بازدید: 7

استقبال گسترده از روز پنجم نمایشگاه قرآن/مشاوره قرآنی هر شب میزبان روزه‌داران

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1782788
پنجمین روز از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با استقبال گسترده مردمی در محل مصلی امام خمینی (ره) روبرو شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پنجمین روز از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با استقبال گسترده مردمی در محل مصلی امام خمینی (ره) روبرو شد.

استقبال گسترده از روز پنجم نمایشگاه قرآن/مشاوره قرآنی هر شب میزبان روزه داران

منشور گام دوم انقلاب اسلامی، شعار غرفه نهج البلاغه در نمایشگاه قرآن

یکی از غرفه های بخش عترت نمایشگاه بیست و هفتم قرآن کریم، غرفه نهج البلاغه است که در این دوره با شعار «نهج البلاغه منشور گام دوم انقلاب» فعالیت های خود را ارائه می کند.

محمدمهدی علیقلی مسئول غرفه نهج البلاغه گفت: اعتقاد امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب همواره این بوده که حکومت اسلامی باید بر اساس الگویی مانند الگوی حکومت امام علی (ع) حرکت کند.

وی می افزاید: رهبر معظم انقلاب در بیانیه ای که برای آغاز گام دوم انقلاب مطرح کردند، ۷ مطلب را از جمله عدالت، ظلم ستیزی، مبارزه با فقر و توجه به سبک زندگی اسلامی مطرح کردند که برگزفته از نهج البلاغه است و به همین دلیل شعار «نهج البلاغه منشور گام دوم انقلاب» برای این بخش در نظر گرفته شده است.

وی درباره برنامه های این غرفه می گوید: برای این بخش چهار نشست با حضور کارشناسان نهج البلاغه پیش بینی شده تا مفهوم شعار تعیین شده را تبیین کنند.

وی درباره آثار جدید چاپ شده در حوزه نهج البلاغه نیز گفت: درس نامه نهج البلاغه در ۶ جلد به چاپ رسیده است که در این بخش معرفی شده است؛ همچنین ترجمه و شرح واژگان نهج البلاغه حسین استادولی و ترجمه شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید در ۲۰ جلد توسط غلامرضا لایقی آماده شده که در این بخش در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

استقبال گسترده از روز پنجم نمایشگاه قرآن/مشاوره قرآنی هر شب میزبان روزه داران

نرم افزار کودک نابغه قرآنی در بخش دیجیتال توزیع می شود

نرم افزار کودک نابغه قرآنی کامل ترین و جذاب ترین نرم افزار آموزشی قرآن کریم ویژه کودکان است که به آموزش تجوید، روخوانی دوبار تکرار از اجزاء ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قرآن کریم و حفظ قرآن همراه با پنج بار تکرار با صدای زیبای کودک می پردازد.

آموزش ترتیل و فصیح خوانی قرآن کریم با صدای سه قاری مختلف کودک، معرفی قرآن و آشنایی خردسالان با مفاهیم والای قرآنی، مجموعه ای کامل از معما ها و دانستنی های قرآنی، معرفی و آموزش تصویری تقسیم بندی های قرآنی ماند آیه، سوره، جزء، حزب، سوره های مکی و مدنی، آشنایی کودکان با اطلاعات جالب و عجیب قرآنی مانند کوچک ترین ها، بزرگترین ها، اولین ها و آخرین ها و استثنا های قرآنی... از دیگر بخش های این نرم افزار است.

از دیگر بخش های این نرم افزار می توان به انیمیشن ها و کارتون های آوزشی و تربیتی براساس محتوای قرآن، مجموعه کامل قصه های زیبا و پندآموز به صورت صوتی قابل استفاده در تلفن همراه، بازی، زنگ آمیزی و پازل های قرآنی برای سرگرمی کودکان و مسابقات قرآنی جهت افزایش سطح دانش قرآنی کودکان اشاره کرد.

این نرم افزار کاری از مؤسسه شهر فرشته ها است که علاقه مندان برای تهیه آن با تخفیف ۳۰ درصدی می توانند به بخش دیجیتال بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن، ستون ۶۹ مراجعه کنند و یا با شماره ۸۸۴۰۸۱۹۶ تماس بگیرند. این نرم افزار همراه با تلاوت زیبای سوره های مبارکه یاسین و الرحمن با صدای قاری کودک است.

استقبال گسترده از روز پنجم نمایشگاه قرآن/مشاوره قرآنی هر شب میزبان روزه داران

غرفه تونس از دو اثر علمی در نمایشگاه قرآن رونمایی کرد

رئیس مرکز «مسارات الدراسات الفلسفیه» تونس در نشستی که در غرفه این کشور برگزار شد، گفت: محور بحث های مرکز ما، مطالعات قرآنی و تقریب بین مذاهب اسلامی است.

فوزی العلوی گفت: کشور تونس همانگونه که در پرچم خود نشان ماه و ستاره را دارد، از دیرباز نشان داده که اسلام را قلب خود قرار داده است، کشور تونس اولین مملکت اسلامی است که در سال ۱۸۴۵ میلادی دولت عربی اسلامی تشکیل داده و همچنین اولین کشوری اسلامی است که به زنان خود حق رأی داده است.

فوزی العلوی تصریح کرد: برای مرکز مسارات، قضیه فلسطین، نقطه اشتراک انسانیت محسوب می شود. ما در تونس همواره سعی کرده ایم در کنار پیروی از مکتب مالکی، از آموزه های اهل بیت (ع) بهره ببریم.

رئیس مرکز «مسارات الدراسات الفلسفیه» در پایان این نشست از دو مجله علمی این مجموعه با عنوان «مسارات» و «مِداد» رونمایی به عمل آورد و آن را به لاله افتخاری قرآن پژوه ایرانی که با این مرکز تونسی همکاری دارد، تقدیم کرد.

استقبال گسترده از روز پنجم نمایشگاه قرآن/مشاوره قرآنی هر شب میزبان روزه داران

بیان نموداری سیر تدبر در ۴ سوره در نمایشگاه قرآن

موسسه تدبر در قرآن و سیره، مردم را با تدبر در سوره های کوتاه آشنا می کند. این غرفه که مزین به سیر کلی و نموداری، چهار سوره توحید، تین، کافرون و زلزال است توسط حجت الاسلام ابراهیم رضازاده، مدرس دوره در تهران به مراجعه کنندگان ارائه می شود.

بنا بر گفته حجت الاسلام رضازاده معنا و مفاهیم گفته شده غالبا موجب شعف و وجد بازدید کنندگان می شود که تاکنون در این سوره به اینگونه نیاندیشیده بودند.

استقبال گسترده از روز پنجم نمایشگاه قرآن/مشاوره قرآنی هر شب میزبان روزه داران

مشاوره قرآنی هرشب در غرفه احسن الحدیث

مشاوره قرآنی هر شب در غرفه احسن الحدیث واقع در بخش مؤسسات ونهاد های دولتی با حضور یکی از اساتید و پیشکسوتان قرآن کشورمان ویژه بازدید کنندگان انجام می شود.

این مشاوره و راهنمایی در رشته های حفظ و قرائت قرآن از ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۳ برگزار می شود.
نمایش دست خط پیامبر (ص) در غرفه بحرین

غرفه بحرین در بخش بین الملل بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم تعدادی از آثار قرآنی را به نمایش گذاشته است. در غرفه بحرین تصویری از نسخه خطی نامه پیامبر (ص) به «منذر بن ساوی» حاکم بحرین عرضه شده است. این نامه را پیامبر اسلام (ص) به واسطه «علاء الحضرمی» به حاکم بحرین فرستادند.

اصل نامه که با دست خط پیامبر (ص) نگاسته شده است در موزه قرآنی بحرین نگهداری می شود.

استقبال گسترده از روز پنجم نمایشگاه قرآن/مشاوره قرآنی هر شب میزبان روزه داران

اقدام داوطلبانه دانشجویی

«فریدة هاشم» داوطلب بحرینی و دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: غرفه بحرین به صورت داوطلبانه توسط تعدادی از دانشجویان بحرینی مقیم تهران بر پا شده است.

وی افزود: ما با همکاری اتحادیه دانشجویان بحرینی مقیم در ایران به صورت داوطلبانه اقدام به شرکت در این نمایشگاه بین المللی قرآنی کردیم.

معرفی مساجد بحرین

فریده هاشم تصریح کرد: ما در این غرفه به معرفی مساجد مهم بحرین می پردازیم. زیرا این مساجد بخشی از تاریخ این سرزمین را نمایندگی می کنند.

وی با اشاره به یک دفترچه تصویری و تعدادی لمینت گفت: یکی از مساجد قدیمی و معروف بحرین مسجد «الخمیس» است. این مسجد به عنوان یک اثر تاریخی مورد توجه است. مسجد الخمیس اکنون به صورت بقایای یک مسجد است و به دلیل مهدوم شدن بخشی از آن مردم تنها برای بازدید و زیارت مراقدی که در آن بنا نهاده شده اند به آنجا می روند و این مسجد سال ها است که محل برگزاری نماز نیست.

«ابویوسف البحرانی» از دیگر داوطلبان بحرینی حاضر در غرفه این کشور در رابطه با دلیل نامگذاری مسجد معروف الخمیس به این نام گفت: این مسجد در سال ۱۰۵۸ میلادی (۴۵۰ هجری) در محل برگزاری پنجشنبه (الخمیس) بازار تاسیس شد و به همین خاطر به مسجد الخمیس شهرت یافت.

فریده هاشم در ادامه به مسجد «امام صادق (ع)» اشاره کرد و گفت: این همان مسجدی است که به مسجد شیخ عیسی قاسم معروف است و برای سال های متمادی محل برگزاری نماز جمعه شیعیان منطقه الدراز بحرین بوده است. این مسجد همواره محلی برای برگزاری نشست های سیاسی و مذهبی بوده است.

وی افزود: از دیگر مساجد بحرین مسجد «صعصعه بن صوحان» است. صعصعه بن صوحان از یاران امام علی (ع) بود که توسط معاویه به بحرین تبعید شد. پس از ارتحال در سال ۶۰ هجری در بحرین بر روی مرقدش مسجدی به نام وی بنا نهاده شد. این مسجد به عنوان قدیمی ترین مسجد بحرین است.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از ۲۱ اردیبهشت ماه تا ۴ خرداد ماه در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.

انتهای پیام/


استقبال گسترده از روز پنجم نمایشگاه قرآن/مشاوره قرآنی هر شب میزبان روزه‌داران
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها