بازدید: 23

گزارش ديدار پيشكسوتان قرآنى با آيت‌الله امام‌جمارانى

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1796097
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ همزمان با سالروز ورود امام امت به جماران جمعى از استادان و پيشكسوتان قرآنى كشور با حضور در حسينيه شماره دو جماران با آيت‌الله سيدمهدى امام‌جمارانى ديدار كردند.

به گزارش ایکنا؛  این مراسم با اجرای پیشکسوت قرآنی، عباس سلیمی و تلاوت قاری ممتاز بین المللی، قاسم رضیعی، آغاز شد و حجج اسلام خسروی و محمدعلی نظام زاده به سخنانی پرداختند و در پایان آیت الله امام جمارانی به ایراد سخن پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی خسروی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی، آموزش و توسعه مشارکت های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از پژوهشگران دینی، در دیدار قرآنیان با آیت الله امام جمارانی به تبیین کلمه مبارک و برکت در قرآن پرداخت و نکاتی درباره عمر با برکت علمای شیعی بیان کرد.

وی با اشاره به کلمات «مبارک» و «برکت» در قرآن، به بابرکت بودن عمر علمای شیعه پرداخت و گفت: کلمه مبارک یکی از اوصاف قرآن است. در قرآن به کلمه مبارک اشاره شده و می فرماید: «وَ هذا کِتابٌ أَنْزَلْناهُ مُبارَکٌ فَاتَّبِعُوهُ وَ اتَّقُوا لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ؛ و این کتابی است پربرکت که ما آن را فروفرستادیم. پس از آن پیروی کنید و پروا پیشه سازید. شاید مشمول رحمت گردید» (آیه ۱۵۵، انعام).

معنای واژگان مبارک و برکت

این محقق و پژوهشگر دینی با اشاره به معنای واژه مبارک بیان کرد: این واژه در فرهنگ عمومی مسلمانان کاملاً شناخته شده است و کلمات مبارک و تبرک به معنی افزونی و کسب سود بیشتر است. اگر خیرات از جانب ربوبیت پروردگار نامحسوس به انسانهاعرضه و این برای انسان آشکار شود، می گویند برکت رسیده است، مثلاً غذایی که برای ده نفر تهیه شده و فقط به اندازه همان ده نفر است، اگر به بیست نفر برسد، می گویند بابرکت بود. در قرآن کریم کلمات مبارک و برکت در موارد مختلف به کار رفته است.

خسروی به وجود برکت در این ماه اشاره و اظهار کرد: در چنین ماهی بر ارزش آن افزوده می‎ شود. پیامبر گرامی اسلام(ص) در خطبه شعبانیه درباره مبارک بودن این ماه فرمودند: «أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَهِ وَ الرَّحْمَهِ وَ الْمَغْفِرَهِ؛ ماه رمضان با برکت به سوی شما روی آورده است».

وی در ادامه گفت: پس وقتی ماه رمضان مبارک شد، باید به یکدیگر تبریک بگوییم و از خدا طلب برکت کنیم و در این ماه بابرکت ثواب خواندن یک آیه همانند ختم قرآن است.

این فعال قرآنی به مبارک بودن شب نزول قرآن پرداخت و گفت: در قرآن کریم خداوند یکی از شبها را که قرآن در آن نازل شده مبارک نامیده است و می فرماید: «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ؛ ما آن را در شبی پربرکت نازل کردیم» (آیه ۳، سوره دخان). در این آیه در کنار کلمه شب لفظ مبارک آورده شده و با اینکه در ظرف زمانی شب قرار دارد، شبی مبارک است. همچنین، قرآن می فرماید: «لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ». در این شب مبارک ظرف زمانی آن گسترش می یابد و آثار و برکات آن محدود به همین شب نیست.

نظر علامه طباطبایی درباره برکت

خسروی با اشاره به نظر مرحوم علامه درباره اراده خدا در ایجاد برکت، گفت: مرحوم علامه طباطبایی در المیزان مطرح می کند که برخی اشکال کردند که آیا برکت موجب شکسته شدن سنت الهی در نظام آفرینش است؟ یا برکت سلسله علل و اسباب را به هم می ریزد؟ چیزی که ظرفیتی دارد چگونه فراتر از ظرفیت خودش فایده می رساند؟ ایشان در پاسخ کوتاهی می گویند: «اراده خداوند در ایجاد برکت در سلسله طولی علل و اسباب است، نه در عرض آنها».

برکت در زمان، مکان و انسان

وی ابراز کرد: به تعبیر دیگر اسباب و عللی که موجب حدوث فایده ای می شود، خداند متعال آنها را به گونه ای تنظیم کرده که فایده اش چندین برابر شود. تصور می کنیم که ظرفیت محدود است، اما وقتی انرژی متراکمی که در زمان و مکان و انسانها وجود دارد رها شود، به ظرفیت اصلی خودش می رسد. تصورمان این است که بر فرض مقدار معیّنی آب عطش ده نفر را رفع می کند، اما وقتی ملکول های آب بابرکت در مسیر رفع عطش قرار می گیرند، صدها نفر را سیراب می کنند.

این استاد حوزوی ادامه داد: بعد از زمان، برکت به مکان هم تعلق می گیرد. قرآن درباره برکت به مکان می فرماید: «سُبْحانَ الَّذِی أَسْرى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بارَکْنا حَوْلَهُ؛ پاک و منزّه است خدایى که بنده اش را در یک شب از مسجدالحرام به مسجدالاقصى که گرداگردش را پربرکت ساخته ایم برد» (آیه اول، سوره اسراء). یا در جای دیگری می فرماید: «الْوادِ الْأَيْمَنِ فِي الْبُقْعَةِ الْمُبارَکَةِ».

خسروی با بیان اینکه خداوند به عمر برخی انسانها برکت می دهد، گفت: مثلاً انسانی ۷۰ سال عمر می کند اما عمرش چنان بابرکت است که به اندازه ۷۰۰ سال ثمر می دهد. انسانها در طول حیات از کمتر از هفت درصد استعداد خود استفاده می کنند. اگر از این استعدادها استفاده شود، نتیجه آن هزاران حافظ قرآن است، اما از آن استفاده نمی شود. بنابراین معنای برکت افزایش ارزش و سود بیشتر است.

این پژوهشگر دینی شیخ صدوق را مولودی مبارک و بابرکت دانست و اظهار کرد: انسانهایی بوده اند که عمر زیادی نداشته اما آثار پرثمری به جا گذاشته اند. علی بن موسی بن بابویه قمی، پدر شیخ صدوق، صاحب فرزند نمی شد. از این رو نامه ای به حضرت ولی عصر(عج) نوشت و این نامه را حسین بن روح، سومین نایب امام، به حضرت داد و حضرت جواب دادند: در آینده فرزندی مبارک و بابرکت نصیبت تو خواهد شد و بعدها شیخ صدوق به دنیا آمد.

وی تصریح کرد: از این مولود بابرکت آثار بسیاری برای رونق مذهب تشیع و استحکام دین به جا مانده است. روزی شیخ صدوق به ازبکستان رفت و نزدیک تاشکند فعلی سیدی به او رسید و گفت که به علمای شیعه دسترسی نداریم. محمد زکریای رازی کتابی به نام «من لا یحضره الطبیب» دارد. شما هم کتابی به نام «من لا یحضره الفقیه» بنویسید تا کسانی که دسترسی به فقیه ندارند بتوانند از آن استفاده کنند. شیخ صدوق بدون استفاده از کتابخانه و امکانات دیگر، کتاب «من لا یحضره الفقیه» را نوشت که هزاران حدیث دارد و اکنون یکی از کتب اربعه شیعه است و هر فقیهی که بخواهد فتوا بدهد، به آن مراجعه می کند و این نشان از عمر بابرکت شیخ صدوق است.

خسروی به شیخ عباس قمی اشاره و بیان کرد: نمونه دیگر مرحوم شیخ عباس قمی است که بیش از ۷۰ جلد کتاب نوشت که یکی از آنها مفاتیح است و امروزه در هر منزل و مسجدی کتاب مفاتیح شیخ عباس کنار قرآن قرار دارد. از فرزند ایشان، مرحوم میرزاعلی آقای محدث زاده، شنیدم که پدرشان وقتی در نجف کتاب می نوشت بعد از چند روز تألیف، انگشتانش پوست پوست می شد و این پوست های اضافی را قیچی می کرد و در کیسه ای می ریخت. شیخ عباس به فرزندش وصیت کرد که پس از مرگش این کیسه را در کفنش قرار دهد، چون دستش خالی است و کاری برای اسلام نکرده است تا این کیسه روز قیامت به ائمه(ع) بگوید که او این قدر برای آنها کار کرده است.

وی ادامه داد: خداوند این برکت را به نوشته های مرحوم شیخ عباس قمی داد که یک دوره کتاب بحارالانوار را خلاصه کند و نام آن را «سفینة البحار» گذاشت تا کسی که می خواهد در بحارالانوار سیر کند با سفینة البحار او حرکت کند. همچنین «منتهی الامال» او هنوز هم بهترین مجموعه در باب زندگی ائمه اطهار(ع) است.

خسروی اظهار کرد: گاه تلنگر استادان قرآنی و سخنشان درباره قرآن، سرنوشت انسانی را عوض می کند. خدمت یکی از بزرگان رسیدیم فردی وارد شد و گفت: ۳۰ سال است که خدمت استاد نرسیده ام! حضار گفتند: چرا در این ۳۰ سال غفلت کردید و از محضرشان استفاده نکردید؟ آن شخص گفت: ۳۰ سال قبل ایشان سخنی گفتند که از آن موقع به سوی خدا گام برمی دارم. در واقع، این معنی عمر بابرکت است. گاهی یک کلمه، یک آیه، یک قرائت سرنوشت انسان را عوض می کند و این به برکت و نفس گوینده برمی گردد.

وی آیت الله امام جمارانی را از پایه گذاران فعالیت های قرآنی و دارای سعه صدر و متخلق به اخلاق قرآنی دانست و گفت: یکی از اشخاصی که عمر بابرکتی داشته و خداوند بر عمرش بیفزاید، حضرت آیت الله حاج سیدمهدی امام جمارانی است. این شخصیت و عالم جلیل القدربه همراه جناب آقای نظام زاده به عنوان نمایندگان حضرت امام خمینی(ره) وسپس به عنوان نمایندگان مقام معظم رهبری غریب به ۲۰ سال پایه گذاری اساسی ترین فعالیت های قرآنی را برعهده داشتند. برپایی مسابقات بین المللی قرآن، احداث چاپخانه تخصصی قرآن، تأسیس دانشکده علوم قرآنی و احداث و تعمیر صدها بقعه متبرکه امامزادگان و مساجد از اقدامات ایشان است.

این پژوهشگر دینی تصریح کرد: علاوه بر این آیت الله امام جمارانی، میزبان حضرت امام نیز بودند و خانه ایشان در اختیار امام قرار گرفت و از اینها مهمتر تخلق ایشان به اخلاق قرآنی است. سعه صدر، ادب، تواضع و فروتنی او زبانزد است.

لزوم تربیت انسان قرآنی

خسروی بیان کرد: آنچه قرآن نازل کرده تربیت انسان قرآنی است و متأسفانه کمبود انسان قرآنی در جامعه احساس می شود و نیاز است بیش از پیش به آن توجه شود. نمایاندن اسوه های اخلاق مثل حضرت امام راحل می تواند برای جوانان تأثیرگذار باشد.

وی در پایان سخنانش گفت: سال گذشته استاد صدرزاده پیشنهاد داد که جمعی از قرآنیان دیداری با آیت الله امام جمارانی داشته باشند. وقتی موضوع را با ایشان مطرح کردم. استقبال کرد و گفت من برای به دیدار آقایان قرآنی مشتاق ترم و هر زمان استادان و قُرای قرآنی تشریف بیاورند قدم روی چشم ما گذاشته اند. ما به وجود این سید بزرگوار افتخار می کنیم و از خداوند متعال می خواهیم به برکت این ماه، طول عمر بابرکت به ایشان عنایت فرماید.

سجایای اخلاقی آیت الله جمارانی

در ادامه این دیدار حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی نظام زاده، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج از کشور در حوزه آسیا و اقیانوسیه، با اشاره به ارتباط خود با آیت الله امام جمارانی گفت: افتخار داشتم که عمری را در محضر آیت الله امام جمارانی در سازمان اوقاف و امورخیریه بگذرانم و از دستاورد این سالها کمال رضایت را دارم و سالهای پربرکتی بود. در کنار ایشان خدمتگزار اسلام و قرآن و تشیع در عرصه فعالیت های اوقاف بودم. شاید باورکردنی نباشد که دو نفر بیش از ۲۵ سال در کنار هم باشند، اما کوچکترین گلایه و ناراحتی ای از یکدیگر نداشته باشند. البته این به خاطر اخلاق آقای امام جمارانی است.

وی درباره ویژگی ها و سجایای اخلاقی ایشان بیان کرد: آیت الله جمارانی سعه صدر فراوانی دارند و بسیار باگذشت و فداکارند؛ حتی از مقام هم فراری هستند و این مایه تعجب است. با وجود چنین شخصیت‎هایی صفاتی را که درباره اولیای الهی و ائمه معصومین(ع) گفته شده راحت تر باور می کنیم. وقتی از یک انسان عالم غیرمعصومی چنین اخلاقی مشاهده می شود، به این سبب است که ایشان مورد نظر خداوندند.

خاطره ای قرآنی از امام خمینی(ره)

نظام زاده ادامه داد: در سال های آغازین انقلاب توفیقی حاصل شد که به اتفاق قاری برجسته قرآنی، آقای محمدرضا خرمیان، به هند  سفر کنم و در آنجا در مجلس قرآنی با تلاوت آقای خرمیان به عنوان قاری شرکت کننده از جمهوری اسلامی ایران شرکت کردم. وقتی برگشتیم، خداوند عنایت فرمود که دو نفری خدمت حضرت امام خمینی(ره) برسیم. در این دیدار مرحوم سیداحمد آقا از دور شاهد حضور ما بودند، اما در جلسه حضور نداشتند و وقتی ملاقات تمام شد و به بیرون برگشتیم، مرحوم حاج سیداحمد آقا فرمود: شما چیزی به امام گفتید که خیلی خندیدند، به طوری که شانه های امام تکان می خورد! چه گفتید؟ گفتم به ایشان عرض کردم الحمدالله نام اسلام و انقلاب ایران و نام حضرتعالی در سراسر هند مطرح است و عشق و علاقه مردم به شخص جنابعالی فوق العاده زیاد است. در چندین مورد برخورد کردیم با کسانی که نام فرزندانشان را آیت الله خمینی گذاشته بودند. بعد هم به امام عرض کردم جناب آقای خرمیان در آنجا مقام دوم را کسب کردند و مرحوم شیخ محمود علی البنا ایشان هم جزو شرکت کنندگان مسابقه بودند و مقام اول را کسب کردند. حضرت امام فرمودند که آقای خرمیان، اول شده اند، چون زبان مادری آنها عربی و زبان مادری ایرانیان فارسی است. پس در اصل ایشان مقام اول را کسب کرده اند.

انس دانشجوی ایرانی با قرآن در کانادا

وی بیان کرد: اخیراً در یکی از سفرهای کاری که از فیلیپین برمی گشتم، در یکی از کشورهای عربی توقفی داشتم. در آنجا دانشجویی ایرانی را که از کانادا آمده بود ملاقات کردم. این دانشجو فرزند شهید بود و بعد از ۵ سال تحصیل در کانادا در حال بازگشت به ایران بود. به او گفتم در این ۵ سال آن هم در کشوری غریب و در غربت برای شما سخت نبود که در مدت تحصیل حتی یک بار هم به کشور نیامدید؟ ایشان دست کرد در جیب خود و یک جلد قرآن را درآورد و گفت: این قرآن در این ۵ سال مونس من در غربت بود و شب و روز با من بود و لحظات بسیار خوبی را با قرآن گذراندم. اگر این قرآن نبود در شرایط روحی خوب الان نبودم و شاید افسرده می شدم.

در ادامه این دیدار آیت الله سیدمهدی امام جمارانی، از نزدیکان امام خمینی(ره) و نماینده اسبق ولی فقیه در سازمان اوقاف، ضمن خیرمقدم به حضور جامعه قرآنی، گفت: خیلی خوشحالم که شما را زیارت می کنم و برای من خاطره انگیز است که در چنین روزی حضرت امام(ره) به جماران تشریف آوردند و عجیب این است که انسان وقتی به یک نفر نزدیک می شود مثل اینکه دورتر شده است و هرکس به امام نزدیک می شد روز به روز علاقه و ارادتش به ایشان بیشتر می شد. امام اوصاف بسیار مبارک و بلندی داشتند.

وی با اشاره به نظر عارف سفرکرده مرحوم دولابی درباره امام راحل بیان کرد: میرزا اسماعیل دولابی که از عرفا بود، درباره امام راحل گفت: امام انسانی زمینی نبود، بلکه او یک انسان آسمانی بود. انسانی که هرکس به او نزدیک می شد بسیار قوی و برحذر از دنیا و تشنه معنویت می شد.

امام خمینی(ره) نعمتی عظیم و معنوی

آیت الله امام جمارانی گفت: امام، مطلع یکی از شعرهایشان را به مناسبت فرارسیدن رمضان چنین سرودند: «ماه رمضان شد می و میخانه برافتاد…عشق و طرب و باده به وقت سحر افتاد» خدا می داند که امام در سحرگاه چه حال معنوی ای داشتند، آن هم موقعی که سه روز به آخر عمرشان مانده بود. وجود ایشان نعمت بسیار بزرگی بود.

وی ادامه داد: امامی که گفت به شما معنویت می دهیم، تا بود هم معنویت می داد و مردم را به خدا نزدیک می کرد و به طرف معنویت می کشاند؛ این دعوت و هدف امام بود. هر وقت سخنرانی می کردند، همان صحبت های معنوی و الهی خودشان را بیان می کردند و این نشان دهنده معنویت بالای امام بود. واقعاً امام، امام عارفان بود.

ظاهر قرآن ما را به مفاهیم و معانی آن می رساند

آیت الله امام جمارانی گفت: حاج سید احمد آقا نقل می کردند که امام در ماه رمضان هشت بار قرآن را ختم می کردند و با قرآن مأنوس بودند. در این اواخر عده ای می خواستند اصل قرآن را از ما بگیرند و شبهه می کردند که مفاهیم و معانی قرآن ملاک است، نه عبارات ظاهری آن، در حالی که عبارات ظاهری قرآن است که آن مفاهیم را یاد می دهد. اگر این ظواهر و کلمات نباشد، به اصل قرآن پی نمی بریم. بنابراین قرآن خودش اصل است.

وی ادامه داد: در زمان پیامبر اکرم(ص) قرآن چاپ شده نبود، بلکه قرآن مجموعه ای بود که رسول الله(ص) آن را در یک دستمال قرار می دادند و شب زیر سرشان می گذاشتند که به حریم آن تجاوز نشود و بدین گونه قرآن را حفظ می کردند. ظواهر قرآن را حفظ کردند. حفظ ظواهر قرآن معنای قرآن و مفهوم و تأویل آن را به ما آموزش می دهد.

این چهره قرآنی افزود: این قرآن همان است که پیامبر اکرم(ص) از خودش باقی گذاشته و تنها معجزه واقعی همین قرآن است و یکی از معجزات پیامبر است. وقتی حضرت مسجد مدینه را می ساخت، قبله را با ناودان خانه خدا تنظیم کرد و فرمودند که قبله اینجا روبروی آن ناودان است. در آن زمان که امکاناتی نبود پیامبر(ص) این چنین قبله را مشخص کردند و این یکی از معجزات ایشان است. بعد مردم درباره زمان ظهر سؤال کردند که حضرت فرمود دیوار غربی این مسجد نشان دهنده ظهر است. هر وقت آفتاب از دیوار گذشت ظهر شرعی است و اینها از معجزات پیامبر(ص) است.

اهمیت قرآن برای امام راحل

آیت الله امام جمارانی با اشاره به اهمیت قرآن برای امام بیان کرد: قرآن می فرماید فقط کسانی که پاک و پاکیزه هستند می توانند به آن قرآن شوند و قرآن بخوانند. بنابراین امام حاضر بود همه چیز را فدای قرآن کند؛ کما اینکه دیدیم وقتی چشمشان قدری ضعیف شده بود و دکتر گفت نباید چیزی بخوانند، امام فرمودند: من این چشم را می خواهم که قرآن بخوانم و گرنه چشم را می خواهم چه کار کنم؟ حالا عده ای می خواهند الفاظ قرآن را از اعتبار بیندازند.

وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از حضور جامعه قرآنی در این جلسه، گفت: امیدوارم همه دنباله رو امام راحل باشیم. مقام معظم رهبری می فرمودند که وقتی بعد از ماه مبارک رمضان خدمت امام راحل می رفتیم، نورانیتی در امام می دیدیم که قبل از ماه رمضان نبود. امیدوارم بتوانیم از این ماه کسب نور و معنویت کنیم.

در پایان این مراسم به رسم یابود و قدردانی از زحمات قرآنی آیت الله امام جمارانی، مهدی قره شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن، به نمایندگی از جمع حاضر به ایشان لوحی اهدا کرد.

انتهای پیام


گزارش ديدار پيشكسوتان قرآنى با آيت‌الله امام‌جمارانى
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد