بازدید: 11

سوالات پزشکی بارداری، جلسه اول چه بپرسیم؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1798734
برای دوران بارداری پزشکی انتخاب کنید که با پاسخ دادن به پرسش‌ها و شنیدن نگرانی‌هایتان با احترام و همدردی، شما را در مسیر بارداری هدایت و مراقبت کند.

برای دوران بارداری پزشکی انتخاب کنید که با پاسخ دادن به پرسش ها و شنیدن نگرانی هایتان با احترام و همدردی، شما را در مسیر بارداری هدایت و مراقبت کند. در آغاز شاید ندانید که چه سوالی بپرسید، پس به آرامی پیش روید و هر مسئله ای را که احتمالاً برایتان سوال برانگیز است، بنویسید. مسئولیت خود و فرزندتان را بپذیرید. و از سوال پرسیدن شرمنده یا هراسان نباشید.
زمان اولین معاینه بارداری خود را تعیین کنید و سوال های خود را بپرسید. در طول این ملاقات زمان اهمیت زیادی دارد، بنابراین چند پرسش کلیدی را انتخاب کنید که به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا دیدگاه این شخص درباره بارداری و زایمان مشابه شماست یا خیر.

انتخاب متخصص زنان و زایمان برای دوران بارداری
پزشک شما شخصی باشد که کاملاً مورد اعتماد شما بوده و در تصمیم گیری و برنامه ریزی های خاص درباره ی زایمان فرزندتان پشتیبان و مشوق شماست. وقتی مراقب بهداشتی خود را ارزیابی می کنید، باید دیدگاه فلسفی معمول او را درباره بارداری و زایمان در نظر بگیرید. این رویکرد از تحصیلات، آموخته ها و تجربه شخصی آنان تاثیر می پذیرد. برخی از مراقبان بهداشتی زایمان را به عنوان رویدادی خانواده محور می بینند و بیشتر تصمیم گیری ها را به عهده والدین می گذارند. بعضی ترجیح می دهند که بیشتر تصمیم ها را خودشان بگیرند و گزینه های کمی را برای والدین بگذارند. برخی برای مراقبت از بانوی باردار به شدت بر فناروی و مداخلات پزشکی متکی هستند، مثل نظارت الکترونیکی جنین و داروها و ... برخی دیگر نیز معتقدند که بارداری و زایمان معمولاً به مداخله نیاز ندارد و بیشتر بر توانایی بانوان برای اثرگذاری بر بارداری سالم و توانایی بدنشان برای زایمان اتکا می کنند. بنابراین در پی مراقب بهداشتی باشید که رویکرد فلسفی او خوشایند شماست و شخصی که در فراهم آوری ضروریات مناسب شما متخصص باشد. مسائل احتمالی پیش رو عبارتند از مسکن درد، اپیزیوتومی، وضعیت بدن در زایمان، زایمان فعال، زایمان در آب، نقشه زایمان، اپیدورال و سزارین.
احساسات خود درباره این مسائل را در نظر بگیرید و از نوع تفکر مراقب پزشکی خود آگاه شوید. اگر خواسته ها و عقاید شما بسیار متفاوت از نظر اوست، تصمیم بگیرید که آیا می توانید با او کنار بیایید یا باید در پی مراقبی باشید که با شما هم نظر باشد. تا زمانی که بارداری و زایمان طبیعی باقی بماند، والدین می توانند نقش بزرگی در تصمیم گیری ها داشته باشند. اگر در بارداری شما با پیچیدگی هایی همراه شد، مراقب پزشکی نقش برجسته ای در این روند خواهد داشت. وقتی مراقب پزشکی خود را انتخاب می کنید، باید بدانید که در کدام بیمارستان زایمان می کند و تصمیم بگیرید که آیا با این گزینه موافقید یا خیر.

در اولین معاینه بارداری از پزشک خود چه سوالاتی بپرسیم؟
_برخی از سوالات که باید در اولین معاینات بارداری بپرسید:
_درباره ی تخصص و تجربه ی پزشک یا ماما سوال کنید.
_درباره ی دستمزد او بپرسید.
_وقتی او در مرخصی است یا تماس را پاسخگو نیست، به چه کسی باید مراجعه شود؟
_آیا در یک بیمارستان زایمان می کند یا در چند بیمارستان همکاری دارد؟
_نوع رژیم غذایی مناسب با حال شرایط خود
_اگر سوالی درمورد زایمان ذهن شما را به خود مشغول کرده است
در ادامه 9 سوال اساسی و مهم که هر خانم باردار باید در اولین معاینه بارداری از پزشک خود بپرسد مورد بررسی قرار گرفته است. برخی از سوال ها را باید پرسید، چون هم اطلاعات شما را افزایش می دهد و هم ناامیدی ها و انتظارات غیرواقعی را محدود می سازد. بالاخره، سلامت بدن و فرزند شما مطرح است و برای حفظ هر دو زندگی باید به پزشک اعتماد کنید.
به گفته متخصص زنان و زایمان، دکتر پیتر کول، پزشک زنان و زایمان حتی بدون اینکه از شما سوال کند، باید جنبه های مهم بارداری را برای شما شرح دهد. اما بهتر است از مطرح کردن سوال های زیاد و پافشاری کردن روی برخی جزئیات پرهیز کنید. زیرا تمرکز بی جهت روی مسائل ناچیز، لذت بردن از دوران بارداری را از شما می گیرد. درباره این سوال های حیاتی با پزشک خود مشورت کنید:
1- درباره مسکن درد برای زایمان چه نظری دارد؟
به گفته دکتر کول، موضوع مهم، مشورت درباره گزینه هاست نه دست یابی به هدف ها یا خواسته ها. باید از گزینه های مدیریت درد در دسترس آگاه باشید، اما از قبل تصمیم نگیرید. بانوانی که پیش از زایمان ایده های ثابت دارند، اغلب وقتی اوضاع بر اساس نقشه آنان پیش نمی رود، ناامید می شوند. بنابراین وقتی مراحل زایمان را طی می کنید، تصمیم گیری آسان تر است. پس با ذهنی باز اوضاع را زیر نظر داشته باشید.
2- آیا زایمان طبیعی مد نظر شماست؟
عقیده پزشکتان را نپرسید، اما ترجیحاً درباره رفتار او نسبت به زایمان طبیعی سوال کنید. مادر حق دارد انتخاب کند و پزشک باید سعی کند تا این آرزوها برآورده شود، البته تا جایی که ایمن است.
3- اگر دچار وضعیت اضطراری شدم، به کجا بروم و با چه شماره ای تماس بگیرم؟
پزشک باید در اولین معاینه بارداری شماره تلفن های ضروری را به شما بدهد و درباره جزئیات با شما حرف بزند.
4- چه خوراکی ها/داروها/نوشیدنی هایی در دوران بارداری ایمن نیست؟
باید برای مشاوره با پزشک احساس راحتی کنید، درباره مصرف هر دارو یا خوراکی ها، مصرف کافئین سوال کنید. درباره ی مسائل جزئی مربوط به بارداری سوال کنید. در صورت نیاز، پزشک شما را با نرس مجربی آشنا می کند تا به کلیه سوال های شما پاسخ دهد.
5- اگر در دسترس نباشید، چه کسی فرزندم را زایمان خواهد کرد؟
غیرممکن است که انسان 365 روز در سال در دسترس باشد. پزشک به شما اطمینان می دهد که اگر در دسترس نباشد، شخص مجربی از شما مراقبت می کند. باید بدانید که چه زمانی پزشکتان خارج از دسترس است و با چه پزشکی (پزشک هایی) باید تماس بگیرید.
6- مخارج زایمان چقدر خواهد بود؟
یادداشت بردارید. به گفته دکتر کول، به مخارج متخصص زنان و زایمان پی ببرید و حق بیمه را محاسبه کنید. بیمارستان های دولتی در بسیاری از نقاط جهان رایگان هستند.
7- برای عوارض معمولی مثل تب، اسهال و استفراغ چه راهکارهایی را توصیه می کنید؟
احتمالاً متخصص زنان و زایمان توصیه می کند که درباره این موارد اول با پزشک عمومی خود مشورت کنید. دکتر کول توضیح می دهد: حتماً این موارد نگرانتان می کند، پس با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید. برای عوارضی مثل تب، داروی پاراستامول و شربت سرفه کافی است (با مشورت پزشک). اسهال ملایم را می توان طی بیست و چهار ساعت با پروبیوتیک ها و ایمودیوم درمان کرد و پس از آن باید وضعیت شما بررسی شود. اگر به طور کلی نمی توانید چیزی در معده نگه دارید، به بیمارستان مراجعه کنید.
8- به چه آزمایش خونی نیاز دارم؟
پزشک آزمایش های ضروری را برایتان توضیح می دهد و آزمایش هایی را نیز توصیه می کند. آزمایش های عمومی شامل شمارش کامل خون، گروه خون، هپاتیت، سرخک، سفلیس و اچ آی وی است. این آزمایش ها در اولین معاینه بارداری یا همراه با غربالگری سندرم داون انجام خواهد شد. برخی از متخصصان زنان و زایمان بین هفته های بیست و چهارم و بیست و هشتم بارداری آزمایش های اضافه ای نیز انجام خواهند داد، مثل آزمایش قند خون، هموگلوبین و آهن.
9- هنگام سفر در دوران بارداری چه مواردی را باید در نظر بگیرم؟
پیش از مسافرت با پزشک مشورت کنید – خصوصاً اگر به مناطق مالاریاخیز می روید. اگر با هواپیما می روید، از پزشک یادداشتی بگیرید (اگر بارداری تان حدود هفته ی بیستم باشد) تا خیال کارکنان خط هوایی را آسوده سازید. وقتی در دوران بارداری پرواز می کنید، به ویژه در پروازهای طولانی، بیشتر مراقب باشید و ساعت های زیاد بی حرکت ننشینید، زیرا این کار به لخته شدن خون به ویژه رگ های عمیق می انجامد.

نکته مهم
سوال های خود در مورد زایمان را همین حالا بپرسید و تا هفته سی و نهم بارداری صبر نکنید. سوال هایتان را بنویسید و در اولین معاینه بارداری با متخصص زنان و زایمان، آنها را بپرسید. شاید برای یافتن مراقب پزشکی و امکانات زایشگاهی به کمی زمان و انرژی نیاز باشد که البته ارزش این تلاش را دارد.


سوالات پزشکی بارداری، جلسه اول چه بپرسیم؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور بررسی شد

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارش شکایت مردم از خودروسازان تا هفته آینده به مجلس ارسال می‌شود

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

سود ۸۵۹ ریالی «کاوه» در سال ۹۷/ افت ۸ درصدی سود در گزارش حسابرسی شده

سود ۸۵۹ ریالی «کاوه» در سال ۹۷/ افت ۸ درصدی سود در گزارش حسابرسی شده

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق‌ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس‌ها را خود ‏دانشجویان منتقل می‌کنند!‏

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

چرا لبنانی ها نگران اوج گیری طوفان تنش ها بین ایران و امریکا هستند؟ / گزارش المانیتور در این رابطه را بخوانید

گزارش

گزارش "بی‌بی‌سی" از تهران؛ مردم درباره رویارویی ایران و امریکا و تحریم‌ها چگونه فکر می‌کنند؟

گزارش موسسه آمریکایی

گزارش موسسه آمریکایی "پیو": اسراییل یکی از محدودترین کشورها نسبت به آزادی مذهبی است