بازدید: 17

همتی: حذف دلار نیمایی به هیچ وجه صحت ندارد/ عطش عجیب روسیه برای خرید طلا در جهان/ ریزش بورس های آسیایی در جنگ تجاری چین و آمریکا/ واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد/ نگرانی ژاپنی‌ها از بالانرفتن نرخ تورم

منبع : تابناک کد خبر: 1796164
این پیمانه تیتر‌هایی همچون کاهش تقاضا و داد و ستد در بازار طلا و سکه تهران، قیمت جهانی طلا در معاملات روز جمعه ثابت ماند، زندگی در تهران با حقوق زیر ۳میلیون تومان ممکن نیست، بخشی از کاهش قیمت نفت جبران شد، توزیع لاستیک و روغن در پایانه‌های بار، اینترنت نسل چهارم در ونزوئلا با کمک روسیه و هوآوی و وضعیت بازار مسکن پایتخت در هفته گذشته را در بر دارد.

تابناک اقتصادیپیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر ها و رویداد های جذاب اقتصادی را گردآوری می کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر هایی همچون کاهش تقاضا و داد و ستد در بازار طلا و سکه تهران، قیمت جهانی طلا در معاملات روز جمعه ثابت ماند، زندگی در تهران با حقوق زیر ۳میلیون تومان ممکن نیست، بخشی از کاهش قیمت نفت جبران شد، توزیع لاستیک و روغن در پایانه های بار، اینترنت نسل چهارم در ونزوئلا با کمک روسیه و هوآوی و وضعیت بازار مسکن پایتخت در هفته گذشته را در بر دارد.

همتی: حذف دلار نیمایی به هیچ وجه صحت ندارد

عبدالناصر همتی در خصوص اعلام خبری مبنی بر حذف ارز نیمایی، گفت: حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی به هیچ وجه صحت ندارد و حتی تاکید شده که صادرکنندگان 50 تا 60 درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند. رییس کل بانک مرکزی، افزود: در حال حاضر سامانه نیما محور تبادل ارزی تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود. همتی درباره تشکیل بازار متشکل ارزی، تصریح کرد: در این راستا شرکتی ایجاد و مدیرعامل آن نیز انتخاب شده است و در حال حاضر فعالیت های این بازار در مرحله پایلوت قرار دارد که پس از اتمام این مرحله فعالیت رسمی بازار آغاز می شود.

کاهش تقاضا و داد و ستد در بازار طلا و سکه تهران

عضو هیأت مدیره طلا و جواهر تهران با اشاره به کاهش ۲۵ هزار تومانی ارزش طلای خام ۱۸ عیار گفت: در یک هفته گذشته میزان داد و ستد به حداقل خود رسید و این موضوع با کاهش تقاضا در بازار همراه بود و پیش بینی می شود با توجه به تعطیلی روزهای آینده این کاهش تقاضا و داد و ستد در بازار ادامه داشته باشد. کشتی آرای یادآور شد: کاهش تقاضا و داد و ستد تأثیر قابل توجهی بر قیمت سکه داشته و عاملی شد تا با وجود رشد حباب قیمت سکه به مبلغ ۵۸۰ هزار تومان در میانه هفته، این حباب قیمتی تا ۵۱۰ هزار تومان در انتهای هفته افت کند. این کارشناس بازار طلا و سکه پیش بینی کرد که بعد از تعطیلات عید فطر بازار آنچنان رونقی نداشته باشد و قیمت ها روند نزولی خود را ادامه دهند. وی با اشاره به دو دلیل عمده کاهش قیمت طلا و سکه مبنی بر کاهش قیمت ارز و داد و ستد در بازار خاطرنشان کرد: در هفته های اخیر بگو مگوهای سیاسی کاهش داشته که این موضوع عاملی شد تا تأثیر مسائل سیاسی بر بازار طلا و سکه تا حدودی از بین برود.

قیمت جهانی طلا در معاملات روز جمعه ثابت ماند

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۲۸۳.۵۶ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه ۱.۱ درصد صعود کرد و تا مرز ۱۲۸۷.۲۳ دلار پیش رفت. طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون ۰.۵ درصد رشد قیمت نشان می دهد. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۲ درصد کاهش داشت و به ۱۲۸۳.۱۰ دلار رسید. به گفته پیتر فانگ، مدیر معاملات شرکت فلزات ارزشمند وینگ فانگ، طلا در حدود مرز ۱۲۷۰ دلار حمایت خوبی یافته است و پس از انتشار آمار اقتصادی نه چندان مطلوب آمریکا که قیمت طلا را بالا برد، معامله گران اقدام به خرید دوباره قراردادهایی کردند که پیش از این واگذار کرده بودند. وی در ادامه افزود: اگر طلا بتواند قیمت ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ دلار را بشکند، می تواند به سطح بالاتری صعود کند.

زندگی در تهران با حقوق زیر ۳میلیون تومان ممکن نیست

عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به بخشنامه افزایش حقوق کارمندان دولت، گفت: برخی بر این باورند که این بخشنامه باعث بازگشت حقوق های نجومی می شود اما این افراد فراموش کرده اند که دریافت مالیات پلکانی شده است و عملا حقوق نجومی ممکن نیست. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: دولت در تلاش است که سقف افزایش 7 برابری را رعایت کند و دراین زمینه مصمم است که حقوق های نجومی به جامعه و به بدنه دولت بر نگردد از این رو حقوق ها را طبق قانون پرداخت در نظر می گیرد. وی تاکید کرد: نمایندگان مردم از نظام پرداخت هماهنگ و عادلانه استقبال می کنند و برای محیا شدن این امر تلاش خواهیم کرد که مسیر اجرا هموار شود. وی افزود: البته در این مسیر ممکن است مقرراتی وجود داشته باشد که نتوان آن را تغییر داد یا اصلاح کرد چرا که این احتمال وجود دارد که با تغییر یا اصلاح، کارمندان و مدیران به دیوان عدالت اداری شکایت کنند و حکمی بر خلاف قانون صادر شود از این رو به راحتی نمی توان نظام پرداخت عادلانه را ایجاد کرد. یوسفیان ملا در ادامه گفت وگو با خانه ملت، با بیان اینکه مجلس حامی افزایش حقوق برای حقوق بگیران پایین است، گفت: نمایندگان خواهان کاهش حقوق های نجومی و افزایش حقوق های پایین است چرا که در حال حاضر شرایط زندگی برای کسانی که حقوق پایین دارند بسیار سخت و مشکل است. این نماینده مجلس تاکید کرد: نباید فراموش کرد که با پلکانی شدن مالیات حقوق بگیران در واقع دیگر حقوق های 5 تا 7 میلیونی افزایش چشمگیری پیدا نمی کند در واقع میزان افزایش حقوق و پرداخت مالیات برابری می کند، با این فرمول حقوق های زیر 10 میلیون می ماند. وی اظهار داشت: حقوق نجومی بالای 10 میلیون تومان محسوب می شود، کسانی که 15 تا 25 میلیون تومان حقوق می گیرند، در واقع حقوقشان نجومی بوده و عادلانه نیست، از این رو باید فکری شود تا چنین افرادی حقوق نگیرند. این نماینده تاکید کرد: باید برای حقوق بگیران پایین فکری کرد، زندگی در تهران با حقوق زیر 3 میلیون تومان دیگر ممکن نیست.

عطش عجیب روسیه برای خرید طلا در جهان

روزنامه دیلی اکسپرس: آدریان اش، رئیس بخش مطالعات شرکت بین المللی کارگزاری بولین ولت اعلام کرد که میزان خریداری طلا از سوی روسیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ به ابعاد بی سابقه و رکوردی جدید رسید که علامت بدی برای صلح جهانی استاین روزنامه اعلام کرده روسیه طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ ذخایر طلای خود را به میزان ۱۴۵.۵ تن افزایش داده که ۶۸ درصد بیشتر از دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ استپیشتر شورای جهانی طلا اعلام کرده بود روسیه طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۵.۳ تن طلا خریده و ذخایر طلای خود را به ۲۱۶۸ تن رسانده استمسکو ضمن افزایش ذخایر طلای خود سرمایه گذاری در اوراق بهادار امریکا را کاهش داده و همچنین تلاش می کند وابستگی به دلار امریکا را کاهش دهد. به این ترتیب مسکو تلاش می کند خود را در مقابل بحران احتمالی در اقتصاد جهانی مصون نگاه داردرئیس بخش مطالعاتی این شرکت بین المللی کارگزاری می گوید: خریداری مقدار زیادی طلا توسط دولت ها و بانک های مرکزی بندرت علامت خوبی برای صلح و همکاری در سراسر جهان بوده است. وی خاطرنشان می سازد اگر مسکو که دارای مکان پنجم در رتبه بندی کشورها از لحاظ ذخایر طلا است، به خریداری طلا به مقدار و سرعت فعلی ادامه دهد، از فرانسه و ایتالیا جلو زده و جزو سه کشور پیشتاز در این رتبه بندی شده و به این ترتیب روسیه مکان خود در صحنه جهانی را تقویت خواهد کرد.

وزارت اقتصاد آلمان: توقف صادرات نفت روسیه برای پالایشگاه های آلمانی قابل مدیریت است

وزارت اقتصاد آلمان گفت: تهدیدی به لحاظ امنیت عرضه محصولات نفتی در اثر ادامه مشکلات فنی برای عرضه نفت از خط لوله دروژبا روسیه وجود ندارد. سخنگوی این وزارتخانه در پاسخی کتبی اعلام کرد، پالایشگاه های این کشور بر اساس اطلاعاتی که به این وزارتخانه رسیده است، توانایی استفاده از ذخایرشان را دارند تا به فعالیت های خود ادامه دهند. وی افزود این وزارتخانه این وضعیت را همچنان رصد می کند، اما در حال حاضر هیچ الزامی برای رهاسازی نفت از ذخایر استراتژیک وجود ندارد. از ماه گذشته، نفت خام آلوده وارد خط لوله دروژبا شد و همین اتفاق سبب شد تا روسیه مجبور به قطع صادرات نفت به مشتریان خود در بلاروس، اوکراین، لهستان، آلمان و تعدادی از کشورهای آسیای میانه شود.

بخشی از کاهش قیمت نفت جبران شد

روز جمعه، قیمت های نفت که روز پنج شنبه با رشد ذخایر نفت انبارهای نفت و نگرانی از کند شدن اقتصادهای جهان تحت تأثیر جنگ تجاری، ۵ درصد سقوط کرده بودند، توانستند یک درصد از این افت را جبران کنند، اما به سوی ثبت بزرگترین سقوط هفتگی امسال پیش می روند. قیمت پیش خرید هر بشکه نفت خام برنت، تا ساعت ۱۲:۱۹ به وقت تهران، ۶۷ سنت یا ۰.۹۳ درصد نسبت به قیمت بسته شده دیشب رشد کرد و به ۶۸.۳۶ دلار رسید. قیمت پیش خرید هر بشکه نفت خام آمریکا هم ۵۸ سنت یا ۱.۰۰ درصد رشد کرد و به ۵۸.۴۷ دلار رسید. ای ان زی بانک، روز جمعه در یادداشتی نوشت، با ادامه دار شدن تنش ها بین آمریکا و ایران، ریسک های زیادی برای عرضه نفت بازارها وجود دارد که می تواند بازارها را مختل کند. ای ان زی بانک نوشت: به احتمال زیاد تحریم های آمریکا بر علیه ایران و ونزوئلا، صادرات نفت از اوپک را بیش از پیش کاهش خواهد داد.

ریزش بورس های آسیایی در جنگ تجاری چین و آمریکا

سی ان بی سی، معاملات روز جمعه بورس های آسیایی نیز به مانند روزهای گذشته تحت تأثیر اخبار جنگ تجاری بین چین و آمریکا قرار گرفت و با هشدارهای تازه از طرف مقامات بانک مرکزی آمریکا نسبت به پیامدهای این جنگ، بورس های آسیایی بیش از پیش وارد محدوده قرمز شدند. در معاملات دیروز منطقه آسیا-اقیانوسیه، شاخص "ام اس سی آی" که شاخص بورس ژاپن را شامل نمی شود با ۰.۱۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل بسته شد. روند کاهشی در چین نسبتاً ملایم تر از دیگر نقاط بود: شاخص "شانگهای کامپوزیت" ۰.۱۶ درصد کاهش یافت و شاخص "هانگ سنگ" با ۰.۴۵ درصد افزایش به کار خود خاتمه داد. در بین شاخص های بورسی، روند کاهشی در کره جنوبی و استرالیا بیش از همه سنگین بود جایی که شاخص "کسپی" سئول ۰.۶۹ درصد و شاخص "ای اس ایکس" بورس سیدنی ۰.۵۵ درصد کاهش یافتند. شاخص "نیک کی ۲۲۵" در ژاپن با ۰.۱۶ درصد عقب نشینی نسبت به روز قبل بسته شد. تحلیل گران بانک "ای ان زد" در گزارشی نوشتند: تغییر مسیر منفی در جریان مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا دارای تبعاتی بر بورس بود. به نظر می رسد چین به جای قبول خواسته های آمریکا خود را آماده حمایت بیشتر از شرکت های بزرگ این کشور می کند.

توزیع لاستیک و روغن در پایانه های بار

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای: بر اساس هماهنگی های انجام شده در کمیسیون عمران با وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار است لاستیک و روغن مورد نیاز رانندگانی که بار و مسافر جا به جا می کنند از طرف شرکت توزیع کننده روغن در پایانه های بار توزیع شود تا رانندگان با مشکلات کمتری روبه رو شوند. 

وضعیت بازار مسکن پایتخت در هفته گذشته

دنیای اقتصاد نوشت: مشاوران املاک دو دلیل اصلی برای کاهش مراجعه و انجام معامله آپارتمان مسکونی طی چند هفته اخیر اعلام می کنند. از دیدگاه آنها دلیل نخست، به همزمانی با ماه مبارک رمضان بازمی گردد. آنها عنوان می کنند: به طور طبیعی و طبق روال هر ساله، حجم مراجعات و به تبع آن حجم معاملات خرید و فروش انجام شده در بازار مسکن پایتخت در این ماه به دلیل سرگرم بودن مردم به انجام فرایض و عبادات ویژه این ماه مبارک کاهش پیدا می کند. آنها اما دلیل دیگر کاهش حجم مراجعات متقاضیان مصرفی برای خرید یا فروش ملک را، شکاف معنادار قدرت خرید و قیمت های پیشنهادی سمت عرضه عنوان می کنند. به گفته آنها هر چند طی ماه های اخیر، شیب رشد ماهانه قیمت مسکن نسبت به نیمه دوم سال گذشته کاهش پیدا کرده اما همچنان روند رشد ماهانه قیمت مسکن به طور کامل متوقف نشده است از این رو متقاضیان مصرفی به ویژه خانه اولی ها امکان حضور در بازار را ندارند. از این رو به ناچار اندکی میزان مراجعه و جست و جوی خود را کاهش داده اند. به گفته آنها اگرچه طی یک سال گذشته، متوسط قیمت مسکن حدود ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه قبل از آن رشد داشته است اما سقف تسهیلات بانکی برای افزایش قدرت خرید متقاضیان مصرفی ثابت مانده و همین موضوع امکان برنامه ریزی و ورود بخش زیادی از این گروه متقاضیان را به بخش خرید و فروش ملک از بین برده است. در جدول نبض بازار امروز قیمت قطعی آپارتمان های مسکونی معامله شده طی سه روز ابتدایی خردادماه ارائه شده است.

همتی: حذف دلار نیمایی به هیچ وجه صحت ندارد/ عطش عجیب روسیه برای خرید طلا در جهان/ ریزش بورس های آسیایی در جنگ تجاری چین و آمریکا/ واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد/ نگرانی ژاپنی ها از بالانرفتن نرخ تورم

واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، ​معدن و تجارت گفت: از ۸ اردیبهشت امسال ۱۴۳ ردیف تعرفه مشمول ممنوعیت واردات شد که غذای سگ و گربه نیز در این فهرست قرار دارد. وی با بیان اینکه واردات غذای سگ و گربه صرفا برای مصارف لوکس نبوده است، گفت: از برخی سگ ها در حوزه ماموریت های نیروی انتظامی­، هلال احمر و آتش نشانی وبه منظور استفاده از حس بویایی یا چشایی آن ها استفاده می شود که خوراک خاص مصرف می کنند از این رو ممکن است این خوراک در کشور تامین نشود. نیازی افزود: سال ۹۶ ارزش میزان واردات غذای سگ و گربه ده میلیون دلار بود که در سال ۹۷ با اعمال سیاست های مدیریت واردات به هفت میلیون دلار کاهش یافت ضمن اینکه امسال با توجه به اعمال ممنوعیت واردات در این بخش کاهش واردات بیشتر هم خواهد بود. وی همچنین گفت: با سیاست ها و اقداماتی که در سال ۹۷ پیش بینی و اجرا شد واردات در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۲۰ درصد کاهش یافت و این در حالی است که کاهش واردات در حوزه کالا های مصرفی حدود ۳۲ درصد بوده است. نیازی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما  افزود: همچنین واردات کالا های ممنوعه از حدود ۳ میلیارد دلار در سال ۹۶ به حدود ۸۰۰ میلیون دلار در سال ۹۷ کاهش یافت.

اینترنت نسل چهارم در ونزوئلا با کمک روسیه و هوآوی

نیکلاس مادورو اعلام کرد که به کمک روسیه و شرکت هوآوی در سرتاسر این کشور اینترنت نسل چهارم راه اندازی می کند. وی همینطور اعلام کرد که کاراکاس در پی توسعه تکنولوژی ماهواره ای خود است. وی ادامه داد: «چیزهای زیادی است که باید نوید آن را به شما بدهم. یکی از آنها این است که به کمک روسیه و چین می خواهیم اینترنت سریع و ارزان برای شهروندانمان ایجاد کنیم. من دستور ایجاد اینترنت پرسرعت را داده ام.» در دیدار دسامبر گذشته مادورو از روسیه، دو کشورطبق تفاهمنامه ای تصمیم به راه اندازی ماهواره «گلوناس» مختص این کشور در آمریکای جنوبی گرفتند. این درحالی است که در ژانویه گذشته اقدام «خوآن گایدو» رهبر اپوزیسیون مبنی بر اعلام ریاست جمهوری خودخوانده و به رسمیت شناختن وی توسط آمریکا و متحدانش، ونزوئلا را وارد بحران جدیدی کرد. در پی این تحولات، میلیاردها دلار از فروش نفت ونزوئلا که در اختیار آمریکا بود بلوکه شد. روسیه و چین و چند کشور دیگر مادورو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی این کشور به رسمیت می شناسند.

نگرانی ژاپنی ها از بالانرفتن نرخ تورم

نرخ تورم ژاپن در ۱۲ ماه منتهی به آوریل در شرایطی با ۰.۱ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسید که هنوز با نرخ ۲ درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله معناداری دارد. به نقل از آسوشیتد پرس، در این مدت بهای سوخت، برق و آب با ۴.۴ درصد افزایش بیشترین افزایش قیمت را در بین گروه های مختلف داشته است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای قیمتی در آنها در نظر نمی گیرد طی این مدت با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۶ درصد رسیده است.د بانک مرکزی ژاپن با توجه به نرخ تورم پایین و کمبود نیروی کار در دوراهی سختی برای تعیین مسیر آینده سیاست های پولی خود قرار گرفته است. سیاست های انبساطی بانک مرکزی ژاپن در حال حاضر بزرگ ترین بسته محرک در بین کشورهای جهان محسوب می شود و اکنون برخی از اقتصاددانان با انتقاد از این سیاست خواستار تغییر رویه کنونی این کشور شده اند. به گزارش ایسنا؛ دارن او، کارشناس مسائل اقتصادی شرق آسیا در مؤسسه "کپیتال اکونومیکس" گفت: با توجه به رشد پایین نرخ تورم و سطح دستمزدها باید سیاست های بانک مرکزی تغییر کند و در غیر این صورت ممکن است نرخ تورم دوباره به محدوده منفی باز گردد.

 


همتی: حذف دلار نیمایی به هیچ وجه صحت ندارد/ عطش عجیب روسیه برای خرید طلا در جهان/ ریزش بورس های آسیایی در جنگ تجاری چین و آمریکا/ واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد/ نگرانی ژاپنی‌ها از بالانرفتن نرخ تورم
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها