بازدید: 18

معادن مقیاس کوچک و متوسط، عامل ایمن بودن در برابر تحریم ها

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1786030
ویژگی مهمی که بخش معدن را در مقابل تحریم‌ها تا حدی ایمن می‌سازد، مقیاس کوچک و متوسط شرکت‌های فعال در این حوزه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، بهرام شکوری افزود: به علت همین مقیاس کوچک و متوسط معدن، هر دو طرف تجاری ایرانی و خارجی کمتر در تیررس تحریم ها قرار دارد و در برقراری مناسبات بین المللی با حداقل محدودیت مواجه هستند.
وی اضافه کرد: آمریکا با علم بر تأثیر صادرات در برون رفت از مشکلات اقتصادی ایران، اعمال محدودیت ها و ممنوعیت های صادراتی بر کالا های با ارزشی همچون نفت، صنایع فلزی و صنایع معدنی (صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس) را هدف گرفته است درحالی که این محدودیت ها تنها مسیر توسعه صادرات را پیچیده و پرریسک می کند و به معنای به صفر رساندن حجم صادرات این محصولات نخواهد بود.
شکوری گفت: در دور اول تحریم های آمریکا که سال گذشته رسماً اعلام شد، صراحتاً تحریم فروش فلزات خام و نیمه ساخته و فولاد ذکر شد، درحالی که آمار های تجارت ایران در سال ۱۳۹۷ حکایت از رشد ۱۷ درصدی صادرات زنجیره فولاد و محصولات فولادی و رشد ۱۳ درصدی صادرات مس و محصولات پایین دستی، نسبت به سال گذشته دارد.
وی افزود: واضح است که تحریم های صادراتی جدید آمریکا، داستان جدیدی در توسعه صادرات نبوده و پیشتر نیز فعالان اقتصادی ایران با این محدودیت ها دست وپنجه نرم کرده اند. ازآنجاکه بخش عمده ای از صادرات صنایع معدنی و فولاد ایران به کشور های همسایه صورت می گیرد بنابراین می توان امید داشت که با اتخاذ سیاست ها و دستورالعمل های هوشمندانه، نه تن ها حضور ایران در بازار های جهانی حفظ شود، بلکه شاهد رشد و توسعه صادرات این محصولات باشیم.
شکوری ادامه داد: نباید از این نکته غافل بود که بیشتر بنگاه های تولیدی با توجه به مسائل سیاسی و اقتصادی داخلی و بین المللی در نقطه سربه سر خود قرار گرفته اند و هر تصمیم غیرکارشناسی موجب خروج آن ها از صنعت را فراهم می کند که اثرات غیرقابل جبرانی را بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد.
وی گفت: بخش معدن و صنایع معدنی باارزش ۹.۲ میلیارد دلار، سهم ۲۴ درصدی از صادرات غیرنفتی کشور در سال ۱۳۹۷ را به خود اختصاص داده است که ازیک طرف نشان دهنده اهمیت راهبردی این بخش برای غلبه ایران بر فشار تحریم های آمریکا است.
رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران افزود: در حال حاضر قیمت تمام شده محصولات صنایع معدنی در مقاصد صادراتی از رقابت پذیری بالایی برخوردار نیستند؛ زیرا ازیک طرف واردات مواد اولیه، ماشین آلات، تجهیزات و قطعات یدکی با ارز آزاد، هزینه های تولید داخلی را افزایش داده است. از طرف دیگر با توجه به آنکه صادرات محموله ها با مبدأ ایران، از طریق کشور های ثالث و با تغییر اسناد صادراتی، به مقصد نهایی ارسال می شود، بنابراین هزینه های حمل ونقل با رشد قابل توجهی مواجه شده است.
شکوری گفت: به دلیل آنکه بانک ها حاضر به انجام تراکنش های مالی مربوط به معاملات ایران نیستند، بنابراین صادرکنندگان به جای بهره بردن از اعتبار اسنادی، ناچار به فروش نقدی محصولات خود هستند که عرضه محصول به صورت نقدی، قیمت صادراتی پایین تر و درنهایت حاشیه سود کمتری را برای صادرکننده به همراه خواهد داشت. در چنین شرایطی دولت می تواند با تغییر برخی قوانین و دستورالعمل ها، جهت کاهش هزینه های تولید و صادرات و حفظ حاشیه سود فعالان این بخش، اقدام کند تا این واحد ها بتوانند برخی از هزینه های اضافه و تحمیلی که در سایه تحریم ها ایجادشده است را پوشش دهد.
وی افزود: از طرفی سیاست گذاری های شتاب زده دولت پا به پای اثرات ناشی از تحریم بر مشکلات فعالان بخش معدن سایه افکنده است به طور مثال اتخاذ سیاست هایی ازجمله راه اندازی سامانه های ارزی، پیمان سپاری ارزی، محدودیت های صادراتی، اطلاق اتهام قاچاق به تأمین ارز از کانالی غیر از سامانه های ارزی، اتهام خام فروشی به صادرکنندگان این حوزه و اعمال عوارض بر صادرات مواد معدنی مانند عوارض صادراتی ۵ درصد برای محصولات معدنی ازجمله سنگ آهن دانه بندی، گندله، سنگ روی و کنسانتره روی، تجارت را برای فعالین این حوزه سخت و گاهی غیرممکن خواهد نمود.
شکوری افزود: در شرایطی که فعالان اقتصادی داخلی و شرکای تجاری آن ها، به منظور آنکه در تیررس آمریکا قرار نگیرند، نیازمند حرکت با چراغ خاموش هستند، ثبت سفارش و ارائه سایر مدارک در سامانه ارزی مانند سامانه نیما، خطر افشای اطلاعات خریداران و فروشندگان را در پی خواهد داشت بنابراین دولت می تواند با حذف و اصلاح برخی قوانین و دستورالعمل های محدودکننده، فضای رشد و توسعه تولید و درنهایت صادرات را حتی در سایه تحریم ها ممکن سازد.


معادن مقیاس کوچک و متوسط، عامل ایمن بودن در برابر تحریم ها
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها