بازدید: 9

شورای عالی تمبر تنها مرجع تخصصی در تعیین موضوع‌ها

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1793773
تمبر سفیر فرهنگی هر کشور است که جدا از انواع آن نیاز به یک متولی مشخص دارد
شورای عالی تمبر تنها مرجع تخصصی در تعیین موضوع هابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست، علی اکبر نصرآبادی افزود: همه موضوع هایی که برای چاپ تمبر انتخاب می شود و به نوعی با مسائل ملی، فرهنگی و اجتماعی کشور ربط دارد باید از شورای عالی تمبر مجوز دریافت کند.
وی گفت: تمبر های جاری و شخصی که به مناسبت های مختلف و در زمان های خاص با موضوعات ملی، مذهبی و مناسبتی چاپ می شود، همانند تمبر یادگاری دارای ارزش و اعتبار است و شورای عالی تمبر به عنوان تنها مرجع تخصصی تمبر می تواند، ضمن نظارت در این زمینه، از سوء استفاده های احتمالی نیز جلوگیری کند.
نصرآبادی در ادامه به ورود فناوری های نوین در عرصه چاپ پرداخت و گفت: دنیا در زمینه ورود فناوری به عرصه تمبر و ایجاد جذابیت های بیشتر حرکت کرده است و چنانچه بخواهیم این قابلیت ها را در تمبر کشورمان ایجاد کنیم، باید هر چه سریع تر زمینه ورود فناوری به کار تولید و چاپ تمبر را فراهم نمائیم.
رئیس شورای عالی تمبر درخصوص تولید تمبرینه هایی از جنس طلا و نقره نیز گفت: تولید و انتشار این دست آثار به عنوان تمبر، با اصل وجودی این اثر فرهنگی در تضاد است، اما به عنوان اثر هنری در صنایع دستی بسیار خوب است.
وی ادامه داد: مواردی، چون لزوم چاپ تمبر در چاپخانه دولتی، دقت در انتخاب رنگ و کاغذ، توزیع و انتشار عادلانه تمبر توسط بخش خصوصی، بکارگیری و جایگزین کردن تمبر به جای نقش تمبر روی مرسوله و پاکات از مهم ترین مشکلات این حوزه است.
این مقام مسئول افزود: جلوگیری از چاپ بی رویه و رونمایی تمبر شخصی یا اختصاصی با استفاده از تصاویر افراد شاخص فرهنگی، هنری، علمی و موضوعات ملی و کشوری بدون هماهنگی شورای عالی تمبر نیز می تواند ضمن افزایش متقاضیان و علاقمندان تمبر در جلب نظر مشترکین تاثیر بسزائی بگذارد.
نصرآبادی گفت: مصداق بارز این مشکلات به تمبر نوروز ۱۳۹۸ برمی گردد که بنده به اتفاق دبیر و گرافیست شورا حدود پنج جلسه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی با همکاری کارشناسان این کتابخانه به تابلوی مینیاتور با تزیین خط نستعلیق در وصف نوروز از حضرت حافظ برخوردیم که طرح فاخری برای تمبر نوروز به شمار می رفت، ولی متاسفانه به رغم برنامه ریزی های به عمل آمده برای رونمایی آن با حضور مقامات تراز اول کشور، شاهد رونمایی تمبر دیگری به نام نوروز در قالب تمبر شخصی با حضور مقامات دولتی در صدا و سیما بودیم.
رئیس شورای عالی تمبر تصریح کرد: معمولا برای دستیابی به منابع ناب و تایید شده و ایجاد جذابیت، انتخاب موضوع با حضور همکاران شورا و بررسی منابع انجام می شود که متاسفانه در تمبر شخصی این ملاحظات کمرنگ است و همین نکته ضربه مهلکی به تمبر یادگاری که در واقع تمبر ملی کشور است وارد نموده و می نماید.
نصرآبادی افزود: در سال جاری بنا به تصمیم اعضای شورا، ضمن ایجاد تعدیل منطقی در تولید، تعداد موضوعات تمبر افزایش می یابد که با تنوع و بهره برداری از فناوری جدید جذابیت و شور و اشتیاق بیشتری در این زمینه ایجاد می کند و به رونق تمبر یادگاری نیز کمک می کند.

شورای عالی تمبر تنها مرجع تخصصی در تعیین موضوع‌ها
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها