بازدید: 38

گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور‌های دنیا/ طراحی نرم‌افزار‌های ویژه ارسال گزارش‌های مردمی در انگلیس و امارات

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1798382
پلیس و نهاد‌های انتظامی و قضایی در کشور‌های مختلف جهان از مردم می‌خواهند در راستای مقابله با قانون شکنی و هنجارشکنی متخلفان با این ادارات از طریق ارائه گزارش در اشکال حضوری و آنلاین همکاری کنند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، همکاری شهروندان با پلیس و سیستم قضایی در زمینه برخورد با انواع مختلف ناهنجاری ها و قانون شکنی ها رویه ای مرسوم در همه کشور های جهان است که غالبا به درخواست پلیس یا سایر نهادهای مرتبط در زمینه جرایم غیر اضطراری انجام می شود. در این راستا کشور های مختلف به تدوین و اجرای روش های گوناگون برای گسترش همکاری های مردم با پلیس به منظور مقابله با اعمال خلاف قانون، تخلفات یا هنجارشکنی ها اقدام کرده و از همکاری مردم با پلیس و نهاد های قضایی به شکل ارائه گزارش تخلفات و قانون شکنی ها به عنوان تلاش برای ایجاد شبکه ایمنی سراسری شامل افرادی که از یکدیگر محافظت می کنند، یاد می کنند.
 
استقبال مردم کشور های مختلف از برنامه های آنلاین گزارش ناهنجاری و قانون شکنی
 
در حال حاضر و به موازات افزایش نقش و تاثیر اینترنت بر جوامع بشری و برطرف شدن نقایصی مانند هزینه بر بودن گزارش به پلیس و ادارات مربوطه و پیامد های ناشی از این اقدام، شاهد گسترش تعامل مردم و پلیس در نقاط مختلف جهان هستیم. معرفی پست های الکترونیک، شماره های تلفن، برنامه های آنلاین قابل نصب بر روی گوشی های هوشمند، و سایت های مخصوص ارائه گزارش جرایم به ویژه در اروپا و آمریکا کمک موثری به پلیس برای تسریع و تسهیل مقابله با قانون یا هنجارشکنی هستند. باید توجه داشت که گزارش آنلاین جرایم و تخلفات در کشور های آسیایی، گستردگی همکاری مردم با پلیس را در پی داشته است. مالزی، پاکستان، هند، سریلانکا، سنگاپور و ... از آن جمله هستند. 
 
ارائه شیوه های نوین گزارش تخلفات، قانون شکنی و هنجارشکنی
پایگاه «زد دی نت» که از سال ۱۹۹۱ رخداد های دنیای فناوری را پوشش می دهد، در سال ۲۰۱۲ از راه اندازی نخستین برنامه آنلاین گزارش مردمی به پلیس خبر داد که کاربران را قادر می سازد اطلاعات صوتی و تصویری خود را به شکل محرمانه و بدون مخاطره در اختیار پلیس قرار دهند. زد دی نت در توضیح کارآیی برنامه آنلاین گزارش جرم «CrimePush» اعلام کرده بود که گزارش جرایم و هنجارشکنی ها به پلیس تاکنون زمان بر بوده و گاهی افراد به دلیل نگرانی از به خطر افتادن امنیت خود از مراجعه به پلیس خودداری می کردند. اما این برنامه ضمن رفع موانع مذکور نقش بازدارنده ای در ارتکاب جرم دارند.
 
اکنون برنامه های آنلاین گزارش جرم قابل دسترس در ۳ میلیارد گوشی های هوشمند موجود در اختیار کاربران در سراسر جهان یکی از راه هایی است که برخی کشور ها در این راستا از آن بهره می برند.
 
استقبال مردم کشور های مختلف از برنامه های آنلاین گزارش ناهنجاری و قانون شکنی
 
تمایل ۹۵ درصدی مردم آمریکا برای همکاری آنلاین با پلیس 
نهاد های انتظامی و سیستم قضایی دولت آمریکا در سال های گذشته با ارائه دستورالعمل هایی از مردم درخواست می کردند در صورت قربانی شدن یا مشاهده جرایم، آن موارد را به پلیس و نهاد های مربوطه گزارش دهند. گزارش جرایم، جنایات و هنجارشکنی ها مانند تهدیدات بمبگذاری، سرقت، جرایم جنسی، قاچاق انسان، تهیه محتوا های هرزه نگارانه از کودکان، انواع جنایت، سوءاستفاده از خودرو های دولتی، تخریب اموال عمومی حتی گرافیتی و بی احتیاطی در رانندگی در آمریکا همیشه با پاداش همراه بوده است.

پلیس آمریکا با انتشار گسترده و عمومی اطلاعیه ها و دستورالعمل های مختلف ضمن هشدار به مردم در مورد اجتناب از مداخله و درگیری مستقیم در صورت مشاهده جرایم مذکور از آنان می خواست تا با مراجعه به نزدیک ترین نهاد مرتبط و مرکز پلیس یا از طریق تماس تلفنی آن مورد را گزارش دهند. معرفی ادارات و سازمان های الکل، تنباکو، سلاح گرم و مواد منفجره (ATF)، اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA)، حفاظت از محیط زیست (EPA)، اداره تحقیقات فدرال (FBI)، پلیس اینترپل، اداره مهاجرت و امور گمرکی (ICE) و سرویس فدرال مارشال حکایت از وسعت جرایم و ناهنجاری هایی دارد که به گزارش های مردمی برای رسیدگی بهتر امور نیاز دارند.
 
با پیشرفت تکنولوژی درخواست ارائه گزارش های مردمی از تخلفات و قانون شکنی ها در آمریکا نیز دچار تحولاتی شد. طراحی سایت های تخصصی در این زمینه مانند «پلیس وان» که با ارائه ویدئو های آموزشی از شهروندان می خواهد تا در صورت مشاهده جرایم و ناهنجاری ها با پلیس تماس بگیرند نیز از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا هستند. این سایت با ارائه گزینه های متعددی این فرصت را برای شهروندان فراهم می کند تا بدون نگرانی در رفع ناهنجاری ها و ناامنی ها نقش موثری داشته باشند.

نظرسنجی موسسه «هریس» در سال ۲۰۱۶ در آمریکا نشان داد که ۹۵ درصد شهروندان این کشور مایل هستند در صورت مشاهده جرایم و هنجارشکنی ها با ارائه و گزارش تصاویر و صدا های ضبط شده و سایر مدارکی که در اختیار دارند، به پلیس کمک کنند.
 
استفاده از برنامه های آنلاین گزارش جرایم در حال حاضر در آمریکا با استقبال قابل ملاحظه ای مواجه شده است. به گزارش وب سایت «نایس»، مقامات نیویورک در فوریه ۲۰۱۸ اعلام کردند ماهانه ۲۵۰ هزار کاربر با استفاده از این برنامه جرایم و تخلفات را برای پلیس ارسال می کنند و از زمان راه اندازی این برنامه در تقریبا یک سال پیش در این شهر تاکنون ۲۶.۵ میلیون گزارش به پلیس و نهاد های مربوطه ارائه شده است.

استقبال از برنامه های آنلاین گزارش به پلیس به حدی گسترده بوده که اکنون جوامع اطلاعاتی آمریکا با معضل ذخیره سازی اطلاعات و تلفیق اطلاعات تدوین شده به صورت سنتی با اطلاعات جدید روبرو شده اند.
 
گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور های دنیا/ طراحی نرم افزار های ویژه ارسال گزارش های مردمی در انگلیس و امارات
 
درخواست پلیس کانادا از مردم برای گزارش تخلفات
در کانادا از شیوه گزارش آنلاین برای ارسال تصاویر تخلفات رانندگی و نیز گزارش تخلفات و جرایم استفاده می شود. در حالی که به گزارش «سیتی نیوز ۱۱۳۰»، پلیس «ونکوور» از مردم خواسته است در صورت مشاهده تخلفات رانندگی با ارسال تصاویر راننده و پلاک خودروی وی به پلیس برای کمک در برقراری نظم کمک کنند، پلیس شهر «ادمونتون» در سایت رسمی خود از مردم این شهر خواسته تا کلیه جرایمی که در اطرافشان رخ می دهد را از طریق برنامه آنلاین گوشی خود، به پلیس گزارش دهند.  
 
گزارش مردم از رفتارهای غیرقانونی به پلیس انگلیس 
درخواست گزارش جرایم به پلیس توسط مردم از سوی نهاد های انتظامی و قضایی انگلیس نیز همواره مطرح بوده است. پلیس انگلیس از مردم خواسته بود تا علاوه بر جرایم و جنایات، رفتار های ضد اجتماعی و هنجارشکنانه اعم از ایجاد سر وصدا، جرایم ناشی از نفرت، کلاهبرداری و ... را که بر کیفیت زندگی مردم تاثیر می گذارد یا امنیت افراد را به خطر می اندازند به پلیس گزارش دهند.
 
انگلیس در سال ۲۰۱۴ با معرفی برنامه «Self Evident» با قابلیت نصب بر روی گوشی های تلفن همراه، از شهروندان خود خواست در صورت قربانی شدن یا مشاهده جرم، با تهیه ویدئویی از آن با تلفن همراه خود یا استفاده از تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته مدارک دیجیتال تهیه شده را به پلیس گزارش دهند. مقامات انگلیسی در آن زمان تاکید کردند که این برنامه نه تنها سبب ایجاد هرج و مرج نمی شود بلکه هزینه های مربوط به اعزام نیروهای پلیس به منطقه هایی که گزارششان جعلی بوده را نیز به شدت کاهش داده و جرایمی را که به زعم شاهدان یا قربانیان ارزش اتلاف وقت و هزینه را ندارند، به اطلاع پلیس می رساند.
استقبال مردم کشور های مختلف از برنامه های آنلاین گزارش ناهنجاری و قانون شکنی
 
به گزارش «پاکت لینت»، این تصمیم در پی آن اتخاذ شد که «بوریس جانسون» شهردار وقت لندن بر مفید بودن دریافت تصاویر و ویدئوهای ضبط شده با گوشی های تلفن همراه برای پلیس این کشور در راستای مبارزه با جرایم و نیز تامین امنیت و اعتماد شاهدان تاکید کرده بود.
 

پلیس انگلیس در تشویق مردم برای همکاری با این نهاد اظهار داشت این برنامه کمک می کند تا جرم یا ناهنجاری مدنظر بدون نیاز به حضور در اداره پلیس و توقیف گوشی همراه با سرعت بیشتری مورد بررسی و پیگرد قرار گیرد. ضمن این که این مدارک دیجیتال در صورت پیگیری پرونده در سیستم قضایی، مورد استناد قرار گرفته و شاهد مستند و ارزشمندی به حساب می آید. استفاده ۲۷ هزار نفر از مردم انگلیس از برنامه آنلاین گزارش جرم سبب ارسال گزارش های متعدد به پلیس در راستای ایجاد نظم در این کشور شده است.

کارآمدی این شیوه سبب شد تا استفاده از آن در سطوح مختلف و برحسب نیاز های هر منطقه مورد توجه قرار گیرد. برای مثال، پلیس شهر «بدفوردشایر» انگلیس در پایگاه اینترنتی خود، برای مقابله با معضل رانندگی در حالت مستی یا رانندگی هنجارشکنانه، بی پروا و بی دقت که سایرین را در معرض خطر قرار می دهد، با معرفی شماره تلفن و نیز فرم گزارش آنلاین از شهروندان این شهر خواست تا به پلیس در راستای برقراری نظم کمک کنند.
 
متداول و فراگیر شدن گزارش تخلف توسط مردم به پلیس در سراسر جهان
اما باید توجه داشت که استفاده از برنامه های آنلاین گزارش جرایم محدود به کشور های اروپایی و آمریکا نبوده و به سرعت در سراسر جهان، جایگاه خود را در تعامل مردم و پلیس یافته است.

پلیس «دبی» در سال ۲۰۱۶ با معرفی برنامه آنلاین گزارش تخلفات، قانون و هنجارشکنی از مردم خواست تا در صورت مشاهده ناهنجاری ها، خرید و فروش الکل و مواد مخدر، خودرو های مشکوک، معاملات مشکوک، قمار، تخریب اموال عمومی، فحشا و ... با تهیه و ارسال مدارک دیجیتال این نهاد را مطلع سازند. پلیس دبی در مراسم رونمایی از این برنامه آنلاین هدف از ارائه این برنامه را افزایش رضایت عمومی و کاهش هزینه های زندگی اعلام کرد. ضمن این که هویت فرد گزارش دهنده با استفاده از این برنامه محرمانه مانده و خطری را متوجه وی نمی کند.
 
گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور های دنیا/ طراحی نرم افزار های ویژه ارسال گزارش های مردمی در انگلیس و امارات

مرکز تحقیقات جنایی «کنیا» نیز در سال ۲۰۱۷ با راه اندازی این برنامه قابل دسترس برای کاربران سیستم های عامل اندروید، آی او اس و ویندوز اعلام کرد کلیه شهروندان این کشور قادر خواهند بود تا با گوشی های هوشمند خود جرایم را گزارش دهند.

«افریقا نیوز» نوشت این تصمیم در کنیا در پی آن اتخاذ شد که بررسی ها و مطالعات نشان دادند میزان گزارش جرم در این کشور در سال ۲۰۱۶ به نصف میزان سال ۲۰۱۵ سبب شد تا برای حل معضل عدم گزارش جرایم از شیوه های نوین بهره ببرند.
 
گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور های دنیا/ طراحی نرم افزار های ویژه ارسال گزارش های مردمی در انگلیس و امارات

براساس گزارش «هکرنون»، پلیس هند نیز در این راستا از شبکه اجتماعی واتس اپ محبوب ترین شبکه اجتماعی در این کشور با بیش از ۱۶۰ میلیون کاربر فعال بهره می برد.
 
گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور های دنیا/ طراحی نرم افزار های ویژه ارسال گزارش های مردمی در انگلیس و امارات
 
 
گزارش جرایم و تخلفات از طریق ارسال فیلم و عکس مختلفان به مراکز پلیس با استفاده از ضوابط قانونی، در سال های اخیر به دلیل مزایای متعددی مانند صرفه جویی در هزینه و وقت، امنیت شخص گزارش دهنده، سهولت امکان ارائه گزارش و ... به رویه ای معمول در کشورهای مختلف جهان مبدل شده است. 
 
انتهای پیام/

گزارش تخلف با ارسال فیلم و عکس به مراکز پلیس امری متداول در کشور‌های دنیا/ طراحی نرم‌افزار‌های ویژه ارسال گزارش‌های مردمی در انگلیس و امارات
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش تصویری از اولین روزهای جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران +تصاویر

گزارش تصویری از اولین روزهای جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران +تصاویر

گزارش توییتری ظریف از سفر ناگهانی‌اش به فرانسه+عکس

گزارش توییتری ظریف از سفر ناگهانی‌اش به فرانسه+عکس

گزارشی از ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت

گزارشی از ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت

محمدرضا احمدی گزارش‌گر بازی «بارسلونا - رئال بتیس» شد

محمدرضا احمدی گزارش‌گر بازی «بارسلونا - رئال بتیس» شد

دولت درباره تأمین کالاهای اساسی «گزارش کتبی» به مجلس ارائه دهد/ ارجاع موضوع به مراجع ذی‌صلاح در صورت استنکاف دولت/ قیمت‌های کالاهای اساسی هنوز متعادل نشده است

دولت درباره تأمین کالاهای اساسی «گزارش کتبی» به مجلس ارائه دهد/ ارجاع موضوع به مراجع ذی‌صلاح در صورت استنکاف دولت/ قیمت‌های کالاهای اساسی هنوز متعادل نشده است

گزارش «فیبا» در مورد دعوت مجدد از صمد و حدادی به ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش «فیبا» در مورد دعوت مجدد از صمد و حدادی به ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران

«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد

«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد