بازدید: 30

عوارض بی شمار «دود دست دوم»

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1797952
مواجهه با دود سیگار دیگران و استنشاق ناخواسته آن، «دود دست دوم» اطلاق می‌شود که از نظر خطرات سلامت، تفاوتی با سیگار کشیدن مستقیم ندارد، زیرا حاوی گاز‌های سمی وسرطان زا، مواد آلاینده وفلزات سنگین خواهد بود.

عوارض بی شمار «دود دست دوم»به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، پژوهش ها نشان می دهد استنشاق هرمیزان از دود دست دوم سیگار می تواند مشکل سازباشد. دود بلافاصله تاثیر مخرب خود را می گذارد و مواجهه بیشتربا آن، زمینه خطر را افزایش می دهد. در هفته بدون دخانیات به عوارض دود سیگار برای اطرافیان می پردازیم.

پیامد های دود سیگار در کودکان
عوارض دود سیگار در کودکان نکته ای است که گاهی اوقات دست کم گرفته می شود، آن هم در شرایطی که برخی مطالعات نشان داده اند کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، از نظر شناختی رشد کندتری نسبت به همسالان خود دارند و درعین حال احتمال چاقی شکمی در آن ها و در طول زندگی بیش از دیگران است البته عوارض بلند مدت در این کودکان، این روز ها بیشتراز قبل مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان نمونه به تازگی نتایج مطالعه ای منتشر شده که نشان می دهد احتمال مرگ ناشی از برخی بیماری ها در بزرگ سالی دراین گروه از کودکان بیش از دیگران است.

دراین مطالعه گسترده که با حضور بیش از ۷۰ هزار نفر، ۲۲ سال به طول انجامید، مشخص شد کودکانی که به صورت مکرر در معرض دود سیگار هستند، ۴۲ درصد بیش از دیگر کودکان ممکن است در بزرگ سالی در نتیجه بیماری مزمن انسداد ریه جان خود را از دست بدهند.

البته این تمام عوارض دود سیگار برای آن ها نیست، این گروه از کودکان در بزرگ سالی، ۲۷ درصد بیش از دیگران به واسطه بیماری ایسکمیک قلبی می میرند و احتمال مرگ ناشی از ایست قلبی نیز در آن ها ۲۳ درصد بیشتر است.

دود سیگار موجب اختلال دررشد ریه کودکان و عامل ابتلا به بیماری های مجاری تنفسی، التهاب گوش میانی و آسم می شود که در صورت داشتن زمینه آسم، ممکن است به حمله آسم منجر شود. این شرایط در سنین مدرسه عامل بروز سرفه، تشکیل ترشحات در گلو و حلق، نفس نفس زدن و تنگی نفس می شود.

پیامد های دود سیگار در نوجوانان
بسیاری تصور می کنند اگر فرزند آن ها به میزان کمی در معرض دود سیگار باشد، خطری متوجه او نیست، اما مطالعه ای که روی نوجوانان انجام شده است، مشخص کرد حتی درمعرض دود سیگار بودن به میزان تنها یک ساعت درهفته، می تواند عوارضی جدی برای سلامت نوجوانان داشته باشد.

این مطالعه که توسط دانشگاه سینسیناتی آمریکا انجام شده، تایید می کند نوجوانانی که تنها به میزان یک ساعت درهفته در معرض دود سیگارهستند، دو برابر بیشتر ازهمسالان خود، بعد از ورزش دچار علایمی، چون خس خس سینه یا سرفه های خشک در شب می شوند. این نوجوانان درعین حال ۱.۵ برابر بیش ازهمسالان خود ممکن است به واسطه بیماری های مختلف نتوانند در مدرسه حاضر شوند و البته ورزش کردن برای آن ها نیز سخت تر از همسالان دیگر است.

تاثیرات دود سیگار بر خانم های باردار
مواجهه خانم های باردار با دود سیگار نیزمی تواند با عوارضی مانند سقط جنین، بارداری خارج رحمی و زایمان زودهنگام همراه باشد. همچنین عامل تاخیر در رشد و وزن پایین نوزاد هنگام تولد خواهد بود که یکی از مهم ترین عوامل مرگ ناگهانی نوزاد به حساب می آید.

 

عوارض دود در بزرگسالان
سرطان ریه (به طور متوسط ۲۵ درصد افزایش زمینه خطر)، ناراحتی قلبی عروقی، انسداد عروق مغزی، انسداد مزمن مجاری تنفسی، آسم و مرگ زودهنگام نیز از عوارض مواجهه با دود سیگار در بزرگ سالان خواهد بود.

اقدامات پیشگیرانه
اگر یکی از اعضای خانواده سیگاری است، از او بخواهید در حضور دیگر افراد دیگر سیگار نکشد و محیط منزل را آلوده نکند. حتی سیستم های تهویه نیز دراین باره مؤثر نیستند و ذرات ریز دود سمی سیگار در محیط باقی می مانند. سیگار کشیدن در محیط های اداری وعمومی نیز عامل خطر جدی است که به سلامت عموم جامعه آسیب جدی می رساند و ازهمین رو امروزه در بسیاری از کشورها، ممنوعیت جدی استعمال دخانیات در اماکن عمومی اعمال می شود. به فرزندانتان آموزش دهید تا از افراد سیگاری و قلیانی و محیط هایی که دود دست دوم در آن وجود دارد، دوری کنند.

انتهای پیام/
منبع:روزنامه خراسان
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


عوارض بی شمار «دود دست دوم»
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها