بازدید: 8

خریداران ارز برای پرداخت مالیات‌ آماده باشند/ تصمیم سازمان امور مالیاتی چه تاثیری بر سایر بازار‌ها خواهد گذاشت؟

منبع : تابناک کد خبر: 1783153
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ بود که طی خبری اعلام شد، شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خرید‌های ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانک مرکزی به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ شده است. وحید شقاقی شهری عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی ضمن مفید دانستن این تصمیم در مورد پیامد‌های آن به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: این مالیات ستانی ممکن است باعث کوچ نقدینگی به بازار‌های دیگر شود.
تابناک اقتصادی۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ بود که طی خبری اعلام شد، شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خرید های ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانک مرکزی به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ شده است. وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی ضمن مفید دانستن این تصمیم در مورد پیامد های آن به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: این مالیات ستانی ممکن است باعث کوچ نقدینگی به بازار های دیگر شود.

به گزارش تابناک اقتصادی، در حدود دو سال گذشته بازار ارز نوساناتی را تجربه نموده است و قیمت ارز ها رشد چشمگیری را داشته اند. این نوسانات و افزایش قیمت ارز ها در یک سال گذشته شدیدتر شده است به طوری که قیمت هر دلار آمریکا از ۴۸۹۹ تومان در اول فروردین ماه ۹۷ به حدود ۱۲۸۹۴ تومان در ۲۸ اسفند ماه ۹۷ افزایش یافت و هم اکنون نیز هر دلار در حدود ۱۴۸۰۰ تومان معامله می شود.

چرا سازمان امور مالیاتی هم اکنون به دنبال مالیات ستانی از خریداران ارز است؟ این تصمیم سازمان امور مالیاتی چه تاثیری بر سایر بازار ها خواهد گذاشت؟

برخی ها معتقدند که بخشی از این افزایش قیمت ارز به سفته بازی در این بازار مربوط می شود و همین موضوع باعث شده است تا عده ای در این میان سود های کلانی را به جیب بزنند و به ثروت های بادآورده ای دست یابند.

حالا سازمان امور مالیاتی کشور به دنبال آن است که از خریداران ارز مالیات بگیرد. ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ بود که طی خبری اعلام شد محمد قاسم پناهی سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور، شیوه نامه رسیدگی مالیاتی به خرید های ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی از بانک مرکزی را به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرده است. در ادامه این خبر آمده بود: این شیوه نامه به منظور رسیدگی مالیاتی به خرید های ارزی با توجه به تحولات ارزی سال های ۱۳۹۵ لغایت ۱۳۹۷ و فعالیت سوداگرانه برخی اشخاص که مبادرت به خرید ارز به هر طریق از بانک مرکزی نموده اند صادر شده است.
 
قاسم پناهی گفت: کلیه اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقوقی در پایگاه اطلاعاتی مالیاتی بارگذاری شده است و ادارات امور مالیاتی مربوطه مطابق مقررات اقدام می نمایند. وی در خصوص نحوه رسیدگی مالیاتی به خرید ارز اشخاص حقیقی نیز گفت: کلیه اطلاعات مربوط به خرید ارز اشخاص حقیقی نیز براساس حجم خرید ارز جهت رسیدگی در کارگروه منتخب امور مالیاتی شهر و استان تهران و نیز ادارات کل امور مالیاتی مربوط در استان ها ارسال شده و اطلاعات جدید به دست آمده نیز ارسال خواهد شد.

شایان ذکر است در مورخه ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ سازمان امور مالیاتی کشور طی اطلاعیه ای اعلام کرده بود:  کلیه فعالان اقتصادی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین کلیه دستگاه های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون خدمات کشوری، من جمله صرافی ها، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجرای مواد (۱۶۹) و (۱۶۹) مکرر قانون مالیات های مستقیم و به منظور شفافیت فعالیت های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، موظفند کلیه اطلاعات مربوط به معاملات خود (خرید و فروش هرگونه کالا و خدمات من جمله انواع ارز) و همچنین اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی اشخاص نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند. در ادامه ذکر شده بود: بدینوسیله اعلام می دارد اطلاعات کلیه اشخاصی که اقدام به خرید و فروش انواع ارز می نمایند در اختیار سازمان مالیاتی کشور قرار گرفته و حسب قوانین موضوعه نسبت به مطالبه مالیات بر درآمد متعلقه اقدام خواهد شد.

حالا سازمان امور مالیاتی اطلاعات لازم را برای اخذ مالیات در اختیار داشته و کسانی که اقدام به خرید و فروش ارز به هر طریق از بانک مرکزی نموده اند باید منتظر پرداخت مالیات های این خرید و فروش باشند. همچنین کسانی که کارت های ملی خود را به صورت اجاره ای در برهه ای از زمان با دریافت مبلغی اندک در اختیار افراد سودجو قرار می دادند باید منتظر نقره داغ شدن از طرف سازمان امور مالیاتی باشند.

اما پرسش های اساسی در این زمینه این است که چرا تاکنون سازمان امور مالیاتی به سراغ مالیات ستانی از کسانی که به هر طریقی از بانک مرکزی ارز خرید و فروش کرده اند، نرفته بود؟ این تصمیم چقدر می تواند بر روی بازار ارز و اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد؟ تاثیر آن بر بازار های طلا، سکه، خودرو و مسکن چگونه خواهد بود؟

دکتر وحید شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در پاسخ به این پرسش ها به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: ما بعد از هفتاد سال در حال تجربه دومین دوره اقتصاد بدون نفت هستیم. اولین بار که ما اقتصاد بدون نفت را تجربه کردیم در زمان دکتر مصدق و بین سال های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ بود. در آن زمان بریتانیایی ها خرید و فروش نفت ما را تحریم کردند و اجازه عبور کشتی های نفتی ایران را از اقیانوس ها ندادند و در نتیجه ما نتوانستیم نفت خو را بفروشیم.
 
در آن دوران برای جبران کاهش درآمد های نفتی تقریباً سه کار مهم انجام شد: اول اینکه اوراق قرضه ملی چاپ شد، دوم اینکه مالیات ستانی را سر و سامان دادند و سوم اینکه در حوزه مدیریت تراز تجاری یعنی مدیریت واردات و توسعه صادرات کار هایی انجام دادند. حالا بعد از گذشت حدود ۶۸ سال از زمان اولین تجربه اقتصاد بدون نفت، ما این بار به دلیل تحریم های نفتی آمریکایی ها در حال تجربه دومین دوران اقتصاد بدون نفت هستیم. البته در دوران فعلی، ما قادر به فروش نفت هستیم، اما این فروش اولا دیگر به صورت رسمی نیست چرا که هر شرکت خصوصی که از ایران نفت خریداری کند دچار تحریم های سخت آمریکا خواهد شد و ثانیاً میزان فروش نفت ما در این شرایط مبهم خواهد بود و این فروش ممکن است یک روز زیر یک میلیون بشکه باشد و روز دیگر زیر ۵۰۰ هزار بشکه باشد. خب در این شرایط، مسئله اصلی چگونگی تامین هزینه های دولت در بودجه در غیاب یا کاهش درآمد های نفتی است؟ ما برای عبور از این شرایط چاره ای جز افزایش درآمد های مالیاتی از طریق سامان بخشیدن و توسعه دادن نظام مالیاتی نداریم. پس به همین علت به سمت مالیات ستانی از خرید و فروش ارز رفته ایم.

شقاقی با نگاهی کلی تر به این پرسش که این مالیات ستانی از خرید و فروش ارز چقدر می تواند بر روی اقتصاد کشور تاثیر بگذارد، گفت: اصلاح ساختاری نظام مالیاتی کشور و توسعه و سامان بخشیدن آن باعث نمود بهتر کارکرد نظام مالیاتی خواهد شد.
 
کارکرد های نظام مالیاتی عبارتند از: ۱) ایجاد درآمد پایدار برای کشور، ۲) بازتوزیع ثروت و ممانعت از تجمع ثروت و افزایش شکاف طبقاتی و ۳) ممانعت از سوداگری و سفته بازی. این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: به تازگی دولت و سایر نهاد ها تا حدودی برای افزایش درآمد های مالیاتی و ایجاد درآمدی پایدار بر روی نظام مالیاتی متمرکز شده اند. در کنار این موضوع مالیات ستانی از خرید و فروش ارز، بانک مرکزی از همه بانک ها خواسته است تا میزان حساب و کتاب بانکی سپرده گذاران را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند. همچنین نهاد های مربوطه به دنبال آن هستند که چند پایه مالیاتی جدید مانند مالیات بر خرید و فروش ارز، عایدی بر سرمایه، و ثروت را به تصویب برسانند. این پایه های مالیاتی در همه جای دنیا وجود دارد، اما تاکنون در ایران اجرایی نشده است.
 
به عنوان مثال من خودرویی را به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان خریده ام و یک ماه بعد آن را به قیمت ۱۲۰ میلیون تومان به فروش می رسانم و در این بین در عرض یک ماه ۲۰ میلیون تومان سود می کنم. در همه دنیا عرف این است که دولت ۷۰ درصد از این ۲۰ میلیون تومان سود را به عنوان مالیات بر عایدی سرمایه یا سود کسر می کند. در خرید و فروش ارز نیز به همین ترتیب است. خلاصه اگر ما بتوانیم از ابزار های سیاستگذاری مثل ابزار مالیاتی استفاده کنیم در کنار اینکه درآمد های دولت افزایش پیدا خواهد کرد می توانیم به بازتوزیع ثروت و جلوگیری از سفته بازی نیز کمک کنیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این پرسش که این مالیات ستانی از خرید و فروش ارز چه تاثیری بر بازار های دیگر دارد، گفت: قبل از هر چیز باید بگویم که مالیات ستانی از هر بازار نیازمند شفافیت و بانک های اطلاعاتی جامع و به روز است. اگر در همین موضوع خرید و فروش ارز ما نتوانیم بانک های اطلاعاتی را آنلاین و به روز کنیم طبیعتاً ممکن است اولاً بازار پنهان شکل بگیرد و ثانیاً نقدینگی به بازار های دیگر کوچ کند و آن بازار ها را دچار التهاب کند. نحوه شکل گرفتن بازار پنهان هم به این صورت است که به عنوان مثال، برای آنکه بابت آن ۲۰ میلیون تومان سود معامله خودرو که عرض کردم، مالیات پرداخت نشود یا مالیات کمتری پرداخت شود بازار پنهانی بین خریدار و فروشنده شکل خواهد گرفت و فروشنده از خریدار خواهد خواست که قبل از مراجعه به دفتر خانه جهت ثبت قیمت معامله، بخشی از مبلغ ۲۰ میلیون تومان به صورت نقدی پرداخت شود و مابقی قیمت خودرو در دفترخانه ثبت شود. طبیعتاً در کشور ما به دلیل نبود مکانیزم مشخص این اتفاقات رخ خواهد داد، اما در دنیا این گونه نیست و حساب و کتاب ها کاملا مشخص است و جرائم سنگینی هم برای فرار های مالیاتی در نظر گرفته اند و لذا نمی توان از پرداخت مالیات فرار کرد.
 
در کشور ما، چون به درآمد های نفتی وابسته بودیم هرگز به دنبال شکل دهی صحیح بانک های اطلاعاتی جهت اخذ مالیات نبودیم و این موجب شده تا همچنان راه های دور زدن برای پرداخت مالیات وجود داشته باشد. در مورد کوچ نقدینگی از این بازار به بازار های دیگر هم باید بگویم که معمولا برای جلوگیری از کوچ نقدینگی به دلیل اجرای چنین سیاست هایی، سعی می کنند یک بسته جامع ای را طراحی کنند. اگر هم اکنون خرید و فروش ارز را مشمول مالیات ستانی کنیم جدا از آن که ممکن است آن بازار سایه و پنهان شکل بگیرد این باعث خواهد شد که نقدینگی از این بازار به بازار دیگری کوچ کند و آن بازار را ملتهب کند.

شقاقی در انتهای صحبت های خود گفت: هم اکنون، ۳۰ تا ۴۰ درصد بودجه به درآمد های مالیاتی وابسته است و مابقی هزینه های بودجه از نفت و فروش اوراق مالی تامین می شود واین در حالی است که در همه جای دنیا تقریباً ۹۰ درصد بودجه از درآمد های مالیاتی تامین می شود. در کشور ما نظام مالیاتی مغفول مانده است و به همین دلیل کشور ما بهشت سوداگران و ثروتمندان نامیده می شود.  

خریداران ارز برای پرداخت مالیات‌ آماده باشند/ تصمیم سازمان امور مالیاتی چه تاثیری بر سایر بازار‌ها خواهد گذاشت؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

کوبیدن مشت به صورت خبرنگار همزمان با تهیه گزارش زنده تلویزیونی! + فیلم

گزارش پایگاه روسی از تحریم دارویی آمریکا

گزارش پایگاه روسی از تحریم دارویی آمریکا

گزارش رسانه پرتغالی در مورد مهدی طارمی

گزارش رسانه پرتغالی در مورد مهدی طارمی

گزارشی از زندگی مردم شهرهای جنوبی در گرمای بالا

گزارشی از زندگی مردم شهرهای جنوبی در گرمای بالا

اولتیماتوم جهانگیری به دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را ارائه نکرده‌اند

اولتیماتوم جهانگیری به دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را ارائه نکرده‌اند

گزارش بلومبرگ از میادین نفتی عربستان که یک دهم نفت خام جهان را تولید می کنند / غوار، خورایس، سفانیه و شیبه همگی زیر آتش قرار گرفته اند

گزارش بلومبرگ از میادین نفتی عربستان که یک دهم نفت خام جهان را تولید می کنند / غوار، خورایس، سفانیه و شیبه همگی زیر آتش قرار گرفته اند