بازدید: 29

۶ تا ۷ میلیون بیمار شناسایی نشده مبتلا به فشار خون داریم

منبع : سایت خبری آفتاب کد خبر: 1798742
معاون فنی دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: حدود ۶ تا ۷ میلیون بیمار شناسایی نشده مبتلا به فشار خون داریم که پویش ملی کنترل فشار خون بالا کمک می کند حداقل ۲ میلیون نفر از افراد بالای ۳۰ سال از وجود یا فقدان فشار خون خود مطلع شوند و اگر مبتلا هستند فشار خون خود را کنترل کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش وزارت بهداشت، علی رضا مغیثی روز یک شنبه درباره پویش ملی کنترل فشار خون بالا که توسط وزارت بهداشت در حال برگزاری است، افزود: برآورد ما این است که ۱۵ میلیون نفر از افراد بالای ۳۰ سال فشار خون دارند که ۵۰ درصد شناسایی شده اند و از این تعداد ۵۰ درصد درمان می گیرند و فقط ۲۰ درصد کنترل موثر دارند.

وی ادامه داد: انتظار داریم حداقل یک میلیون نفر در این پویش ملی، درمان موثر دریافت کنند و بعد از اتمام طرح نیز در اختیار سیستم نظام سلامت در شهرها، روستاها و حاشیه شهرها باشند.

مغیثی بیان کرد: بر اجرای پویش ملی کنترل فشار خون بالا نظارت پنج لایه اعمال می شود. این نظارت از سطح ستاد وزارت بهداشت شروع می شود و تا سطح خانه بهداشت در روستاها ادامه خواهد داشت. ستاد وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی قطب و غیر قطب، مراکز جامع خدمات سلامت در شهرستان ها، پایگاه سلامت در شهر، خانه بهداشت در روستا و ایستگاه هایی که در محل تجمع مردم برای سنجش فشار خون ایجاد می شوند، در این طرح مورد نظارت و پایش قرار می گیرند.

معاون فنی دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت درباره هدف پایش این طرح اظهار داشت: هدف از پایش، نظارت بر حسن اجرای انجام کار در طول دوره این پویش ملی و شناسایی ناکارآمدی ها، نا به سامانی ها، اشکالات برنامه و انطباق وضعیت موجود با وضعیت مطلوب برنامه است. در طول اجرای این پویش ملی، اهداف کوچکتری همچون حصول اطمینان از ابلاغ تمامی دستورالعمل ها به همه پرسنل و اطمینان از ابلاغ آن به کارگزاران، راهنمایی، هدایت و آموزش کارکنان در صورت لزوم، استفاده بهینه از منابع، نظم کاری بیشتر، ایجاد انگیزه در کارکنان، حفظ وحدت و یک پارچگی بین کارکنان، وحدت رویه از ستاد تا سطح مرکز خدمات جامع سلامت را نیز دنبال می کنیم.

مغیثی گفت: ناظران موظف هستند بازخوردها را همان روز به سطح بالاتر گزارش کرده و ملزم به رفع کاستی ها هستند. اگر لازم به ورود به یک مساله از سطح بالاتر از ناظر باشد برای رفع مشکل سطح بالاتر ورود می کند و تمام فعالیت ها در ستاد نیز رصد خواهد شد.


۶ تا ۷ میلیون بیمار شناسایی نشده مبتلا به فشار خون داریم
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها