳۵ به آمریکا اعزام شده اند از آمریکا فراخواند و بجای هواپیما های اف ۳۵ خواستار خرید هواپیما های جنگی پیشرفته از روسیه شود؟ آیا آنکارا نیز باید استفاده آمریکایی ها از پایگاه هوایی اینجرلیک و دیگر پایگاه های نظامی ترکیه را ممنوع کند؟

صباح نوشت: تهدید و شانتاژ مداوم انسان را به شدت عصبانی می کند و بعضا حتی آرزو می کند که ای کاش آمریکا نیز با بلایی مشابه شبکه فتح الله گولن مواجه شود.

انتهای پیام/


اظهارات مقامات آمریکایی درباره خرید اس-۴۰۰ از روسیه برای ترکیه «زننده» شده است
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها