بازدید: 33

ماجرای یک عکس جنجالی!

منبع : فرارو کد خبر: 1787658
من و آقای توکلی حدود ۴۰ سال با افت و خیزهایی با هم رابطه داشته‌ایم. ایشان با وجود اینکه عضو سازمان «مجاهدین انقلاب اسلامی» نبودند از جناح مرحوم آیت‌الله راستی حمایت می‌کردند و در مقابل همفکران من از نظر فکری و سیاسی قرار داشتند، مع الوصف هرگز باهم دشمنی نداشتیم. در سال‌های بعد از زندان اخیر هم یکبار من با ایشان در یک میزگرد صمیمانه شرکت داشتم و یک باربرای دیدار و گفت‌وگو به دفتر ایشان رفتم

ماجرای یک عکس جنجالی!

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میرحسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می دانند، جلو دوربین محمد عطریان فر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.

به گزارش ایران، این عکس در شرایط فعلی که به نظر می رسد دغدغه اتحاد و هم افزایی نیروهای داخلی در برابر اعمال فشارهای خارجی به یک اولویت تبدیل شده، در همین راستا تعبیر و مورد استقبال قرار گرفت. اما روزنامه کیهان در شماره پنجشنبه خود نگاه دیگری به این عکس داشت و آن را سناریوی طراحی شده از سوی محمد عطریان فر و اصلاح طلبان دانست برای زمینه سازی جهت رفع حصر و ممنوع التصویری سیدمحمد خاتمی. برای واکاوی ادعای کیهان موضوع و داستان این عکس را از احمد توکلی، بهزاد نبوی و محمد عطریان فر جویا شدیم که ماحصل آن در ادامه آمده است.

توکلی: سر موضع خودمان هستیم

عکس شما و آقای نبوی بسیار بازتاب داشت. اما برخی رسانه ها نوشتند توطئه ای در کار بوده و آقای عطریان فر برنامه ریزی کرده تا شما کنار هم بایستید و در نهایت هم گفتند منظور از این عکس، زمینه چینی برای رفع حصر و ممنوع التصویری آقای خاتمی بود. آیا توطئه ای بود که شما و آقای نبوی کنار هم بایستید؟
کاملاً تصادفی بود. لااقل از نظر من تصادفی بود، چون من برنامه ای برای این کار نداشتم و نمی توانم به آنان هم نسبت بدهم که از این عکس مقصود دیگری داشتند. ما ناگهان با هم برخورد کردیم، مضافاً اینکه ما (من و آقای نبوی) سال ها با هم کار کردیم و حالا هم با هم دشمنی نداریم، من با برخی کارهای ایشان مخالفم و ایشان هم با برخی کارهای من. ما نمی توانیم براساس این مخالفت ها روابط انسانی خود را کنار بگذاریم. ائمه اطهار(علیهم السلام) حتی با کسانی که مخالف شان بودند وصلت می کردند. یک روابط اجتماعی و انسانی هست که اسلام الزام می کند. البته برخی مواقع بدی های یک نفر بسیار آشکار است، به این معنی که علناً فسق و فجور می کند که در این صورت طبیعتاً دیگران با او رفتار نمی کنند و با او عکس هم نمی گیرند، برای اینکه آن فسق و فجور تبلیغ نشود، اما آقای نبوی بابت مسائلی، محاکمه و مجازات هم شده است. حالا من که سال های زیادی با آقای نبوی کار کردم، وقتی همدیگر را می بینیم، باید به هم پشت کنیم؟

این عکس بازتاب زیادی داشت و برخی تندروها هم برآشفته شدند. دیدگاه شما چیست؟
همین که شما این مسأله را برجسته می کنید، خوب نیست. ضمن اینکه یک روزنامه ای تندتر نوشته و روزنامه دیگری کندتر. آنان هم برادران دینی ما هستند. به بعضی از افکار آنان احترام می گذارم و به برخی دیگر هم انتقاد دارم، ممکن است اشتراکات من با یکی کمتر و با دیگری بیشتر باشد. اما اینها نباید باعث شود که به کسی که موضع بهتری نگرفت، بگوییم که اصلاً هیچ حقی در کلام شما نیست. شاید او هم ضررهایی برای این اتفاق قائل است، ولو اینکه اشتباه بکند. اگر از هم نگذریم، به هم رحم نداشته باشیم و اجازه وجود مخالف را در درون خود ندهیم، کارها درست نمی شود. ما فراموش نکنیم که دشمن سلطه جو، خونریز، قدار، کینه ورز و احمقی داریم. در این شرایط حوادثی که روابط سیاسی را تقویت کند، ولو اینکه اتفاقی باشد یا با برنامه ریزی، به نفع کشور است و نباید از این جور چیزها متأسف شد، بلکه باید از آن استقبال کرد. امریکا دشمنی نیست که ما از مکر و جور او اگر با هم اختلاف کنیم، در امان بمانیم. علاوه بر این در این وضعیت مشکلات معیشتی مردم که به دلیل سیاست های نادرست، یا ضعف اجرا یا اشتباه استفاده از الگوهای نامناسب رخ داده و از همه بدتر فساد سازمان یافته و شبکه ای که با آن رو به رو هستیم، اگر اتفاق داشته باشیم، امید پیروزی و نجات مردم از این وضعیت هست. و اگر اختلاف کنیم، دیگر امیدی هم باقی نمی ماند. محور حل اختلاف هم در نهایت توسل به رهبری است.

برخی ها گفتند این اتفاقات و نشست و برخاست ها می تواند آغازی برای گفت وگوی ملی باشد.
البته همین حالا هم گفت وگوها در پیش است و دارد انجام می شود، من هم از سوی آقای عارف دعوت شدم، اما به دلیل وضعیت جسمی که دارم نمی توانم در همه جلسات شرکت کنم. اما به طور کلی این نوع کارها خوب است، زیرا وقتی ما اختلاف نظر با یکدیگر را به دعوای اشخاص تبدیل می کنیم، اساساً نیرو هدر می دهیم، به عبارت دیگر، وقتی که طرفین به جای تفاهم، تنازع کنند، هر دو طرف بازنده هستند. بنابراین من همیشه از اینکه تفاهمی صورت بگیرد و نسبت به همدیگر انصاف داشته باشیم، دفاع می کنم، اما این امر پیش شرط هایی هم دارد که باید تکلیف آنها روشن شود. یکی از این پیش شرط های مهم این است که کسانی که می خواهیم با آنان کار کنیم، باید موضع خود را نسبت به وقایع ۸۸ تعیین کنند، زیرا وقایع ۸۸ فتنه عجیبی بود. من که اقتصاد سیاسی کار کردم و خواندم، می گویم که تأثیر وقایع ۸۸ در فشارهای سیاسی خارجی بر کشور و رمیدن سرمایه از ایران بسیار زیاد بود. به همین دلیل ما در همان زمان تلاش کردیم آقایان را از خر شیطان پایین بیاوریم تا مقصود خود را به صورت عقلایی تعقیب کنند، به همان صورتی که دموکراسی به آن اقدام می کند، اسلام دیگر سر جای خود. با وجود همه اینها، اینکه من با آقای بهزاد نبوی، با آن سوابق، احوال پرسی کنم و عکس بیندازم، این را مسأله چندان مهمی هم نمی دانم، ضمن اینکه اتفاق بدی هم نمی دانم. همه می دانند که من سر مواضع خودم ایستاده ام و احتمالاً ایشان هم سر مواضع خودشان ایستاده اند. ما انسانیم، مسلمانیم و ایرانی هستیم و هر دوی ما، دلمان می خواهد که وضع کشور درست شده و معیشت مردم بهبود پیدا کند.

شما گفت وگوی ملی را چقدر راهگشا می دانید؟
ما اساساً گفت وگو بلد نیستیم و همواره به جای گفت وگو، اعلام موضع می کنیم. در گفت وگو باید این پیش شرط را داشته باشیم که کسی که مقابل ما نشسته هم حق دارد، دنبال حق بگردیم و دنبال آن نباشیم که طرف مقابل را به سیطره خود بکشیم. باید حق را بخواهیم و حرف خود را به طرف مقابل بفهمانیم. این می شود تفاهم، می شود فهم متقابل دو طرف از یک موضوع. اگر این اتفاق بیفتد، هر طرف که باشد خوب است. من این کارها را تأیید می کنم. البته معتقدم برای اینکه این اتفاق بیفتد، به تفاهم بیشتری نیاز داریم.

نبوی: نماد گفت وگوی ملی تلقی شد

آیا برای گرفتن آن عکس از قبل برنامه ریزی شده بود یا فرد ثالثی به شما پیشنهاد داده بود؟
هیچ برنامه ریزی قبلی وجود نداشت، مگر اینکه مدعی شویم آقای روحانی برنامه دعوت افطارخود را با هدف گرفته شدن عکس فوق ترتیب داده است؟! من و آقای توکلی حدود ۴۰ سال با افت و خیزهایی با هم رابطه داشته ایم. ایشان با وجود اینکه عضو سازمان «مجاهدین انقلاب اسلامی» نبودند از جناح مرحوم آیت الله راستی حمایت می کردند و در مقابل همفکران من از نظر فکری و سیاسی قرار داشتند، مع الوصف هرگز باهم دشمنی نداشتیم. در سال های بعد از زندان اخیر هم یکبار من با ایشان در یک میزگرد صمیمانه شرکت داشتم و یک باربرای دیدار و گفت وگو به دفتر ایشان رفتم. تصورمن این است که هر دوی ما در حال حاضر درد دین، کشور و حفظ اصل نظام را داریم و طبعاً با توجه به چنین سوابقی نمی دانم گرفتن چنین عکسی چه اشکالی می تواند داشته باشد.این توضیح را هم مفید می دانم که وقتی من در آخرین دیداربا مرحوم راستی کاشانی بابت برخوردهای تند احتمالی در دوران اختلافات فکری، از ایشان حلالیت می طلبم و ایشان هم بلافاصله از من بابت اینکه اگر در مجلسی حضور داشته که علیه من صحبتی شده و ایشان سکوت کرده است حلالیت می طلبند، طبعاً اختلافات قدیمی هم نمی تواند مانع گرفتن چنین عکسی باشد.

آن عکس در کنار تحلیل های مختلفی که به دنبال داشت خیلی بازتاب داشت و البته با استقبال هم روبه رو شد. به نظرتان اهمیت رسانه ای آن در شرایط فعلی چه بود که این قدر بازتاب یافت؟
من شخصاً بازتاب ها را ندیدم، ولی شنیده ام تندروهای دو طرف به آن معترض بوده اند.شاید اهمیت رسانه ای آن، نماد گفت وگوی ملی تلقی شدن آن درشرایط بحرانی کنونی کشورباشد.

خود شما جلسه فعالان سیاسی با روحانی را چطور دیدید آیا فراتر از دیدارهای مرسوم و رسمی نکات در خور توجهی داشت؟
من دیدار مذکور را بسیار مفید و مثبت تلقی کردم. آن را مقدمه ای برای گفت وگوی ملی درشرایط بحرانی کنونی کشور دانسته و از آقایان روحانی و واعظی درخواست تکرار آن را کردم.

محمد عطریان فر چه گفت؟
اگر چه نیازی نیست که همگان می دانند اما برخلاف ادعای کیهان هیچ سناریوی از پیش تعریف شده ای در کار نبود. شنبه قبل از افطار نماز جماعت به امامت آقای روحانی برگزار شد. پس از آن و در مسیر رفتن به سوی میز افطار این دو برادر عزیز ضمن گفت وگوی عادی ومتعارف با هم بیرون می آمدند. بله! من این فرصت رامناسب دیدم که این دو پیرمرد مبارز و مخلص را در یک قاب به تصویر بکشم. این دریافت در واقع پیام نمادین و مطالبه همگان در جلسه با رئیس جمهوری بود.

و آن اینکه در شرایط فعلی که همه ارکان نظام و دلسوزان کشور باید موضع متحدی علیه دشمن یعنی امریکا داشته باشند، البته که همه گروه های سیاسی علی الخصوص چهره های شاخص آن بلاتردید دست در دست هم موضع مشترکی علیه استکبار خواهند داشت. این عکس در قاب مشترک عملاً نماد این مطالبه ملی و خواست عمومی و وظیفه نخبگان بود.

بر روزنامه کیهان حرجی نیست. متولیان آن رسانه زمین خورده، نه امروز، که سالیان متمادی است قرارشان نیست واقعیات را آن گونه که هست ببینند تا بخواهند از آن گزارش معطوف به واقع روایت کنند. آنها از هر موضوعی و به هر بهانه ای به دنبال پیشبرد منویات خویشند. ان شاءالله که در کاشتن باد موفق باشند. تمایلات وتمناهای آن حضرات از واقعیات نه چیزی می کاهد و نه به آن می افزاید. اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا


ماجرای یک عکس جنجالی!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • پست‌های جنجالی مهراب قاسمخانی در ماجرای باردار شدن دختری به واسطه ۲ گیگ اینترنت رایگان / اظهارات مشابه همین کارشناس در ماجرای فیلترینگ وایبر (فیلم)


  مهراب قاسمخانی در دو پست متفاوت در اینستاگرام که نشان می‌داد یک کارشناس در صدا و سیما در دو برنامه متفاوت تقریبا ماجرایی یکسان را تعریف می‌کند، جنجالی شده. این کارشناس یکبار در ماجرای فیلترینگ وایبر داستان حامله شدن یک دختر در اثر استفاده از اینترنت
 • ماجرای یک عکس جنجالی!


  من و آقای توکلی حدود ۴۰ سال با افت و خیزهایی با هم رابطه داشته‌ایم. ایشان با وجود اینکه عضو سازمان «مجاهدین انقلاب اسلامی» نبودند از جناح مرحوم آیت‌الله راستی حمایت می‌کردند و در مقابل همفکران من از نظر فکری و سیاسی قرار داشتند، مع الوصف هرگز باهم دش
 • ماجرای ویلای جنجالی


  فاطمه حسینی و برادران میر محمدعلی تاکنون توضیحی درباره ادعا‌های ویدئو منتشر شده و توضیح شهرداری لواسان نداده اند. این در حالی است که بسیاری در تویئتر از فاطمه حسینی نماینده مردم تهران درخواست کرده اند در این باره توضیح دهد.
 • ماجرای جنجالی ارز اربعین!


  طبق توضیح بانک ملی، بر اساس "مذاکرات قبلی" قرار بوده تحویل ارز در نجف از طریق فرودگاه این شهر، سه باجه در هتل‌های نجف و شعبه بانک ملی انجام شود که "متاسفانه مقامات عراقی به دلیل مسایل امنیتی، تمامی باجه‌ها غیر از شعبه بانک را تعطیل کردند."
 • ماجرای جنجالی مرگ دکتر هکی چه بود؟


  صبح امروز عبدالرضا داوری از حامیان دولت نهم و دهم که مدیر یک نشریه اقتصادی نیز هست در یک توئیت نوشته بود دکتر فرشید هکی ساعاتی قبل به طرز فجیعی به قتل رسیده است و در نامه‌ای به قوه قضائیه خواسته بود که موضوع سریعاً بررسی شود.
 • ماجرای ویدیویی که جنجالی شد


  جعفرزاده خواستار حلالیت طلبیدن و عذرخواهی سردار وحید از اسحاق جهانگیری شد تا ماجرا حل و فصل شود. با این حال گزارش شده است که احمد توکلی از رسانه ها خواسته است این موضوع را پیگیری نکنند و به آن دامن نزنند.
 • ماجرای عکس اسب دریایی که جنجالی شد! +عکس


  چند روزی است که عکسی جنجالی از یک اسب دریایی درحال حمل یک گوش پاک کن منتشر شده است که حاشیه های زیادی به همراه داشته است.
 • ماجرای یک فیلم جنجالی در محمودآباد


  در سال ٩٤ هم تغییر کاربری و برخورد درختان با سیم‌های برق جان بیش از ٥ هکتار از فضای سبز بروجرد را گرفت. هرچند در همان زمان رئیس اداره برق بروجرد گفت: کار هرس درختان تنها مختص شاخ و برگ‌های درخت است نه این که درختان قطع شوند. اما شهردار بروجرد گفت: «م
 • ماجرای قبض پارکینگ که در اصفهان جنجالی شد


 • ماجرای جنجالی آخر هفته دو گلر استقلالی


 • ماجرای حکم جلب میراسماعیلی برای وام یک وام جنجالی


  یکی از موسسه های مالی و اعتباری به رییس فدراسیون جودو نامه زده که بدهی بیش از یک میلیارد ریالی آرش میراسماعیلی بابت گرفتن تسهیلات از این موسسه تسویه نشده و ۳ نفر از کارمندان فدراسیون نیز برای این کار ضامن او شده اند
 • ماجرای جنجالی علی دایی در صبای قم


  کاپیتان نامدار صبا به شدت از تکل هافبک تکنیکی فولاد عصبانی شد و عجیب اینکه وی تا مدت ها پس از آن اتفاق به تیم ملی دعوت نشد!
 • ماجرای تعویض جنجالی جباری چه بود؟


  جباری صحبتی با علیرضا منصوریان داشت که موجب شد سرمربی استقلال این تعویض را به تاخیر بیاندازد. طبق صحبت محمدرضا احمدی گزارشگر مسابقه، جباری از این تعویض شاکی بود و با جر و بحثی که با کادرفنی داشت از زمین خارج نشد.
 • ماجرای املاک جنجالی "فرشتگان"


 • ماجرای عکس جنجالی تیم ملی فوتبال دستی


همراهان

گزارش ها

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

گزارش هایی مبنی بر حادثه آفرینی نفتکش انگلیسی دریافت کردیم

اخذ وجه نقد در ایستگاه بی‌آر‌تی ممنوع است/ شهروندان تخلفات را گزارش دهند

اخذ وجه نقد در ایستگاه بی‌آر‌تی ممنوع است/ شهروندان تخلفات را گزارش دهند

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

پویش ملی کنترل فشار خون، بزرگترین بسیج سلامت در دنیا/ ارائه گزارش طرح ملی کنترل فشار خون به سازمان جهانی بهداشت

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

(تصاویر) گزارش تصویری از بازار پرندگان تهران

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ۹۷

افت مقادیر فروش و گزارشی نه چندان دلچسب از این روغن‌ساز

افت مقادیر فروش و گزارشی نه چندان دلچسب از این روغن‌ساز

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد

گزارش نهایی سیلاب گلستان تهیه شد