بازدید: 10

زمزمه‌های تغییر برای صندلی‌های ثابت/ تحول در انتظار ترکیب هیئت رئیسه مجلس؟

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1782869
کمتر از ۱۰ روز به انتخابات هیئت رئیسه مجلس زمان باقی مانده و زمزمه‌ها برای جلوس بر کرسی‌های هیئت رئیسه مجلس، بالا گرفته است. کرسی‌هایی که هیچ وقت به دور از تغییرات نمانده و همواره از طیف‌های سیاسی مجلس سبک و سنگین می‌شود.
زمزمه های تغییر برای صندلی های ثابت/ تحول در انتظار ترکیب هیئت رئیسه مجلس؟گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ کمتر از ۱۰ روز به انتخابات هیئت رئیسه مجلس زمان باقی مانده و زمزمه ها برای جلوس بر کرسی های هیئت رئیسه مجلس، بالا گرفته است. کرسی هایی که هیچ وقت به دور از تغییرات نمانده و همواره از طیف های سیاسی مجلس سبک و سنگین می شود.

طبق اعلام رسمی، قرار است انتخابات هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم مجلس دهم در روز یکشنبه ۵ خرداد برگزار شود.

براساس آئین نامه داخلی مجلس، اعضاى هیئت رئیسه دائم براى یکسال انتخاب می شوند. هیئت رئیسه دائم مرکب از رئیس، دو نائب رئیس، شش دبیر و سه ناظر است.

همچنین طبق ماده ۱۵ این آئین نامه، انتخاب رئیس در نوبت اول با اکثریت مطلق آراء نمایندگان صاحب رأى است و انتخاب نواب رئیس، دبیران و ناظران هر کدام جداگانه و با اکثریت نسبى و رأى مخفى و با ورقه خواهد بود. در صورتى که در انتخاب رئیس در نوبت اول اکثریت مطلق حاصل نشود، در نوبت دوم اکثریت نسبى کافى خواهد بود. همچنین اعضاء هیئت رئیسه دائم، پس از انتخاب، در حضور نمایندگان سوگند یاد می کنند و موظف به رعایت دقیق مفاد آن هستند.

در حال حاضر با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات هیئت رئیسه اجلاسیه چهارم مجلس دهم، فراکسیون های سیاسی مجلس مشغول جلسات «درون فراکسیونی» و انجام رایزنی «بین فراکسیونی» برای این انتخابات هستند.

اخیرا فراکسیون امید مجلس کمیته ای را پیرو این موضوع تشکیل داده و به اذعان برخی از اعضای آن، تاکنون درباره کرسی های هیئت رئیسه مجلس با سایر فراکسیون ها بحث ائتلافی نداشته است.
 
دوئل لاریجانی و عارف
در این بین هم برخی به پیش بینی خود درباره کرسی ریاست مجلس پرداخته و از هم اکنون احتمالاتی را مطرح کرده اند. نمایندگانی عنوان کرده اند که سیاست ورزی علی لاریجانی در کسوت ریاست مجلس پایان یافته و احتمالا عارف رئیس مجلس خواهد شد، البته جمعی دیگر از نمایندگان، احتمال تغییر در کرسی ریاست مجلس را خیلی ضعیف قلمداد کرده و معتقدند نیازی به تغییر مدیریت مجلس در سال پایانی - آن هم در بحبوحه مشکلات اقتصادی - به صلاح نیست.
 
همچنین برخی از نمایندگان نزدیک به ریاست مجلس عنوان کرده اند که لاریجانی خطر قرمز آنهاست و بهتر است عارف اصلا وارد انتخابات هیئت رئیسه مجلس نشود، این دست از نمایندگان حتی دست پیش را گرفته و گفته اند که برای انتخابات نواب رئیس مجلس هم برنامه مجزایی خواهند داشت.
 
همه چیز بماند برای بعد ...
«فعلا به نتیجه خاصی نرسیده ایم و داریم روی انتخابات هیئت رئیسه کار می کنیم»؛ این تمام اظهارات حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون ولایی مجلس در پاسخ به خبرنگار میزان است. وی تاکید دارد که همه فراکسیون ها بر روی گزینه های خودشان کار می کنند و ماهم مشغول «فکر کردن» هستیم. نفر اول فراکسیون «نمایندگان ولایی» در پاسخ به سوالی درباره برنامه این فراکسیون برای انتخابات هیئت ریئسه، صرفه به جمله «همه چیز بماند برای بعد»، بسنده می کند.
 
یک سال قبل
علی لاریجانی، محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی بابایی در تاریخ ۹ خرداد سال ۹۷ در انتخابات اجلاسیه سوم هیئت رئیسه مجلس آنهم برا کسب کرسی ریاست مجلس با هم رقابت کردند.

در آن جلسه و با عدم احراز آرای لازم از سوی سه کاندیدای ریاست مجلس، رای ‎گیری برای این انتخابات تجدید و به مرحله دوم کشیده شد. علی لاریحانی با اعلام آرای مرحله اول گفت: از مجموع ۲۷۲ رای اخذ شده، محمدرضا عارف ۱۱۴ رای، حمیدرضا حاجی بابایی ۵۴ رای و علی لاریجانی ۱۰۱ رای کسب کردند و آرای باطله نیز ۳ رای بود که بر این اساس هیچکدام از کاندیدا ها رای کافی نیاوردند. بنابر این انتخابات ریاست مجلس تجدید و رای گیری دوباره انجام شد.

در ادامه این جلسه حمیدرضا حاجی بابایی گزینه پیشنهادی فراکسیون ولایی به نفع علی لاریجانی انصراف داد و رقابت بین عارف و لاریجانی برای ریاست مجلس ادامه پیدا کرد. تصمیم حاجی بابابی برای انصراف باعث شد که تعداد زیادی از نمایندگان ازجمله کواکبیان نسبت به تبلیغ حمیدرضا حاجی بابایی به نفع علی لاریجانی در جریان انتخاب رییس مجلس اعتراض کنند که لاریجانی در پاسخ به این اعتراضات گفت که هیچ اتفاق خلاف آیین نامه ای رخ نداده است.

در پایان علی لاریجانی با اختلاف ۲۴ رای نسبت به محمدرضا عارف، رییس مجلس باقی ماند. از مجموع ۲۷۹ رای اخذ شده، محمدرضا عارف ۱۲۳ رای و علی لاریجانی ۱۴۷ رای کسب کرده و آرای باطله ۹ رای اعلام شد.

لاریجانی پس از تمدید ریاست برای سال سوم گفت: امیدوارم بتوانیم با وفاق در مجلس مشکلات مردم را حل کنیم.
 
حال باید منتظر ماند و دید در انتخابات اجلاسه چهارم مجلس شورای اسلامی، چه تغییراتی ایجاد خواهد شد؟

انتهای پیام/


زمزمه‌های تغییر برای صندلی‌های ثابت/ تحول در انتظار ترکیب هیئت رئیسه مجلس؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها