بازدید: 4

تابعیت مادرانه، هدیه‌ای برای فرزندان مادران ایرانی

منبع : فرارو کد خبر: 1783553
قانون ایران تابعیت بر اساس سیستم خون را پذیرفته یعنی اگر پدر کودکی ایرانی باشد آن کودک در هر جای دنیا که به دنیا بیاید، ایرانی محسوب می‌شود. در حقیقت بر اساس قانون ایران، نسب به پدر می‌رسد و این قانون نسب مادری را نمی‌پذیرد.
تابعیت ایرانی، هدیه برای فرزندان مادران ایرانی

فرارو- دو سال پیش و در زمان مرگ مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی ضرورت تغییر این قانون فراگیر شد، زیرا فرزند وی در زمان حیات مادرش امکان دریافت پاسپورت ایرانی و ورود بدون ویزا به ایران را نداشت و پس از مرگ او نیز این امکان فراهم نشد.

نهایتاً هیات دولت در آبان سال گذشته لایحه اعطای تابعیت سیاسی به فرزندانی که مادر آن ها ایرانی است را تصویب کرد و چند هفته پیش این مصوبه را به مجلس داد.

روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ کلیات لایحه قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی پس از تغییرات و اصلاحاتی در کمیسیون قضایی در صحن مجلس مطرح و تصویب شد لازم به ذکر است که این لایحه هنوز در شورای نگهبان مطرح نشده است.  

در صورت تصویب نهایی این لایحه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی که قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده یا می شود قبل از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام به درخواست مادر ایرانی به تابعیت ایران در می آیند.

در صورت عدم تقاضای مادر، فرزندان می توانند پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی تقاضای تابعیت کنند که در صورت فقدان مشکلات امنیتی (به تشخیص و اعلام وزارت اطلاعات) به آنان تابعیت ایرانی داده می شوند.

در این نوشتار قصد داریم به این موضوع بپردازیم که تابعیت چیست بر چه مبنایی اعطا می شود و اشخاص از چه طریقی می توانند تابعیت ایرانی کسب کند.

تابعیت چیست؟
تابعیت عبارت از رابطه سیاسی و معنوی است که شخص را به دولت معینی مرتبط می سازد و در نتیجه آن شخص و دولت از حقوق و تکالیف متقابل نسبت به یکدیگر برخوردار می شوند.

مهم ترین اصل در تابعیت این است که هر فرد بایستی تابعیتی داشته باشد، لزوم این اصل از نظر عقل و منطق واضح است، زیرا بشر باید در اجتماع زندگی کند؛ و نمی توان تصور کرد که شخصی در اجتماع زندگی کند، ولی به هیچ کدام از اجتماعات بستگی نداشته باشد.

منظور از اشخاص در تعریف تابعیت اشخاص حقیقی (انسان)، اشخاص حقوقی یعنی دسته از افراد که دارای منافع و اهداف و فعالیت های مشترک هستند و قانون برای آن ها شخصیت حقوق مستقل قائل شده است مثل شرکت های تجاری، دانشگاه ها، دولت، انجمن ها و ... توجه به این نکته ضروری است که بعضی از اشیاء منقول مثل هواپیما و کشتی نیز نظر به اهمیت آن ها دارای تابعیت کشوری معین هستند.

لازم به ذکر است که شرکت ها معمولاً دارای تابعیت کشوری هستند که در آن کشور و طبق قوانین آن به ثبت رسیده و هواپیما ها و کشتی ها نیز تابعیت کشوری را دارند که با پرچم آن حرکت می کنند و قوانین و مقررات آن کشور بر آن حاکم است.

انواع سیستم های اعطای تابعیت
در دنیا سیستم تابعیت بر دو اصل کلی خون و خاک استوار است و کشور ها بر مبنای نیاز های اجتماعی خود اعطای تابعیت را بر مبنایی یکی از این سیستم ها قرار داده اند و گاهی اوقات نیز ممکن است کشوری سیستم تلفیقی را در اعطای تابعیت انتخاب کند.

سیستم خاک
سیستم خاک معمولاً در کشور های مهاجر پذیر اعمال می شود براساس این سیستم هر کودکی که در قلمرو کشوری متولد شود تبعه آن کشور محسوب می شود صرف نظر از اینکه والدینش تابعیت کدام کشور را داشته باشند در واقع در این سیستم تابعیت شخص از روی محل تولدش مشخص می شود کشور هایی مانند کانادا، آرژانتین، برزیل، استرالیا و … سیستم خاک را پذیرفته اند.

سیستم خون
سیستم خون یا تابعیت نسبی سیستمی است که در آن تابعیت از طریق نسب به طفل تحمیل می شود یعنی طفل به محض تولد تابعیت پدر یا مادرش یا هر دو را تحصیل خواهد نمود کشور هایی مانند سوئیس، اتریش، آلمان، مجارستان، ایران و … سیستم خون را پذیرفته اند.

تابعیت مضاعف
تولد اطفال در قلمرو کشور بیگانه ای که تابع سیستم خاک می باشد موجب می شود که از یک سو، تابعیت محل تولد به آنان داده شود، و از سوی دیگر، اگر والدین تابعیت کشوری را دارند که سیستم خون مبنای اعطای تابعیت است تابعیت پدر یا مادر یا هر دو نیز به فرزندان آنان اعطا می گردد.

به عنوان مثال تولد فرزندان ایرانیان مقیم در کشور انگلیس موجب ایجاد تابعیت مضاعف می شود؛ زیرا، در حقوق انگلستان سیستم خاک پذیرفته شده است، در حالی که در حقوق ایران پذیرش سیستم خون موجب انتقال تابعیت پدران ایرانی به اطفال آنان می شود؛ بنابراین زمانی که شخصی به طور هم زمان تابعیت دو کشور را دارا باشد، وی دارای تابعیت مضاعف و یا تابعیت دوگانه است. داشتن تابعیت مضاعف غیرعادی است و ممکن است مشکلاتی را برای فرد دو تابعیتی به وجود آورد.

این افراد، چون تابعیت دو کشور را دارند می توانند هم زمان از امکانات هر دو کشور استفاده کنند در قبال این مزیت باید حق شهروندی خود را هم در هر دو کشور به جا بیاورند به عنوان مثال باید به هر دو کشور مالیات بپردازند یا در هر دو کشور به خدمت سربازی بروند.

حال که با انواع سیستم های اعطای تابعیت آشنا شدیم و دانستیم که تابعیت در ایران در درجه اول بر مبنای سیستم خون اعطا می شود لازم است به این مسئله نیز توجه کنیم که در مواردی سیستم خاک و ازدواج نیز در ایران مبنای اعطای تابعیت قرار گرفته است لذا در این قسمت ماده ۹۷۶ قانون مدنی را مورد بررسی قرار می دهیم به موجب ماده ۹۷۶ قانون مدنی اشخاص زیر تبعه ایران محسوب می شوند:

۱- کلیه ساکنین ایران به استثنای اشخاصی که تابعیت خارجی آن ها مسلم بوده و اسناد تابعیتشان نیز مورد اعتراض دولت ایران نباشد.

۲- کسانی که پدر آن ها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا در خارج متولد شده باشند. (سیستم اعطای تابعیت مبتنی بر خون)

۳- کسانی که در ایران متولد شده و پدر و مادر آن ها معلوم نباشند. (سیستم خاک)

۴- کسانی که در ایران از پدری که تبعه خارجی است متولد شده و بالافاصله بعد از رسیدن به ۱۸ سال تمام لااقل ۱ سال دیگر در ایران اقامت کرده باشند.

۵- کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آن ها در ایران متولد شده به دنیا آمده باشند.

۶- هر زن تبعه خارجی که با مرد ایرانی ازدواج کند.

۷- هر تبعه خارجی که تابعیت ایران را تحصیل کند.

وضعیت تابعیت زنان خارجی که شوهر ایرانی دارند

به موجب بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی هر زن تبعه خارجه که شوهر ایرانی اختیار کند ایرانی محسوب می شود اگر شوهر از تابعیت ایران خارج گردد زن مزبور در تابعیت ایرانی خود باقی خواهد ماند همچنین با پایان یافتن ازدواج، در اثر فوت شوهر یا طلاق نیز این تابعیت خود به خود از بین نمی رود.

وضعیت تابعیت زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج می کنند
به موجب ماده ۹۸۷ قانون مدنی هر زن ایرانی که با تبعه خارجه ازدواج می نماید به تابعیت ایرانی خود باقی خواهد ماند مگر اینکه مطابق قانون مملکت زوج، تابعیت شوهر به واسطه وقوع عقد ازدواج به زوجه تحمیل شود، ولی در هر صورت بعد از وفات شوهر و یا جدایی به صرف تقدیم درخواست به وزارت امور خارجه به انضمام ورقه تصدیق فوت شوهر و یا سند جدایی تابعیت اصلی زن به او تعلق خواهد گرفت.

شرایط تحصیل تابعیت ایران
مطابق ماده ۹۷۹ قانون مدنی اشخاصی که دارای شرایط ذیل باشند می توانند تابعیت ایران را تحصیل کنند:

۱- به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند.

۲- ۵ سال اعم از متناوب یا متوالی در ایران ساکن بوده باشند.

۳- فراری از خدمت نظامی نباشند.

۴- متقاضی تابعیت ایران در هیچ کشوری به جنایت غیر سیاسی محکوم نشده باشد.

لازم به ذکر است کسانی که به امور عام المنفعه ایران خدمت یا مساعدت شایانی کرده باشند و همچنین اشخاصی که دارای عیال ایرانی و از او فرزند دارند و یا دارای مقامات عالی علمی هستند، در صورتی که دولت ورود آن ها را به تابعیت ایران صلاح بداند، بدون رعایت شرط اقامت ممکن است با تصویب هیئت وزیران به تابعیت ایران قبول شوند.

افرادی که متقاضی تحصیل تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران باشند می توانند در صورت شرایط مندرج در ماده ۹۷۹ قانون مدنی درخواست تابعیت خود را به اداره تابعیت وزارت امور خارجه در مرکز و یا دفاتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور تسلیم نمایند.

اشخاصی که تابعیت ایرانی را کسب کنند از کلیه حقوقی که برای ایرانیان مقرر است بهره مند می شوند، اما نمی توانند به مقامات ذیل نائل گردند:

۱- ریاست جمهوری و معاونین او

۲- عضویت در شورای نگهبان و ریاست قوه قضاییه

۳- وزارت و کفالت وزارت و استانداری و فرمانداری

۴- عضویت در مجلس شورای اسلامی

۵- استخدام در وزارت امور خارجه و نیز احراز هرگونه پست و ماموریت سیاسی

۶- قضاوت

۷- عالی ترین رده فرمانده در ارتش، سپاه و نیروی انتظامی

۸- تصدی پست های مهم اطلاعاتی و امنیتی
 
همان طور که ملاحظه نمودید در قانون مدنی فرزندانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد می شوند تبعه ایران محسوب نمی شوند و برای اینکه تبعه ایران محسوب شوند باید مثل یک بیگانه اقدام به کسب تابعیت ایرانی نمایند در صورتی که قانون مذکور در شورای نگهبان تایید شود گامی بزرگ است در جهت برابری حقوق مرد و زن

تابعیت مادرانه، هدیه‌ای برای فرزندان مادران ایرانی
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

گزارشگر و مستندساز آمریکایی به شبکه ۴ می‌آید

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

مس سونگون ۰ - ناگویا اوشنز ژاپن ۰/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

گزارش تمرین پرسپولیس در خیریه عمل/ برنامه ویژه سیدی برای گلرها

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

تعیین نحوه رسیدگی به گزارش‌های مجلس در قوه قضائیه

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در مورد نحوه تامین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش کمیسیون عمران در خصوص نحوه تأمین و توزیع قیر رایگان

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

گزارش توئیتری وزیر خارجه از کویت / ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی والیبال بانوان ایران ۰ - کره جنوبی ۲ / گزارش لحظه به لحظه