بازدید: 16

۱۲ هزار میلیارد تومان خسارت سیل در بخش کشاورزی

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1795241
جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده گفت: در مجموع حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان در بخش کشاورزی باید خسارت پرداخت شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اسماعیل نجار با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه همه مراحل مدیریت بحران از جمله پیش بینی و پیشگیری، آمادگی و مقابله، بازسازی و نوسازی و بازتوانی باید رعایت شود، افزود: مدیریت همچنین شامل اقدامات همه دستگاه های اجرایی کشور و نیرو های مسلح و مردم است.
 
وی ادامه داد: سازمان مدیریت بحران، هماهنگ کننده، حمایت کننده، سیاستگذار و نظارت کننده است.
نجار با اشاره به اینکه سیل اخیر خسارات سنگینی را بر کشور تحمیل کرده است، گفت: بر اساس برآورد اولیه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت تخریب زیرساخت هاست و ۹ هزار میلیارد تومان کمک های بلاعوض باید به مردم پرداخت شود و بانک ها هم حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان باید تسهیلات پرداخت کنند.
وی افزود: در مرحله اول قرار بود حدود ۳ هزار میلیارد تومان کمک های بلاعوض به مردم و بانک ها ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کنند به ویژه اینکه بخش کشاورزی و مسکن باید در اولویت قرار گیرند.
جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناق سیل زده گفت: نیمی از این مبلغ در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای پرداخت به بخش کشاورزی و نیمی از آن در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای واحد های مسئول بازسازی و تعمیری قرار گرفته است و ۵۰ درصد آن تخصیص داده شده است و بقیه هم تخصیص داده خواهد شد.
نجار با بیان اینکه دولت سالانه حدود هزار تا هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در اختیار صندوق توسعه بیمه کشاورزی قرار می دهد، افزود:. در یکی از استان ها مجموع دریافت های ما از محل صندوق توسعه بیمه کشاورزی، ۱۶ میلیارد و پرداخت ها ۱۶۰ میلیارد تومان بود.
وی درباره سخن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اختلاف چند هزار میلیارد تومانی میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی با آنچه که اعلام شده، گفت: برآوردی توسط وزارت جهاد کشاورزی و برآوردی هم توسط سازمان هوا و فضا انجام شد. جلسات متعددی تشکیل دادیم و سازمان هوا و فضا خسارات را در مقایسه با وزارت جهاد کشاورزی، کمتر اعلام کرد.
وی افزود: مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی و سازمان هوا و فضا به صورت میدانی محل های مورد اختلاف را بررسی و میزان خسارت را دقیقاً مشخص کنند.
نجار گفت: بر اساس برآورد کلی خسارت در بخش کشاورزی، کمک های بلاعوضی که باید باشد بیش از ۵ هزار میلیارد تومان و تملک حدود ۷۰۰ میلیارد و حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات باید پرداخت شود.
جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناق سیل زده افزود: سامانه «سجاد»؛ (سامانه جامع امداد دولت) ​ طراحی شده که همه اقداماتی که انجام می شود و امکانات و اعتباراتی که به مردم پرداخت می شود در آن سامانه درج می شود و مسئولان به صورت متمرکز می توانند همه اقدامات انجام شده را رؤیت و پایش کنند.
میرمحمد غراوی سرپرست استانداری گلستان هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه تعداد زیادی از واحد های شهرک های صنعتی آق قلا در سیل اخیر دچار آسیب شدند، گفت: ۱۴۶ واحد تولیدی در استان گلستان خسارت دید به علاوه هزار واحد صنفی که در مجموع ۳۲۰ میلیارد تومان خسارت دیدند.
وی ادامه داد: این خسارات را به ستاد مدیریت بحران کشور اعلام کردیم و به دولت پیشنهاد شد و مصوبه جبران خسارت بخش تولید و واحد های صنعتی به زودی در هیأت وزیران تصویب خواهد شد و پس از ابلاغ به استان، قابلیت پرداخت دارد که شامل کمک های بلاعوض و تسهیلات می شود.
غراوی گفت: ۳ هزار و ۱۰۰ نفر شاغل در شهرک های صنعتی آق قلا به محل کار خود برگشتند و همه واحد های تولیدی مشغول فعالیت هستند و شاغلان در این بخش از بیمه بیکاری استفاده کردند.
وی افزود:حدود ۹۷ هزار هکتار از اراضی در بخش کشاورزی تحت تأثیر سیل قرار گرفت.
غراوی درباره ادعای پژوهشکده فضایی کشور مبنی بر منطبق نبودن ارزیابی میزان خسارات بخش کشاورزی با واقعیات، گفت: کار کارشناسی صورت گرفته در حوزه بخش کشاورزی در استان گلستان بسیار دقیق است و ادعای این پژوهشکده صحت ندارد و انعکاس این مطالب در فضای کنونی کشور مطلوب نیست و به اقدامات مسئولان و دولت لطمه می زند.
سرپرست استانداری گلستان با بیان اینکه ملاک عمل استان، بازدید میدانی است، افزود: تاکنون نسبت به پرداخت خسارت حدود ۳۲۱ پرونده بخش کشاورزی اقدام کردیم. از ۱۶۲ میلیارد تومان واریز شده به حساب استان، تاکنون حدود ۱۴ میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده است.
غراوی ادامه داد: هزار و ۸۲۵ پرونده دیگر برای معرفی به بانک و دریافت تسهیلات در دست اقدام است و حدود ۶ هزار و ۷۰۰ پرونده، تکمیل و برآورد ارزیابی خسارت آن انجام شده است.
وی افزود: اکنون هیچکدام از روستا های ما مشکلات بهداشتی ندارند و در مورد آب آشامیدنی مناطق سیل زده هم هیچ نگرانی وجود ندارد.
سرهنگ محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در مرحله دوم از خدمت رسانی به مناطق سیل زده با اولویت منازل آسیب دیده در سیل، طرح جهاد همبستگی ملی توسط سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین در حال اجراست که وحدت و همگرایی را در بین مسئولان و دستگاه های اجرایی ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: تفاهمنامه ای که با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منعقد شده است شامل ۲۰ هزار واحد تعمیری و ساخت آن است که برای واحد های تعمیری ۲ ماه زمان در نظر گرفته شده است.
سرهنگ زهرایی افزود: ۳۰۰ واحد تعمیراتی انجام و تحویل مردم شده است و ساخت ۱۰۰ واحد هم آغاز شده که حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.
وی افزود: پس از اینکه زمین تحویل سازمان بسیج سازندگی می شود ۶ ماه کاری برای ساخت مسکن در نظر گرفته شده است.

۱۲ هزار میلیارد تومان خسارت سیل در بخش کشاورزی
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

همراهان

گزارش ها

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

اخذ وجه نقد در ایستگاه بی‌آر‌تی ممنوع است/ شهروندان تخلفات را گزارش دهند

اخذ وجه نقد در ایستگاه بی‌آر‌تی ممنوع است/ شهروندان تخلفات را گزارش دهند

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

افت مقادیر فروش و گزارشی نه چندان دلچسب از این روغن‌ساز

افت مقادیر فروش و گزارشی نه چندان دلچسب از این روغن‌ساز

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد