بازدید: 14

حال خوش خواندن با کتاب «سرشار زندگی»

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1783807
گروه ادب ــ سرشار زندگی، اثر جان فانته، نویسنده ایتالیایی ـ آمریکایی است که محمدرضا شکاری آن را ترجمه کرده است. این کتاب پس از استقبال خوب مخاطبان به چاپ سوم رسید.

سرشار زندگی

به گزارش خبرنگار ایکنا، راوی این رمان، خود فانته است که به همراه همسر باردارش، جویس، در لس آنجلس زندگی می کند و آن ها به خانه جدیدی نقل مکان کرده اند و منتظر به دنیا آمدن اولین فرزندشان هستند. آن ها دوست دارند هفت فرزند داشته باشند اما خانه برای داشتن چندین کودک کوچک است و در فکر این هستند که چند اتاق دیگر به آن اضافه کنند. همزمان با طی شدن دوره بارداری جویس، دچار تغییر حالات روانی می شود و از همسرش فاصله می گیرد و البته هجوم موریانه ها به خانه ای که تازه خریده اند سبب می شود تا برای تعمیر منزل اقدام کنند. 

کتاب با ترسیم فضای خانه آغاز می شود و در ادامه مشکلاتی که برای کف خانه ایجاد می شود، جان را با مسائل جالبی مواجه می کند. او برای تعمیر خانه تصمیم می گیرد از پدرش نیک که یک مرد سنتی است کمک بگیرد و نیک تا به دنیا آمدن فرزند آن ها با این زوج جوان همراه می شود.

در پشت جلد این کتاب آمده است: « پای نیاز پرشورم به او هم وسط بود. از اولین باری که دیدمش دچارش شدم. دفعه اول رفت. از خانه خاله اش، آنجا که موقع خوردن چای همدیگر را دیده بودیم بیرون رفت، و من حالم بدون او خوب نبود، علیلی بیش نبودم تا این که دوباره دیدمش.
اما به خاطر او باید جور دیگری زندگی می کردم. یک خبرنگار، یک بنا هر چی که دم دست بود.
نثرم، هر جوری بود، از او نشات می گرفت. چون همیشه حرفه ام را کنار می گذاشتم، ازش نفرت داشتم، ناامید می شدم، کاغذ را مچاله می کردم و پرت می کردم وسط اتاق. اما او می توانست آن نوشته های دور انداخته شده را زیر و رو کند و یک چیز هایی دستگیرش شود، من هم واقعا هیچ وقت نمی دانستم کِی خوبم…»

سرشار زندگی، نام زیبایی برای این کتاب است و پس از خواندن آن مخاطب حس خوبی خواهد داشت، شخصیت های این داستان ساده و صمیمی اند و به راحتی می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد. بخش هایی از کتاب طنز روانی دارد که مخاطب را به خواندن کتاب ترغیب می کند.

ورود پدر جان به قصه کشش و جذابیت آن را دو چندان می کند. گفت وگوهای این پدر و پسر و تضاد زندگی آن ها از نکات جذابی است که در داستان مشاهده می شود و جنبه خانوادگی این کتاب برای مخاطب بسیار شیرین و لذت بخش است.

کتاب با توصیف خانه آغاز می شود،«خانه چهار اتاق خواب داشت. خانه خوشگلی بود. دورش پرچین داشت. پشت بامش بلند و نوک تیز بود. از خیابان تا در جلوی گذرگاهی از بوته های گل سرخ به چشم می خورد. طاق سفالی پهنی روی در جلویی بود. کوبه به فلزی محکمی روی در قرار داشت. پلاکش ۳۷ بود، یعنی عدد شانس من. می رفتم آن ور خیابان و با دهانی باز کل خانه را برانداز می کردم.

خانه من! چهارتا اتاق خواب. جای کافی. حالا جفتمان آنجا زندگی می کردیم، و یک نفر هم تو راه بود. آخر سر هفت نفر می شدیم. رویایم این بود. یک مرد توی سی سالگی هنوز هم وقت دارد که هفت تا بچه را بزرگ کند. دنیا چقدر قشنگ است! آسمان چقدر وسیع! آدم خیالباف چقدر پولدار است! طبیعتاً باید یکی دو اتاق دیگر اضافه می کردیم.

در بخش دیگری از کتاب آمده است: «جویس توی اتاق نشیمن داشت کتاب می خواند و دور و ورش پر از کتاب بود. دیدم بابا هم توی حیاط پشتی است. زیر چتر پهن محوطه چمن نشسته بود و به پاهایش کش و قوسی داد و خستگی در کرد و خانه را ورانداز کرد.
- درباره سوراخ توی آشپزخانه چی گفت؟
جویس گفت می خواهد درباره اش فکر کنه.
- چه فکری؟ فقط باید سوراخ را تعمیر کنه.
کتاب را بست. بذار راجع بهش فکر کنه. کلی ایده داره.
مهم نیست چی فکر می کنه، سوراخ باید تعمیر بشه. آوردن اون به اینجا کار اشتباهی بود. اون پیره و روی روش های خودش پافشاری می کنه. بوی دردسر به مشام می رسه.
- درست نیست همچین حسی در مورد پدرت داشته باشی.
دست خودم نیست. آدم عجیب غریبی شده.
- باید قبل از این که ازش بخوای بیاد اینجا در موردش فکر می کردی...»
یادآور می شود، این کتاب توسط نشر اسم با قیمت ۱۹۰۰۰ تومان در چاپ سوم و ۲۰۰ صفحه منتشر شده است.

انتهای پیام

حال خوش خواندن با کتاب «سرشار زندگی»
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها