بازدید: 27

چرا جنگ نمی‌شود؟

در روز‌هایی که هیجان آغاز جنگ فراگیر شد، برخی همسایه‌ها حتی نتوانستند شادی و هیجان خود را پنهان کنند، اما واقعیت به گونه‌ای دیگر رقم خورد. در ایران حکومت آرام و مطمئن و مردم قضایا را با شوخی و جوک و البته برخی اوقات نیز با پرسش جدی دنبال کردند. اما چرا جنگ نشد؟ آیا احتمال وقوع آن در آینده وجود دارد؟
در روز هایی که هیجان آغاز جنگ فراگیر شد، برخی همسایه ها حتی نتوانستند شادی و هیجان خود را پنهان کنند، اما واقعیت به گونه ای دیگر رقم خورد. در ایران حکومت آرام و مطمئن و مردم قضایا را با شوخی و جوک و البته برخی اوقات نیز با پرسش جدی دنبال کردند. اما چرا جنگ نشد؟ آیا احتمال وقوع آن در آینده وجود دارد؟
دلایل متعددی وجود دارد که چرا جنگی جدید در خاورمیانه پرتنش شکل نگرفت. مهم ترین عامل این بود که دونالد ترامپ نه اراده جنگ دارد و نه اینکه امریکا اکنون از آسیب های آن در امان است. جدای از اینکه کنگره یا حتی مردم امریکا مخالف جنگ باشند یا نباشند، ترامپ از این ابزار استفاده می کند تا فقط امتیازات دلخواه خود را بگیرد. او یک نارسیسیست است که اهل جنگ اقتصادی و نمایش شخصی است. این موضوع در تهدید ها علیه کره شمالی و چرخش یکباره به مذاکره نمایان است. مسئله این است که کره شمالی با اینکه بمب اتمی داشت و هر حمله ای به آن می توانست بخشی از رقبا و دشمنان پیونگ یانگ را در شرق آسیا دود کند و به هوا ببرد، تصمیم گرفت وارد بازی ترامپ شود و در دوئل جنگ – مذاکره، دومی را انتخاب کند. اما ایران چه چیزی داشت که سیاست نه جنگ – نه مذاکره را انتخاب کرد تا جایگاه ترامپ و امریکا را با تزتزل همراه کند.
پاسخ به این پرسش دومین دلیل صورت نگرفتن جنگ را نمایان می سازد. مسئله این است که بخش قابل توجهی از «مردم جهان عرب»، پیدا و پنهان ضد اسرائیل و به تبع آن مخالف سیاست های حمایتی امریکا در تحولات منطقه به خصوص در حوزه فلسطین هستند. اما مسئله مهم تر این است که بسیاری از شهروندان عرب از اینکه در کل منطقه، خوار سیاست های اسرائیل و امریکا شده اند، حس حقارت و جبران دارند؛ بنابراین در دل خواهان مقاومت در برابر برخی دولتمردان خود، امریکا و اسرائیل هستند. با توجه به اینکه برخی از مقامات عرب به سمت عادی سازی روابط با اسرائیل پیش رفته اند، این موضوع پیامد های واکنشی زیادی را در آینده ایجاد خواهد کرد. یادمان نرود اولین اقدام خارجی مردم مصر بعد از انقلاب، حمله به سفارت اسرائیل در قاهره بود. مسئله این است که اگر امریکا حاکم و سلطان سلاح است، ایران در این منطقه حاکم دل هاست. آنچه که از سوریه تا عراق، یمن، لبنان و حتی برخی کشور ها که تصورش کمتر است، بسیج مردمی برآمده از بطن اجتماعی نامیده می شود، در هر حمله ای علیه ایران می تواند به کمک آن بیاید. این همان موضوعی است که حاکمان سعودی و اماراتی از آن به عنوان «دخالت ایران در امور داخلی کشور های عربی» یاد می کنند. در حالی که ایران در منطقه متحدان بلافصلی دارد که در متن جامعه حضور دارند و جسم شان، سلاح شان است. قطعاً امریکا نمی تواند با این سلاح بجنگد. نمونه آن فتوای عالم اهل تسنن عراق برای دفاع از ایران در صورت حمله امریکا است. کسانی که تاریخ منطقه و اسلام را مطالعه کرده اند، اشراف دارند که این فتوا چه معنایی می تواند داشته باشد. در کنار این مسئله گروه های شناخته شده و نشده تأثیرگذاری در منطقه حضور دارند که طی چند سال اخیر امتحان خود را پس داده اند.
اما دلیل دیگری که از جنگ جلوگیری کرد فضای کلان نظام بین الملل است. جهان کنونی جهان امریکامحور نیست. اگرچه واشنگتن هنوز دارای قدرت اقتصادی و نظامی برتر است، اما جهان سال هاست که گوش به فرمان امریکا نیست. به خصوص که برای حمله به هر رقیب و مخالفی، دروغ را به سیاست آمیخته است. بهانه حمله به عراق این موضوع را آشکار ساخت. سیاست دروغ امریکا، دست کم در این مرحله اروپا، حتی انگلیس را از حمایت جنگ جدید جدا کرد. از طرفی روسیه و چین حتی اگر نخواهند در کنار ایران بمانند، علاقه ندارند امریکا تصمیم گیر نهایی جهان باشد و حکم آخر را در جنگ و صلح بدهد. در این میان روسیه حتی خونسردتر عمل کرد و برخلاف تحولات ونزوئلا که روزانه به زبان تهدید با امریکا صحبت می کرد، در کنار آرامش ایران ایستاد، چون مطمئن بود که این مرحله بدون هراس خواهد گذشت؛ بنابراین تنها به جملات دیپلماتیک بسنده کرد.
اما در بین همسایگان برخی از اعراب فریب خوردند و حتی برای تشویق ترامپ برای حمله دست به سناریو سازی زدند. فجیره تنها یک نمونه از آن است که سعودی ها و امارتی ها در آینده نیز بر آتش آن خواهند دمید. اما نه تن ها دستاوردی نصیب شان نشد بلکه دشمنی منطقه ای را عمیق تر کرد. از طرفی مجبور به پرداخت های بیشتری برای تسلیحات امریکایی خواهند شد و از سوی دیگر از واشنگتن می خواهند که برای حفظ خودشان در منطقه بماند و شیرش را بدوشد. در حالی که یک گروه کوچک در یمن، با توجه به تحریم دریایی سعودی، بدون اینکه توان دریافت سلاح از بیرون را داشته باشد، طی ۸۰۰ کیلومتر در خاک عربستان به شریان و منبع اصلی پول ساز سعود ها می رسد، نشان کوچک و هشدار دهنده ای می دهد و بازمی گردد تا اعلام کند، در منطقه امنیت را چه کسی تعریف و تأمین می کند و اگر جنگ رخ دهد چه اتفاقی خواهد افتاد.

چرا جنگ نمی‌شود؟
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها