بازدید: 25

رکورد تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه باز هم شکسته شد

منبع : تابناک کد خبر: 1796105
آخرین گزارش مرکز آمار ایران در مورد نرخ تورم که مربوط به اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ می‌باشد نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه به ۵۲.۱ درصد رسیده است و این یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۵۲.۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند. البته نرخ تورم نقطه به نقطه در مناطق شهری به ۵۰.۷ درصد و در مناطق روستایی به ۵۹.۶ درصد رسیده است.
تابناک اقتصادیآخرین گزارش مرکز آمار ایران در مورد نرخ تورم که مربوط به اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ می باشد نشان می دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه به ۵۲.۱ درصد رسیده است و این یعنی خانوار های کشور به طور میانگین ۵۲.۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند. البته نرخ تورم نقطه به نقطه در مناطق شهری به ۵۰.۷ درصد و در مناطق روستایی به ۵۹.۶ درصد رسیده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، این روز ها نرخ تورم به یکی از شاخص های اقتصادی تبدیل شده است که ماه به ماه رکورد تازه ای را به نام خود ثبت می کند و مردم افزایش این نرخ را با تمام وجود درک می کنند. در زمینه نرخ تورم آنچه دولت یازدهم رشته بود، دولت دوازدهم در حال پنبه کردن آن است. هر چند دولت دوازدهم می خواست  که دستاورد خود در زمینه تک رقمی کردن نرخ تورم را حفظ کند و حسن روحانی در گفتگوی خود با مردم در مورخه ۷ آذر ماه ۱۳۹۶ گفت: هدف ما باقی ماندن تورم تک رقمی است، اما این ماه ها و با گزارش های تازه ای که توسط مرکز آمار در این زمینه منتشر می شود، می توان گفت که دولت دوازدهم در حال رکوردشکنی در نرخ های تورم است.

به تازگی گزارش نرخ تورم در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ توسط مرکز آمار ایران منتشر شده است. این گزارش نشان می دهد که نرخ تورم ۱۲ ماهه در اردیبهشت ماه در مقایسه با ماه قبل با رشدی ۳.۶ درصدی به ۳۴.۲ درصد رسیده است. شرایط نرخ تورم در مناطق روستایی و شهری متفاوت بوده است. نرخ تورم ۱۲ ماهه در مناطق شهری به ۳۳.۷ درصد و در مناطق روستایی به ۳۷.۱ درصد رسیده است.

همان گونه که از تصویر زیر ملاحظه می شود نرخ تورم ۱۲ ماهه خوراکی ها و آشامیدنی ها که مردم بیشتر با آن سر و کار دارند به ۴۹.۴ درصد رسیده است. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه خوراکی ها و آشامیدنی ها در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به ۸۱.۷ درصد رسیده است. این نشان می دهد که خانوار ها برای خرید یک سبد از خوراکی ها و آشامیدنی های یکسان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸۱.۷ درصد بیشتر هزینه کرده اند. البته خبر خوب در زمینه نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها این است که این نرخ در مقایسه با ماه قبل ۰.۸ درصد کاهش یافته است.

در گروه عمده "خوراکی ها، آشامیدنی ها" بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه "قند و شکر و شیرینی" (۱۴.۵ درصد) و گروه "نان و غلات" (شامل ماکارونی، انواع برنج ایرانی و رشته آش) (۷.۴ درصد) می باشد. همچنین گروه "سبزیجات" (شامل پیاز، کاهو، خیار، فلفل دلمه ای، کدو سبز و بادمجان)، گروه "گوشت" (شامل گوشت مرغ، ماهی، گوشت گوسفند و گاو) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

رکورد تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه باز هم شکسته شد


رکورد های اصلی، در زمینه نرخ های تورم نقطه به نقطه در حال شکسته شدن است. همان گونه که از نمودار زیر ملاحظه می گردد از فروردین ماه ۱۳۹۱ به بعد برای اولین بار نرخ تورم نقطه به نقطه به ۵۲.۱ درصد رسیده است. این عدد یعنی خانوار های کشور به طور میانگین ۵۲.۱ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برای خرید یک "مجموعه کالا و خدمات یکسان" هزینه کرده اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۵۱.۴ درصد) ۰.۷ واحد درصد افزایش یافته است.

تورم نقطه به نقطه در مناطق شهری به ۵۰.۷ درصد و در مناطق روستایی به ۵۹.۶ درصد رسیده است.

رکورد تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه باز هم شکسته شد


مطابق با این گزارش، دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۳۳.۷ درصد برای دهک اول (فقیرترین دهک جامعه) تا ۳۶.۶ درصد برای دهک دهم (ثروتمندترین دهک جامعه) می باشد.

در مجموع می توان گفت: این گزارش نرخ تورم برای اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، یک بار دیگر زنگ خطر را برای این نرخ به صدا درآورد. قیمت ها به طرز وحشتناکی در غیاب نظارت ها در حال رشد است و دولت باید فکری جهت کنترل سیاسی ترین نرخ اقتصادی بکشد.

رکورد تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه باز هم شکسته شد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها