بازدید: 17

از اجرای قانون انحصار معاملات قند و شکر تا مشروط شدن صادرات فولاد

منبع : تابناک کد خبر: 1798979
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی ششمین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویداد های اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی ششمین روز خرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.


۶ خرداد ۱۳۰۴، قانون انحصار معاملات قند و شکر در دست دولت که با هدف تثبیت بها و زمینه آن در بازار به تصویب مجلس رسیده بود از این روز به اجرا گذارده شد.

۶  خرداد ۱۳۰۶، بلدیه تهران در این روز در اطلاعیه ای که به طور مختصر در اختیار جراید گذاشت یادآور شد: بلدیه تهران برای آسفالت ریزی خیابان های تهران مطالعاتی نموده که ماشین مخصوص این کار خریداری شود و کلیه مسائل را خود بلدیه انجام دهد و به این منظور به خرید ماشین های آسفالت ریزی که گویا از ۶۰ هزار تومان قیمت آن متجاوز نیست مبادرت کرده است و فعلا ۲۵ هزار تومان آن را پرداخته اند و در نظر است در اولین اقدام خیابان ناصریه (ناصرخسرو امروزی)، خیابان علاءالدوله (فردوسی امروزی) و خیابان های اطراف ارک را امسال آسفالت ریزی کنند.

۶ خرداد ۱۳۰۹، دولت وقت امتیاز چاپ اسکناس های ایران را که تا آن زمان منحصرا در دست انگلیسی ها بود لغو و بابت این اقدام خود، ۲۰۰ هزار لیره به انگلیسی ها غرامت پرداخت کرد و اجازه داد که انگلیسی ها بانک خود را در تهران و شعب آن را در استان ها داشته باشند. از خرداد ۱۳۰۹ (۲۷ مه ۱۹۳۰) دولت ایران، خود (نخست از طریق بانک ملی و بعدا پس از تاسیس بانک مرکزی، توسط آن) کار چاپ اسکناس را به دست گرفته است.

۶ خرداد ۱۳۲۱، شرکت خوار و بار در ایران تاسیس شد.

۶ خرداد ۱۳۴۱، جراید این روز  نوشتند که در ساعت ۶ بامداد احمد نفیسی شهردار جدید تهران به میدان های خواربار و تره بار رفت و طوری که شناخته نشود از نزدیک قیمت ها را بررسی کرد. شهردار تهران ابتدا از میدان انبار گندم دیدن کرد و در آنجا با چند تن از خریداران و فروشندگان صحبت نمود و شخصا قیمت ها را می پرسید و هر یک از فروشندگان مطلبی می گفتند و پس از آنکه میدان داران فهمیدند شهردار آمده در ظرف چند دقیقه به روی کلیه اجناس خود اتیکت نصب کردند و نرخ های قلابی به روی کالا های خود زدند و شهردار که از نزدیک این وضع را تماشا می کرد ناراحت شد و دستور برکناری ماموران و روسای میدان های خواربار و تره بار شهرداری را همان جا صادر کرد. در این بازدید نفیسی در بیش از صد نقطه توقف کرد و قیمت کالا ها را پرسید و به ماموران اداره خواربار دستور داد تا سیستم تعیین نرخ و نصب اتیکت را به سرعت و دقت اجرا کنند و همچنین به دادگاه های سیار شهرداری ماموریت داد تا از بامداد فردا محل کار خود را به میدان ها منتقل ساخته و با همکاری حاج افضلی جلوی تخلفات را بگیرند.

۶ خرداد ۱۳۵۲، آپارتمان های ساعی و بهجت آباد که توسط وزارت آبادانی و مسکن ساخته شده بود افتتاح شدند.

۶ خرداد ۱۳۵۵، ایجاد یک آسمانخراش ۳۲ طبقه آن هم در بخشی از حوزه مرکزی شهر تهران از اوایل دهه ۵۰ در محافل اقتصادی بحث برانگیز بوده است و هر کس به فراخور اطلاعاتی که در این باره داشت، حرف می زد و می نوشت تا آنکه بالاخره مهندس «ایرج فرخو» مدیر اجرایی این آسمانخراش در گفت: وگویی (که شبیه رپرتاژ آگهی است) در جراید کشور روز ششم خرداد ۵۵ گفت: طرح این آسمانخراش توسط یکی از معروف ترین معماران فرانسه و برنده جایزه معماری رم کشیده شده است و ۳۲ طبقه دارد و معادل ۵۳ هزار و ۱۹۲ مترمربع بنا خواهد داشت و تمام محاسبات آن توسط مهندسان مشاور «ستک باتیمان» فرانسه انجام شده و امر نظارت بر اجرای آن نیز با شرکت «هستک ایران» است. این برج دارای پارکینگ به حد کفایت است و بخش های مختلف خدماتی مثل فروشگاه، نمایشگاه، سکرتری، تلکس و تلگراف، بانک، اداره ثبت، باجه پست، چاپ نقشه، آژانس های تبلیغاتی، کلوپ ورزشی و سونا، رستوران و سلف سرویس در آن پیش بینی شده است. این بنا هم اکنون «برج سپهر» نام دارد و در خیابان سمیه واقع شده و متعلق به بانک صادرات ایران است.

۶ خرداد ۱۳۵۹، نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در تهران و در ساختمان سنای سابق آغاز بکار کرد. تا آن زمان وظیفه قانونگذاری عملا برعهده شورای انقلاب بود.

۶ خرداد ۱۳۸۹، عادل آذر رییس مرکز آمار ایران گفت: امروزه به دلیل مشکل بیکاری، تورم و نیز عدم کنترل نقدینگی با وجود منابع عظیمی که در کشور وجود دارد، بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت ما زیر خط فقر مطلق و بیش از ۳۰ میلیون نفر آن ها زیر خط فقر نسبی به سر می برند.

۶ خرداد ۱۳۹۱، بانک «میتسوبیشی یو. اف. جی» ژاپن، دو میلیارد وششصد میلیون دلار از اموال بلوکه شده ایران را آزاد کرد. همچنین در این روز، مایکل مان، سخنگوی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد با وجود پیشرفت در مذاکرات ایران و ۱+۵ در بغداد تحریم ها علیه ایران لغو نمی شود.

۶ خرداد ۱۳۹۲،  سه ماه پس از تایید حکم اعدام ۴ متهم اصلی پرونده فساد بزرگ بانکی در دیوان عالی کشور، سخنگوی قوه قضائیه گفت: کشف اسناد جدید در این پرونده، اجرای حکم این محکومان را به تعویق انداخته است. به گفته غلامحسین محسنی اژه ای، اسناد جدیدی از تخلفات گمرکی در پرونده سه هزار میلیاردی به دست دستگاه قضا رسیده است که با توجه به این اسناد احتمالا مه آفرید امیرخسروی متهم ردیف اول این پرونده و برخی از متهمان دیگر به زودی دوباره محاکمه خواهند شد.

۶ خرداد ۱۳۹۵، سردار ابراهیم کریمی، جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با تشریح شرایط قسط بندی پرداخت مبلغ جریمه ریالی سربازی از فراهم شدن امکان دریافت وام بانکی برای پرداخت مبلغ جریمه خبر داد.

۶ خرداد ۱۳۹۷، صادرات فولاد و انواع فلزات با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مشروط شد. محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رئیس کل گمرک کشور، شرط صادرات این کالا ها را ارائه گواهی مبدا تولید اعلام کرد.

منابع: آرشیو روزنامه دنیای اقتصاد و موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

از اجرای قانون انحصار معاملات قند و شکر تا مشروط شدن صادرات فولاد
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

پنتاگون تا 48 ساعت آینده گزارشی رسمی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

پنتاگون تا 48 ساعت آینده گزارشی رسمی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

بلومبرگ: پنتاگون تا ۴۸ ساعت آینده گزارشی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

بلومبرگ: پنتاگون تا ۴۸ ساعت آینده گزارشی در مورد حمله به آرامکو منتشر می‌کند

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

گزارشی از یک رقابت نجومی در «راهنمای مسافران کهکشان»

پنتاگون گزارشی را درباره حمله به آرامکو سعودی منتشر می‌کند

پنتاگون گزارشی را درباره حمله به آرامکو سعودی منتشر می‌کند

افزایش جرایم مختلف در کانادا/سی‎بی‎سی: جرایم گزارش شده از سوی پلیس کانادا برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت

افزایش جرایم مختلف در کانادا/سی‎بی‎سی: جرایم گزارش شده از سوی پلیس کانادا برای چهارمین سال پیاپی افزایش یافت

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه