بازدید: 448

آیا مشهورترین صفات قرآن کریم را می شناسید؟

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1833138
در این مطلب شما را با اسامی و صفات مختلف قرآن کریم آشنا خواهیم کرد.
به گزارش افکارنیوز،

قرآن کریم و مصحف آسمانی خداوند چه اسامی و صفاتی دارد؟ برای پاسخ این سوال در ادامه مطلب با همراه باشید.

پاسخ:

قرآن و مصحف آسمانی خداوند از اسامی علم قرآن است. اینگونه اسم ها به آوردن قرینه نیاز ندارد، و ذهن مخاطب را به مسمای خود رهنمون می کند. عناوین دیگری که در قرآن کریم به طور یقین به صورت اسم برای آن مطرح شده عبارت است از: تنزیل- کتاب- فرقان و ذکر.

همچنین از میان صفات قرآن، مشهورترین آن ها در خود قرآن عبارتند از: احسن الحدیث- بشیر- بصائر- بلاغ- بیان- حکیم- مبارک- ذی الذکر- شفاء- عربی- عزیز- الحکیم- العظیم- کریم- مبین- المجید- قیم- متشابه مثانی- مجید- نذیر

صفات دیگری نیز در نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و دیگر کتب روایی برای قرآن آورده شده که جز مواردی مانند: ربیع القلوب، معمولا از نام های قرآنی استفاده شده و یا مشابه آن است.

یکی از مهم ترین نام های قرآن کریم «فرقان» است. فرقان به چه معناست؟ فرقان در اصل مصدر و به معنای فرق گذاردن است. اما در قرآن به معنای اسم فاعل یعنی فارق و جداکننده به کار رفته و در بسیاری از موارد می توان آن را به معنای جداکننده حق از باطل گرفت. (مفردات راغب، ص ۶۳)

فرق میان فرقان و قرآن در این است که فرقان در برخی روایات به آیات محکم قرآن اطلاق شده است، ولی قرآن همه آیات اعم از محکم و متشابه را شامل می شود. (کافی، ج ۲، ص ۶۳۰)

قرآن کریم این ویژگی بارز «فرقان و جداکننده حق از باطل» را برای مومنان مشروط دانسته و می فرماید: اگر کسی تقوای الهی را پیشه خود سازد و الگوی رفتاری او مبتنی بر تقوای الهی باشد، خداوند این ویژگی بالای مومنان را به او عطا می فرماید.

«یا ای ها الذین آمنوا ان تتقوا الله یجعل لکم فرقانا» ای کسانی که ایمان آورده اید! اگر تقوای الهی را داشته باشید خدای متعال برای شما فرقان الهی را قرار می دهد (عطا می فرماید). (انفال-۲۹)

گفتنی است که این وصف قرآنی از زبان پیامبر گرامی (ص) درباره حضرت علی (ع) نیز به کار رفته است، زیرا آن بزرگوار در قیامت، جداکننده مومنان از کافران و بهشتیان از دوزخیان خواهد بود. (عیون اخبارالرضا، ج ۱، ص ۹)

 


آیا مشهورترین صفات قرآن کریم را می شناسید؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها