بازدید: 31

تلاش کنگره آمریکا برای ممانعت از فروش تسلیحات نظامی به عربستان

منبع : سایت خبری نامه نیوز کد خبر: 1826108
اعضای کنگره آمریکا از جمله برخی از نمایندگان حزب جمهوری خواه به دنبال تصویب قانونی برای جلوگیری از طرح هشت میلیارد دلاری فروش تسلیحات نظامی توسط ترامپ به کشورهای عربستان و امارات هستند.
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، برخی از دستیاران کنگره آمریکا می گویند اقدامات ابتدایی لوایح مربوط به این قانون در روزهای آتی ارائه خواهد شد.

همچنین، چند دستیار حزب دمکرات کنگره اعلام کردند که در مجلس نمایندگان آمریکا قانون گذاران در حال بررسی لایحه ای هستند که ۲۲ مجوز اخیر دولت برای این معاملات تسلیحاتی را متوقف کرده و آنها را پیش از اجرا، در فرآیند معمول اطلاع رسانی به کنگره از جمله در فرآیند بررسی ۳۰ روزه از سوی کنگره قرار دهند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، طرح جلوگیری از فروش تسلیحات هشت میلیارد دلاری آمریکا به کشورهای عربستان و امارات توسط سناتور «رابرت منندز» از ایالت نیوجرسی رهبری می شود و سناتور «لیندزی گراهام» از ایالت کالیفرنیای جنوبی وی را در پیشبرد این طرح همراهی می کند.

سناتور منندرز در بیانیه ای اعلام کرد که ما دیگر در مورد تصمیمات رئیس جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه در مورد فروش تسلیحات نظامی به دیگر کشورها و نادیده گرفتن نقش کنگره سکوت نخواهیم کرد.

«یواکین کاسترو» نماینده دموکرات تگزاس می گوید: نمایندگان از هر دو حزب در کنگره خواهان بازبینی سیاست های واشنگتن در روابط با عربستان سعودی و به ویژه فروش سلاح به این کشور هستند.

دولت ترامپ با اعلام «وضعیت اضطراری» به دلیل تنش با ایران، سوم خرداد به کمیته های کنگره خبر داد که ۲۲ معامله فروش سلاح به این کشورها را عملیاتی می کند. با اعلام وضعیت اضطراری، در واقع دولت ترامپ قادر است بدون نیاز به کسب رضایت کنگره طبق قانون «کنترل صادرات تسلیحات»، این سلاح ها را به عربستان و امارات تحویل دهد.

این تصمیم باعث خشم نمایندگان هر دو حزب اصلی آمریکا در کنگره شد و آنها اظهار نگرانی کردند که این تصمیم ترامپ باعث می شود قابلیت های کنگره آمریکا برای جلوگیری از معاملات تسلیحاتی چه در زمان ترامپ و چه در زمان دولت های آینده تضعیف شده و از بین برود.


تلاش کنگره آمریکا برای ممانعت از فروش تسلیحات نظامی به عربستان
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها