بازدید: 7

آیا جانشین متیس در پنتاگون می‌تواند در مقابل جنگ طلبی بولتون و پمپئو بایستد؟ / او در اولین تجربه اش در بحث ایران شکست خورد؛ پنتاگون مخالف تروریستی اعلام کردن سپاه بود

منبع : انتخاب کد خبر: 1784720
تهدیدهای نظامی دولت آمریکا علیه ایران باعث شده است که بسیاری از مخالفان اقدام نظامی نسبت به بی‌تجربگی پاتریک شاناهان، سرپرست جدید وزارت دفاع ابراز نگرانی کنند. آن‌ها توانایی وی برای ایستادن در مقابل افراد جنگ‌طلبی همچون جان بولتون را زیر سؤال می‌برند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آیا جانشین متیس در پنتاگون می تواند در مقابل جنگ طلبی بولتون و پمپئو بایستد؟ / او در اولین تجربه اش در بحث ایران شکست خورد؛ پنتاگون مخالف تروریستی اعلام کردن سپاه بود

* انتشار مطالب رسانه های خارجی با هدف اطلاع رسانی از نوع نگاه و برداشت آنان از تحولات صورت می گیرد و به منزله تایید آن از سوی «انتخاب» نیست.

پولیتیکو نوشت: تهدیدهای نظامی دولت آمریکا علیه ایران باعث شده است که بسیاری از مخالفان اقدام نظامی نسبت به بی تجربگی پاتریک شاناهان، سرپرست جدید وزارت دفاع ابراز نگرانی کنند. آن ها توانایی وی برای ایستادن در مقابل افراد جنگ طلبی همچون جان بولتون را زیر سؤال می برند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: شاناهان تقریباً دو سال قبل به پنتاگون ملحق شد و پیش از آن در دولت کار نکرده بود. او چهار ماه قبل به عنوان سرپرست موقت وزارت دفاع انتخاب شد. شاناهان در مقایسه با جیمز متیس، وزیر دفاع سابق تمایل کمتری برای کنترل افکار خطرناک ترامپ و مشاورانش نشان داده است.

اما مقامات سابق دولت آمریکا نگرانند که تیم ترامپ در مسیر تقابل نظامی با ایران قرار گرفته است. آن ها معتقدند که شاناهان در بحث های داخلی در کاخ سفید زیر سایه مشاوران ترامپ همچون جان بولتون، مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه قرار گرفته است. روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که شاناهان برنامه ای را برای بولتون آماده کرده است که مطابق با آن 120 هزار سرباز آمریکایی در صورت نیاز به خاورمیانه ارسال خواهند شد. این گزارش باعث افزایش نگرانی ها در مورد تقابل نظامی شده است.

جیمز متیس در ماه دسامبر بعد از بحث با ترامپ بر سر استراتژی سوریه استعفا داد. متیس به طور مکرر در طول دوره فعالیت خود تلاش کرد جلوی سیاست هایی که افسران نظامی با آن ها مخالف بودند را بگیرد. برای مثال می توان به حمله موشکی آمریکا به سوریه در سال 2018 اشاره کرد. اما منتقدان شاناهان معتقدند که او در مقایسه با متیس توانایی کمتری برای کنترل ترامپ دارد.

یکی از مقامات سابق پنتاگون در مصاحبه با ما گفت: «شاناهان ضعیف ترین فرد در حلقه نزدیکان ترامپ است. او تجربه ای در مورد این تصمیم گیری ها ندارد و دانشش در مورد مسائل نظامی در حد صفر است. واقعیت این است که شاناهان تجربه و جدیت جیمز متیس را ندارد. بولتون نیز از سال ها حضور خود در دولت بهره می گیرد».

یان گلدنبرگ، کارشناس باسابقه در حوزه سیاست خارجی که سابقه حضور در پنتاگون و وزارت خارجه دولت اوباما را دارد نیز با این ارزیابی موافق است. وی می گوید: «بدون شک بولتون و پمپئو قدرت بیشتری نسبت به شاناهان دارند. او تجربه لازم برای ایستادن در مقابل بولتون و پمپئو را ندارد».

بولتون و پمپئو در هفته های اخیر لحن خصمانه ای نسبت به ایران گرفته اند. بولتون برای مدتی طولانی به دنبال تغییر نظام  ایران بوده است و سابقه فعالیت در دولت چهار رئیس جمهور را دارد. او تهدید کرد که هر گونه تهاجم ایران با پاسخ قاطع روبرو خواهد شد. پمپئو نیز در دیدار با متحدان اروپایی در بروکسل موضع محکمی گرفت.

آخرین اقدامات دولت ترامپ در کمپین فشار حداکثری خود علیه ایران و نیروهای نیابتی اش در منطقه شامل اعمال تحریم های سخت تر و ارسال بمب افکن و ناوهای جنگی به منطقه بوده اند. ترامپ روز سه شنبه گزارش روزنامه نیویورک تایمز در مورد ارسال 120 هزار سرباز آمریکایی به عراق را رد کرد. البته او استفاده از اقدام نظامی علیه ایران را رد نمی کند. ترامپ در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «ما هنوز برای ارسال سربازان خود برنامه ریزی نکرده ایم. اگر مجبور باشیم، مطمئن باشید که سربازان بیشتری را به منطقه ارسال خواهیم کرد».

شاناهان از ماه ژانویه هدایت پنتاگون را بر عهده داشته است. کنگره آمریکا در سال 2017 وی را به عنوان معاونت وزارت دفاع تأیید کرده بود.

بعد از آنکه جیمز متیس به خاطر تصمیم ترامپ برای خروج سربازان آمریکایی از سوریه استعفا داد. مقامات هر دو حزب آمریکا از فقدان افراد میانه رو در تیم امنیت ملی ترامپ ابراز نگرانی کرده اند.

سناتور تیم کین، عضو کمیته نیروهای مسلح کنگره در این ارتباط گفت: «من به دنبال فردی همچون جیمز متیس هستم که واقعیات را بدون تعارف به ترامپ بگوید».

جمهور خواهان نیز نگرانند که بعد از خروج جیمز متیس و افرادی همچون اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی سابق و جان کلی، رئیس ستاد ترامپ از کاخ سفید نتوانند همچون گذشته بر روی افکار و رفتار ترامپ کنترل داشته باشند.

یکی از مقامات وزارت دفاع در مصاحبه با ما گفت که جیمز متیس در دوره فعالیت خود در پنتاگون معمولاً با اتخاذ رویکردهای تهاجمی علیه ایران و متحدانش مخالفت می کرد.

سال گذشته جیمز متیس و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک آمریکا بر سر گزینه های نظامی علیه رژیم سوریه اختلاف نظر داشتند. البته در این مورد متیس و دانفورد ترامپ را قانع کردند که محدودترین گزینه نظامی یعنی حمله موشکی به تأسیسات شیمیایی سوریه را انتخاب کند.

اما در حال حاضر شاناهان در حال رقابت با افراد قدرتمندتری همچون بولتون و پمپئو است. بولتون در گذشته به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل و معاون وزارت خارجه در امور تسلیحات و امنیت بین الملل انجام وظیفه کرده است. مایک پمپئو نیز سابقه حضور در کنگره و ارتش را دارد و به عنوان اولین رئیس سازمان سیا در دوره ریاست جمهوری ترامپ انجام وظیفه کرد.

البته برخی مقامات کنونی معتقدند که شاناهان می تواند از عهده این وظیفه برآید. یکی از مقامات پنتاگون در این ارتباط گفت: «مسلماً شاناهان در مقایسه با متیس گزینه خوبی برای هدایت وزارت دفاع نبوده است. اما به نظرم او تجربه و دانش کافی برای تعامل با وزارت خارجه و تسلط پیدا کردن بر اوضاع را دارد».

اما پنتاگون تاکنون در یکی از بحث های مرتبط با ایران شکست خورده است. ماه گذشته وزارتخانه های مختلف در مورد قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان های تروریستی اختلاف نظر داشتند. کاخ سفید و وزارت خارجه از این گزینه حمایت می کردند. اما مقامات پنتاگون معتقد بودند که این اقدام می تواند به حملات انتقام جویانه ایران علیه سربازان آمریکایی در منطقه منجر شود.

یکی از مقامات سابق پنتاگون اشاره کرد که سبک مدیریتی کُند شاناهان می تواند مانعی در مقابل تصمیم گیری سریع در زمان برنامه ریزی های نظامی ایجاد کند. او تاکنون به طور مستقیم دیدگاه های بولتون و پمپئو را به چالش نکشیده است.

یکی از مقامات دیگر وزارت دفاع در این ارتباط گفت: «شاناهان تجربه ای در مورد مسائل مرتبط با استقرار و سازمان دهی سربازان، تنش های نظامی و تعامل با دولت های خارجی ندارد. سوال اینجاست که با وجود سابقه طولانی بولتون و پمپئو در این حوزه ها، آیا آن ها در زمان تصمیم گیری توجهی به شاناهان خواهند داشت؟»

او ادامه داد: «در این مواقع تصمیم های حیاتی باید گرفته شوند. متأسفانه سبک مدیریتی شاناهان به تأخیر در تصمیم گیری ها منجر می شود. در حال حاضر او نمی تواند به ما کمک کند. علاوه بر این، شاناهان باید نمایندگان دو حزب را قانع کند و سربازان نسبت به رهبری او اطمینان داشته باشند. من مطمئن نیستم که او این توانایی را داشته باشد».

البته ایران و آمریکا در روز سه شنبه اقداماتی برای کاهش تنش ها انجام دادند. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در سخنرانی تلویزیونی خود گفت: «ما به دنبال جنگ نیستیم. آمریکا نیز از تقابل نظامی پرهیز خواهد کرد. آن ها می دانند که درگیری به نفعشان نخواهد بود».

پمپئو نیز در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گفت: «ما اساساً به دنبال جنگ با رژیم ایران نیستیم».

جان ابی زید، سفیر آمریکا در عربستان نیز در مورد تنش های اخیر صحبت کرد. در روزهای اخیر نفت کش های عربستانی مورد حمله پهباد قرار گرفتند. برخی مقامات آمریکایی تلاش کردند به سرعت ایران را مقصر جلوه دهند. اما سفیر آمریکا خواستار انجام تحقیقات کامل برای مشخص شدن دلیل این حادثه شد.

او در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «باید تحقیقاتی در مورد این حادثه و دلیل آن انجام شود و سپس واکنش مناسبی نشان خواهیم داد. در حال حاضر، شروع یک درگیری نظامی به نفع ایران، آمریکا و عربستان نخواهد بود». یکی از مقامات عرب نیز در مصاحبه با ما گفت که ظاهراً ترامپ هیچ تمایلی به درگیری نظامی با ایران ندارد.


آیا جانشین متیس در پنتاگون می‌تواند در مقابل جنگ طلبی بولتون و پمپئو بایستد؟ / او در اولین تجربه اش در بحث ایران شکست خورد؛ پنتاگون مخالف تروریستی اعلام کردن سپاه بود
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها