بازدید: 11

از بحران زباله تا اختلاف برسر قراردادهاي تسليحاتي

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1793786
تنش بين کانادا و فيليپين درباره بحران فعلي زباله ها و وجود اختلاف هاي گذشته درخصوص قرارداد تسليحاتي روابط دو کشور را به چالش کشيد.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از رويترز ؛ سخنگوی رودریگو دوترته اعلام کرد رئیس جمهور فیلیپین به دولت خود دستور داده است یک شرکت کشتیرانی خصوصی را استخدام کند تا 69 کانتینر زباله را به کانادا بازگرداند و در صورتی که این کشور از پذیرش آن خودداری کند, زباله ها را در آب های سرزمینی کانادا رها سازد.
سالوادور پانلو, سخنگوی دوترته, در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: "یک کشور خارجی دیگر نباید با فیلیپین که یک کشور مستقل است, مثل آشغال رفتار کند".
کانادا می گوید این ضایعات, که بین سال های 2013 و 2014 به فیلیپین صادر شد, یک معامله تجاری بود که مورد حمایت اُتاوا نبود.
اتاوا پس از آن اعلام کرده حاضر است زباله ها را پس بگیرد و این دو کشور در حال ترتیب دادن انتقال آن هستند.
با این حال, اتاوا نتوانست به ضرب الاجل پانزدهم ماه مه که توسط مانیل برای بازگرداندن این محموله تعیین شده بود, عمل کند که این مسئله باعث شد فیلیپین هفته گذشته دیپلمات های ارشد خود را از کانادا خارج کند.
سخنگوی دوترته افزود: "مشخص است که کانادا نه این موضوع و نه کشور ما را جدی نمی گیرد. به مردم فیلیپین به شدت توهین شده است که کانادا با آن به عنوان محل دفن زباله رفتار می کند".
سفارت کانادا در مانیل هنوز به درخواست برای اظهار نظر در این خصوص پاسخ نداده است.
از زمان صدور حکم دادگاه در سال 2016 درباره این که زباله ها باید بازگردانده شود, فیلیپین چندین بار اعتراض دیپلماتیک خود را به کانادا ابراز کرده است.
این موضوع تنها مسئله ای نیست که روابط بین این دو کشور را تیره و تار کرده است.
پارسال, دوترته به ارتش فیلیپین دستور داد قرارداد 233 میلیون دلاری برای خرید 16 بالگرد از کانادا را لغو کند.
این دستور پس از آن صادر شد که اتاوا درباره احتمال استفاده مانیل از این بالگردها برای جنگیدن با شورشیان ابراز نگرانی کرد.

از بحران زباله تا اختلاف برسر قراردادهاي تسليحاتي
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها