بازدید: 33

خشونت بس

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1789936
سلامت نیوز:چهار سال پیش چندین زن در اصفهان قربانی اسیدپاشی شدند که تا همین امروز خبری از دستگیری عواملش نیست. اگرچه این اتفاق اولین مورد اسیدپاشی پرسروصدا نبود، اما سریالی شدن و پیدانشدن اسیدپاش رعب و وحشت زیادی در افکار عمومی به وجود آورد، تا جایی

سلامت نیوز:چهار سال پیش چندین زن در اصفهان قربانی اسیدپاشی شدند که تا همین امروز خبری از دستگیری عواملش نیست. اگرچه این اتفاق اولین مورد اسیدپاشی پرسروصدا نبود، اما سریالی شدن و پیدانشدن اسیدپاش رعب و وحشت زیادی در افکار عمومی به وجود آورد، تا جایی که مدتی بعد چند نفر از نماینده های مجلس طرحی با عنوان تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن تدوین کردند، تا هم به وضع خرید و فروش اسید سروسامان بدهند، هم برای حمایت از قربانی برنامه ای بریزند و هم مجازات اسیدپاشی را به حد بازدارنده ای برسانند. دیروز قرار بود این طرح به صحن بیاید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ،به همین بهانه هم تعدادی از قربانیان اسیدپاشی به صحن رفتند، تا از آن حمایت کنند. این افراد به همراه اعضای انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی در صحن بهارستان حضور پیدا کردند، تا از نزدیک شاهد بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی باشند.

سیده فاطمه حسینی، طراح طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در بین قربانیان اسیدپاشی که به مجلس رفته بودند، حاضر شد و گفت: «در برخی موارد اسیدپاشی های صورت گرفته، مجرم با قید وثیقه آزاد شده و ادامه روند رسیدگی با حداکثر تخفیف به مجرم صورت می گیرد، ولی ما در این طرح پیشنهاد کردیم هرگونه تخفیف برای مجرمان قابل اعمال نباشد و پرونده ها بدون نوبت در دستگاه قضائی رسیدگی شود. دلیل این مسأله آن است که گاهی رسیدگی به برخی پرونده ها چهار یا پنج سال به طول می انجامد.

همچنین اگر مجرم شناسایی نشود، خلأیی در مورد دیه ایجاد خواهد شد، ما در این طرح برای برطرف کردن این خلأ پیشنهاد کردیم در صورت فرار مرتکب اسیدپاشی یا عدم تمکن مالی او یا قابل شناسایی نبودن مرتکب اسیدپاشی، دیه از محل بیت المال پرداخت شود، همچنین تا پیش از این صرفا دیه به قربانیان اسیدپاشی تعلق می گرفت، درحالی که هزینه درمان این افراد به مراتب بالاتر است، لذا پیشنهاد ما این است که هزینه درمان برعهده مرتکب باشد و در مواردی که او شناسایی نشده، از محل صندوق تامین خسارات بدنی تامین شود.»


چند نفر دیگر از نماینده ها بین قربانیان آمدند و با آنها گفت وگو کردند، اما از بین آنها دیدار زهرا سعیدی، نماینده مبارکه اصفهان حاشیه هایی به همراه داشت. این طور که ایسنا نوشته او طی جملاتی خطاب به مرضیه ابراهیمی که نیمی از صورتش در جریان اسیدپاشی های اصفهان دچار جراحات شدید شده، گفت:

«شما از دست مجرم قِسِر در رفته ای و فقط یک طرف صورتت آسیب دیده است! تکلیف عامل اسیدپاشی چه شد؟» مرضیه ابراهیمی در ادامه از سعیدی درباره حوزه انتخابیه اش سوال کرد و وقتی فهمید او نماینده مبارکه اصفهان است، با تعجب خطاب به او گفت: «واقعا متاسفم که شما نماینده اصفهان هستید و نمی دانید عاملان حادثه اسیدپاشی اصفهان هنوز مشخص نشده اند و به من می گویید قِسِر در رفته ای!» نماینده مردم مبارکه هم در ادامه خطاب به ابراهیمی و سایر قربانیان حاضر در مجلس بیان کرد:

«ما پیشنهاد اعدام را در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی داشتیم و فکر می کنم شما هم همین را می خواهید.» ابراهیمی پاسخ داد: «من شخصا نه قصاص می خواهم، نه اعدام بلکه حبس ابد می خواهم. قرار نیست این چرخه خشونت ادامه داشته باشد. این افراد هم از حبس ابد بیشتر می ترسند.»

یک شوخی بین دو هم استانی بود

زهرا سعیدی این ماجرا را با کمی تفاوت تعریف می کند. او در مورد آن بخش از حرف هایش که تلقی بی خبری او از سرنوشت اسیدپاشی اصفهان را ایجاد کرده بود، می گوید: «موضوع اصلا این طور نبود.

قربانیان اسیدپاشی که به مجلس آمده بودند، همگی به اصفهان ارتباط نداشتند و روی سخن من وقتی این سوال را مطرح می کردم، خانم ابراهیمی نبود، بلکه یکی دیگر از عزیزان بود که چشمانش را از دست داده بود، در جواب تذکر خانم ابراهیمی هم این را گفتم و ایشان متوجه شدند، اما رسانه ها ترجیح دادند این بخش را اصلا منعکس نکنند.»

او ادامه می دهد: «نماینده های زیادی برای دلجویی و صحبت با این عزیران بالا نرفتند، درحالی که من مدت زمان نسبتا زیادی را بین آنها گذراندم و علاوه بر دلجویی هدفم کسب اطلاع از وضع پرونده های آنها و برخی از زوایای مشکلاتشان بود، چون من از قبل به عنوان موافق این طرح وقت گرفته بودم و می خواستم در موافقت با آن در صحن مجلس صحبت کنم.»

سعیدی در مورد بخش دیگری از حرف هایش به مرضیه ابراهیمی هم می گوید: «راستش اولین نفری که با او صحبت کردم، آسیب زیادی دیده بود، دومین نفر هم که با او دست دادم و روبوسی کردم، هر دو چشمش از دست رفته بود و به طورکلی فضای ناراحت کننده ای حاکم بود. نمی خواهم دروغ بگویم یا حرفی که زده ام منکر شوم، من وقتی به خانم ابراهیمی رسیدم، گفتم باز خوب است که شما نیمی از صورتت سالم است و زیبایی ات از بین نرفته، شما از دست اسیدپاش قسر در رفته ای.

ایشان هم آن جواب را دادند، اما بعدا که از ایشان پرسیدم ناراحت شده اند یا نه و اگر ناراحت شده اند، عذرخواهی می کنم، گفتند که ناراحت نشده اند.»

سعیدی ادامه می دهد: «راستش ایشان چون فکر کرده بودند من با وجود اصفهانی بودن در جریان پیدانشدن اسیدپاش نیستم، ناراحت شده بودند و حرف بعدی من را هم با همین احساس برداشت کردند، اما بعدتر وقتی متوجه شدند که روی سوال من در مورد سرنوشت پرونده ایشان نبوده و از طرفی من خودم پیگیر تصویب طرح حمایت از قربانیان و مجازات مرتکبان هستم، مشکلی که پیش آمده بود، حل شد، اما همان طور که گفتم رسانه ها با وجود این که تا پایان گفت وگو حضور داشتند، ترجیح دادند ماجرا را به حاشیه ببرند.

آن قدر این حاشیه ها پررنگ شد که بخش های مهمی از حرف های ما انعکاس پیدا نکرد، مثلا آن چه ایشان با یک اعتمادبه نفس ستودنی گفتند، ما برای جلب حمایت به این جا نیامده ایم، بلکه خودمان می خواهیم از آسیب دیده ها حمایت کنیم و با درمیان گذاشتن تجربیات و خواسته هایمان»او به گلایه از رسانه ها ادامه می دهد و می گوید: «متاسفانه این دیدار می توانست نکات مهمی را انعکاس دهد، اما گاهی حاشیه ها جایگاه بیشتری به خودشان اختصاص می دهند و این حق الناس است که پایمال می شود.»


خشونت بس
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها