بازدید: 28

طلاق عاطفی اصلاحات از اعتدال

با نزدیک شدن زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان به صورت چراغ خاموش در حال جدا کردن حساب خود از دولت و اعتدالیون هستند.
سرویس سیاست جوان آنلاین: شب انتخابات برای هر حزب و گروهی هم بیم دارد و هم امید، بیم از این جهت که یک شکست سنگین می تواند زمینه دوری هر چه بیشتر از قدرت را فراهم کند و مشخص نیست در زمان دوری از قدرت باز هم زمینه برای حضور تمام عیار در رقابت های سیاسی فراهم شود و از سوی دیگر در صورت پیروزی زمینه ادامه حضور در قدرت و چشیدن طعم شیرین آن فراهم خواهد شد.
حالا و در شرایط فعلی نگاهی به اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور نشان می دهد که ترس از شب انتخابات در بین اصلاح طلبان با نزدیک تر شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند سال جاری و همچنین انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ هر روز پر رنگ تر می شود.

ترس اصلاح طلبان از شب انتخابات
دلایل روشنی برای این ترس و بیم نزد اصلاح طلبان وجود دارد. بر طبق سخنان علی صوفی مشاور رئیس دولت اصلاحات میزان محبوبیت دولت به کمترین میزان خود رسیده و دلایل این افت محبوبیت نیز کاملاً روشن است.
انفعال دولت در خصوص فشار های همه جانبه اقتصادی به مردم حتی صدای اصلاح طلبان را نیز درآورده است. بحران های مداوم اقتصادی و کوچک تر شدن سفره مردم سبب شده است. بر طبق آمار های صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال جاری بین منفی ۵ یا منفی ۶ درصد متغیر باشد. با وجود این متحدان دولت در عرصه سیاست چه سخنی برای مردم در جریان انتخابات های پیش رو خواهند داشت.
در این صورت برای هر فعال سیاسی کاملاً واضح است که در صورت عدم تغییر فضای اقتصادی و معیشتی کشور در طول چند ماه آینده عملاً نوک پیکان نارضایتی از دولت دامن هر متحدی را خواهد گرفت. در این میان اگر از هم اکنون دولت تصمیم بگیرد تا با تکیه بر ظرفیت های درونی به دنبال بهبود اقتصاد کشور باشد، باز هم به دلیل کوتاهی های گذشته مسیر سختی در مقابل خود خواهد داشت.

زمان ترک رحم اجاره ای فرارسیده است
با درک شرایط فوق است که می توان آغاز جدایی غیررسمی اصلاح طلبان را از دولت پیش بینی کرد؛ جدایی ای که به نظر می رسد در برخی از حوزه ها به صورت کاملاً چراغ خاموش آغاز شده است. البته پیش از این و در برخی مقاطع تاریخی اصلاح طلبان به صراحت به این نکته اشاره کرده بودند که نگاه شان به دولت روحانی یک نگاه منفعت گرایانه و مبتنی بر فراهم کردن زمینه های حضور مجدد اصلاح طلبان در داخل ساختار دولت است.
به عنوان مثال ابراهیم اصغر زاده در سال ۹۴ و در گفت و گو با روزنامه قانون با اشاره به اینکه دولت روحانی بستری برای حضور دوباره اصلاح طبان در سیاست است، گفت: چند وقت پیش به دوستانی به شوخی گفتم این رحم اجاره ای برای پرورش یک نطفه است. وقتی به شما اجازه نمی دهند احزاب جریان سیاسی ات فعالیت داشته باشد، مجبور به ائتلاف می شوید. همانطور که می دانید مهم ترین احزاب جریان اصلاح طلب ممنوع الفعالیت بودند. البته قرار بر این بود که آدم های قوی تر از آقای خاتمی را به انتخابات بیاوریم، اما آنقدر عقب نشینی کردیم که آقای خاتمی شد هاشمی، هاشمی شد روحانی. آقای روحانی همانطور که گفتم، متعلق به جناح محافظه کار بودند.
حالا هم که این رحم اجاره ای کارکرد خود را از دست داده اصلاح طلبان فرآیند جدایی و ترک این رحم را آغاز کرده اند و یکی از نشانه های این جدایی تلاش برای ارائه لیست مستقل در جریان انتخابات هیئت رئیسه مجلس است.
زمانی که مجلس شورای اسلامی در انتخابات سال ۹۴ با ترکیب فعلی از دل رأی ملت بیرون می آمد، بسیاری تصور می کردند اصلاح طلبان حمایت تام و تمامی از دولت و همچنین فراکسیون مستقلین خواهند داشت.
اگرچه این تصور در طول دو سال اول به بهترین شکل ممکن محقق شد، اما در طول یک سال گذشته و با نزدیک شدن به موعد انتخابات اصلاح طلبان شیپور جدایی را به صدا در آورده اند.
حالا و درجریان انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز فراکسیون امید در یک رقابت تمام عیار لیست کاملی را برای رقابت با گروه مستقلین ارائه داده است.
سخنگوی فراکسیون امید مجلس از اعلام فهرست ۱۲ نفره این فراکسیون برای انتخابات خبر داده و در مقابل فراکسیون مستقلین نیز علی لاریجانی را به عنوان کاندیدای ریاست مجلس انتخاب کرده است.

انتقاد سایر جناح ها از رویکرد اصلاح طلبان
جالب اینجاست که این رویکرد فراکسیون امید در مجلس و به طور کلی اصلاح طلبان با انتقادات جدی از سوی سایر جناح ها و احزاب روبه رو شده است. آن ها معتقدند که اصلاح طلبان با بی مسئولیتی کامل در مقابل اعمال خود تنها به مقاصد انتخاباتی فکر می کنند و به هیچ عنوان هزینه های اتفاقات گذشته را در نظر نمی گیرند.
نصرالله پژمان فر نماینده مردم مشهد روز گذشته طی یک نطق میان دستور و با بیان اینکه مناسب است در روز هایی که مجلس در آستانه انتخابات هیئت رئیسه برای شروع سال چهارم است، یک نگاهی به گذشته داشته باشیم، افزود: جای تردید نیست که وضع موجود و نابسامانی های ایجاد شده در کشور محصول دو تفکر اصلاحات و اعتدال است که با مشارکت خود و با در دست گرفتن فرمان مجلس و دولت، این وضع را بر کشور تحمیل نموده اند. نماینده مردم مشهد در مجلس تأکید کرد: آغاز این اتفاقات، تصمیم غلطی بود که در موضوع برجام، این اکثریت در مجلس و دولت انجام دادند که نتیجه آن، چیزی جز حقارت، خسارت و عقب افتادگی برای کشور ما نبود.
پژمان فر خاطرنشان کرد: امام فرمودند: «مجلس باید در رأس امور باشد»، اما باید اعتراف کرد که مجلس دهم هیچ وقت در حل مسائل ضروری، معیشتی و اساسی مردم اقدامی نکرد و در یک کلام، در رأس امور ریل گذاری و نظارتی که منجر به نجات کشور باشد، اقدامی انجام نداد. که این امر چیزی نیست که در جایی غیراز ترکیب مجلس دلیل آن را جست وجو کرد.
وی تأکید کرد: همه ملت ایران می دانند دو طیف اصلاحات و حامیان دولت که امروز در تلاش هستند، صندلی ریاست مجلس را به دست خود بگیرند، تلاشی برای حل مشکلات مردم نکردند و تأکید می کنم که وضع موجود حاصل فکر و تصمیمات آن ها بوده است.
نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه فراکسیون نمایندگان ولایی در این مجلس در اقلیت قرار داشت و با وجود در اقلیت بودن، تمام تلاش خود را در تأثیرگذاری و اصلاح وضع موجود به کار گرفت، اظهار داشت:، اما روشن است که نتوانستیم بسیاری از وظایف خود را به صورت تمام و کمال انجام دهیم و این دلیلی ندارد جز اینکه ما در مجلس در اقلیت هستیم و مردم بدانند که نقش دو طیف موجود را در وضع کنونی مؤثر می دانیم و به هیچ وجه نمی توانیم به جانبداری از طرفی، مشی آن ها را برگردن بگیریم.

طلاق عاطفی در شب انتخابات
در مجموع برای اینکه ببینیم این رویکرد اصلاح طلبان در بر عهده نگرفتن عملکرد دولت در انتخابات های پیش رو با موفقیت روبه رو می شود یا نه چاره ای جز صبر نداریم.
به نظر می رسد که اصلاح طلبان بر ضعف حافظه جامعه ایرانی حساب باز کرده اند. باید دید این قمار در جدایی شب انتخاباتی از دولت نتیجه خواهد داد و یا نه.

طلاق عاطفی اصلاحات از اعتدال
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها