بازدید: 31

دعای مخصوص روز بیست و هفتم ماه رمضان/ صوت

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1817442
دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان در اینجا بخوانید.

به گزارش افکارنیوز، در دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان می خوانیم:

 بسم الله الرحمن الرحیم

«اللّهُمَّ ارْزُقْنى فیهِ فَضلَ لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَصَیِّرْ فیه اموری فیهِ مِنَ الْعُسْرِ اِلَى الْیُسْرِ وَاقْبَلْ مَعاذیرى وَحُطَّ عَنّىِ الذَنبَ وَالْوِزْرَ یا رَئؤفاً بِعِبادِهِ الصّالِحینَ»

«خدایا فضیلت شب قدر را در این ماه روزیم گردان و بگردان کارهایم را در آن از سختى به آسانى و عذرهایم را بپذیر و گناهم را بریز اى مهربان به بندگان شایسته ات».

 

دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان

شرح دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان

مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز اول دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان می گوید: خداوند متعال در قرآن می فرماید: «لیله القدر خیر من الف شهر» یعنی: " شب قدر از هزار ماه بهتر و والاتر است”. چراکه در شب قدر قرآن نازل گردید «انا انزلناه فی لیله القدر» و در این شب سرنوشت انسانها رقم می خورد و فرشتگان در این شب به زمین تنزل می کنند «تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر» یعنی: " ملائکه و روح به اذن ذات اقدس پروردگار از(برای) هر امر و فرمانی در(این شب) نازل می گردند " و این شب تا صبحگاه سلامت و رحمت است «سلام هی حتی مطلع الفجر») که ما نیز در این روز از خداوند خواستاریم آن فضیلتی را که شب قدر دارد و با توجه به آیات بالا بیان گردید، نصیب ما گرداند.

منظور از «من العسر الی الیسر» چیست؟

وی در شرح این فراز از دعا «و صیر اموری فیه من العسر الی الیسر» تأکید می کند: منظور از " من العسر الی الیسر " ، " از سختی به سوی آسایش و راحتی " می تواند همان وعده خداوند باشد که دو بار در یک سوره مکرر می فرماید: «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا» (انشراح، ۶) یعنی " به درستی که همراه هر سختی آسانی است ". یعنی انسان هنگامی که سختی بر کار او باشد به حتم در کنار آن آسایش و راحتی خواهد داشت و منظور از راحت بودن عسر و سختی کار شاید صبری باشد که خداوند در تحمل آن کار به انسان می دهد تا به آن راحتی و آسایش دست یابد، چراکه خداوند نیز برای بندگانش سختی نمی خواهد بلکه آسایش و راحتی را برای آنان می خواهد. چنانچه در قرآن می فرماید: «یُرِیدُ اللّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ» (بقره، ۱۸۵) یعنی: " خداوند برای شما آسانی و آسایش می خواهد و برای شما سختی و مشقت نمی خواهد " چراکه خداوند به انسان ها به خاطر ضعیف بودنشان در خلقت تخفیف دهد چنانچه می فرماید: «یُرِیدُ اللَّهُ أَنْ یُخَفِّفَ عَنْکُمْ وَخُلِقَ الْإِنْسَانُ ضَعِیفًا»(نساء، ۲۸) یعنی: " خداوند می خواهد بر شما آسان گیرد ".

رابطه پذیرش عذر و بخشش گناهان

این استاد فقید اخلاق در شرح فراز پایانی این دعا می گوید: «اقبل معاذیری و حط عنی الذنب و العذر یا رئوفا بعباده الصالحین»؛ همان طور که در قسمت قبل دعا توضیح داده شد خداوند برای انسان ها آسایش و راحتی می خواهد و سختی و مشقت نمی خواهد پس باید یقین داشته باشیم که اولاً خداوند عذرهای ما را می پذیرد، اما باید این نکته را رعایت کرد و آن این است که هنگامی که از روی جهالت و نادانی گناهی را انجام دادیم سریعاً به سوی خداوند بازگشته و به درگاهش توبه کنیم؛ «ثم یتوبون من قریب»؛ که اگر این عمل را انجام دهیم خداوند نیز توبه ما را پذیرفته و گناهان ما را می آمرزد. «”فاولئک یتوب الله علیهم» یعنی: " پس خداوند توبه آنان را می پذیرد " و باید این را بدانیم که هیچ کس جز خداوند نمی تواند گناهان ما را بیامرزد «وَمَن یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ”»(آل عمران، ۱۳۵) یعنی: " و چه کسی غیر از خداوند گناهان ما را می آمرزد " و ثانیاً هنگامی که خداوند عذر بنده خویش را بپذیرد به یقین گناه او را می آمرزد چراکه وقتی بنده به درگاه خداوند تضرع نموده و بگوید " رب انی ظلمت نفسی فاغفرلی " یعنی: " خدایا من به خودم ظلم کردم پس مرا ببخش " خداوند نیز در جواب او می فرماید: تو را آمرزیدم که ما نیز در این روز از خداوند خواستاریم که به حق آن نظر رحمتی که بر بندگان صالح خود دارد عذر ما را پذیرفته و گناهانمان را بیامرزد.

نماز شب بیست و هشتم رمضان

نمازهای مخصوصی برای هر شب ماه مبارک رمضان از حضرت علی(ع) روایت شده و ثوابهای زیادی برای هر شبی ذکر فرموده اند. این نمازهای مستحبی تماما دو رکعت دو رکعت خوانده می شود و خواندن آن در حالت نشسته هم جایز است، لکن ایستاده افضل است.

نماز شب بیست و هشتم، شش رکعت (سه تا دو رکعتی) است که در هر رکعت بعد از حمد ۱۰ مرتبه آیة الکرسی و ۱۰ مرتبه سوره کوثر و ۱۰ مرتبه سوره توحید را بخواند و صلوات بفرستد و در قولی ۱۰۰ مرتبه صلوات بفرستد. حضرت امیر المؤمنین علی (ع) در ثواب این نماز فرمود: خدا گناه او را می آمرزد.


دعای مخصوص روز بیست و هفتم ماه رمضان/ صوت
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

افزایش جرایم مختلف در کانادا/سی‎بی‎سی: جرایم گزارش شده از سوی پلیس کانادا برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت

افزایش جرایم مختلف در کانادا/سی‎بی‎سی: جرایم گزارش شده از سوی پلیس کانادا برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران