بازدید: 45

زمزمه های آغاز بازار متشکل ارزی/ سامانه نیما حذف نمی‌شود

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1797553
قرار است با راه اندازی بازار متشکل ارزی مبادلات ارزی از طریق مکانیزم آنلاین تعریف شده در این بازار انجام شود حال با شروع ارسال اطلاعات و مدارک به بانک مرکزی انتظار می‌رود که این بازار به زودی راه اندازی شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، ایجاد بازار متشکل ارزی و فراهم کردن زیر ساخت های آن مدتی است که از سوی بانک مرکزی مطرح شده است.

قرار است این بازار بر اساس خرید و فروش ارز در بازار آزاد ساماندهی شود و به کشف واقعی قیمت ارز در بازار کمک کند.

با راه اندازی رسمی این بازار قرار است بانک ها و صرافی های مجاز بانک مرکزی به عنوان بازیگران اصلی این بازار فعالیت کنند تا مبادلات ارزی از طریق مکانیزم آنلاین تعریف شده در این بازار صورت گیرد.

بررسی ها نشان می دهد که کانون صرافان در روز های اخیر ارسال مدارک موردنیاز جهت پیش ثبت نام و ورود به بازار متشکل ارزی را آغاز کرده و این موضوع نشان دهنده نزدیک بودن زمان اجرایی شدن طرح است.

البته در روز های اخیر همتی صراحتا اعلام کرد که بانک مرکزی در زمینه راه اندازی بازار متشکل ارزی اقدامات حاکمیتی انجام داده و زمان راه اندازی آن بستگی به خود آن شرکت دارد.

گفتنی است برخی معتقدند که بعد از راه اندازی بازار متشکل ارزی، این طرح جایگزین سامانه نیما می شود که همتی با رد این موضوع اعلام کرد حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی به هیچ وجه صحت ندارد و حتی تاکید شده که صادرکنندگان ۵۰ تا ۶۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.

همچنین رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سامانه نیما محور تبادل ارزی تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود.

با این تفاسیر همتی حذف شدن سامانه نیما را با روی کار آمدن بازار متشکل ارزی منتفی دانست و موضوع را به طور کامل رد کرد.

حال با شروع ارسال اطلاعات و مدارک به بانک مرکزی این موضوع مطرح می شود که بازار متشکل ارزی نیز در روز های آتی راه اندازی شود.

انتهای پیام/


زمزمه های آغاز بازار متشکل ارزی/ سامانه نیما حذف نمی‌شود
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها