بازدید: 33

اهمیت خواندن دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان/باید بتوانیم ماه مهمانی خدا را درک کنیم

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1803338
کارشناس علوم قرآنی گفت: هر چقدر از فیوضات ماه مبارک رمضان بهرمند شویم برای ما با فضیلت‌تر است و چنانچه نتوانستیم روز‌های ماه مبارک رمضان را درک کنیم باید در ایام باقی مانده از فیوضات آن بهره ببریم.

حجت الاسلام والمسلمین محمود مرادی کارشناس علوم قرآنی در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان گفت: خواندن دعای بیست و دومین روز از ماه مبارک رمضان ثواب بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: در دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان می خوانیم: «بسم الله الرحمن الرحیم، اللهمّ افْتَحْ لی فیهِ أبوابَ فَضْلَکَ وأنـْزِل علیّ فیهِ بَرَکاتِکَ وَوَفّقْنی فیهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِکَ واسْکِنّی فیهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِکَ یا مُجیبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّین»، خدایا بگشا به رویم در این ماه درهاى فضلت و فرود آر برایم در آن برکاتت را و توفیقم ده در آن براى موجبات خوشنودیت و مسکنم ده در آن وسط هاى بهشت اى اجابت کننده خواسته ها و دعاهاى بیچارگان.

اهمیت خواندن دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان/باید بتوانیم ماه مهمانی خدا را درک کنیم

این کارشناس علوم قرآنی در خصوص اهمیت اعتکاف در دهه پایانی ماه مبارک رمضان نیز بیان کرد: اعتکاف در دهه آخر ماه مبارک رمضان بسیار سفارش شده است و رسول خدا در این دهه به اعتکاف می نشستند. روایت است که برای ایشان خیمه ای برپا می شد و حضرت به درون آن رفته و معتکف می شدند.

وی با اشاره به روز های آخر ماه مبارک رمضان افزود: جابربن عبدالله انصاری نقل می کند در روز جمعه ای از آخر ماه مبارک رمضان به محضر پیامبر اکرم (ص) رسیدم. ایشان خطاب به من فرمودند: یا جابر می دانی که امروز روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان است پس وداع کن با ماه رمضان و این دعا را بخوان: «اللَّهُمَّ لَا تَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنْ صِیَامِنَا إِیَّاهُ، فَإِنْ جَعَلْتَهُ فَاجْعَلْنِی‏ مَرْحُوماً وَ لَا تَجْعَلْنِی مَحْرُوماً"»، خدایا این ماه را ماه آخر روزه داری ما قرار مده و اگر چنین خواهی کرد پس مرا از کسانی قرار ده که مورد رحمت تو قرار گرفته اند و من را از محرومین قرارم مده». در ادامه حضرت به جابر فرمودند: هر کس این دعا را بخواند خداوند دو چیز را به او کرم می فرماید یا به او عمر می دهد که ماه رمضان سال بعد را درک کند یا این که او را مورد رحمت بی نهایت خود قرار می دهد.

این کارشناس علوم قرآنی ادامه داد: در نظر داشته باشیم که در ماه مبارک رمضان دعوت به مهمانی شده ایم. پس هر لحظه از این مهمانی را باید درک کنیم. 

اهمیت خواندن دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان/باید بتوانیم ماه مهمانی خدا را درک کنیم
حجت الاسلام والمسلمین مرادی در ادامه تاکید کرد: هر چقدر از فیوضات ماه مبارک رمضان بهرمند شویم برای ما با فضیلت تر است و چنانچه نتوانستیم روز های ماه مبارک رمضان را درک کنیم باید در ایام باقی مانده از فیوضات آن بهره ببریم.

وی با اشاره به رعایت تقوا درماه مهمانی خدا افزود: خداوند در قرآن می فرماید: روزه بگیرید تا باتقوا شوید. خداوند در آیه ۱۸۳ سوره بقره می فرمایند: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»، ای اهل ایمان، بر شما هم روزه واجب گردید چنانکه امم گذشته را فرض شده بود، و این دستور برای آن است که پاک و پرهیزکار شوید؛ بنابراین آیه روزه بر شما واجب شده همچنان که بر شما وارد شده بود برای اینکه با تقوا شوید، تقوا به معنای پرهیز از گناه و نافرمانی خداست.

انتهای پیام/


اهمیت خواندن دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان/باید بتوانیم ماه مهمانی خدا را درک کنیم
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها