بازدید: 16

دولتی‌ها هم در گرانی شکر و خرما مقصر بودند

رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از پشت پرده گرانی خرما و شکر خبر داد و گفت: برخی سردخانه‌هایی که با استفاده از تسهیلات دولتی احداث شده‌بودند به‌جای آنکه در شرایط خاص در خدمت شهروندان باشند، در زمان کمبود خرما، به محلی برای انبار خرما تبدیل شده‌بود و بر همین اساس اقدام به تعزیر تعدادی از این سردخانه‌ها کردیم.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: ماه رمضان امسال برخلاف سال های گذشته، اغلب کالا های مصرفی و ضروری مردم با افزایش قیمت مواجه شد. گویی که مسئولان سازمان حمایت و دستگاه های نظارتی بدون توجه به نیاز های مردم در این ماه مبارک، بازار را رها کرده بودند تا عرضه و تقاضا قیمت ها را تنظیم کند. از افزایش قیمت خرما، میوه، برنج و شکر گرفته تا ماکارونی و لبنیات و... همگی موجب انتقاد مردم قرار گرفت. در این میان غیبت سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان که بیش از سایر دستگاه ها نقش داشت، کامل مشهود بود. این سازمان که به گرفتن روزه سکوت معروف است، در روز های پایانی ماه رمضان به جمع خبر نگاران آمد و از پشت پرده گرانی خرما و شکر و معرفی خودروسازان متخلف به تعزیرات سخن گفت.
عباس تابش در خصوص تخلفات صورت گرفته در بحث برخی اقلام خوراکی از جمله خرما که باعث افزایش قیمت خرما در بازار شد، اظهار کرد: از چند ماه پیش از ماه مبارک رمضان، ما در توافق با مسئولان و دستگاه های مرتبط با این بخش، توافق کرده بودیم در صورت تأمین خرمای ماه مبارک رمضان، ممنوعیتی برای صادرات خرما اعمال نشود، ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاد و در بازار دچار مشکلاتی شدیم که باعث شد قیمت خرما بالا رود.
وی با گلایه از دستگاه هایی که با تفاهم مذکور کنار نیامدند، افزود: از طرف دیگر شاهد بودیم متأسفانه برخی سردخانه هایی که با استفاده از تسهیلات دولتی احداث شده بودند به جای آنکه در شرایط خاص در خدمت شهروندان باشند و در پیچ تولید، در زمان نیاز به درد مصرف کنندگان بخورد، در زمان کمبود خرما، به محلی برای انبار خرما تبدیل شده بود و بر همین اساس اقدام به تعزیر تعدادی از این سردخانه ها کردیم.
وی گفت: همکاران ما در بازرسی های خود سردخانه هایی را شناسایی کردند که مقادیری بیش از ۳۰۰ تن خرما را در خود انبار کرده بودند. بر همین اساس پرونده این سردخانه های متخلف به تعزیرات معرفی شد و با حکم قضایی، بخشی از خرما های انبار شده نیز به حراج گذاشته و در اختیار مردم قرار گرفت.
وی در خصوص تخلفات کارخانجات کشت و صنعت نیشکر در هفته ها و ماه های گذشته که باعث تشدید مشکلات در بازار شکر شد نیز گفت: به دنبال بازرسی های ما کارخانجات کشت و صنعت بزرگی از جمله کشت و صنعت دهخدا، فارابی، امیرکبیر و کارون، به دلیل احتکار، گرانفروشی و عدم عرضه شکر به میزان ۱۱۰ میلیارد تومان تعزیر شدند و با حکم قاضی پرونده، این شرکت ها تا پنج برابر این رقم یعنی ۵۵۰ میلیارد تومان می توانند جریمه شوند.
رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در خصوص شکر گفت: در مقطعی که قیمت شکر رو به گرانی بود، من در بازدید از یک کارخانه، مجبور شدم با دست، ایزوگامی که جلوی انبار های شکر وجود داشت را پاره کنم تا این شکر ها روانه بازار شد؛ خب شما ببینید چرا باید ۲۱ هزار تن شکر انبار شود؟
تابش در پاسخ به سؤال ی، مبنی بر اینکه آیا دستگاه های دولتی خواسته یا ناخواسته در متلاطم شدن بازار نقش داشته اند یا خیر گفت: ما روزانه قیمت ۱۰۰ قلم کالا را رصد می کنیم و بر اساس تحلیل های قیمتی، هشدار هایی را به سازمان های تأمین کننده کالا ارائه می دهیم و در هیچ موردی نبوده که گرانی و تلاطم در بازار را ما طی مکاتبات چند باره از شش ماه قبل، هشدار های لازم را به دستگاه های مسئول نداده باشیم، ولی متأسفانه برخی از این هشدار ها جدی گرفته نشد و برخی نیز به دلیل مشکلات تأمین ارز، نتوانست به سرعت اجرایی شود و البته برخی از این هشدار ها نیز مثمر ثمر بود و دستگاه های مسئول توانستند بازار آن کالا ها را با اقدام به موقع خود کنترل کنند.
تابش با هشدار به اصناف، از آن ها خواست تا حتماً برای خرید و فروش هرگونه کالا، فاکتور گرفته و فاکتور صادر کنند، به مردم نیز توصیه کرد برای هر خرید خود هرچقدر هم کوچک، حتماً از فروشندگان درخواست فاکتور کنند و فروشندگان نیز بر اساس قانون موظف به صدور فاکتور حتی برای خرید یک بسته بیسکوییت هستند.

۴ خودروساز متخلف به تعزیرات معرفی شدند
همچنین رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با تأکید بر عدم بازگشت شورای رقابت به موضوع قیمت گذاری خودرو، از انبار شدن ۸۰ هزار خودرو ناقص در شرکت های خودروسازی خبر داد. تابش در حالی این آمار را ارائه می دهد که خودروسازان خودرو های ناقص را ۱۶۰ هزار خودرو اعلام کرده اند و نبود آمار دقیق از میزان خودرو های ناقص و غیر شفاف بودن عملکردشان یکی از مشکلات اصلی صنعت خودروی کشور به شمار می رود.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از معرفی چهار خودروساز به سازمان تعزیرات حکومتی به علت گرانفروشی خبر داد و گفت: پرونده چهار خودروساز هاوال، بسترن، C. ۳، و کرمان موتور با عنوان اتهامی گرانفروشی را به تعزیرات ارسال کردیم تا برابر قانون با آن ها برخورد شود.
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص قیمت پراید هم گفت: نرخ خودروی پراید مورد تأیید سازمان نیست و ما نرخ کارشناسی را استحصال کرده ایم.

پیش فروش خودرو قبل از انجام تعهدات قبلی ممنوع!
تابش با بیان اینکه پس از دستور اخیر این سازمان، علاوه بر تولید، تحویل تعداد خودرو ها نیز به صورت روزانه رصد می شود، تأکید کرد: ما به خودروسازان اعلام کرده ایم تا تکمیل انجام تمام تعهدات قبلی شان، هیچ یک از خودروسازان حق ثبت نام جدید برای پیش فروش خودرو نخواهد داشت و با توجه به اینکه در حال حاضر بین ۷۰ تا ۸۰ هزار خودروی ناقص به دلیل کمبود قطعه در انبار ها مانده اند، منطقی آن است که بر رفع کمبود قطعات این خودرو ها متمرکز شویم؛ چراکه آماده کردن این خودرو های ناقص، به مراتب آسان تر از افزایش تولید خودرو است.

موافقت با افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی قیمت روغن موتور
رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در پاسخ به سؤال دیگری درباره افزایش قیمت روغن موتور در بازار نیز گفت: متأسفانه در مقطعی، به دلایلی از جمله صفر شدن یارانه مواد اولیه تولید روغن موتور، تولید روغن موتور در کشور به شدت افت کرد و تولیدکنندگان عنوان می کردند که با چنین قیمت هایی، عملاً تولید به صرفه نیست. از طرف دیگر گرانی مواد اولیه تولید روغن در بازار هم بی تأثیر نبود و نهایتاً تولیدکنندگان روغن، درخواست افزایش قیمت محصولاتشان را ارائه دادند و گرچه پیشنهاد آن ها برای روغن خودرو های دیزلی و بنزینی به ترتیب بیش از ۶۰ و ۷۰ درصد بود، ولی ما این ارقام را پذیرفتیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ کمبودی در بازار برای تأمین روغن موتور وجود ندارد، تأکید کرد: مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند که هرگونه پاک کردن قیمت و هک کردن قیمت جدید یا لیبل قیمتی جدید روی قیمت های قبلی یک تخلف آشکار است و می توانند این موارد را به سامانه رایگان ۱۲۴ گزارش دهند.
تابش همچنین گفت: علاوه بر این موارد، فروش اجباری محصولات دیگر در کنار یک محصول چه از سوی کارخانجات و چه از سوی اصناف یک تخلف محرز است.

تشکیل پرونده تخلف ۱ میلیارد دلاری برای ۷۰۰ شرکت وارد کننده کالا با ارز دولتی
رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از تشکیل پرونده تخلف یک میلیارد دلاری برای واردکنندگان با ارز دولتی خبر داد و گفت: در ماجرای گرانی خرما و شکر پای دولتی ها در میان است.
عباس تابش، درباره برخورد این سازمان با تخلف واردکنندگانی که ارز دولتی گرفته و در عین حال کالا های وارداتی شان را با قیمت آزاد وارد بازار کرده اند، گفت: نظارت بر ایفای تعهدات ارزی، بر عهده بانک های عامل است ولی سازمان حمایت از مصرف کنندگان رأساً بر این روند نظارت دارد و در یک سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار پرونده واردکنندگان به تعزیرات ارجاع داده شد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین ۷۰۰ شرکت که تخلفاتی از سال ۹۴ به بعد داشتند و ۹۰ درصد این تخلفات مربوط به سال ۹۷ بود، به سازمان تعزیرات معرفی شدند و امیدواریم هرچه سریع تر به تخلفات این شرکت ها رسیدگی شود.

دولتی‌ها هم در گرانی شکر و خرما مقصر بودند
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • دولتی‌ها هم در گرانی شکر و خرما مقصر بودند


  رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از پشت پرده گرانی خرما و شکر خبر داد و گفت: برخی سردخانه‌هایی که با استفاده از تسهیلات دولتی احداث شده‌بودند به‌جای آنکه در شرایط خاص در خدمت شهروندان باشند، در زمان کمبود خرما، به محلی برای انبار
 • گرانی خرما زیر سر ترامپ‌های ایرانی است


  رئیس اتاق اصناف استان تهران با اشاره به گرانی اخیر خرما در کشور گفت: یک ترامپ در امریکا است، اما هزار ترامپ در کشور داریم، آن‌ها این بساط را برای مردم درست کرده‌اند.
 • گرانی خرما زیر سر ترامپ‌های ایرانی است


  رئیس اتاق اصناف استان تهران با اشاره به گرانی اخیر خرما در کشور گفت: یک ترامپ در آمریکا است، اما هزار ترامپ در کشور داریم؛ آن‌ها این بساط را برای مردم درست کرده اند.
 • علت گرانی برنج، خرما و شکر چیست؟


  مدیرکل وزارت صنعت درباره گرانی برنج، خرما و شکر گفت: «مسئول تنظیم بازار کالا‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی است و آن‌ها باید پاسخگو باشند.»
 • دلایل گرانی خرما در بازار


  در روزهای اخیر که حدود ۱۵ روز تا آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده است برخی از افزایش قیمت خرما خبر می‌دهند، البته بررسی‌ها نشان از آن دارد که...
 • سیب‌زمینی و خرما در صدر گرانی کالاهای اساسی


  آمار وزارت صنعت از تغییرات قیمت کالاهای اساسی در خرداد ماه ۹۸ حکایت از افزایش قیمت خرما، سیب زمینی و، پیاز نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
 • احتکارهای سنگین عامل گرانی خرما


  رئیس سازمان توسعه تجارت: عامل اصلی گرانی خرما در ماه مبارک رمضان احتکار‌های سنگین صورت گرفته بود
 • آمار گمرک از دلیل گرانی خرما در رمضان


  بر اساس آمار تجاری کشور در فروردین ماه سال جاری بیش از ۱۹ هزار تن خرما به کشور‌های مختلف صادره شده است.
 • کمبودی در بازار خرما نیست/ دلایل گرانی


 • مقصر گرانی چادر کیست؟/ چرا هیچ مسئولی از گرانی چادر حرف نمی‌زند


  گروه جامعه ــ عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب با اشاره به اینکه پای منبر مسئولان کنونی کشور یاد گرفته است که حجاب خوب است، سؤال کرد: مسئولانی که همسرانشان چادری هستند و خودشان قبل از انقلاب به ما یاد داده‌اند حجاب خوب است چرا اکنون از
 • چه کسی مقصر گرانی مرغ است؟


  هم‌اکنون در بازار، گوشت مرغ کیلویی حدود ۱۷ هزار تومان هم فروخته می‌شود و به نظر می‌رسد که کسی نیست بر بازار این محصول پروتئینی پرمصرف نظارت کند.
 • از طلسم ادامه دار صادرات مرغ و تخم مرغ تا گرانی خرما در آستانه ماه رمضان


  ابلاغ اصلاحیه دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر ارز و اسناد بانکی همراه مسافر، ارزان شدن مرغ و ارسال چهارمین سری از پیامک های سهام عدالت از مهمترین عناوین اقتصادی امروز بوده است.
 • مرغداران؛ مقصر گرانی


  مرغ منبع کامل پروتئین است. 120 گرم گوشت مرغ، 70 درصد نیاز پروتئین بدن را برآورده می‌کند.
 • مرغداران؛ مقصر گرانی مرغ


  مرغ منبع کامل پروتئین است. ۱۲۰ گرم گوشت مرغ، ۷۰ درصد نیاز پروتئین بدن را برآورده می‌کند.
 • مقصر گرانی‌ها از دید آخوندی +عکس


  وزیر سابق راه و شهرسازی با انتشار مطلبی در اینستاگرام سیاست‌های دولت در کنترل قیمت‌ها را عامل گرانی‌ها عنوان و اعلام کرده ، اساس سازمان تعزیرات در زمان شاه مخلوع در نیمه دهه ۵۰ شکل گرفته است.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش تصویری از اولین روزهای جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران +تصاویر

گزارش تصویری از اولین روزهای جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران +تصاویر

گزارش توییتری ظریف از سفر ناگهانی‌اش به فرانسه+عکس

گزارش توییتری ظریف از سفر ناگهانی‌اش به فرانسه+عکس

گزارشی از ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت

گزارشی از ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت

محمدرضا احمدی گزارش‌گر بازی «بارسلونا - رئال بتیس» شد

محمدرضا احمدی گزارش‌گر بازی «بارسلونا - رئال بتیس» شد

دولت درباره تأمین کالاهای اساسی «گزارش کتبی» به مجلس ارائه دهد/ ارجاع موضوع به مراجع ذی‌صلاح در صورت استنکاف دولت/ قیمت‌های کالاهای اساسی هنوز متعادل نشده است

دولت درباره تأمین کالاهای اساسی «گزارش کتبی» به مجلس ارائه دهد/ ارجاع موضوع به مراجع ذی‌صلاح در صورت استنکاف دولت/ قیمت‌های کالاهای اساسی هنوز متعادل نشده است

گزارش «فیبا» در مورد دعوت مجدد از صمد و حدادی به ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش «فیبا» در مورد دعوت مجدد از صمد و حدادی به ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران

«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد

«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد