بازدید: 16

ریزش قیمت‌ها در بازار سکه همزمان با کاهش ۷۰۰ تومانی دلار/ وزیر انرژی روسیه: تحریم ایران بازار نفت را در ابهام فرو برد/ واردات لوازم یدکی و قطعات خودرو ممنوع نیست/ خروج ارز برای واردات ۱۳۵ تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور

منبع : تابناک کد خبر: 1783964
این پیمانه تیتر‌هایی همچون قیمت انواع سکه در آخرین روز هفته، تحلیل اسپوتنیک روسیه از بازار ارز ایران، یارانه اردیبهشت ماه واریز شد، تلاطم شاخص سهام آسیایی پس از تحریم هوآوی، جنگ تجاری به اقتصاد جهان آسیب می‌زند، دردسر جدید خریداران نفت عربستان، دریافت تفاوت ۴۸۰۰ تومانی از گوشت‌های وارداتی در گمرک‌مانده و کاهش محسوس شمار میلیاردر‌ها در آسیا را در بر دارد.

تابناک اقتصادیپیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر ها و رویداد های جذاب اقتصادی را گردآوری می کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر هایی همچون قیمت انواع سکه در آخرین روز هفته، تحلیل اسپوتنیک روسیه از بازار ارز ایران، یارانه اردیبهشت ماه واریز شد، تلاطم شاخص سهام آسیایی پس از تحریم هوآوی، جنگ تجاری به اقتصاد جهان آسیب می زند، دردسر جدید خریداران نفت عربستان، دریافت تفاوت ۴۸۰۰ تومانی از گوشت های وارداتی در گمرک مانده و کاهش محسوس شمار میلیاردر ها در آسیا را در بر دارد.

قیمت انواع سکه در آخرین روز هفته

روز گذشته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش ۶۵ هزار تومانی به رقم ۴ میلیون و ۹۵۵ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، ۶۰ هزار تومان ارزان تر شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید که نشان از از کاهش ۳۰ هزار تومانی دارد و هر ربع سکه بهار آزادی با افت ۴۰ هزار تومانی، به قیمت یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان فروخته شده است. هر سکه یک گرمی یک میلیون تومان می باشد و هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۵۴ هزار تومان ارزشگذاری شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، یک میلیون و ۹۶۷ هزار تومان تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، ۱۸ هزار تومان ارزان تر شد. حباب سکه نیز با توجه به کاهش تقاضا، ۴۹۰ هزار تومان بود که نسبت به روز قبل، ۱۰ هزار تومان کاهش داشت. در مجموع در هفته ای که گذشت، شاهد ریزش قیمت ها در بازار طلا و سکه بودیم، به گونه ای که به عنوان نمونه، هر سکه امامی بیش از 230 هزار تومان ارزان تر شده است.

کاهش 700 تومانی قیمت دلار

بازار ارز در آخرین روز هفته شاهد کاهش قیمت ها بود. به گونه ای که بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 14550 تومان در صرافی های مجاز و بانکی خریداری شد و به قیمت 14650 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد. این رقم نسبت به روز چهارشنبه 200 تومان و نسبت به پنج شنبه هفته گذشته، 700 تومان کاهش قیمت داشته است. همچنین در بازار دیروز، هر اسکناس یورو به نرخ 16500 تومان خریداری شد و به قیمت 16600 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد. این رقم نسبت به هفته گذشته، 600 تومان ارزان تر می باشد.

تحلیل اسپوتنیک روسیه از بازار ارز ایران

اسپوتنیک در واکنش به اظهارات اخیر عبدالناصر همتی در خبری با تیتر "تاثیر متغیرهای سیاسی بر روی نرخ ارز در ایران" نوشت: رییس کل بانک مرکزی ایران نرخ ارز در این کشور را متاثر از متغیرهای سیاسی دانستدر ادامه گزارش اسپوتنیک آمده است: عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران در خصوص افزایش نرخ ارز از زمان شروع فعالیت وی، این نرخ را تابع متغیرهای اقتصادی و سیاسی دانستاین خبرگزاری روس در ادامه بخش دیگری از اظهارات بالاترین مقام بانکی ایران را مورد توجه قرار داده و به نقل از همتی افزود: "از بابت اقتصادی ما می دانیم وضع چگونه است. ذخایر ارزی و اسکناس ما بهتر شده ولی متغیرهای سیاسی تاثیر می گذارد که مبنای اقتصادی ندارد. روزی شایعه می کنند قرار است جنگ یا مذاکره شود و عده ای از این فرصت ها استفاده می کنند تا نرخ را بالا و پایین کنند." توصیه ارزی همتی به مردم از دیگر بخش های مورد توجه خبرگزاری اسپوتنیک روسیه بود. بر اساس این گزارش، رییس کل بانک مرکزی ایران همچنین اظهار داشت: گفته ام که مردم نباید با توجه به این متغیرها به ارز نگاه کنند. عده ای خواستند پس از تصمیم جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام که هفته پیش اعلام شد، نرخ را بالا ببرند ولی نتوانستند. می گویم که مردم روی ارز سرمایه گذاری نکنند و نرخ موجود نرخ مدنظر ما نیست.

یارانه اردیبهشت ماه واریز شد

نود و نهمین مرحله یارانه نقدی مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری ساعت۲۴:۰۰ روز پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه به حساب سرپرستان خانوار ها واریز و قابل برداشت شد. گفتنی است رقم یارانه نقدی همانند ماه های گذشته به ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود.

تلاطم شاخص سهام آسیایی پس از تحریم هوآوی

روز پنج شنبه، پس از اینکه ایالات متحده آمریکا، غول ارتباطات چین (هوآوی) را تحت تحریم های شدید و تهدیدات خود قرار داد، شاخص سهام آسیایی دچار نوسان شدند. گسترده ترین شاخص سهام آسیا- اقیانوسیه ام اس سی آی در خارج از ژاپن، ۰.۲ درصد افت کرد و نزدیک به پایین ترین سطح خود از اواخر ژانویه تا کنون باقی ماند. در ژاپن با آسیب دیدن سهام بانک ها از درآمدهای کم آنها، شاخص نیکی ۰.۶۹ درصد افت کرد. بازارهای چین افت های اولیه خود را در ادامه معاملات جبران کردند و در عین حال، کامپوزیت شانگهای ۰.۲۹ درصد بالا رفت. شن زن ۰.۲۲ درصد به ارزش خود افزود و هانگ سنگ هنگ کنگ ۰.۱۸ درصد رشد کرد. ای اس اکس استرالیا ۰.۳۱ درصد بالا رفت، در حالی که کوسپی کره جنوبی ۱.۰۱ درصد سقوط کرد. وزارت تجارت آمریکا اعلام کرد: شرکت «هوآوی تکنولوژیز» و ۷۰ زیرمجموعه آن را در لیست سیاه خود قرار می دهد. این اقدام باعث می شود این شرکت نتواند بدون تائیدیه های دولتی، هیچ تجهیز یا تکنولوژی را از آمریکا به دست بیاورد. اما اخبار اینکه رئیس جمهور ترامپ در حال برنامه ریزی برای به تأخیر انداختن تعرفه های واردات خودرو است، بازارها را تا حدی آرام کرد. همچنین چهارشنبه شب، کمتر از یک هفته پس از اعمال تعرفه های بیشتر توسط آمریکا و چین بر واردات یکدیگر، استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا، اعلام کرد احتمالاً به زودی به پکن سفر خواهد کرد تا مذاکرات تجاری را با همتایان چینی خود ادامه دهد. در بازار ارز، نرخ برابری دلار با ین ژاپن ۰.۱ درصد افت کرد و به ۱۰۹.۴۹ رسید. یورو ۰.۱ درصد رشد کرد و به نرخ ۱.۱۲۰۸ دلار رسید.

جنگ تجاری به اقتصاد جهان آسیب می زند

«ینس ویدمان» رئیس بودنس بانک، روز پنج شنبه گفت که جنگ تجاری به اقتصاد جهان آسیب می زند و تنها به بازنده شدن طرف های درگیر می انجامد. وی همچنین افزود که منازعات تجاری نمی تواند عدم توازن فعلی در حساب جاری را کاهش دهد. ویدمان گفت: «برخی انتظار دارند تعرفه های بالاتر عدم توازن فعلی در حساب جاری جهان را بکاهد. اما تحلیل گران نشان داده اند که این امید واهی است.» وی افزود: «تعرفه های تلافی جویانه دیگر کشورها اقتصاد جهانی و تجارت دنیا را تضعیف می کند. جنگ تجاری تنها بازنده به بار می آورد.» 

وزیر انرژی روسیه: تحریم ایران بازار نفت را درابهام فرو برد

وزیر نفت روسیه با بیان اینکه تاثیر تحریم نفت ایران از سوی آمریکا هنوز در بازار مشخص نشده و وضعیت مبهم است، اعلام کرد: امکان دارد تا یک ماه آینده اوضاع تغییر کند. الکساندر نوواک توضیح بیشتری در خصوص تغییرات احتمالی در بازار نفت در پی تحریم ایران نداد با این حال گفت: اعضای اوپک پلاس (کشورهای عضو اوپک و تولید کنندگان غیراوپکی) هنوز نمی دانند که تشدید تحریم ها در مورد ایران چه تاثیری بر بازار جهانی نفت می گذارد. وی ادامه داد: هر روز تعرفه های جدید وضع می شود و ابعاد جنگ های تجاری گسترش می یابد و این عوامل بر پیش بینی های مصرف نفت در سطح جهانی تاثیر گذار است. وزیر انرژی روسیه این را هم گفت که وضعیت ایران، ونزوئلا و لیبی بطور کامل مشخص نیست. به رغم اینکه تحریم هایی وضع شده است اما در زمان حاضر نمی دانیم که این تدابیر چه تاثیری بر همکاریهای بین کشورها می گذارد. وزیر انرژی روسیه گفت: بطور کامل نمی دانیم که خریداران نفت چگونه رفتار می کنند؛ تصمیم نهایی در مورد سطح تولید اوپک پلاس در جریان نشست اوپک در روزهای 25 و 26 ماه ژوئن آینده (4 و 5 تیر ماه) گرفته خواهد شد. به نقل از ایرنا؛ وی افزود: در آن اجلاس اوضاع جاری و آینده بازار نفت را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. آمریکا اخیرا در اقدامی غیرقانونی دست به تحریم نفتی ایران زده است تا با افزایش فشارها بر ملت ایران، به خیال خود تهران را مجبور به پذیرفتن تصمیمات تحمیلی خود کند.

دردسر جدید خریداران نفت عربستان

منابع آگاه پالایشگاهی به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفتند مشتریان قراردادی شرکتآرامکوی سعودی در کره جنوبی، چین و ژاپن برای بارگیری و انتقال محموله های نفت ماه مه خود به تدابیر احتیاطی بیش تری متوسل شده اند. یکی از مقام های شرکت "اس کی اینوویشن" که بزرگترین پالایشگاه کره جنوبی است، اظهار کرد: ما تماس های متعددی با ناخدای کشتی ها و پرسنل مدیریت لجستیک مربوط داشته ایم تا ایمنی خدمه را تضمین کنیم و همچنان سرگرم رایزنی برای اقدامات ایمنی بیشتر برای محموله ها هستیم. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز دوشنبه تأیید کرد در میان کشتی هایی که در سواحل فجیره امارات متحده عربی هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند، دو نفتکش متعلق به این کشور بوده اند. خبرگزاری عربستان به نقل از فالح گزارش کرده بود این نفتکش ها در مسیر بازگشت بودند و قرار بود یکی از آن ها نفت خام عربستان را از بندر رأس تنوره برای تحویل به مشتریان شرکت آرامکوی سعودی در آمریکا بارگیری کند. طبق نظرسنجی پلاتس از پالایشگاه های بزرگ در آسیا، حداقل پنج شرکت در کره جنوبی، چین، ژاپن و آسیای جنوب شرقی اظهار کرده اند که ممکن است خرید نفت عربستان یا سایر کشورهای خاورمیانه را در کشتی های کوچک تر مورد ملاحظه قرار دهند. یک منبع آگاه در شرکت سینوپک چین به پلاتس گفت: اگر حوادث اخیر تکرار شود، این شرکت ممکن است دریافت محموله های نفت قراردادی در کشتی های کوچک تر به جای نفتکش های بزرگ را بررسی کند. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حدود ۳۰ درصد از تجارت دریایی نفت جهان از طریق تنگه هرمز عبور می کند.

واردات لوازم یدکی و قطعات خودرو ممنوع نیست

سرپرست سازمان توسعه تجارت در خصوص واردات لوازم یدکی و قطعات خودرو گفت: واردات لوازم یدکی خودرو آزاد است و مشکلی در ثبت سفارش آن وجود ندارد؛ چراکه خودروهای خارجی و یا داخلی تحت لیسانس به این قطعات نیاز دارند و ممنوع بودن آن، بازار را دچار اختلال می کند. وی با بیان اینکه توقف واردات قطعات یدکی خودرو موجب ایجاد رانت می شود، گفت: تولیدکنندگان قطعات یدکی خودروهای داخلی مواد اولیه را به کشور وارد کرده اند اما به دلیل مشکلات ارزی که با بانک ها دارند اقدام به  ترخیص از گمرک نمی کنند. مودودی در گفت وگو  با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: گاهی به دلیل اختلال در ثبت سفارش و ترخیص بار مشکلاتی به وجود می آید که خود اشخاص حقوقی و حقیقی که اقدام به واردات کرده اند، می توانند رفع ابهام کنند.

دریافت تفاوت ۴۸۰۰ تومانی از گوشت های وارداتی در گمرک مانده

بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک های مختلف، خواستار دریافت تفاوت ۴۸۰۰ تومانی از سوی بانک های عامل تخصیص دهنده ارز به محموله های گوشت وارداتی شد. بر اساس بخشنامه اداره سیاست های و مقررات ارزی به سیستم بانکی کشور، در مواردی که تأمین ارز محموله های گوشت وارداتی با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی انجام شده و کالای مربوطه ترخیص نشده پذیرش اسناد حمل مربوطه و صدور اعلامیه تأمین ارز منوط به دریافت مبلغ ۴,۸۰۰ تومان به ازای هر دلار از متقاضی با رعایت سایر مقررات خواهد بود. نکته جالب توجه اینکه در بند ۳ این بخشنامه آمده است، در مواردی که اعلامیه تأمین ارز بر مبنای نرخ رسمی قبل از ابلاغ این بخشنامه صادر شده، در صورت مراجعه واردکننده برای پرداخت ما به التفاوت لازم است آن بانک به دریافت ما به التفاوت اقدام کند.

خروج ارز برای واردات ۱۳۵ تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال ۹۷ نشان می دهد که در این مدت بیش از ۱۳۵ تن نوار درزبندی پاکت آبمیوه وشیر وفرآورده های آن ازپلیمر های پروپیلن وارد کشور شده است. بر اساس آمار این حجم از واردات موجب خروج یک میلیون و ۲۹۱ هزار و ۱۵۷ دلار ارز به ارزش ریالی ۵ میلیارد و ۴۳۷ میلیون و ۳۲۸ هزار و ۹۶۷ تومان شده است. گفتنی است نوار درزبندی پاکت آبمیوه وشیر وفرآورده های آن ازپلیمر های پروپیلن از ۴ کشور چین، ترکیه، پاکستان، امارات وارد شده است. در این میان کشور چین بزرگترین صادر کننده نوار درزبندی پاکت آبمیوه وشیر وفرآورده های آن ازپلیمر های پروپیلن به کشور است که بیش از ۱۰۰ تن صادرات به ارزش ۷۴۳ هزار و ۴۵۸ دلار به ایران داشته است.

واردات ۱۳۵ تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور + جدول

کاهش محسوس شمار میلیاردرها در آسیا

مؤسسه "ولث ایکس" در گزارش جدید خود اعلام کرد شمار افرادی که در آسیا دارای ثروتی بیش از ۱ میلیارد دلار هستند، در مقایسه با سال قبل ۱۳ درصد کاهش یافته است. هم چنین ثروت این افراد با ۸ درصد کاهش همراه شده است که معادل ۱۰۹ میلیارد دلار است. طبق اعلام این مؤسسه، شمار میلیاردرهای آسیایی بیش از همه در هنگ کنگ، چین، هند و سنگاپور کاهش داشته است. جنگ تجاری بین آمریکا و چین، عملکرد ضعیف تر از حد انتظار بازارهای بورس و تقویت دلار از جمله دلایلی هستند که به کاهش شمار افراد میلیاردر در آسیا منجر شده اند. در بین ثروتمندان آسیایی، نام ما هواتنگ، رئیس هولدینگ اینترنتی " تنسنت"، به عنوان ثروتمندترین فرد آسیا و هفدهمین فرد ثروتمند جهان دیده می شود که اپلیکیشن معروف آن یعنی " وی چت" حدود ۱ یک میلیارد کاربر در جهان دارد. او در حال حاضر با ۴۵.۳ میلیارد دلار ثروت، بالاتر از جک ما - بنیان گذار شرکت علی بابا، ثروتمندترین فرد آسیا و چین به شمار می رود. در بین کشورهای آسیایی، چین در حال حاضر دارای بیشترین جمعیت ثروتمند است و پس از این کشور، هنگ کنگ، هند و عربستان قرار دارند. در بین شهرهای مختلف آسیا نیز شهرهای هنگ کنگ، هانگ ژو در چین و توکیو ژاپن بیش از سایر شهرهای آسیایی شاهد کاهش جمعیت میلیاردرهای خود بوده اند.

 

 


ریزش قیمت‌ها در بازار سکه همزمان با کاهش ۷۰۰ تومانی دلار/ وزیر انرژی روسیه: تحریم ایران بازار نفت را در ابهام فرو برد/ واردات لوازم یدکی و قطعات خودرو ممنوع نیست/ خروج ارز برای واردات ۱۳۵ تن درزبند پاکت آبمیوه به کشور
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها