بازدید: 13

ایجاد سراهای نوآوری در مناطق مرزی

منبع : تابناک کد خبر: 1792669

یک مقام مسئول در دانشگاه آزاد از ایجاد سراهای نوآوری در مناطق مرزی خبر داد و گفت: موضوعات پایان نامه ها را براساس نیاز صاحبان صنایع به دانشجویان اعلام می کنیم.

به گزارش مهر، بابک نگاهداری یکی از رویکردهای جدید دانشگاه آزاد را در دوره جدید، رسالت اجتماعی و نقش آفرینی ها در عرصه صنعت و جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: بر این مبنا، در سفرهای استانی در پی بازدید از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد، جلسات مشترکی را نیز با صاحبان صنایع آن شهر و یا منطقه برگزار و نیازها و مطالبات آنها را از دانشگاه احصاء می کنیم. خوشبختانه تاکنون توافقاتی درباره تعریف پایان نامه ها و تحقیقات دانشگاه در راستای نیازهای صنایعِ آن شهر یا منطقه، صورت گرفته است. به طور مثال؛ در زمینه صنعت کاشی و سرامیک در میبد یزد، کفش چرم در تبریز و فرش در کاشان، توافقاتی شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه بر همین اساس، موضوعات پایان نامه ها را براساس نیارهایِ صاحبان صنایع، به دانشجویان اعلام می کنیم، افزود: در خصوص برگزاری دوره های کارآموزی رشته های مختلف در صنایع آن شهر نیز توافقاتی صورت می گیرد.

نگاهداری، ایجاد تحول در تعریف رشته ها را یکی دیگر از برنامه های جدید دانشگاه آزاد برشمرد و گفت: بنا داریم با تحول در تعریف رشته های دانشگاهی، به سمت رفع نیازهای اقتصادی و اجتماعی شهرهای مختلف کشور پیش رفته و دانشجویانی تربیت کنیم که پاسخگوی نیازهای منطقه و شهرِ واحدِ دانشگاه باشند. این رویکرد به صورت جدی دنبال می شود. در واقع نظام موضوعات پایان نامه دانشگاه آزاد، تحت عنوانِ "پایش"، نظامی مبتنی بر همین رویکرد است.

سرپرست سابق معاونت تحقیقات فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اضافه کرد: همچنین دانشگاه آزاد در تلاش برای ایجاد تعاملِ وسیع با صنایع در سطح ملی است؛ به طوری که مقرر شده تفاهم نامه های کاملاً عملیاتی منعقد و یکی از واحدهای دانشگاه نیز به عنوان مسئول راهبری توافقات صورت گرفته انتخاب شود. در همین زمینه با صنایع ذوب آهن اصفهان تفاهم نامه ای به امضا رسیده است که هم آنها موضوعات مورد نیاز و مشکلاتی که فراروی صنایع ذوب آهن وجود دارد به ما اعلام کنند و هم دانشگاه، تحقیقات و پایان نامه ها را به آن سمت سوق دهد. بر این باور هستیم که دانشجویان ما باید در قالب دوره های کارآموزی و سایر اشکال و قالب ها، دوره هایی را در میدانِ عملیاتیِ صنایع پشت سر بگذارند.

وی به سایر تفاهم نامه های منعقد شده میان دانشگاه آزاد اسلامی و صنایع سطح ملی اشاره کرد و ادامه داد: تفاهمنامه ای با وزارت جهاد کشاورزی و همچنین سازمان شیلات به امضا رسیده که در واقع بر اساس آن، طرح تحول کشاورزی را دنبال می کنیم. دانشگاه آزاد با توجه به برخورداری از سرمایه های انسان، دانشکده های متعدد و ظرفیت بسیار بالا در حوزهء کشاورزی، می تواند نقش آفرینی خوبی داشته باشند. از این رو بنا داریم در این بخش و در راستای تولیدات مواد غذایی مورد نیاز و نیز بالا بردن ضریب امنیت غذایی کشور، قدم های مؤثری بر داریم.

نگاهداری در ادامه به امضای تفاهم نامه با سازمان اوقاف و امور خیریه اشاره کرد و گفت: خوشبین هستیم که بر اساس این تفاهم نامه بتوانیم از زمین های وقفی، توان علمی و تخصصی و ظرفیت های گلخانه ای و دانش فنی موجود در دانشگاه استفاده و نهایتاً تحول در امنیت غذایی کشور را ایجاد کنیم.

سرپرست سابق معاونت تحقیقات فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در راستای توسعه و ارتقای فناوری های حوزه تولید خودرو، تفاهم نامه ای نیز با مرکز تحقیقات یک شرکت خودروسازی به امضا رسانده ایم که بر مبنای آن، هم از یک سو شرکت های دانش بنیان دانشگاه آزاد در این عرصه فعال شوند و هم از طرفِ دیگر، امکان شناسایی و حل و فصلِ مشکلات و مسائل علمی و فنی موردِ نیاز ایران خودرو، فراهم شود.

نگاهداری گفت: دانشگاه آزاد، واحدهایی را تحت عنوان «سراهای نوآوری» دارد که مجموعه پتانسیل های فناورانه و نوآورانه دانشگاه اعم از مراکز رشد، پردیس های پارک علم و فناوری و شتاب دهنده ها و … در آن تجمیع شده اند.

وی با اشاره به برنامه این دانشگاه برای ارتباط نزدیک سراهای نوآوری با اتاق های بازرگانی استان ها، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اتاق ها، سرمایه گذاری های لازم را در راستای نیازهای واقعیِ اصناف، تجار و صنعتگرانِ منطقه دارند، در نظر داریم طوری برنامه ریزی کنیم که در این مدل، سراهای نوآوری در راستای نیازهای اتاق بازرگانی عمل کرده و محصول و فناوری تولید کنند.

رئیس ششبکه آزمایشگاه های دانشگاه آزاد به انعقاد تفاهم نامه با ستاد اجرایی فرمان امام اشاره کرد و افزود: هدف از این همکاری، ایجاد مراکز اشتغال دانش بنیان در قالب سراهای نوآوری در مناطق مرزی و محروم کشور با بهره مندی از سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان امام است.

وی با بیان اینکه معتقدیم دانشگاه آزاد، دانشگاهی از مردم است و باید در خدمت همین مردم و جامعه باشد، گفت: محوریت همه تلاش های خودمان را رفع مشکلات مردم و جامعه قرار داده ایم، در همین راستا؛ هدایتِ مجموعه آموزش، پژوهش و فناوری دانشگاه به سمت پاسخگویی به مسائل مردم، تغییر اساسی مدیریت کنونی در پارادایم و رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی است.


ایجاد سراهای نوآوری در مناطق مرزی
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش تصویری از اولین روزهای جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران +تصاویر

گزارش تصویری از اولین روزهای جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران +تصاویر

گزارش توییتری ظریف از سفر ناگهانی‌اش به فرانسه+عکس

گزارش توییتری ظریف از سفر ناگهانی‌اش به فرانسه+عکس

گزارشی از ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت

گزارشی از ساخت ویلای آسانسوردار در ارتفاعات کلاردشت

محمدرضا احمدی گزارش‌گر بازی «بارسلونا - رئال بتیس» شد

محمدرضا احمدی گزارش‌گر بازی «بارسلونا - رئال بتیس» شد

دولت درباره تأمین کالاهای اساسی «گزارش کتبی» به مجلس ارائه دهد/ ارجاع موضوع به مراجع ذی‌صلاح در صورت استنکاف دولت/ قیمت‌های کالاهای اساسی هنوز متعادل نشده است

دولت درباره تأمین کالاهای اساسی «گزارش کتبی» به مجلس ارائه دهد/ ارجاع موضوع به مراجع ذی‌صلاح در صورت استنکاف دولت/ قیمت‌های کالاهای اساسی هنوز متعادل نشده است

گزارش «فیبا» در مورد دعوت مجدد از صمد و حدادی به ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش «فیبا» در مورد دعوت مجدد از صمد و حدادی به ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران

«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد

«نردبان آسمان: گزارش کامل مثنوی به نثر» منتشر شد