بازدید: 7

حضرت خدیجه(س) الگوی تمام عیار زن مسلمان

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1783221
به مناسبت سالروز وفات حضرت خدیجه(س)، کانال ریحانه وابسته به دفتر رهبر انقلاب، مطلبی پیرامون ایشان منتشر کرد که در ادامه می‌خوانید.

حضرت خدیجهبه گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، دهم ماه مبارک رمضان سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)، همسر پیامبر اکرم(ص) و مادر حضرت زهرا(س) است؛ جایگاه و نقش حضرت خدیجه(س) در سخت ترین دوران تاریخ اسلام بر کسی پوشیده نیست، ایشان در دوران بعثت پیامبر اکرم(ص) با حمایت های مادی و معنوی خود از حضرت محمد(ص) نقش مهمی در تثبیت و گسترش اسلام ایفا نمودند. حضرت خدیجه(س) یک الگوی نمونه برای زنان و مردان جامعه است چراکه در وجود ایشان ارزش ها و کمالات انسانی فراوان بود. حضرت خدیجه(س) تمام ثروت، امکانات اقتصادی و هستی خویش را در راه رضای حق بخشیدند و نیز با حمایت های روحی، روانی و اجتماعی از پیامبر اکرم(ص) در ترویج اسلام و پیشبرد اهداف آن نقش بسزایی داشتند و با این کار نام خویش را به عنوان الگوی واقعی و راستین تاریخ آفرینش ثبت نمودند.

به مناسبت سالروز وفات حضرت خدیجه(س)، کانال ریحانه از کانال های وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‎ ای، مطلبی پیرامون ایشان منتشر کرد که در ادامه می خوانید.

خدیجه سلام الله علیها الگوی تمام عیار زن مسلمان
به بهانه ی سالروز وفات بانوی بزرگ اسلام حضرت خدیجه سلام الله علیها
حضرت خدیجه (س) که بود و چه کرد؟ شاید این اولین سوالی باشد که به ذهن هر مسلمانی می رسد اما ما خانم های مسلمان باید از زاویه ای دیگر به این سوال نگاه کنیم و به دنبال پاسخ آن باشیم. زیرا حساسیت نقش های زنانه چه در خانه و چه در اجتماع این مسئولیت را برای ما ایجاد می کند که بیشتر و عمیق تر به اهداف مان فکر کنیم. امروز به بهانه ی وفات حضرت خدیجه (س) برخی از ویژگی های اخلاقی ایشان را با هم مرور می کنیم تا زندگی این بانوی بزرگ اسلام را بیشتر از قبل الگوی خودمان قرار بدهیم.

یک فعال همه جانبه
حضرت خدیجه پاکی و صفای روح خود را تنها در زهد و گوشه نشینی به دست نیاورده بود. ایشان در امور اقتصادی فعالیت های کلان داشتند و در اجتماع بسیار رفت و آمد می کردند. با همه ی این اوصاف ایشان همرنگ جماعت آن روزهای مدینه نشدند و دنباله روی نور هدایتی بودند که در دل شان روشن شده بود. زیرا آنقدر به اوضاع و شرایط سیاسی و اجتماعی و فرهنگی جامعه مسلط بودند که به راحتی قدرت تشخیص حق از باطل را داشتند. این نشان می دهد که بینش سیاسی و اجتماعی دُرست یک خانم از اوضاع جامعه تاچه اندازه می تواند در محیط پیرامون او و تربیت فرزندانش نقش داشته باشد. گذشته از این ها سواد سیاسی و فرهنگی خانم ها می تواند در بزنگاه های مهم اجتماعی، از آن ها مبلغینی آگاه بسازد که می توانند نجات بخش قسمت عمده ای از اجتماع باشند.

هم پای همسر
حضرت خدیجه در لحظات سخت و دشواری که بسیاری از مردان حاضر به همراهی پیامبر اسلام (ص) نبودند، در کنار ایشان حضور داشت و همواره بر اعتفادات خود ایستادگی می کرد. تحمل سختی ها تا این حدی که در تاریخ آمده، برای ما زن ها درس بزرگی است تا بتوانیم و تلاش داشته باشیم که در روزهای حساس زندگی کانون خانواده را هم چنان گرم و با محبت حفظ کنیم.

در مسیر ایمان و اعتقاد
در روزهایی که شبه جزیره عربستان پر بود از اشرافی گری و جاهلیت، زنی مانند حضرت خدیجه (س) وجود دارد که نه تنها سرمایه مادی خود، که آرامشش را نیز با تمام وجود خرج پیامبر اسلام می کند تا به معارف مهمی که سنگ بنای اسلام است دست بیابد و آن معارف مهم را با صرف همه ی دارایی اش در راه تبلیغ اسلام، به مردم آن زمان نیز برساند. ایستادگی در مسیر ایمان و اعتقاد، نقطه عطف دیگری برای زنان مومن جوامع اسلامی تا آخر تاریخ است.

یک مادر بی نظیر
حضرت خدیجه (س) فقط یار و همراه پیامبر نبود، او آنقدر در مسیر خودسازی و پاکی رشد کرده بود که توانست پرورش دهنده فاطمه (س) شود و بعد از ایشان نسل پیامبر به واسطه حضرت زهرا (س) ادامه یابد. شاید این بُعد وجودی ایشان برای دختران و زنان این روزها پر رنگتر از سایر ابعاد زندگی شان باشد. چرا که مادری کردن با همه امکانات و راه حل های جدید باز هم در بخش تربیتی کاری خطیر است که جز آگاهی و الگوبرداری از بزرگانی همچون حضرت خدیجه (س) ما را به آنچه که می خواهیم نزدیک نمی کند.

 

انتهای پیام/


حضرت خدیجه(س) الگوی تمام عیار زن مسلمان
:
امتیاز : 4.1 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

گزارش پایگاه روسی از تحریم دارویی آمریکا

گزارش پایگاه روسی از تحریم دارویی آمریکا

گزارش رسانه پرتغالی در مورد مهدی طارمی

گزارش رسانه پرتغالی در مورد مهدی طارمی

گزارشی از زندگی مردم شهرهای جنوبی در گرمای بالا

گزارشی از زندگی مردم شهرهای جنوبی در گرمای بالا

اولتیماتوم جهانگیری به دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را ارائه نکرده‌اند

اولتیماتوم جهانگیری به دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را ارائه نکرده‌اند

گزارش بلومبرگ از میادین نفتی عربستان که یک دهم نفت خام جهان را تولید می کنند / غوار، خورایس، سفانیه و شیبه همگی زیر آتش قرار گرفته اند

گزارش بلومبرگ از میادین نفتی عربستان که یک دهم نفت خام جهان را تولید می کنند / غوار، خورایس، سفانیه و شیبه همگی زیر آتش قرار گرفته اند