بازدید: 21

ارز نیمایی می‌ماند

گویی اینگونه تلقی شده‌بود که همزمان با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی کلیه مبادلات ارزی به این بازار منتقل می‌شود، اما بر اساس آخرین خبر‌ها سامانه نیما همچنان محور تبادل تجارت ارزی کشور می‌باشد، بدین ترتیب سامانه نیما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بازار متشکل ارزی نیز برای پوشش مبادلات ارزی به شکل اسکناس، فرایند عملیاتی شدن خود را طی می‌کند.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، شکل گیری بازار های مختلف در حوزه ارزی کشور کمی موجب سردرگمی شده است، ارز نیمایی که از ابتدای راه اندازی سامانه نیما تا امروز با نقد برخی صادرکنندگان و فعالان اقتصادی همراه بوده است، هرچند وقت یکبار با شایعاتی همراه می شود.
این روز ها بار دیگر شایعه حذف ارز نیمایی در محافل خبری مطرح شده است، اما باتوجه به ابلاغ بسته جدید بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادرات این شایعه رد می شود. در بسته سیاستی بانک مرکزی که برای بازگشت ارز صادرات ابلاغ شده، نحوه برگشت ارز پتروشیمی ها به چرخه اقتصادی در سال ۱۳۹۸، حداقل ۶۰ درصد سامانه نیما، حداکثر ۱۰ درصد اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود تعیین شده است.
همچنین سایر صادرکنندگان باید دست کم ۵۰ درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند و حداکثر تا ۲۰ درصد به طور اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود یا سایر اشخاص نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام کنند.
برخی اعلام کرده اند که بانک مرکزی بنا دارد قیمت ارز نیمایی را به بازار آزاد نزدیک کند؛ این درخواستی است که صادرکنندگان از ابتدای راه اندازی این سامانه از بانک مرکزی داشتند.
در همین رابطه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، در خصوص اعلام خبری مبنی بر حذف ارز نیمایی گفت: حذف سامانه نیما از مبادلات ارزی به هیچ وجه صحت ندارد و حتی تأکید شده که صادرکنندگان ۵۰ تا ۶۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.
رئیس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه در حال حاضر سامانه نیما محور تبادل ارزی تجارت ارزی کشور است، افزود: سامانه نیما به هیچ وجه حذف نمی شود. همتی درباره تشکیل بازار متشکل ارزی تصریح کرد: در این راستا شرکتی ایجاد و مدیرعامل آن نیز انتخاب شده است و در حال حاضر فعالیت های این بازار در مرحله پایلوت قرار دارد که پس از اتمام این مرحله فعالیت رسمی بازار آغاز می شود.

پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد
از سوی دیگر با اعلام کانون صرافان ایرانیان، پیش ثبت نام آغاز فعالیت در بازار متشکل ارزی از روز پنج شنبه هفته گذشته آغاز شد و این کانون از متقاضیان درخواست کرد تا مدارک مورد نیاز را ارسال کنند. بر اساس این گزارش، ۲۹ فروردین ماه در راستای ایجاد بازار متشکل ارزی اولین جلسه هیئت مدیره تشکیل و مدیر عامل بازار متشکل ارزی انتخاب شد که در این جلسه با تصمیم هیئت مدیره مقرر شد کلیه صرافی های مجاز و بانک های عامل از درگاهی، نسبت به اخذ کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند. چندی پیش نیز محمود شکسته بند، مدیرعامل بازار متشکل معاملات ارز، از تکمیل تمام مراحل ثبت شرکت در سامانه ثبت شرکت و اجرای فاز عملیاتی این بازار خبر داد. قرار است پس از طی شدن فاز تأسیس بازار متشکل ارزی، فاز عملیاتی بازار به صورت آزمایشی آغاز شود. مدل کلی بازار به نحوی طراحی شده است که در فاز اول، معاملات نقدی ارز (اسکناس) راه اندازی و سایر روش های معاملات ارزی در مراحل بعد گسترش می یابد. بازار کارگزار محور بوده و عملیات مدیریت بازار توسط تشکیل خود انتظام انجام شده و بر اساس دستور العمل های مصوب بانک مرکزی فعالیت خواهد کرد. نرخ گذاری در این بازار به این صورت انجام می شود که سیستم، پیشنهاد های عرضه از سوی فروشندگان را از پایین ترین قیمت به بالاترین و پیشنهاد های خرید را از بالاترین قیمت به پایین ترین می چیند سپس مظنه ها توسط سیستم به یکدیگر مرتبط و با اولین معامله، قیمت ابتدای روز کشف خواهد شد. این روند معاملاتی دقیقاً مشابه سایر معاملات بورسی انجام خواهد شد. بر اساس اطلاعات موجود، در ابتدا معاملات دو یا سه نوع ارز اصلی (دلار، یورو و درهم) آغاز می شود، اما به تدریج به سایر ارز ها تسری می یابد. زمان معاملات این بازار از ساعت ۱۰ صبح آغاز می شود و تا پایان ساعت کاری بانک ها ادامه می یابد. قرار است که در پایان ساعت معاملات، کار تسویه انجام شود و بدین ترتیب تسویه معاملات به روز آینده موکول نخواهد شد.

گلایه های صادرکنندگان خرد
از سوی دیگر عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی درباره شرایط جدید وضع شده برای بازگشت ارز صادراتی اظهار کرد: این شرایط جدید، حاصل مذاکرات ما با رئیس کل بانک مرکزی بود، اما متأسفانه همیشه راهکار های ارائه شده بخش خصوصی به دولت صددرصد پذیرفته نشده که دلیل اصلی آن وجود فضایی مبتنی بر عدم اعتماد بین این دو بخش است.
سید رضی حاجی آقا میری درباره مشکلات این بخشنامه بیان کرد: اولین مشکل بخشنامه جدید این است که صادرکنندگانی را که تا سقف یک میلیون یورو در سال صادرات داشته اند به طور کلی حذف کرده است؛ درحالی که در بخشنامه قبلی این دسته از صادرکنندگان می توانستند ارز خود را به نرخ سنا بفروشند، اما در این بخشنامه ملزم به تحویل ارز در سامانه نیما شده اند.
این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: این بند بخشنامه به طور حتم مشکلات بازگشت ارز را مجدد افزایش می دهد و در نتیجه سرعت واگذاری ارز برای واردات در مقابل صادرات و واگذاری به غیر و روند بازگشت ارز با سرعت کندتری پیش خواهد رفت. حاجی آقامیری درباره افزایش ارزش صادراتی اظهار کرد: پیشنهاد ما در خصوص نرخ ارزیابی گمرک با توجه به متغیر هایی که وجود دارد، ۷۰ درصد بود در حالی که در بخشنامه جدید ذکر شده که ۸۰ درصد ارزش آمار صادراتی صادرکنندگان، به دلیل نحوه محاسبه ارزش پایه صادراتی در عملکرد ۹۸ و سال گذشته صادر کنندگان محاسبه و لحاظ شود. وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ارزیابی های گمرک با واقعیت قیمت کالا های صادراتی مطابقت ندارد ما این پیشنهاد را که بر پایه محاسبه بود، ارائه کردیم، بنابراین بانک مرکزی یا باید ارزیابی های گمرک را تغییر می داد یا همین ضریب را اعمال می کرد.
وی همچنین به مهلت بازگشت ارز صادراتی اشاره کرد و گفت: اکنون مهلت بازگشت ارز صادرات سال ۹۷ از سوی بانک مرکزی، تا پایان تیرماه و اول مردادماه تعیین شده است که بهتر این بود دولت نظرات کارشناسی را پذیرفته و زمان پیشنهادی اتاق بازرگانی ایران را قبول می کرد. حاجی آقامیری به بند دیگر این بخشنامه مبتنی بر معاملات ریالی با عراق و افغانستان اشاره کرد و افزود: معاملات ریالی عراق و افغانستان کماکان وجود دارد، ولی در بخشنامه جدید، صادرات ریالی به این دو کشور را تنها تا ۱۶ مرداد ۹۷ پذیرفته و مابقی ایام سال تعیین تکلیف نشده است، بنابراین این مشکل بزرگ در این بخش باقی می ماند.

ارز نیمایی می‌ماند
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15
 • ارز نیمایی می‌ماند


  گویی اینگونه تلقی شده‌بود که همزمان با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی کلیه مبادلات ارزی به این بازار منتقل می‌شود، اما بر اساس آخرین خبر‌ها سامانه نیما همچنان محور تبادل تجارت ارزی کشور می‌باشد، بدین ترتیب سامانه نیما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و
 • نفوذ «شاهنامه» در گرجستان/ یک کشف باستان‌شناسی خاص در لرستان/ ارز نیمایی جایگزین دلار ۴۲۰۰ درحد پیشنهاد باقی ماند


  نفوذ «شاهنامه» در گرجستان، یک کشف باستان‌شناسی خاص در لرستان، ارز نیمایی جایگزین دلار ۴۲۰۰ درحد پیشنهاد باقی ماند، کشف فسیل انسان هوشمند در غار کلدر خرم آباد، ساخت ۹۴ سالن سینمایی تازه در تهران و ... گزیده‌ای از اخبار در بسته فرهنگی است
 • نرخ ارز نیمایی حذف نمی شود


 • نرخ نیمایی حذف نمی‌شود


 • نرخ نیمایی حذف نمی‌شود


  رئیس کل بانک مرکزی : نرخ نیمایی حذف نمی‌شود و الان قیمت آن به ارز حواله‌ای آزاد نزدیک است
 • ارز نیمایی دود می‌شود!


  معاون وزیر بهداشت: برای تهیه دارو و لوازم پزشکی تحت فشار و نیازمند منابع ارزی هستیم در همین حال توتون و تنباکو با ارز نیمایی وارد می‌شود
 • ارز نیمایی حذف نمی شود


  اخیرا خبرهایی درباره حذف ارز نیمایی به گوش رسیده بود که رئیس کل بانک مرکزی آن راتکذیب کرد.
 • ارز نیمایی حذف نمی‌شود


  درحالی شایعه حذف ارز نیمایی در محافل خبری مطرح شده است که یک مقام رسمی در بانک مرکزی این شایعه را از اساس رد کرد.
 • ارز نیمایی منتفی می‌شود!


  مجلس و دیگر سیاست‌گذاران به دنبال ایجاد ثبات در نرخ ارز و امنیت اقتصادی هستند تا به این واسطه بتوانند به فعالیت سامانه‌ نیما و سنا و... خاتمه دهند.
 • همتی: نرخ ارز نیمایی حذف نمی‌شود


  رئیس‌کل بانک مرکزی درباره ارز نیمایی و همچنین کانال مالی اینستکس توضیحاتی ارائه کرد.
 • همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود


  رییس کل بانک مرکزی، افزود: در حال حاضر سامانه نیما محور تبادل ارزی تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی شود.
 • همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود


  رییس کل بانک مرکزی، گفت: سامانه نیما محور تبادل تجارت ارزی کشور است و به هیچ وجه حذف نمی‌شود.
 • دلار به نرخ نیمایی می‌رسد؟


  چند نرخی شدن ارز عامل ایجاد فساد و رانت است از این رو باید تلاش شود ارز آزاد به سمت نرخ نیمایی حرکت کند.
 • دلار به نرخ نیمایی می‌رسد؟


  چند نرخی شدن ارز عامل ایجاد فساد و رانت است از این رو باید تلاش شود ارز آزاد به سمت نرخ نیمایی حرکت کند.
 • یورو نیمایی چند


  میانگین نرخ امروز ارز در سامانه نیما به ازاء هر یورو حدود ٩۷۱۸ تومان بود.

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها