بازدید: 13

جلوگیری از اعزام معتادان به حج

منبع : فرارو کد خبر: 1782216
همراه‌داشتن هرگونه داروی گیاهی مشکوک و شبیه به مواد مخدر، قرص‌های روان‌گردان مانند متادون، قرص‌های آرام‌بخش از قبیل: انواع مسکن‌های حاوی کدئین، دیازپام، فلورازپام، کلونازپام، اکسازپام، لورازپام و... در عربستان جرم تلقی می‌شود و در صورت کشف از زائران در فرودگاه‌های عربستان، حسب مقدار آن، مجازات جریمه و حبس از دو تا ۱۰ سال را دربر خواهد داشت

زائران مبتلا به اعتیاد و بیماری های اعصاب و روان به حج اعزام نمی شوند. این خبر را روز گذشته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر اعلام کرد؛ خبری که به زبان ساده یعنی اینکه اجازه سفر افراد معتاد به عربستان در ایام حج داده نخواهد شد. علت این تصمیم را اگر بخواهید، باید به اخبار سال های گذشته نگاهی انداخت.

به گزارش شرق، «کشف دو کیلو مواد مخدر از حجاج در فرودگاه تهران». این تیتر خبر یکی از خبرگزاری های رسمی کشور در مرداد سال گذشته و به نقل از رئیس پلیس فرودگاه های کشور بود. سردار مهری همچنین اعلام کرد ۱۸ نفر از زائران حج به دلیل داشتن ماده مخدر سنتی از این سفر معنوی بازماندند که ۱۱ نفر از آن ها مرد و هفت نفر زن بودند.

این اولین باری نبود که از کسانی که عازم سفر زیارتی حج می شوند، مواد مخدر کشف می شد. مروری بر خبر های سال های قبل تر هم حکایت از کشف مواد مخدر و بازداشت و ممانعت از سفر برخی افراد به حج به دلیل اعتیاد و همراه داشتن مواد دارد.
شاید موضوع عجیبی باشد اینکه چرا کسی که می خواهد به حج برود، باید همراه خودش مواد مخدر ببرد! موضوع از این قرار است که بسیاری از این افراد، پیرمرد ها و پیرزنانی هستند که به هر دلیلی معتاد یا وابسته مصرف تریاک شده اند و حالا هم حسب نوبت و ثبت نام موعد سفرشان به حج رسیده است. سفری که دست کم باید ۲۰ روز را در عربستان بگذرانند و تحمل این همه روز بی مواد برای شان سخت است.

به همین دلیل ساده دلانه تصمیم می گیرند به اندازه مصرف و نیاز خودشان جنس لازم را همراه بار سفرشان کنند و عازم حج شوند. غافل از اینکه گشت های پلیسی در فرودگاه ها سختگیرانه تر و جدی تر از این حرف هاست. هم در فرودگاه های ایران و هم عربستان. تازه اگر شانس یارشان باشد که اینجا موادشان کشف شود. اگر آن سوی مرز و در سرزمین سعودی ها دست شان رو شود، آخر و عاقبت شان ممکن است به زندان های طولانی مدت و حتی اعدام هم ختم شود.

اصل خبری که دیروز منتشر شد، به این شرح بود: رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از حضور هزارو ۸۰۰ زائر بین ۶۵ تا ۸۰ سال در حج تمتع ۹۸ خبر داد.

محمد تقی حلی ساز، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر، در گفتگو با ایلنا اعلام کرد که زائران مبتلا به اعتیاد و بیماری های اعصاب و روان به حج اعزام نمی شوند.

او ادامه داد: امکان همراه داشتن متادون برای زائران وجود ندارد و چنانچه در فرودگاه سعودی متادون همراه زائر باشد، مانند مواد مخدر با آن برخورد می شود. ما هم به عنوان مرکز پزشکی نمی توانیم مقدار زیادی متادون به همراه داشته باشیم و دارو های مخدری که به همراه می بریم، بسیار اندک خواهد بود. البته بیشترین بیماری ای که ما در عربستان با آن مواجه هستیم، بیماری های قلبی و عروقی و گرمازدگی است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر تصریح کرد: دومین موضوع آزمایش های استطاعت جسمی بحث بیماری های اعصاب و روان است که در واقع زائری که به چنین بیماری هایی مبتلاست، نمی تواند در هنگام انجام اعمال تمرکز لازم را داشته باشد و در چنین مواقعی کل کاروان را معطل می کند؛ از این رو هم به زائران توصیه می کنیم که چنانچه به این بیماری ها مبتلا هستند، داوطلب نباشند و ما هم تست ها و آزمایش های خودمان را انجام می دهیم که امیدواریم با دقت این کار را انجام دهیم که در آنجا چنین مواردی را مشاهده نکنیم.

در سال های گذشته اعزام زائران معتاد به حج مشکلات زیادی را پدید آورده است و هر ساله مجازات های سختی در انتظار مرتکبان بوده است. بازرسی های متعدد و جدی برای جلوگیری از حمل مواد مخدر از سوی زائران حج تمتع هر سال سختگیرانه و جدی اعمال می شود و در صورت کشف مواد مخدر، در هر دو فرودگاه مبدأ و مقصد با حاملان مواد مخدر برخورد می شود.

در سال های گذشته نیز علاوه بر برخورد قضائی با حاملان مواد مخدر به عربستان، از عزیمت آن ها به مراسم حج نیز جلوگیری به عمل می آمد و ویزای متخلفان باطل می شد. پیش از این اعلام شده بود حبس های طولانی مدت در انتظار حاملان مواد مخدر به عربستان است و افرادی که به انتقال مواد مخدر به این کشور اقدام کنند، در صورت دستگیری در داخل فرودگاه های عربستان به زندان های مخوف سعودی منتقل خواهند شد.

این مسئله شامل همراه داشتن روان گردان ها و انواع مشتقات تریاک نیز می شود. سال ۲۰۱۵ عربستان سه ایرانی را به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام کرد.

پیش از این هم جانشین شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با تأکید بر اینکه در این کشور اعتیاد در هر صورت جرم است و شش ماه زندانی دارد، گفته بود: همچنین حکم افرادی که اقدام به خرید و فروش مواد مخدر کنند، اعدام است. سال گذشته اعلام شد هیچ فرد معتادی موفق به سفر به سرزمین وحی نشد و گذرنامه این افراد نیز باطل شده بود.

اگر زائران اقدام به حمل مواد مخدر کنند، در مرحله نخست و پس از دستگیری در ایران به مراجع قضائی معرفی می شوند و بین یک تا پنج سال ممنوعیت خروج از کشور برای آن ها در نظر گرفته خواهد شد و از سفر معنوی حج نیز بازمی مانند؛ اگر در کشور عربستان نیز از زائران مواد مخدر کشف شود، برابر قوانین با آن ها برخورد خواهد شد. همچنین زائران باید از بردن دارو های ممنوعه که فهرست آن ها نیز اعلام شده، خودداری کنند و اگر زائری قرار است دارو های خاصی را استفاده کند، حتما نسخه آن را همراه داشته باشد تا در فرودگاه برای او مشکلی پیش نیاید.

براساس قانون کشور عربستان، حتی حمل چند گرم ماده مخدر نیز می تواند حبس طولانی مدت یا اعدام در پی داشته باشد. ممکن است زائرانی فقط به اندازه مصرف خودشان مواد مخدر در هنگام عزیمت به عربستان حمل کنند؛ اما حمل حتی یک گرم مواد مخدر جرم محسوب می شود. طبق ماده ۱۷ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر مصوب ۱۳۸۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام، چنان چه فردی با هر قصدی اقدام به حمل یا قاچاق مواد مخدر به هر میزان در فرودگاه های کشور کند، گذرنامه او باطل و از یک سال تا پنج سال ممنوع الخروج می شود و اگر فرد برای بار دوم هر مقدار مواد مخدر داشته باشد و در پرواز خارجی دستگیر شود، گذرنامه او باطل و از پنج تا ۱۵ سال ممنوع الخروج می شود.

دولت عربستان در سال های اخیر مبادی فرودگاهی خود را به آخرین امکانات کنترلی و حفاظتی مجهز کرده و با بهره گیری از کادر متخصص در چهره زنی، مبادرت به شناسایی زائران معتاد و جست وجوی بار همراه آنان می کند و بازداشت هریک از مرتکبان جرائم ذکرشده، تابع محدودیت سنی و جنسیت نیست و به صرف کشف مواد مخدر، فرد حامل آن بازداشت (در برخی موارد افراد با سن بالای ۸۰ نیز بازداشت شده اند) و مراحل دادرسی و محاکمه با قاطعیت و بدون حضور وکیل انجام شده و زائران به حبس های طولانی مدت محکوم شده اند و امکان اعتراض و تجدیدنظر در رأی صادرشده وجود ندارد.

همراه داشتن هرگونه داروی گیاهی مشکوک و شبیه به مواد مخدر، قرص های روان گردان مانند متادون، قرص های آرام بخش از قبیل: انواع مسکن های حاوی کدئین، دیازپام، فلورازپام، کلونازپام، اکسازپام، لورازپام و... در عربستان جرم تلقی می شود و در صورت کشف از زائران در فرودگاه های عربستان، حسب مقدار آن، مجازات جریمه و حبس از دو تا ۱۰ سال را دربر خواهد داشت و هرگونه دستگیری در این کشور ها علاوه بر ضربه به حیثیت نظام مقدس جمهوری اسلامی، مجازات و بلاتکلیفی را برای زائر در کشور مذکور به دنبال دارد.

برای افرادی که مواد مخدر را برای مصرف شخصی حمل می کنند از دو تا ۱۰ سال زندان و برای افرادی که به منظور فروش مواد مخدر حمل می کنند، حکم اعدام صادر می شود. لازم است همه مسافران سرزمین وحی ضمن رعایت مًقررات از حمل هرگونه مواد مخدر به کشور عربستان خودداری کنند و درصورتی که دارو مصرف می کنند، حتما مسئولان کاروان و پزشک مربوطه را در جریان قرار دهند و مسئولان مربوطه با بیان تذکرات لازم، اقدامات پیشگیرانه در این زمینه را انجام دهند.


جلوگیری از اعزام معتادان به حج
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها